W Internecie można znaleźć wiele serwisów zakupowych, dzięki którym można kupować i sprzedawać na całym świecie. Działalność większości z nich jest jednak dedykowana głównie klientom detalicznym. Niewiele natomiast jest portali, których celem jest tylko i wyłącznie realizowanie transakcji hurtowych. Największym z nich jest AliBaba, który funkcjonuje obecnie w ponad 200 krajach co sprawia, że to największy tego typu serwis na całym świecie. Jak tam sprzedawać i kto powinien zainteresować się obecnością na AliBaba?

Co to jest AliBaba?

Na początek warto zdawać sobie sprawę, że sam portal AliBaba wchodzi w skład szerszej grupy AliBaba Group. W portfelu tej organizacji znajdziesz również inne znane azjatyckie portale handlowe, takie jak np. AliExpress czy Taobao. Wszystko zaczęło się jednak od uruchomienia AliBaba, który obecnie jest największym portalem umożliwiającym transakcje pomiędzy przedsiębiorstwami. Poza e-commerce, grupa zajmuje się również rozwojem nowoczesnych technologii, rozwojem Internetu, sztuczną inteligencją oraz innymi działalnościami, które nie są związane z handlem.

Dlaczego warto korzystać z AliBaba?

Wracając do samego portalu, umiejętne korzystanie z AliBaba wiąże się z wieloma korzyściami. Europejscy użytkownicy głównie wyszukują chińskich kontrahentów, aby importować ich produkty i po nałożeniu marży oferować na swoim rynku. Statystyki – jak i praktyka – jednak dowodzą, że również i chińskie firmy coraz częściej szukają europejskich produktów, które z reguły są wyższej jakości. Po zamówieniu, dystrybuują towary w Chinach i innych azjatyckich krajach. Niezależnie od kierunku wymiany handlowej, AliBaba umożliwia z jednej strony wyszukanie dostawcy, a z drugiej – poszerzenie rynków zbytu. Mając na uwadze, że obecnie korzysta z niego ponad 640 mln użytkowników, znalezienie odpowiedniego kontrahenta do własnego biznesu jest bardzo prawdopodobne.

Co można kupić na AliBaba?

Jako kupujący, na AliBaba masz do wyboru bardzo wiele produktów. Począwszy od odzieży, przez akcesoria, elektronikę, biżuterię, tekstylia, aż po urządzenia do gospodarstwa domowego. Pewnym ograniczeniem jest jednak fakt, że można zamawiać wyłącznie w hurtowych ilościach. Kupowanie pojedynczych sztuk jest praktycznie niemożliwe i wielu sprzedawców wymaga składanie zamówień np. 10 sztuk na raz. Mając jednak na uwadze znacznie niższe ceny wszystkich produktów, to takie hurtowe zamówienie i tak może w dalszym ciągu być opłacalne nawet dla klientów detalicznych. Szczególnie w przypadku urządzeń elektronicznych, które mają to do siebie, że ulegają zużyciu. Kupując np. 10 pendrive’ów, wystarczą Ci po prostu na dłużej.

Jak sprzedawać na AliBaba?

Możliwość wyszukania i kupienia produktów w bardzo atrakcyjnych cenach to tylko jeden sposób na korzystanie z AliBaba. Drugim jest założenie konta sprzedawcy i oferowanie własnych produktów odbiorcom z całego świata. Musisz mieć jednak świadomość tego, że na tym portalu liczy się przede wszystkim cena. Zanim więc zdecydujesz się na prowadzenie sprzedaży, upewnij się, że nikt inny nie oferuje już tego samego lub bardzo podobnego towaru. Jeżeli tak jest, pozostaje Ci konkurowanie albo ceną albo warunkami handlowymi.

Rejestracja konta sprzedawcy na AliBaba

Gdy już analizę dostępnych ofert masz za sobą i jesteś zdecydowany na rozpoczęcie sprzedaży, przyjdzie czas na zarejestrowanie konta sprzedawcy. Cały proces wygląda bardzo podobnie, jak w przypadku innych portali handlowych. Zaczniesz od wypełnienia formularza, w którym podajesz adres e-mail. Otrzymasz maila z linkiem weryfikacyjnym i gdy w niego klikniesz, będziesz mógł uzupełnić inne informacje, takie jak: nazwa, adres, zmiana hasła, typ konta (kupujący, sprzedawca lub oba), pełne imię i nazwisko, a także nazwa firmy i numer telefonu. Po przebrnięciu tych etapów, konto jest gotowe do użytkowania. Możesz kupować, sprzedawać i promować swoje oferty.

Co to jest Gold Membership na AliBaba i czy warto to wykupić?

Jako sprzedawca produktów, możesz wykupić dodatkowo pakiet Gold Membership. Jest to swojego rodzaju profil zaufany dostawcy, który znosi sporo limitów i poszerza funkcje AliBaby, z których możesz korzystać. Decydując się na ten dodatek, będziesz miał do wyboru trzy jego poziomy: basic, standard i premium. Każdy z nich odróżnia się od darmowego konta m.in. zniesieniem limitu przedmiotów, które możesz wystawić jednocześnie. Każdy z tych poziomów oferuje również inne możliwe funkcje dostępne dla Twojego profilu.

