Google to jedna z najpopularniejszych i najczęściej używanych wyszukiwarek na świecie. Dla wielu osób korzystanie z niej stało się codziennością. Jest ona pierwszym miejscem, do którego zagląda się w poszukiwaniu informacji na dany temat. Warto wiedzieć o tym, że Google nie jest jedyną możliwą opcją. Istnieją inne wyszukiwarki internetowe, które działają równie dobrze. Co więcej, w odróżnieniu od Google nie zbierają one danych o użytkownikach i nie wykorzystują ich do celów własnych czy osób trzecich. Pozwalają również na lepsze pozycjonowanie się na niektórych rynkach zagranicznych.

TURBOtłumaczenia są dostępne 24/7

Wyszukiwarka internetowa – co to jest?

Co to jest wyszukiwarka internetowa? To witryna umożliwiająca wyszukiwanie informacji w Internecie poprzez wpisanie przez użytkownika zapytania. Rozwiązanie to pozwala na szybkie znalezienie danej strony, bez konieczności znania jej adresu. Wpisywane hasło może być krótkie i proste lub długie i szczegółowe. Warto wiedzieć o tym, że im dokładniejsze zapytanie, tym lepiej dopasowana lista wyników wyszukiwania.

Jak działają wyszukiwarki internetowe?

Jak to wszystko działa? Wyszukiwarki internetowe opierają się na 4 podstawowych elementach: robocie indeksującym, indeksach, bazie danych oraz programie poszukującym. Robot indeksujący (Web crawler) to program czytający i analizujący kod witryny. Jego celem jest pozycjonowanie stron w wyszukiwarkach. Zebrane przez robota indeksującego informacje przesyłane są do baz danych.

Baza danych to miejsce, gdzie informacje są gromadzone i przechowywane. Jako iż ciągle powstają nowe strony, jest ona stale aktualizowana. Czym jest więc indeks? To lista zgromadzonych przez roboty indeksujące słów, obok których widnieją odnośniki do stron odpowiadających danemu zapytaniu. A jak działa program wyszukujący? Ocenia on witrynę pod kątem jej dokładności odpowiedzi na wpisane przez użytkownika hasło. Dokładnie na tych 4 elementach opiera się działanie każdej wyszukiwarki.

SEO – optymalizacja i pozycjonowanie stron

Mówiąc o tym wszystkim, warto wspomnieć o dość istotnej sprawie, na której skupia się zdecydowana większość firm mająca swoje strony internetowe. Mowa tu oczywiście o SEO (Search Engine Optimization), czyli procesie budowania ruchu z organicznych wyników wyszukiwania. Polega on na dostosowaniu witryny pod kątem silnika wyszukiwania oraz budowaniu tzw. autorytetu. Jego celem jest zwiększenie widoczności witryny oraz pozyskanie nowych i potencjalnych klientów. SEO bardzo często jest nazywane optymalizacją i pozycjonowaniem.

Najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe zaraz po Google

Wiesz już, czym jest wyszukiwarka internetowa, jak działa i na czym polega SEO. Przyszła pora, abyś dowiedział się, jakie są najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe plasujące się zaraz po Google. Dlaczego warto je znać? Między innymi ze względu na to, że cenią one sobie prywatność użytkownika. Co więcej, pozwalają one na lepsze pozycjonowanie się na niektórych rynkach zagranicznych. W końcu Google nie jest liderem we wszystkich państwach. Niektóre lokalne wyszukiwarki lepiej odpowiadają na potrzeby użytkowników z ich krajów.

Microsoft Bing – druga najpopularniejsza wyszukiwarka

Zacznijmy może od Microsoft Bing czyli drugiej co do wielkości wyszukiwarki zaraz po Google. Jest ona łatwa w użyciu i codziennie wita użytkowników piękną grafiką w wysokiej rozdzielczości. Jest to również idealne narzędzie do wyszukiwania obrazów i materiałów wideo – Bing pokazuje wyniki w postaci dużych miniatur i pozwala na wyświetlanie ich wraz z dźwiękiem poprzez najechanie kursorem.

Podobnie jak Google, przeglądarka ta posiada wiele wewnętrznych funkcji, w tym własne mapy z analizą ruchu drogowego. Nie brakuje jej również tłumacza online czy przelicznika walut. Wartą uwagi opcją jest oferowany przez Bing program nagród. Wyszukując informacje i robiąc zakupy, zdobywa się specjalne punkty, które można wymieniać w sklepach Microsoft i Windows. Z pewnością jest to ciekawy i dość miły dodatek.

SEO w Microsoft Bing

Jak wygląda pozycjonowanie w Bing? Jest ono zbliżone do tego znanego z Google – polega na tworzeniu wartościowych treści, ściśle związanych ze słowami kluczowymi. Istnieją jednak pewne różnice.

 1. Zaleca się używanie dokładnych słów kluczowych wszędzie, gdzie jest to tylko możliwe (URL, H1,H2).
 2. Polecane jest również używanie fraz kluczowych w meta description oraz meta keywords.
 3. Bing lubi długie teksty o wysokiej jakości. Treści z dużą liczbą słów są wyżej pozycjonowane.
 4. Znacznie bardziej liczy się to, co dzieje się w serwisie, niż np. profil backlinków.
 5. Dla Bing ważna jest obecność w social mediach. 
 6. Wyszukiwarka zwraca większą uwagę na treści graficzne i wideo. Strony, które je zawierają, są lepiej promowane.
 7. Bing przypisuje szczególną uwagę opisowi meta description oraz ceni sobie użycie znaczników meta.

