Klucz interfejsu programowania aplikacji (API) to kod, który pozwala na identyfikację użytkownika lub maszyny wywołującej komunikację. Umożliwia on śledzenie i kontrolę korzystania z interfejsu. Klucze API działają również jako unikalne identyfikatory lub tajne tokeny do autoryzacji. O co dokładnie w tym wszystkim chodzi i gdzie można wykorzystać tę technologię? Czytaj dalej, a wszystkiego się dowiesz.

Zautomatyzuj tłumaczenia z turboAPI

Co to jest API?

API jest pośrednikiem oprogramowania, który pozwala aplikacjom na komunikację z różnymi modułami lub z innymi aplikacjami. W ten oto sposób zarówno firmy, jak i osoby prywatne mogą korzystać z danych innych serwisów na własnych stronach. Rozwiązanie to pozwala zaoszczędzić sporą ilość czasu i jest bardzo przydatne. Dodatkowo API pozwala określić, kto ma dostęp do jakich danych, a każde użycie interfejsu jest śledzone i kontrolowane. Technologia ta jest więc nie tylko przydatna, ale i bezpieczna.

Rodzaje interfejsów API

Wiesz już, czym jest i jak działa API. Przyszła pora, abyś dowiedział się, jakie są rodzaje tej technologii. Pierwszą z nich jest SOAP (Simple Object Access Protocol). Jest to protokół wykorzystujący XML jako format do przesyłania danych. Wymaga dużej ilości danych i jest wysoce bezpieczny. Drugim i zarazem najwcześniejszym rodzajem API jest RPC (Remote Procedure Call). Protokół ten używa określonego formatu XML do przesyłania danych. Wykorzystuje minimalną przepustowość i jest znacznie prostszy niż SOAP. 

REST API – co to takiego?

Ostatni i obecnie najbardziej popularny typ interfejsu to REST (Representational State Transfer), nazywany również RESTful. Nie jest on protokołem, a raczej zbiorem zasad architektonicznych odzwierciedlających architekturę internetu. Za pomocą funkcji HTTP, umożliwia on wysyłanie żądań i otrzymywanie odpowiedzi. REST API opiera się na 4 poleceniach HTTP: GET, PUT, POST i DELETE.

Co to znaczy, że API jestRESTful?

Aby interfejs API został uznany za RESTful, musi spełnić pewne kryteria. Oto one:

  • Architektura klient – serwer. Operacje po stronie serwera nie mogą wpływać na interfejs użytkownika. Działa to również w drugą stronę, czyli zmiany w aplikacji klienta nie mogą mieć żadnego wpływu na aplikację serwerową.
  • Bezstanowość (Stateless) – API obsługując dane połączenie, musi polegać na dostarczonych danych, takich jak token czy klucz api. Serwer nie może przechowywać tych danych między żądaniami. Dodatkowo każde połączenie z interfejsem powinno być oddzielne i niezależne.
  • Cacheability – REST API powinno umożliwiać buforowanie danych po stronie klienta. Wysyłane przez serwer odpowiedzi muszą informować o tym, czy dane mogą być buforowane (cacheable) czy też powinny być dostępne w czasie rzeczywistym (non-cacheable).
  • Jednolity interfejs między klientem a serwerem. Interfejs musi być oparty na możliwych do zidentyfikowania zasobach. Te natomiast mogą być manipulowane (modyfikowane lub usuwane) przez klienta za pośrednictwem otrzymanej reprezentacji (np. w formacie XML, JSON, HTML, PHP). 

Co więcej, odpowiedzi, które otrzymuje klient, powinny być samoopisowe – każdy komunikat musi zawierać informacje o tym, jak go obsłużyć. Użytkownik po uzyskaniu dostępu do zasobu powinien mieć możliwość korzystania z hiperłączy. Ma to mu pozwolić znaleźć wszystkie inne aktualnie dostępne działania, które może wykonać.

  • Warstwowość – REST API powinno być budowane z podziałem na pełniące różne funkcje warstwy. Nie powinny one bezpośrednio na siebie oddziaływać. Nie wszystkie warstwy są widoczne dla klienta.
  • Kod na żądanie – możliwość wysyłania wykonywalnego kodu z serwera do klienta na żądanie. Jest to reguła opcjonalna. Oznacza to, że nawet jeśli serwis jej nie spełnia, to i tak można go nazwać RESTful.

