Dokumenty Google to zestaw świetnych narzędzi, które ułatwiają codzienną pracę coraz większej liczbie osób. Nieustannie przybywa zwolenników tego rozwiązania, kolejne zaś firmy zaczynają z nich korzystać, poprawiając przy tym organizację pracy z dokumentami. To narzędzie oferuje Ci jednak znacznie więcej możliwości, niż tworzenie i edycja plików tekstów czy kreowanie ciekawych prezentacji. Co to są Dokumenty Google i co jeszcze musisz o nich wiedzieć?

Poprawiamy tłumaczenia maszynowe

Co to są Dokumenty Google?

Dokumenty Google to bezpłatne narzędzie, które udostępnia – jak sama nazwa wskazuje – Google. Dzięki nim masz możliwość tworzenia arkuszów kalkulacyjnych, prezentacji, plików tekstowych, a także formularzy, które służą np. do tworzenia ankiet. Mając konto Google, wszystkie swoje prace możesz zapisywać na Dysku Google, na którym masz dostęp do 15 GB bezpłatnego miejsca. Jeśli okaże się to za mało, możesz zawsze dokupić dodatkową przestrzeń.

Dokumenty Google offline i online

Co więcej, z Dokumentów Google możesz korzystać zarówno w wersji online, jak i offline. Praca w tym pierwszym trybie jest niezwykle prosta i jedyne czego naprawdę potrzebujesz, to dostępu do Internetu. Zaloguj się na swoje konto Google, przejdź do Dysku, kliknij prawym przyciskiem w wolne miejsce i wybierz, jaki plik chcesz utworzyć. To wszystko, możesz rozpocząć pracę.

Dokumenty Google offline ghbmnnjooekpmoecnnnilnnbdlolhkhi – rozszerzenie

Dokumenty Google offline również są dostępne. Przy czym jest to możliwe w przypadku, gdy korzystasz lub po prostu masz zainstalowaną przeglądarkę Chrome. Wystarczy wówczas, że pobierzesz i zainstalujesz rozszerzenie Dokumenty Google offline (dostępne tutaj: https://chrome.google.com/webstore/detail/google-docs-offline/ghbmnnjooekpmoecnnnilnnbdlolhkhi), a na Twoim komputerze lub laptopie jest wystarczająco dużo miejsca na tymczasowy zapis plików. Teraz pozostaje skonfigurować Dokumenty Google tak, aby móc je edytować offline. Wejdź w tym celu na drive.google.com/drive/settings i zaznacz „Synchronizuj pliki Dokumentów, Arkuszy, Prezentacji i Rysunków Google z tym komputerem, aby móc edytować je offline”.

Dokumenty Google na PC

Istnieje również możliwość pracy z Dokumentami Google na PC. W tym celu wystarczy pobrać kopię zapasową na swój dysk i wykonać synchronizację tych plików ze swoim kontem Google. To wszystko – od teraz możesz uruchamiać aplikację Dysk Google, do której skrót umieścisz np. na swoim pulpicie. Nie mając połączenia z Internetem, wszystkie zmiany zostaną zapisane na Twoim dysku, a po nawiązaniu połączenia z siecią, wszystkie modyfikacje zostaną automatycznie zsynchronizowane z Dyskiem Google online. Prościej się nie da.

Jakie są funkcje Dokumentów Google?

Skoro już wiesz, jak pracować z Dokumentami Google offline i online, czas na poznanie bardziej zaawansowanych funkcji. Z racji, że istnieje kilka rodzajów plików, jakie możesz tworzyć z pomocą rozwiązania od Google, skupmy się na tych najczęściej wykorzystywanych, czyli plikach tekstowych. Ich tworzenie odbywa się w czytelnym i przejrzystym edytorze, który posiada całkiem sporo możliwości. Swoją drogą, interfejs tegoż edytora tekstu do złudzenia przypomina starsze wersje Worda czy LibreOffice.

Mówiąc o Dokumentach Google należy jeszcze wspomnieć m.in. o zmianie kierunku pisania tekstu, możliwości wykonania spisu treści, obrócenia strony, ustawienia numeracji stron czy chociażby o narzędziu “Liczenie słów”. Wszystkie te opcje znajdziesz w standardowym przyborniku użytkownika, a dokładniej – w zakładkach “Formatuj” i “Narzędzia”.

Dokumenty Google i dyktowanie tekstu

Warto jednak przyjrzeć się mniej standardowym rozwiązaniom. Ciekawą funkcję znajdziesz po rozwinięciu zakładki “Narzędzia”. Otóż okazuje się się, że w Dokumentach Google dostępne jest pisanie głosowe. Sposób działania jest dosyć prosty – klikasz w opcję “Pisanie głosem” i mówisz do swojego komputera. Wszystkie słowa zostaną automatycznie zapisane w pliku, który edytujesz. Jest to niezwykle przydatne np. dla osób, które wolą mówić niż pisać. Wadą tego rozwiązania jest jednak fakt, że tak zapisany tekst musisz jeszcze sformatować, aby nabrał formy przyjaznej dla czytelnika.

Edytor skryptów w Dokumentach Google – jak działa?

