Zaczął się upragniony okres urlopów – projekty i strategie mogą poczekać, a nam należą się zasłużone wakacje. Polskie lato rozpoczęło się dość kapryśnie, więc pewnie część z nas wybierze bardziej słoneczne miejsce i zdecyduje się na zagraniczną podróż. A w dobie rozwoju technologicznego i komunikacyjnego ogranicza nas tylko wyobraźnia (bo brak znajomości języka obcego na pewno nie).

Angielski, hiszpański, niemiecki, francuski… – znajomość tych języków, mimo że są one dość popularne, nie wszędzie umożliwi nam porozumiewanie się z miejscowymi. Zwłaszcza gdy wybierzemy kierunek z punktu widzenia Europejczyka dość egzotyczny taki jak Iran czy Nepal.

Oczywiście, jest kilka sprawdzonych metod takich jak heroiczna nauka nowego języka w tydzień (a raczej podstawowych zwrotów i wyrażeń) czy język ciała i gestów, ale mamy dla Was kilka innych porad, które na pewno okażą się pomocne.

#1 Tłumacz mowy

Większość z nas posiada smartfony, a w miejscowościach turystycznych raczej nie powinniśmy mieć problemu z dostępem do internetu. Warto więc to wykorzystać i wyposażyć się w aplikację, która tłumaczy mowę. Niekoniecznie uda nam się w ten sposób porozmawiać o kulturze czy historii, ale na pewno poradzimy sobie w codziennych sytuacjach takich jak zapytanie o drogę czy uzyskanie informacji o potrawie, którą chcemy zamówić.

Na rynku są również dostępne urządzenia oferujące funkcję translatora, które działają offline. Warto rozważyć ich zakup, jeżeli planujemy zobaczyć miejsca nie odwiedzane masowo przez turystów, położone z dala od większych miast.

#2 Nawigacja GPS

Żeby bez problemu trafić do celu. W tym przypadku również może przydać nam się smartfon, ale osobne urządzenie jest o tyle lepsze, że często nie wymaga dostępu do sieci. Jedyne, o czym powinniśmy pamiętać, to wgranie map obszaru, po którym planujemy podróżować, oraz ładowarka i zapasowy akumulator (jeśli urządzenie takowy przewiduje).

I na wszelki wypadek, gdyby technika zawiodła – warto wziąć mapę. Tak, tę tradycyjną, papierową. Na niej też będzie nam prościej wskazać punkt, którego szukamy, jeśli będziemy pytać kogoś o drogę.

#3 Wynajęcie lokalnego przewodnika

Bardzo wygodna opcja, kiedy trafiliśmy w region, w którym ludzie posługują się dialektem lub rzadko spotykanym językiem. Przewodnikami często są miejscowi, którzy nie tylko pokażą nam miejsca warte zobaczenia, ale będą też dla nas pewnego rodzaju opiekunami, którzy podpowiedzą, jak zachowywać się w kontakcie z zupełnie inną dla nas kulturą i zwyczajami.

#4 Wycieczki objazdowe

Jeśli nie mamy siły lub zwyczajnie ochoty samemu planować wyjazd wakacyjny, warto skorzystać z usług biura podróży. Wtedy możemy jechać gdziekolwiek, a organizator zapewnia nam nie tylko dojazd, wyżywienie i zakwaterowanie, ale i zwiedzanie zabytków oraz dodatkowe wycieczki.

#5 Przewodnik turystyczny

Może być w formie papierowej lub elektronicznej oraz w dowolnym języku. Dzięki temu nie ominiemy najważniejszych zabytków, a także dowiemy się, gdzie warto zjeść czy pójść na spacer. Opisy poszczególnych atrakcji w lokalnym języku z pewnością ułatwią nam dotarcie do nich.

Oczywiście, to tylko kilka sugestii, które mogą okazać się pomocne podczas podróżowania za granicą (czekamy na Wasze pomysły w komentarzach!).

Najważniejsze jednak, żeby odpowiednio się przygotować do wyjazdu i przede wszystkim – stres zostawić w biurze, aby podróż dostarczyła nam jak najwięcej pozytywnych wrażeń.

 

Zapewnij sobie komfort podczas podróży – skorzystaj z usług profesjonalnych tłumaczy