Infografika to medium, na którym przeplatają się obrazy i informacje, które ułatwiają przyswajanie i zapamiętywanie treści. Są bardzo popularne na stronach internetowych. Dziś niemal niezbędne, aby internauci mogli szybko zrozumieć temat. Z technicznego punktu widzenia infografika jest tworzona przez infografika przy użyciu oprogramowania DTP. Łącząc tekst i obraz uzyskujemy atrakcyjniejszą wizualnie informację graficzną. Wszechobecna na stronach internetowych grafika komputerowa służy również do podsumowywania tekstu, zwiększania jego czytelności lub podkreślania treści graficznych lub wideo, które czynią go bardziej interaktywnym.

Dobrze wykonana treść strony będzie postrzegana z wysoką wartością dodaną. Szczególnie zaleca się udostępnianie infografik w serwisach społecznościowych firmy, aby wygenerować większy ruch na stronie. W strategii content marketingu ten rodzaj wsparcia stał się po prostu niezbędny. Infografiki są szczególnie skuteczne w kreowaniu wizerunku firmy. Dzięki nim informacje są bardziej przejrzyste, statystyki zaś znacznie łatwiej przyswajalne.

Chcesz pracować jako Tłumacz?

Po co tłumaczyć infografikę?

Tłumaczenie strony internetowej nie ogranicza się tylko do treści tekstowych. Konieczna jest również transkrypcja wszystkich elementów serwisu, w tym grafiki komputerowej. Nie powinno zabraknąć również tłumaczenia elementów infografiki witryny, aby te zachowały swoją skuteczność. Dotyczy to w ogóle całokształtu marketingu internetowego – infografiki wykorzystywane są również w innych kanałach, takich jak social media.

Tłumaczenie umożliwia rozpowszechnianie praktycznych informacji do odbiorców zagranicznych. W taki sam sposób potencjalni klienci z innego kraju będą mogli skorzystać z porady firmy. Przetłumaczone infografiki umożliwiają również prezentację konkretnych danych zagranicznym odbiorcom lub pozwalają przedstawić historię firmy. Wreszcie, w sieciach społecznościowych udostępnianie przetłumaczonej infografiki pozwala na łatwiejszą konsumpcję treści przez odbiorców.

Co podlega tłumaczeniu w infografice?

Ważne jest, aby pamiętać, że nie tylko tłumaczone jest słowo lub fraza z jednego języka na drugi. Przede wszystkim przekazywane jest znaczenie. Należy zatem zwrócić uwagę na kontekst, w którym infografika zostanie opublikowana, abyś móc dostosować ją do swoich docelowych odbiorców podczas tłumaczenia.

Na przykład, jeśli tłumaczysz infografikę napisaną do posta na blogu, prawdopodobnie możemy użyć bardziej nieformalnego języka. Ale jeśli jest to tłumaczenie broszury lub materiału drukowanego, użyty język będzie już bardziej profesjonalny.

To samo dotyczy tonu — jeśli ma zostać opublikowany na stronie internetowej lub blogu, może mieć bardziej swobodny ton niż w przypadku publikacji drukiem lub biuletynem e-mailowym. Tłumacząc infografikę na język docelowy należy pamiętać o następujących kwestiach:

 • Nie tłumaczymy słów dosłownie,
 • Nie zakładamy, że ludzie zrozumieją pojęcie infografiki (lub nawet będą wiedzieć, co to jest),
 • Upewniamy się, że cały tekst jest czytelny i łatwy do odczytania,
 • Koncentrujemy się na jasnym i zwięzłym przekazywaniu kluczowych przesłań

Zalety tłumaczenia infografiki

 1. Lepsze zrozumienie. Jeśli próbujesz przekazać swoją wiadomość, infografika jest na to doskonałym sposobem! Nie tylko zapada w pamięć lepiej niż artykuł tekstowy, ale jest też przyjemniejsza w odbiorze.
 2. Dotarcie do globalnej publiczności. Tłumacząc treści na różne języki, jesteśmy w stanie dotrzeć do większej liczby osób z całego świata, które posługują się tymi językami jako ojczystymi (lub przynajmniej je rozumieją).
 3. Zwiększenie zaangażowania. Niezależnie od tego, czy chodzi o media społecznościowe, czy jakąkolwiek inną formę marketingu online, zaangażowanie klientów jest niezbędne, aby zareagowali na ofertę firmy.
 4. Udostępnianie w sieciach społecznościowych, a tym samym wyższy ruch na stronie i większa świadomość istnienia marki.

Jakie są rodzaje infografik?