Jak wystawić przedmiot na AliBaba?

Gdy założysz już konto sprzedawcy, przyjdzie czas na wystawianie swoich przedmiotów na sprzedaż. Zasadniczo jest to bardzo prosta procedura. Do najważniejszej zasady należy zaliczyć to, w jaki sposób sporządzić tytuł oferty. Musi ona zawierać przede wszystkim pełną nazwę produktu. Pamiętaj również o uzupełnieniu wszystkich elementów oferty, takich jak szczegółowy opis, wyraźne zdjęcia, a także informacje dodatkowe. Warto zadbać o to, aby dać możliwość zamówienia próbek w dowolnym formacie. Dzięki temu Twoi przyszli kontrahenci będą mogli sprawdzić jakość produktów, która może być głównym czynnikiem konkurencji w krajach azjatyckich.

Skuteczność sprzedaży zależy od wielu czynników. Przede wszystkim jako początkujący sprzedawca, musisz się uwiarygodnić. Z AliBaba korzysta niestety również bardzo wielu oszustów i naciągaczy, przez co łatwo stracić pieniądze, zamiast ubić interes życia. Jako sprzedawca, zaoferuje wspomnianą możliwość zamówienia u Ciebie próbki. Warto również wykupić chociażby najniższy pakiet Gold Membership, co uwiarygodni Twoją ofertę w oczach potencjalnych kontrahentów. Posługuj się także prawdziwą nazwą firmy, którą bez problemu można odszukać w Internecie. Warto mieć w tym celu wiarygodną stronę internetową – chociażby wizytówkę – na której zamieścisz spro wiarygodnych zdjęć. Im więcej zrobisz w kierunku nadania sobie autentyczności, tym szybciej zyskasz zaufanie klientów. To kluczowe działanie w przypadku początkujących sprzedawców.

Zadbaj o dobre tłumaczenia opisów

Wystawiając przedmioty na sprzedaż na AliBaba warto mieć na względzie, że jego użytkownikami są głównie osoby nie mówiące w Twoim języku. Należy więc zadbać o dobre tłumaczenia opisów produktów, aby odbiorca mógł dowiedzieć się nieco więcej na jego temat. Najlepiej zrobić je w języku angielskim, dbając o jak najwyższą poprawność. Przede wszystkim dlatego, że uwiarygodni Cię to w oczach potencjalnego kontrahenta. Musisz zdawać sobie sprawę, że w zdecydowanej większości oszuści lub naciągacze posługują się łamaną angielszczyzną.

Jaka jest odpowiedzialność sprzedawcy na AliBaba?

Sprzedając za pośrednictwem AliBaba musisz wiedzieć, że ponosisz całkowitą odpowiedzialność za swoją działalność. Dotyczy to nie tylko samego faktu, że faktycznie coś sprzedajesz, ale również ustalenia wszelkich warunków handlowych. Musisz więc sam znaleźć sposób dostarczenia zamówienia poza granice swoje kraju, samodzielnie wynegocjować koszty transportu, a także samemu przyjmować i realizować reklamacje. Portal AliBaba jest wyłącznie miejscem spotkania, coś na wzór wirtualnych targów biznesowych. Za wszelkie szczegóły transakcji odpowiadasz Ty, jako sprzedający.

Na co należy uważać sprzedając na AliBaba?

Jako sprzedawca musisz również pamiętać o tym, że możesz być potencjalnym obiektem zainteresowania ze strony różnej maści oszustów. Nie zdziw się więc, że zadzwoni do Ciebie np. nigeryjski biznesmen, chcący złożyć zamówienie na kilkadziesiąt milionów dolarów. Bardzo często chodzi wyłącznie o wyłudzenie danych lub wysyłki określonej partii towaru bez żadnej przedpłaty. Naciągacze i oszuści są bardzo kreatywni i chociaż twórcy AliBaba starają się przeciwdziałać tym działaniom, to w dalszym ciągu można się natknąć na nieuczciwych kupujących.

Czy warto sprzedawać na AliBaba?

Chociaż AliBaba jest mało popularnym portalem w Polsce (wg Gemiusa odwiedza go ok. 0,7% polskich internautów), to zdecydowanie warto pomyśleć o rejestracji konta sprzedawcy. Szczególnie, jeżeli chcesz docierać ze swoją ofertą do klientów biznesowych i wyjść z ofertą na rynki azjatyckie. To w tamtych krajach AliBaba cieszy się największą popularnością. Dodając do tego fakt, że europejskie wyroby co do zasady traktowane są tam jako te wyróżniające się jakością, której coraz zamożniejsi Azjaci poszukują, warto rozważyć wystawienie swojej na tym portalu. Być może będzie to pierwszy krok w kierunku rozpoczęcia życiowego interesu.