Wszechobecny dostęp do internetu znacznie przyspieszył rozwój biznesu, a komunikacja z partnerami i pracownikami stała się szybsza i bardziej efektywna. To powoduje, że coraz więcej osób pracuje i zatrudnia w sieci, a realizacja projektów nie jest ograniczona regionalnie.

W dzisiejszym artykule piszemy o tym, dlaczego warto zatrudniać freelancerów oraz gdzie ich szukać.

Tłumaczenia dla firm. Wyceniaj i zamawiaj online

Freelancing w Polsce

Ogólnopolski serwis pracy Useme.eu, na którym ogłaszają się zarówno zleceniodawcy, jak i zleceniobiorcy z wielu dziedzin, w 2016 roku opublikował raport, z którego wynika, że freelancing w Polsce to domena ludzi młodych.

Freelancerami zazwyczaj są o osoby między 25 a 34 rokiem życia, z wykształceniem wyższym, w większości mieszkające w miastach powyżej 400 tysięcy mieszkańców. Głównymi branżami, w których pracują, są: grafika (37,3%), copywriting (30,9%) i programowanie (26,4%). Tłumaczenia znalazły się na piątym miejscu z wynikiem 19,3%.

Warto podkreślić, że prawie połowa ankietowanych (48,6%) wskazała, że łączy pracę jako freelancer z zatrudnieniem na etacie.

Korzyści z zatrudnienia freelancera

Wśród nich można wymienić takie kwestie jak:

  • elastyczna forma współpracy i zatrudnienia: w formie B2B (często freelancerzy posiadają własną działalność gospodarczą) lub umów cywilno-prawnych na okres wykonania konkretnego zadania w ramach projektu
  • brak ograniczenia pod względem czasu i lokalizacji: mobilni specjaliści pracują w różnych porach, niekoniecznie od 8 do 16 jak pracownicy etatowi, a prace do wykonania można im zlecać bez względu na ich miejsce pracy czy pobytu (wystarczy dostęp do internetu)
  • uproszczenie procesu rekrutacyjnego: o kwalifikacjach freelancerów świadczy portfolio i opinie ich dotychczasowych klientów. Dzięki temu można o wiele szybciej podjąć decyzję o ewentualnej współpracy niż w przypadku pracowników etatowych, co jest istotne w przypadku dużych projektów, do których realizacji są potrzebne osoby o różnych umiejętnościach.

Gdzie szukać freelancerów?

Poniżej prezentujemy listę wybranych serwisów dla freelancerów, w których możemy zamieścić informację o zleceniu. Znajdziemy tam też pełną informację o kwalifikacjach potencjalnych zleceniobiorców. Wiele z nich działa globalnie, co jest niezwykle istotne w przypadku projektów międzynarodowych.

#1 Upwork (https://www.upwork.com/) – jeden z największych serwisów tego typu. Znajdziemy tam szerokie spektrum branż począwszy od programowania, a skończywszy na księgowości.

#2 We work remotely (https://weworkremotely.com/) – na stronie głównej, podobnie jak w portalach z ofertami pracy, jest czytelna lista bieżących zleceń.

#3 The Muse (https://www.themuse.com/search) – strona, na której można zareklamować się jako firma poszukująca pracowników na konkretne stanowiska.

#4 Freelanced (https://www.freelanced.com/) – rodzaj portalu społecznościowego dla freelancerów, w którym zleceniodawcy mogą oceniać swoich zleceniobiorców. Dzięki temu na podstawie rankingu można wybrać osobę o kwalifikacjach najbardziej odpowiadających naszym potrzebom.

#5 Textbroker (https://www.textbroker.com/home) – idealne rozwiązanie, jeżeli poszukujemy copywiriterów i specjalistów oferujących usługi z zakresu content marketingu.

#6 Problogger (https://problogger.com/jobs/) – znajdziemy tu nie tylko usługi copywriterskie, ale nawiążemy również współpracę z blogerami, co jest przydatne, jeśli potrzebujemy regularnie dostarczanych treści.

#7 Localancers (https://localancers.com/) – serwis z ogłoszeniami freelancerów działających lokalnie. Dzięki temu łatwiej nam będzie ustalić preferowany czas pracy czy np. miejsce spotkań.

#8 Photography Jobs (https://www.photography-jobs.net/) – tu znajdziemy fotografów, którzy wykonają zdjęcia produktowe lub kupimy fotografie na stronę internetową.

#9 Behance (https://www.behance.net/) – serwis, w którym znajdziemy grafików oferujących usługi od projektowania logotypów po opracowanie całej identyfikacji wizualnej firmy.

Tłumaczenia dla firm. Wyceniaj i zamawiaj online