DuckDuckGo – prywatność przede wszystkim

Kolejną, wartą uwagi wyszukiwarką jest DuckDuckGo. Jest to opcja polecana dla osób ceniących sobie prywatność. Korzystając z niej, nie trzeba się martwić o to, że wpisane zapytanie będzie śledzone i rejestrowane. Interfejs wyszukiwarki jest prosty i przejrzysty. Nie pojawia się tam również zbyt wiele reklam. Co ciekawe, wyniki wyszukiwania pojawiają się tylko na jednej stronie. Jest ona nieskończona – scrolluje się ją w dół.

SEO w DuckDuckGo

Jeżeli chodzi o pozycjonowanie się w DuckDuckGo, należy wiedzieć to, że wyszukiwarka ta korzysta ze źródeł i zasobów Bing. Można więc stosować do niej tę samą strategię SEO. Samo w sobie DuckDuckGo nie podaje zbyt szczegółowych informacji o tym, jak właściwie się pozycjonować. Jest to tłumaczone tym, że ranking jest pojęciem złożonym i trudnym do wyjaśnienia. W dodatku ulega częstym zmianom. Jedyną podpowiedzią jest to, że istotne jest pozyskiwanie linków z wartościowych stron.

Yahoo! – wyszukiwarka która była przed Google

Jeszcze inną opcją, jest wyszukiwarka Yahoo!, która istnieje dłużej niż Google. Jest ona elementem serwisu oferującego komunikator, pocztę email, zakupy online, gry i wiele innych rzeczy. Interfejs wyszukiwarki jest dość prosty, można wręcz rzec, że odrobinę przestarzały. W 2009 roku firma połączyła siły z Microsoftem. Jak więc się zapewne domyślasz, decydując się na SEO dla Yahoo! można jednocześnie poprawić swoją pozycję w Bing i odwrotnie. Strategia pozycjonowania jest więc taka sama jak w poprzednich przypadkach.

Yandex – rosyjska wyszukiwarka

Warta uwagi jest również rosyjska wyszukiwarka Yandex. Jest ona bardzo podobna do Google i umożliwia wyszukiwanie obrazów, witryn, filmów oraz wiadomości. Co więcej, jest łatwa w użyciu i oferuje zestaw kilku ciekawych narzędzi, w tym: mapy, tłumaczenia online oraz przechowywanie plików w chmurze. Posiada również przejrzysty interfejs, który niestety nie jest dostępny w języku polskim.

SEO w Yandex

Oczywiście rosyjskie wyszukiwarki pozwalają na pozycjonowanie w podobny sposób co te używane w pozostałych krajach. Nie mniej jednak, SEO w Yandex w pewnych aspektach różni się od tego w Google.

 1. Yandex przykłada ogromną uwagę do tego, jaka jest jakość udostępnianych treści. Powinny one być unikalne, angażujące i przyjazne dla użytkownika.
 2. Yandex nie lubi materiałów stworzonych typowo “pod SEO”. Jest wobec nich bardzo rygorystyczny. Treści muszą mieć jakąś wartość dla użytkownika.
 3. Tytuł strony i meta description również powinny zawierać wartościowe informacje. Co więcej, nie mogą się wzajemnie duplikować i muszą być unikalne dla każdej podstrony.
 4. Yandex nie toleruje treści zawierających nadmiar słów kluczowych.
 5. Należy uwzględnić regularną aktualizację treści oraz linkowanie wewnętrzne.

Tłumaczenia SEO – czyli jak skutecznie pozycjonować stronę na zagranicznych rynkach

Jak widzisz, istnieją ciekawe i bezpieczne alternatywy dla Google. Okazuje się, że niektóre z nich są przydatne w prowadzeniu działań marketingowych na zagranicznych rynkach. Oczywiście, kluczem do sukcesu jest odpowiednie pozycjonowanie. Z tego właśnie powodu, ważne jest, aby zadbać o dobre tłumaczenia SEO. Sprawiają one, że treści na stronie są wartościowe i nasycone odpowiednimi słowami kluczowymi. Jeżeli będziesz potrzebował tłumaczenia stron internetowych – to wiesz gdzie nas znaleźć. Z chęcią Ci pomożemy.

Tłumaczymy strony internetowe
i wszystko inne

Najczęściej zadawane pytania:

Co to wyszukiwarka internetowa?


To witryna umożliwiająca wyszukiwanie informacji w Internecie poprzez wpisanie przez użytkownika zapytania.

Jakie są wyszukiwarki internetowe?


Najpopularniejsza to Google. Warto sprawdzić również DuckDuckGo, Yahoo, Yandex (Rosja) czy Microsoft Bing.

Jak usunąć stronę internetową z wyszukiwarki?


Masz dwa wyjścia. Usuwasz całkowicie stronę z serwera i czekasz, aż adresy URL zostaną wyindeksowane. Jeśli nie chcesz usuwać strony, użyj parametry „noindex” w pliku .htaccess (działa na całą stronę) lub na podstronach, których nie chcesz indeksować.