Myślisz o założeniu własnej strony internetowej? Masz kilka wariantów do wyboru. Możesz zlecić jej zrobienie programiście, który napisze cały kod witryny od zera.
Drugim rozwiązaniem jest skorzystanie z gotowego buildera, który poprowadzi Cię przez cały proces tworzenia strony www.
Trzecim wariantem jest natomiast system zarządzania treścią, który poniekąd łączy pisanie strony od zera i korzystanie z builderów. Czy warto korzystać z systemów CMS?
Tłumaczenie stron internetowych? Chętnie pomożemy
Co to jest system zarządzania treścią?
Czym w zasadzie jest ten cały system zarządzania treścią, czy też system CMS? Częściowa odpowiedź kryje się w samym anglojęzycznym skrócie. CMS w rozwinięciu to Content Management System. Jest to nic innego, jak oprogramowanie pozwalające na łatwe tworzenie stron internetowych, zarządzanie ich zawartością, a także przyszłą rozbudową. Co istotne, systemy CMS są zbudowane w taki sposób, aby wszelkich modyfikacji mógł dokonać nietechniczny personel.
W gruncie rzeczy gotowe page buildery, o których wspomniałem na wstępie, to również jedna z odmian CMSu. Zdecydowałem się na ich rozróżnienie jednak z bardzo prostego powodu. Najpopularniejsze systemy zarządzania treścią, takie jak WordPress, Joomla! czy Drupal, pozwalają na modyfikacje w kodzie źródłowym. Buildery nie mają takie opcji, a nawet jeśli, to w mocno okrojonym zakresie.
Jakie są rodzaje CMS?
Jakie konkretnie są rodzaje CMS? Przyjęły się dwie ogólne klasyfikacje. Jednak z nich opiera się na przeznaczeniu systemu zarządzania treścią, druga zaś opiera się na sposobie działania. I tak mając na myśli przeznaczenie, to systemy zarządzania treścią dzielą się na:
- systemy zarządzania dokumentami (Document Management),
- systemy zarządzania wiedzą (Knowledge Management),
- systemy zarządzania zasobami cyfrowymi (Digital Asset Management),
- systemy zarządzania obiegiem treści (Enterprise Content Management),
- systemy zarządzania treścią znajdującą się na stronie internetowej (Web Content Management).
Jeśli natomiast weźmiemy pod uwagę sposób działania, to systemy zarządzania treścią dzielą się na:
- Content Management Framework – jest to środowisko, służące do budowy CMSów;
- Page-based systems – takie systemy swoje działanie opierają na “tworzeniu konkretnych podstron”. Edytujesz gotowe podstrony, dodaje nowe podstrony i w takim sposób tworzy się cała struktura witryny www;
- Module-based systems – w tych systemach tworzenie strony “dzieje się” w odpowiednich modułach / wtyczkach. I tak możesz mieć moduł dotyczący tworzenia nowych podstron, nowych wpisów na blogu, edycji strony logowania, moduł e-commerce itp. Takie CMSy stanowią największą część całego rynku systemów zarządzania treścią (WordPress, Joomla! czy Drupal);
- Content object systems – w tym przypadku tworzenie witryny www opiera się na tzw. “obiektach”. Czyli małych części informacji, które można reprodukować (powielać, wdrażać) w obrębie całej strony internetowej. Często wykorzystuje się takie CMSy jako systemy redakcyjne w portalach informacyjnych.
Systemy CMS – przykłady
Warto wiedzieć, że za pierwszy system CMS uznaje się powstały w 1995 roku PRISM. Oprogramowanie tego typu ma już więc całkiem bogatą historię. Z biegiem czasu powstało bardzo wiele innych systemów zarządzania treścią – część darmowych, część płatnych, dystrybuowanych jako open source lub autorskie rozwiązania itp. Łatwo się w tym wszystkim pogubić, dlatego usystematyzujmy nieco dostępne systemy CMS w konkretnych przykładach.
Darmowe CMS do tworzenia strony
Największą popularnością cieszą się oczywiście darmowe CMS, które dystrybuowane są jako oprogramowanie open source. Oznacza to tyle, że masz wgląd do kodu źródłowego systemu, który możesz dowolnie modyfikować.
Według oficjalnych statystyk, najpopularniejszy system do zarządzania treścią to WordPress. Według danych W3Techs, na WordPressie działa ponad 30% wszystkich stron w Internecie. Biorąc pod uwagę udział w stronach powstałych w oparciu o jakiś CMS, to wykorzystanie WordPressa wzrasta do prawie 60%. Jest więc absolutnym dominatorem w tym obszarze.
Inne darmowe CMS do tworzenia strony to m.in.:
- Joomla!
