Podzielasz zamiłowanie do nauki, lubisz wszystko wiedzieć z zakresu światowej geografii politycznej? Dlatego przedstawiam zestawienie niezwykłych, mniej oczywistych faktów i ciekawostek o różnych krajach.

Tłumaczenia? Zamawiaj online!

1. Gdzie mieszka najwięcej wykształconych ludzi?

W Izraelu 45% ludności skończyło studia wyższe, 44% w Japonii, ale największym odsetkiem osób (aż 50%) może pochwalić się Kanada.

2. Kto wytwarza najwięcej tlenu?

Na obszarze większym niż Stany Zjednoczone mieści się około 25% światowych lasów), a to wszystko na rosyjskiej Syberii.

3. Jaki kraj jest najmniej pokojowy?

Według Globalnego Indeksu Pokoju do niedawna ten niezbyt zaszczytny tytuł przypadał Irakowi, ale na dzień dzisiejszy Somalia wysunęła się na prowadzenie.

4. Kraj – pustynia?

Powierzchnia pokryta pustynią, niektóre rejony mogą nawet przez dekady nie zobaczyć ani kropli deszczu – oto Libia.

5. Gdzie używa się najwięcej języków?

Mimo, że językiem oficjalnym jest angielski to tylko 2% populacji się nim posługuje. W Papui Nowej Gwinei używa się 820 języków, czyli 12% ze światowej puli.

6. Jakie jest największe państwo bez rolnictwa?

Istnieją kraje bez rolnictwa, jak na przykład Watykan, ale największym z nich jest Singapur.

7. W którym państwie jest najwięcej osób odsiadujących wyroki w więzieniu?

Około 2,2 miliona (25% więźniów na świecie) znajduje się w Stanach Zjednoczonych. Na drugim miejscu plasują się Chiny z liczbą 1,5 miliona więźniów, a na trzecim Rosja – 870 tysięcy.

8. Kto jest czołowym producentem opium?

W Afganistanie odbywa się 95% światowej produkcji opium. Nawet 10 lat okupacji przez wojsko amerykańskie nie spowolniło produkcji.

9. Który kraj jest najbardziej zróżnicowany?

Kulturowo, ekonomicznie, klimatycznie, rasowo, językowo, etnicznie i religijnie – w prawie wszystkich tych kategoriach wygrywają Indie.

10. Kraj – dżungla?

Pół miliona mieszkańców żyje blisko stolicy, wzdłuż wybrzeża, ponieważ 91% powierzchni Surinamu jest pokryte dżunglą. W dżungli żyje tylko 5% populacji. W większości są to rdzenni mieszkańcy.

11. Jaka jest najbardziej topniejąca nacja?

Rocznie populacja zmniejsza się o 0.8% i szacuje się, że do 2050 roku ten kraj straci 30% ludności. Kraj ten to Ukraina.

12. Populacja którego kraju jest najmłodsza?

Najmłodszą populację wyznacza się obliczając odsetek obywateli poniżej 15 roku życia.

W Nigrze – w państwie położonym w Afryce Zachodniej na Saharze, bez dostępu do morza, obecnie ten odsetek wynosi około połowy populacji (49%).

13. Kraj bez rzek?

Choć Arabia Saudyjska jest dużym krajem i może się wydawać, że jest tam chociaż jedna rzeka to w rzeczywistości większość wody w tym kraju pochodzi z destylarni albo zbiorników podziemnych.

14. Jaki jest najstarszy niepodległy kraj?

W zależności od definicji „niepodległości”, jeśli za jej wyznacznik przyjąć zdobycie niepodległości jako takiej, to pierwszy na znanej nam liście jest Egipt. Zdobył niepodległość wraz z pierwszą dynastią, a ta powstała 3100 lat przed naszą erą.

15. Który kraj ma najwięcej czołgów?

Żadna armia na świecie nie może się pochwalić większą ilością czołgów niż 21 tysięcy. Jednak większość tych maszyn jest przestarzałych, a garażowane są w Rosji.

Czy któraś ciekawostka was zaskoczyła, a może znasz jeszcze inne? Podziel się w komentarzach!

Tłumaczenia? Zamawiaj online!