Wyjazd za granicę wymaga komunikowania się z obcokrajowcami. Dotychczas musiałeś znać chociażby język angielski, aby być w stanie dogadać się w sklepie, na lotnisku czy w hotelu. Rozwój technologii mobilnych znosi te ograniczenia i w wielu przypadkach wystarczy mieć po prostu dostęp do Internetu. Umożliwiają to aplikacje do tłumaczenia na żywo, których powstanie znosi bariery językowe.

Aplikacje mobilne przydatne za granicą

Możliwości smartfonów zwiększają się z każdym rokiem. Rynek technologii mobilnych rośnie dynamicznie, oferując coraz więcej funkcji i coraz lepsze rozwiązania problemów dnia codziennego. Dotyczy to także aplikacji mobilnych, których będziesz potrzebować w podróży. Obecnie część z nich to coś więcej, niż zwykłe narzędzia do tłumaczenia na żywo. Mają wbudowane m.in. przydatne informacje o kraju docelowym, takie jak: obowiązująca etykieta spotkań, obowiązująca waluta, język urzędowy itp.

Tłumacz Google w podróży

Jedną z aplikacji, którą powinieneś mieć przy sobie podczas podróży, jest Tłumacz Google. Poza możliwością tłumaczenia tekstów, posiada funkcję tłumaczenia rozmów na żywo. Na uwagę zasługuje fakt, że twórcy tej aplikacji nieustannie poprawiają jej algorytm. W efekcie Tłumacz Google coraz lepiej radzi sobie z rozpoznaniem kontekstu całej rozmowy, co przekłada się na ułatwienie komunikacji z Twoim rozmówcą.

Funkcja, która przyda Ci się w trakcie podróży, to możliwość tłumaczenia tekstów znajdujących się na obrazie. W praktyce wygląda to tak: jesteś np. w Chinach, nie rozumiesz treści menu lub napisów na znakach drogowych. Wystarczy, że włączysz kamerę, uruchomisz Tłumacza Google i na obrazie widzisz tłumaczenie chińskich znaków na język polski. To bardzo wygodne rozwiązanie. Zwłaszcza w przypadku podróży do krajów, w których obowiązuje inny alfabet, niż łaciński.

Aplikacja do tłumaczenia iTranslate

Kolejną aplikacją do tłumaczenia na żywo jest iTranslate. Podobnie, jak Tłumacz Google, daje Ci możliwość przekładu mowy w ponad 100 językach. Zaletą tej aplikacji jest możliwość zintegrowania z Apple Watch, dzięki czemu możesz prowadzić rozmowę z obcokrajowcem bez konieczności wyciągania iPhone’a z kieszeni.

W przeciwieństwie jednak do Tłumacza Google, aplikacja iTranslate jest płatna. Miesięczny koszt wynosi 19,90 zł, zanim jednak zdecydujesz się wykupić abonament, możesz skorzystać z 30-dniowego bezpłatnego okresu próbnego. W zamian otrzymujesz nie tylko możliwość tłumaczenia na żywo, ale również opcję wyboru głosu lektora (męski lub żeński), a także wybrać prędkość wypowiadania słów.

TripLingo – aplikacja do tłumaczenia i do podróży

Nieco bardziej kompleksowym rozwiązaniem jest TripLingo. To nie tylko aplikacja do tłumaczenia na żywo, ale również podręczny informator o danym kraju. Jadąc np. do Wielkiej Brytanii, otrzymujesz paczkę z informacjami o zwyczajowej wysokości napiwków, zasady zachowania w formalnych spotkaniach, a także jak wyglądają kwestie związane z bezpieczeństwem. W TripLingo znajdziesz także takie informacje, jak najważniejsze numery telefonów czy najważniejsze medyczne zwroty.

Dzięki tej aplikacji, będziesz w stanie wykonywać bezpłatne połączenia telefoniczne. Wystarczy, że będziesz miał dostęp do WiFi lub wykupisz lokalny pakiet Internetu. Przydatną opcją jest również podręczny przelicznik walutowy. TripLingo umożliwi Ci dodatkowo możliwość przeliczenia jednostek miar długości z cali na centymetry.

TripLingo nie jest pozbawiony wad. Do największych z nich należy fakt, że aplikacja tłumaczy wyłącznie z języka angielskiego. Z tego powodu abyś mógł porozumiewać się w innych językach, musisz znać angielski przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Większość podstawowych funkcji w TripLingo jest darmowa. Dostęp do pełnego pakietu wykupisz za 20 dolarów miesięcznie i w zamian otrzymasz m.in. możliwość nauki języków obcych.

