Dzisiaj wpis wakacyjny specjalnie dla tych wszystkich, którzy planują turystykę  językową.

Jeśli planujesz podszlifować język w czasie urlopu, to przyda Ci się trochę praktycznych informacji o tym, co mieć na uwadze, żeby jak najpełniej wykorzystać pobyt.

Chcesz pracować jako Tłumacz? Dołącz do nas!

Słyszysz jakieś słowo pierwszy raz? Dopytaj się o jego znaczenie.

Pamiętaj, że to żaden wstyd nie znać jakiegoś słówka, nawet jeśli jesteś na poziomie zaawansowanym. W zależności od regionu, możesz się spotkać z zupełnie innymi określeniami dla znanych Ci już przedmiotów i czynności. Na pewno usłyszysz też określenia używane tylko w jakimś konkretnym miejscu, które wzbogacą Twoją wiedzę o języku i kulturze danego kraju. Dopytuj o składniki lub sposób przyrządzania regionalnych przysmaków, o nazwy roślin, zwierząt i zjawisk atmosferycznych typowych dla danego regionu.

Czytaj darmowe gazety.

W każdej miejscowości znajdziesz darmowe gazety, często są one rozdawane np. na przystankach komunikacji miejskiej lub po prostu na ulicy. Zainteresuj się też darmowymi ulotkami i broszurami dostępnymi w sklepach. W ten sposób dowiesz się o aktualnych wydarzeniach kulturalnych w mieście, zapoznasz się z akcjami społecznymi albo promocjami w okolicznych sklepach…

Czytaj etykiety w sklepach.

Wiele można się nauczyć, czytając składniki wyrobów spożywczych i etykiety w supermarkecie.

Szczególnym wyzwaniem jest zapoznanie się z różnymi sposobami przyrządzania potraw i przetworów. Przyda Ci się to, nie tylko w czasie zakupów i restauracjach, ale również podczas rozmów na temat kuchni.

Sprawdź ofertę kulturalną.

Odwiedź darmowe kino plenerowe, przedstawienia teatralne dla dzieci i dorosłych lub wykłady tematyczne. Warto szukać informacji o tym, co w naszej miejscowości się dzieje. Poza internetem, poczytaj tablice ogłoszeniowe na ulicach, w bibliotekach i galeriach.

Zwracaj uwagę na ogłoszenia, reklamy i graffiti.

Napisy na murach i nie do końca formalne ogłoszenia są prawdziwą kopalną wiedzy nie tylko o języku, ale również o kulturze.

Poszukaj antykwariatu.

Używaną książkę można nabyć już za jedno euro. Czasami można spotkać ulicznych sprzedawców. Jeśli Twój poziom znajomości języka jest w miarę zaawansowany, postaraj się wybrać książki napisane w oryginale zamiast tłumaczonej literatury obcej.

Ucz się, oglądając telewizję w hotelu i słuchają miejscowego radia jadąc autem.

Wykorzystaj to i postaraj się obejrzeć wiadomości, reportaże, może jakiś film lub serial. Nie od razu wszystko zrozumiesz, ale pamiętaj, że kropla drąży skałę. Podróżując samochodem włącz radio. Istnieje spora szansa, że jeszcze po powrocie z urlopu będziesz nucił nowo poznane piosenki i powtarzał z rozbawieniem słyszane kilkanaście razy slogany reklamowe. Słuchanie audycji i programów w obcym języku trenuje ucho i uczy wychwytywać coraz więcej słówek i wyrażeń.

Mam nadzieję, że powyższe rady pomogą w efektywnym szlifowaniu języka oraz udanej podróży. Zachęcam do podzielenia się opinią i relacją z podróży w komentarzu.

Chcesz pracować jako Tłumacz? Dołącz do nas!