Infografiki statystyki

Infografiki informacyjne

Infografiki osi czasu

Infografiki procesu

Infografiki geograficzne

Infografiki porównawcze

Infografiki hierarchiczne

Infografiki listy

Statystyczne szablony infografik

Infografiki statystyczne świetnie nadają się do wizualizacji wyników ankiet, prezentowania danych z wielu źródeł lub ilustrowania tematu za pomocą powiązanych danych. Infografiki statystyczne podkreślają dane za pomocą określonego układu i wizualizacji ilustrujących informacje. Slajdy narracyjne mogą zawierać diagramy, ikony, obrazy i przyciągające wzrok czcionki. Poniższa infografika wykorzystuje ikony do zilustrowania każdej statystyki:

Informacyjne szablony infografik

Infografiki informacyjne są idealne do jasnego przedstawienia nowej lub konkretnej koncepcji lub przedstawienia ogólnego zarysu tematu. Zazwyczaj infografika informacyjna jest podzielona na wiele sekcji przy użyciu opisowych nagłówków. Aby poprawić czytelność swojego projektu, należy rozważyć ponumerowanie każdej sekcji infografiki. Poniższy informacyjny szablon infografiki jest jednym z najpopularniejszych. Informacje przedstawiono w skrócie w 5 punktach. Opisowe nagłówki i ikony pomagają jasno zilustrować każdy z nich:

Szablony infografik osi czasu

Infografiki osi czasu są szczególnie skuteczne w wizualizacji historii, podkreślaniu ważnych dat lub prezentowaniu przeglądu wydarzenia. Ponieważ ludzie mają tendencję do wyobrażania sobie czasu w przestrzeni, infografika osi czasu jest idealnym sposobem na jego przedstawienie. Wskazówki wizualne, takie jak linie, ikony, zdjęcia i etykiety, pomagają zilustrować i kontekstualizować punkty w czasie. Poniższy szablon infografiki osi czasu wyróżnia każdy rok przy użyciu większej czcionki. 

Szablony infografik procesu

Podczas, gdy infografiki osi czasu doskonale nadają się do podkreślania punktów w czasie, infografiki procesów doskonale nadają się do prezentowania, podsumowania lub przeglądu etapów procesu. Infografiki procesów pomagają uprościć i wyjaśnić każdy krok. Większość z tych infografik ma prosty układ, od góry do dołu lub od lewej do prawej. Aby proces był bardziej czytelny, można również dodać numerację do każdego kroku. W poniższym szablonie infografiki procesu zastosowano inny kolor nagłówków kroków. Należy zwrócić uwagę, jak dopasowywane są kolory między numerami ikon i nagłówkami, co czyni je bardziej czytelnymi.

Szablony infografik geograficznych

Chcesz zobrazować dane związane z pozycjami geograficznymi, danymi demograficznymi lub dużą ilością danych? Spróbuj użyć szablonu infografiki geograficznej! Infografiki geograficzne wykorzystują mapy myśli jako elementy wizualne. Istnieją różne rodzaje map myśli, które mogą ilustrować dane.  Poniższy szablon infografiki geograficznej wykorzystuje mapę termiczną do hierarchicznego uszeregowania różnych krajów.

Infografika porównawcza

Niezależnie od tego, czy chcesz porównać różne opcje w sposób bezstronny, czy wyróżnić jedną z opcji, infografika porównawcza jest idealnym rozwiązaniem.

Infografiki porównawcze są zwykle podzielone na środku w pionie lub poziomie, z opcją po obu stronach. Poniższy szablon zawiera obiektywne porównanie dwóch telefonów. Parametry, które są porównywane, znajdują się na środku infografiki, co ułatwia porównanie dwóch opcji:

Hierarchiczne szablony infografik

Infografiki hierarchiczne pozwalają uporządkować informacje według ich ważności lub priorytetu. Jednym z najbardziej znanych przykładów jest piramida Maslowa. Ta wizualizacja piramidy reprezentuje hierarchię ludzkich potrzeb, z najważniejszymi potrzebami u jej podstawy i najmniej ważnymi u góry.

Lista szablonów infografik

Jeśli chcesz udostępnić listę wskazówek, zasobów lub przykładów, skorzystaj z… infografiki z listą!