Aplikacja WayGo dla podróży do Azji

Zamierzasz wyjechać do Japonii, Chin lub Korei Południowej? Powinieneś zainteresować się pobraniem aplikacji do tłumaczenia WayGo. Jej twórcy zaprojektowali ją z myślą o przekładzie związków frazeologicznych, których jest naprawdę sporo w takich językach, jak koreański, japoński czy chiński.

Korzystanie z WayGo nie wymaga dostępu do Internetu – aplikacja działa w trybie offline. Jej głównym zadaniem jest rozpoznawanie tekstów z obrazu za pomocą funkcji OCR, dzięki czemu nie poczujesz się zagubiony na azjatyckich ulicach. Robi to przy tym znacznie lepiej, niż Tłumacz Google. Jej wadą jednak jest fakt, że aplikacja nie obsługuje języka polskiego, więc powinieneś znać np. angielski chociażby w stopniu komunikatywnym.

Jakie jeszcze aplikacje do podróżowania powinieneś mieć?

Podczas podróży za granicę będziesz potrzebował jeszcze innych aplikacji, niż tych oferujących możliwość tłumaczenia. Nie znając danego kraju możesz zaoszczędzić czas, jeżeli będziesz miał pod ręką dostęp do najciekawszych atrakcji w okolicy. Równie ważne są także mapy dostępne w trybie offline, ponieważ nie zawsze będziesz miał dostęp do Internetu.

OsmAnd – aplikacja z mapami offline

Nawigację i poruszanie się po obcym miejscu ułatwisz sobie, jeśli ściągniesz aplikację OsmAnd. Przed wyjazdem pobierasz mapę danego kraju na swój smartfon, dzięki czemu będziesz w stanie odnaleźć drogę nawet bez połączenia z Internetem. Co ważne, OsmAnd oferuje nie tylko możliwość przeglądania map w trybie offline, ale przede wszystkim funkcję wyznaczania trasy. W wersji darmowej aplikacja umożliwia Ci pobranie do 10 map.

OsmAnd posiada również inne ciekawe funkcjonalności. Przede wszystkim możesz włączyć opcję nagrywania trasy, dzięki czemu będziesz w stanie zobaczyć, w jaki sposób dotarłeś do danego miejsca. Masz możliwość dodawania interesujących Cię punktów, takich jak np. ciekawa restauracja, do której zamierzasz później wrócić. Z aplikacji OsmAnd mogą korzystać także miłośnicy hikingu, ponieważ mogą dzięki niej wyznaczać trasy wspinaczkowe. Rozwiązanie to oferuje wiele funkcji, które będą bardzo pomocne w każdej podróży.

Triposo – aplikacja do podróży

Wybierając się w podróż do dowolnego miejsca, z całą pewnością będziesz chciał zobaczyć największe atrakcje turystyczne. Triposo to aplikacja mobilna, dzięki której informacje o najciekawszych miejscach będziesz miał zawsze pod ręką. Jej główną funkcją jest bardzo rozbudowana baza atrakcji turystycznych, restauracji i innych miejsc, które są interesujące dla każdego turysty.

To, co wyróżnia Triposo, to dobrze działający moduł z propozycjami miejsc, które warto odwiedzić. Funkcjonalność opiera się na algorytmie, który nieustannie zbiera informacje o Twojej podróży. Tworzy na tej podstawie tagi, według których dobiera najlepsze propozycje, które mogą Ciebie zainteresować. Dodatkowo we wbudowanej bazie znajdują się nie tylko dobrze znane atrakcje, ale również te mniej popularne, jednak równie godne zobaczenia.

Aplikacje do tłumaczenia i inne przydatne w podróży

Wyjazd do nieznanego miejsca dotychczas wymagał przynajmniej dobrej znajomości angielskiego. Rozwój rynku technologii mobilnych sprawił jednak, że masz dostęp do dobrych aplikacji do tłumaczenia, dzięki którym komunikacja w obcym kraju nie będzie już tak uciążliwa. Warto sięgnąć także po kompleksowe rozwiązania stworzone z myślą o podróżowaniu, które dostarczą Ci niezbędnych informacji o atrakcjach, etykiecie, kulturze, transportu publicznego i o wszystkich innych kwestiach, które musisz wiedzieć. Dzięki swojemu smartfonowi, oszczędzisz mnóstwo czasu na poszukiwania, a także unikniesz zagubienia się w obcym miejscu.