Gdzie wykorzystuje się klucze API?

API daje naprawdę wiele możliwości. Co ciekawe, z technologii tej korzysta się na co dzień, bardzo często nie zdając sobie z tego sprawy. Dowiedz się, gdzie wykorzystywane są klucze API.

mBank API – co to takiego?

API znajduje swoje zastosowanie w wielu dziedzinach, w tym i w bankowości. Technologia ta ułatwia i przyspiesza wiele procesów. To właśnie z tego powodu powstało mBank API. Co to takiego? 

Dzięki interfejsowi API, mBank zintegrował się z innymi bankami i wprowadził usługi z zakresu otwartej bankowości. Umożliwia to potwierdzenie swojej zdolności kredytowej na podstawe historii transakcji z rachunków założonych w innych bankach. Co więcej, dzięki zastosowaniu API, mBank mógł udostępnić przelewy w systemie Paybynet.

Mapa Google na Twojej stronie? To możliwe z Google Maps API

Wykorzystaniem interfejsu programowania aplikacji, z którym z pewnością miałeś styczność, jest Google Maps API. Technologia ta pozwala przedsiębiorstwom umieścić na swojej stronie mapę Google. Jest to bardzo przydatne dla firm chcących pokazać swoim klientom, jak dostać się do ich siedziby. 

Przetłumacz swoją witrynę z Turbo API

Technologia API znalazła swoje zastosowanie również w tłumaczeniach. Mowa tu o naszym Turbo API. Pozwala ono na tłumaczenie całych stron internetowych. Dzięki niemu możesz zaznaczyć konkretne elementy swojej witryny, które mają zostać przetłumaczone. Gdy nasi tłumacze skończą swoją pracę, przetłumaczona treść od razu pojawi się we właściwym miejscu, czyli na Twojej stronie internetowej.

Masowe wiadomości email z SMS API

Ciekawym rozwiązaniem jest również SMS API. Co to takiego? To technologia, która pozwala na masową wysyłkę krótkich wiadomości tekstowych. Rozwiązanie to pomaga w tworzeniu ankiet, śledzeniu zamówień i wysyłaniu przypomnień. Jest ono wykorzystywane  w akcjach marketingowych opierających się na wiadomościach SMS. 

Klucze API i media społecznościowe

Interfejs programowania aplikacji jest również wykorzystywany w mediach społecznościowych. Youtube API, pozwala na dodanie do swojej witryny wielu różnych funkcji z Youtube, takich jak publikowanie filmów, zarządzanie listami odtwarzania czy dokonywanie zmian w ustawieniach kanału. Podobnie działają Facebook API, LinkedIn API oraz Twitter API, które pozwalają na publikowanie postów czy dodawanie zdjęć na własnej stronie. Takie rozwiązanie jest bardzo przydatne i pozwala na lepsze budowanie relacji z klientami.

Czym jest WordPress API?

WordPress również wykorzystuje API. Umożliwia on uzyskanie danych w formacie JSON z systemu zarządzania treścią. Co więcej, pozwala na zbudowanie nowego interfejsu lub przeniesienie zawartości strony do innej aplikacji. Jest to dobra alternatywa dla motywów.

Star Wars API

Na koniec, coś dla fanów Gwiezdnych wojen. Istnieje Star Wars API (w skrócie SWAPI) – czyli API posiadające dane dotyczące uniwersum Gwiezdnych Wojen (planety, pojazdy, postacie itp.) Dane te są sformatowane w formacie JSON i udostępnione w implementacji RESTish. Co prawda, nie jest to API, z którego korzysta się na co dzień. Bardzo często używa się go jako bazy do ćwiczeń i integracji prostych aplikacji.

Jak działają klucze API?

Wiesz już, czym są i jak działają klucze API. Technologia ta pozwala usprawnić i przyśpieszyć wiele procesów – co w dzisiejszych czasach jest bardzo przydatne. Dzięki niej można korzystać z funkcji innych serwisów na własnej stronie, automatycznie tłumaczyć witrynę oraz masowo wysyłać wiadomości SMS. Sprawdź sam, jak w łatwy sposób można zautomatyzować działania w swojej firmie.

Tłumaczenie całych stron internetowych z turboAPI