Szablony infografik list są zwykle dość proste, ponieważ głównym celem jest zaprojektowanie list, które są bardziej atrakcyjne, przez co są skuteczniejsze, niż standardowe listy. Elementy wizualne, takie jak ikony, zastępują standardowe wypunktowania, a kreatywne czcionki i kolory pomagają wyróżnić każdy element. Aby poprawić odczytywanie informacji, wystarczy ponumerować punkty na liście. Poniższy szablon infografiki listy wykorzystuje ikony w postaci kolorowych kółek, aby wyróżnić różne punkty:

Infografiki CV

Dzisiejszy rynek pracy jest tak nasycony, że osoby poszukujące pracy muszą znaleźć nowe i bardziej kreatywne sposoby na wyróżnienie się. Dlatego od kilku lat infografiki CV cieszą się tak dużą popularnością.

W większości przypadków infografiki CV nie zastępują całkowicie tradycyjnego CV. Są jednak idealnym środkiem komunikacji do zaprezentowania podczas rozmowy kwalifikacyjnej, do opublikowania na stronie portfolio lub umieszczenia w aplikacji przez e-mail. Poniższy szablon infografiki życiorysu zawiera neutralną i minimalistyczną kolorystykę. Prosty pasek boczny i ikony podkreślają minimalistyczny charakter tego projektu.

We wszystkich tych praktycznych aspektach tłumaczenie odgrywa zasadniczą rolę we wszystkich elementach tekstu jak również grafiki komputerowej, w tym rysunków, które nie są wyjątkiem. Dobra jakość tłumaczenia przyciągnie uwagę zagranicznego odbiorcy. Warto pamiętać, iż infografika może zwiększyć ruch w witrynie nawet o 12%.

Jak wykonać własną infografikę?

Zanim gotowy projekt do tłumaczenia trafi w ręce zawodowego tłumacza, wyspecjalizowanego w dziedzinie tłumaczeń marketingowych, warto zrozumieć schemat myślenia i działania klienta tworzącego swoją własną infografikę. To najlepszy sposób, aby umiejętnie odwzorować w języku docelowym kontekst.

Oto schemat procesowy autora infografiki w 5 krokach:

Krok 1: Określ cele swojej infografiki

Zanim zaczniesz myśleć o projekcie, układzie, grafice lub estetyce, powinieneś zacząć od określenia głównych celów swojej infografiki. Innymi słowy: po co tworzysz infografikę? Nie chodzi tu o cele wysokiego poziomu, takich jak „synteza złożonych informacji” czy „poprawa ruchu w witrynie”. Ale raczej o jasne, konkretne i osiągalne cele komunikacyjne.

Zdefiniuj kluczowy problem.

Infografika to doskonały sposób na sprostanie specyficznym oczekiwaniom odbiorców. Te oczekiwania to kluczowa kwestia, którą musisz poruszyć w swojej infografice. Użyj piramidy pytań, które pozwolą Ci przekształcić kluczowy problem do rozwiązania w infografice. Te pytania staną się podstawą, wokół której będziesz mógł opowiedzieć fascynującą historię.

Krok 2: Zbierz dane do swojej infografiki

Będziesz potrzebować danych, aby odpowiedzieć na pytania zdefiniowane w pierwszym kroku. Jeśli masz własne dane, świetnie, możesz przejść bezpośrednio do trzeciego kroku! Jeśli nie masz jeszcze danych, nie panikuj. W Internecie dostępna jest ogromna ilość danych publicznych (same Stany Zjednoczone produkują około 2,7 miliona GB danych na minutę).

Przyjrzyjmy się niektórym strategiom uzyskiwania przydatnych danych bez konieczności przeprowadzania własnych badań. Zawęź swoje wyszukiwania – kieruj je w Google za pomocą symboli i wyszukiwanych haseł związanych z danymi: Użyj cudzysłowów, aby wyszukać dokładną frazę. Na przykład: „parowanie wina i jedzenia”.

Uwzględnij słowo „dane” w wyszukiwanej frazie. Na przykład: dane parowania wina i jedzenia.

Dodaj format pliku specyficzny dla przetwarzania danych w wyszukiwanej frazie (xls, csv, tsv itp.). Na przykład: parowanie wina i jedzenia xls.

Przeszukaj istniejące repozytoria danych. Chociaż wyszukiwanie w Google jest szybkie i łatwe, często otrzymujesz niechlujne dane, które wymagają sortowania, co może być czasochłonne. Przejrzyj więc gotowe repozytoria danych, w których są one uporządkowane. Gdzie ich szukać? Np. w takich miejscach:

 • Dane ONZ: Departament Statystyczny Organizacji Narodów Zjednoczonych udostępnia ponad 34 bazy danych, które można filtrować według kraju, dotyczące różnych tematów, takich jak zatrudnienie, ubóstwo, wskaźniki populacji, wzrost, import/eksport itp.
 • Dane publiczne Google: Google oferuje publiczną wyszukiwarkę poświęconą wyłącznie danym. To dobre miejsce do rozpoczęcia badań.
 • Bank Światowy: Bank Światowy posiada wiele wysokiej jakości danych finansowych i ekonomicznych.
 • Światowe Forum Ekonomiczne: Strona forum WE zawiera raporty z obszernymi danymi na wiele różnych tematów.
 • Statista: Ten agregator danych to płatna usługa, która zapewnia tysiące ekskluzywnych i prywatnych danych.