Jeśli jesteś natomiast programistą lub zdarzyło Ci się kiedykolwiek pracować z jakimś językiem programowania, docenisz edytor skryptów dostępny w Dokumentach Google. Jest to o tyle ciekawe narzędzie, że pozwala Ci nie tylko edytować kod w dowolnym języku, ale również wywołać np. akcję jego debugowania. Korzystając z edytora skryptów, możesz swoją pracę również opublikować jako aplikację internetową, plik wykonywalny interfejsu API czy wdrożyć jako dodatek do Dokumentów Google. Jednym słowem ujmując, Dokumenty Google dla programistów mogą być darmowym i co najważniejsze, ciekawym dodatkiem.

Dodatki do Dokumentów Google dla firm i freelancerów

Chociaż same Dokumenty Google mają wiele podstawowych narzędzi, to ich zakres wykorzystania może być znacznie większy, o ile korzystasz z zewnętrznych dodatków. Dla całych firm bardzo przydatny może okazać się diagrams.net, który służy do kreowania diagramów, flowchartów, mockupów czy różnego rodzaju schematów. Jest to więc doskonałe rozwiązanie dla różnego rodzaju organizacji, które chcą uporządkować swoje procesy, strukturę organizacyjną, obieg dokumentów lub stworzyć np. schemat własnej strony internetowej dla programisty i grafika. Z kolei przedsiębiorstwa, które od czasu do czasu muszą wydrukować etykiety lub metki, docenią dodatek zwany Avery Label Merge, który znacząco ułatwia pracę z takimi nadrukami.

Przy czym Dokumenty Google dla firm to nie jedyna droga, w jakiej można z nich korzystać. W dodatkach znajdziesz również bardzo przydatne dodatki dla wszelkiego rodzaju freelancerów. Jakie dokładnie? Na przykład copywriterzy mogą korzystać z GDoc SEO Assistant czy Grammar and Spell Checker. Pierwszy z nich będzie cennym wsparciem przy tworzeniu treści na potrzeby SEO, z kolei drugi dodatek pomoże np. zapanować nad przecinkami w wyniku automatycznej korekty tekstu. Swoją drogą, takich dodatków wspomagających gramatykę dla różnych języków jest naprawdę sporo, toteż z Dokumentów Google mogą korzystać tłumacze.

Dodatki w Dokumentach Google dla nauczycieli

Co ciekawe, w Dokumentach Google znajdziesz również bardzo wiele rozwiązań dla nauczycieli, jak chociażby JoeZoo Express, który można wykorzystać np. do organizowania testów i egzaminów online. Ciekawe pomoce dydaktyczne można również tworzyć za pomocą Orange Slice: Teacher Rubrik, dzięki któremu tworzenie atrakcyjnych wizualnie tabel i zestawień porównawczych staje się bardzo proste. Bardzo ciekawy jest również dodatek Plagium, dzięki któremu jako nauczyciel dosłownie w kilka minut sprawdzisz, czy wypracowanie Twojego ucznia jest jego autorską pracą, czy może je skopiował z Internetu.

Jak korzystać z Dokumentów Google jako naukowiec?

Mnogość dostępnych dodatków sprawia, że z Dokumentów Google możesz korzystać również w przypadku, gdy pracujesz np. jako pracownik naukowy. W przypadku nauk ścisłych zapewne często musisz wykonać skomplikowane obliczenia, w czym pomoże Ci MathType. Z kolei dzięki EasyBib Bibliography Creator w bardzo wygodny sposób wygenerujesz przypisy do cytatów, na które powołujesz się w swojej pracy naukowej. Oczywiście możesz też dowolnie korzystać chociażby z dodatków, które służą do maszynowej korekty tekstu czy diagrams.net do tworzenia przejrzystych schematów.

Tłumaczenie dokumentu na Dysku Google

Kolejną ciekawostką jest pełna integracja Dokumentów Google z Tłumaczem Google. Chcąc więc skorzystać z maszynowego tłumaczenia, wystarczy otworzyć dowolny plik tekstowy na Dysku Google i z zakładki “Narzędzia” wybrać opcję “Przetłumacz dokument”. Pojawi Ci się okienko, w którym nazwiesz nowy plik i klikniesz “Przetłumacz”. Tłumaczenie dokumentu zostanie wykonane dosłownie w kilka chwil, a jeśli jego jakość Cię nie zadowoli, możesz skorzystać z któregoś z zewnętrznych dodatków tłumaczeniowych. Takich jak chociażby Translate+.

Czym są Dokumenty Google i co warto o nich wiedzieć?

Dokumenty Google są bezpłatnym rozwiązaniem, które Google udostępnia swoim użytkownikom. Możesz w nich tworzyć i edytować pliki tekstowy, generować prezentacje, pracować na arkuszach kalkulacyjnych, a także tworzyć ankiety i formularze. Najczęściej wykorzystywane są jako edytor tekstów i jako taki oferuje mnóstwo możliwości. Jeśli nie będą Ci wystarczać standardowe narzędzia, możesz usprawnić swoją pracę poprzez pobieranie i instalowanie dodatków do Dokumentów Google. To wszystko sprawia, że to rozwiązanie sprawdzi się równie dobrze dla firm, dla freelancerów, nauczycieli, pracowników naukowych, uczniów, studentów i wielu innych osób.

Poprawiamy tłumaczenia maszynowe