- Drupal
- Mambo
- MediaWiki
- Plone
- PHP-Fusion
- PHP-Nuke
- TikiWiki
- Quick.Cms
Płatne CMS – przykłady
Należy podkreślić, że chociaż same rdzenie powyższym systemów zarządzania treścią są bezpłatne, to mogą występować opcjonalne opłaty za dodatki i rozszerzenia. Na drugim biegunie znajdują się całkowicie płatne CMS do tworzenia strony, za których rozwój i wsparcie odpowiada określona grupa programistów.
Do takich rozwiązań zaliczyć można m.in.:
- ABC CMS
- Accrisoft Freedom
- Actualizer CMS
- CMS Edit
- CMS eXalto
- DocuShare Express (Xerox)
- dP Internet Mentat CMS
- Edito CMS
- eDIY Software
- editWEB CMS
- Fit CMS
- Idea4CMS
- Idium Portal
… i jeszcze więcej innych.
Jaki system zarządzania treścią wybrać do wielojęzycznej strony?
W dobie globalizacji większość darmowych i płatnych CMS wzbogacono o moduł wielojęzyczności. Jednak nie zawsze jest to dostępne z poziomu rdzenia systemu zarządzania treścią.
Tak jest chociażby we wspomnianym WordPressie. Wielojęzyczność dostępna jest w nim za pomocą dedykowanej wtyczki do tłumaczenia – Polylang, WPML, Multilingual Press i wiele innych. Nadmienić należy, że wprawny programista sam zaimplementuje wielojęzyczność w kodzie źródłowym, niemniej wymaga to już sporej ingerencji programistycznej.
Nieco inaczej wygląda to w przypadku chociażby Drupala. W tym CMS moduł wielojęzyczności otrzymujesz od razu po instalacji rdzenia systemu. Moduł wielojęzyczności dostępny jest też w Joomla!, jednak możliwość przełączania między wersjami językowymi wymaga już aktywacji dodatku pod nazwą “Filtr języków”.
Większość płatnych CMS również daje możliwość tworzenia wielojęzycznych stron. Tak jest chociażby w przypadku Accrisoft Freedom czy Agile CMS. Warto wiedzieć jednak, że nie zawsze twórcy dali taką możliwość. Zanim więc zdecydujesz się na zakup konkretnej licencji, skorzystaj z ciekawej porównywarki systemów CMS >>>
Czy systemy zarządzania treścią są bezpieczne?
Myśląc o gotowych systemach zarządzania treścią, nasuwa się jeszcze dodatkowe pytanie. Mianowicie – czy systemy CMS dają jakąkolwiek gwarancję bezpieczeństwa? Cóż i tak i nie. “To zależy” od bardzo wielu czynników. Chociażby od hostingodawcy, z którego usług korzystasz.
Wiele też zależy od samej higieny użytkowania CMS. Szczególnie ma to znaczenie w przypadku darmowych systemów, udostępnianych na zasadzie licencji GNU – np. WordPress. Chodzi przede wszystkim o bieżące aktualizowanie systemu, wraz ze wtyczkami i motywami.
Do podstawowych zasad korzystania z tego typu systemów zarządzania treścią należy zaliczyć:
- pobieranie wtyczek od sprawdzonych autorów;
- bieżąca aktualizacja całego systemu;
- usunięcie nieaktywnych wtyczek i motywów;
- odpowiednio dobrany hosting, zapewniający ochronę przed atakami;
- zmiana strony logowania z domyślnej na customową;
- używanie bezpiecznych haseł i loginów;
- zlecanie kopii zapasowych systemu minimum raz w tygodniu.
Bezpieczeństwo CMS zależy w znacznej mierze od działań prewencyjnych. Niezależnie od systemu, na jaki się zdecydujesz.
Nieco inaczej sprawa wygląda w płatnych rozwiązaniach, które nie udostępniają kodu źródłowego. W tym przypadku musisz zdać się całkowicie na wiedzę i doświadczenie twórców CMS, którzy na bieżąco wykrywają luki bezpieczeństwa we własnym systemie. Swoją drogą, przy wyborze płatnego CMS warto wziąć pod uwagę podejście twórców do kwestii bezpieczeństwa.
Tłumaczenie strony opartej na CMS
Niezależnie od tego, na jaki system zarządzania treścią postawisz, pewna jest jedna kwestia. Chcąc postawić na nim wielojęzyczną stronę, musisz zadbać o dobre tłumaczenia online. Najlepiej wybrać do współpracy firmę, która stawia na technologiczne rozwiązania. Tak właśnie robimy w dogadamycie.pl.
Tłumaczenie WordPressa z pełnym wsparciem technicznym