Krok 3: Zilustruj dane, które chcesz przedstawić w swojej infografice

Teraz, gdy masz pytania, na które chcesz odpowiedzieć i dane potrzebne do udzielenia odpowiedzi, następnym krokiem jest wybór sposobu wizualnego zilustrowania danych. Zacznij od określenia głównego celu każdej części danych na podstawie następujących cech: Poinformuj, porównań, zmieć, zorganizuj, ujawnij relacje lub zbadaj. Następnie skorzystaj ze sprawdzonych metod dotyczących każdego celu, aby znaleźć najlepszy wykres dla swoich danych. Chcesz przekazać ważną wiadomość lub punkt danych, którego zrozumienie wymaga niewielkiego kontekstu? Podkreśl statystyki dużymi, pogrubionymi i kolorowymi czcionkami.

Krok 4: Rozłóż elementy swojego projektu infografiki

Wszystko, co musisz zrobić, to dostosować układ i projekt. Czasami umieszczenie pierwszego elementu na stronie może być trudne, ale istnieje kilka sztuczek, które ułatwiają wybór.

 1. Stwórz naturalny przepływ informacji.
 2. Użyj piramidy pytań z pierwszego kroku, aby poprowadzić swój układ i przepływ informacji.
 3. Zacznij od przedstawienia kluczowego problemu w tytule, następnie umieść diagramy, które odpowiadają na „dodatkowe pytania”, a zakończ diagramami, które odpowiadają na „pytania sondujące”.
 4. Użyj układu siatki, aby uporządkować i zrównoważyć swoją infografikę. Rozmieszczanie różnych elementów infografiki za pomocą wstępnie zdefiniowanej siatki symetrycznej to łatwy i skuteczny sposób na ulepszenie projektu.

Krok 5: Dodaj styl do swojego projektu

Jak wybrać czcionki do swojej infografiki? Zacznij od pisania swoich tekstów. Staraj się zachować prostotę. Pomyśl o swojej infografice jako wizualnej syntezie: teksty powinny uzupełniać elementy wizualne i pomagać w zrozumieniu głównych pojęć. Zredukuj swoje teksty do krótkich, jasnych i zrozumiałych akapitów. Po napisaniu tekstów wybierz czytelną czcionkę dla głównych tekstów, a następnie zwiększ rozmiar i styl czcionki głównego nagłówka, nagłówków sekcji i głównych danych, aby zapewnić ogólną spójność infografiki.

Jak przetłumaczyć infografikę?

Tłumaczenie infografiki z pewnością wymaga skorzystania z usług profesjonalisty, który opanował zasady związane z tym specyficznym sposobem przekładu, aby wynik był jeszcze bardziej odpowiedni. Oto kilka porad istotnych dla Tłumacza, o których twórca infografiki powinien pamiętać:

 • Stwórz infografikę źródłową, aby można ją było modyfikować, w ten sposób łatwiej przetłumaczysz treść bez konieczności odtwarzania jej od podstaw dla każdej odmiany.
 • Zachowaj projekt – dzięki temu będziesz mógł wygodnie go modyfikować.
 • Zlokalizuj treść tak, aby przekaz zachował swój pełny wpływ na zagraniczne cele. Zwróć uwagę na długość przetłumaczonych zdań/słów. Muszą pozostać w rozsądnych granicach, aby nie zachwiać równowagi początkowej infografiki.
 • Nie zapomnij przetłumaczyć zaszyfrowanych danych, ponieważ transkrypcja z jednego języka na inny dotyczy również jednostek miary, które należy przeliczyć.
 • Każdy kraj ma swoją specyfikę kulturową i językową. Musisz systematycznie dostosowywać treść tak, aby zachować sens lub wywołać podobne skojarzenia.

Lokalizacja treści jest więc elementem nieodzownym każdego tłumaczenia. Daje nam gwarancję prawidłowego odbioru treści przez użytkownika docelowego. Bez wątpienia, tłumaczenie infografiki wpisuje się w schemat tłumaczeń marketingowych, więc stosowanie zasada tłumaczeniowych charakterystycznych dla tej branży będzie zawsze najlepszą opcją.

Chcesz pracować jako Tłumacz?