Od kilku lat specjaliści od marketingu prognozują, że video zdominuje Internet. O ile narzędziowo tak jest, bo najpopularniejsze serwisy takie jak Facebook, Instagram, LinkedIn rozwijają się w kierunku jak najlepszej obsługi i dystrybucji formatów video, w tym transmisji na żywo, o tyle pod kątem faktycznej obecności postów video jeszcze sporo brakuje do rzeczonej dominacji. Oznacza to, że biznesowe pole do działania jest ogromne ze względu na małą konkurencję, a więc łatwe i skuteczne dotarcie do potencjalnych klientów z komunikatami video. To jednak tylko ułamek korzyści jakie daje typ działań w Internecie. Dlaczego więc video marketing jest tak ważny?

Tłumaczenie treści marketingowych? Zajmiemy się tym!

Co to jest video marketing?

Pewnie wielokrotnie słyszałeś powiedzenie “content is a king”, czyli treść jest królem. Nie wzięło się to znikąd. W marketingu dostarczanie wartościowych treści swoim potencjalnym klientom przynosi realne efekty sprzedażowe, więc nic dziwnego, że marketerzy upodobali sobie tworzenie treści właśnie. Video marketing to nic innego jak element content marketingu. Opiera się na dokładnie tych samych elementach – aby tworzyć skuteczne biznesowo video trzeba wiedzieć co, do kogo, jak i gdzie komunikować. Video marketing to po prostu forma komunikowania wartości jakie reprezentuje marka.

W czym tkwi siła video marketingu?

Video to moim zdaniem najskuteczniejsza forma przekazu. Dlaczego? Czytać nie każdy lubi i nie każdy ma czas, czytanie zaś tego czasu wymaga. Słuchanie samego audio (np. podcastu) to forma konsumpcji treści, którą trzeba lubić, wymaga skupienia i jest ciężej dostępne, bo trzeba zainstalować jakąś aplikację podcastową. Z kolei video to – obraz, dźwięk i treść. Wszystko w jednym, powszechnie lubiane i łatwo dostępne.

Więcej niż 1000 słów, w mniej niż 10 sekund

Mówi się, że obraz jest w stanie przekazać więcej niż 1000 słów. To kolejny atrybut tej formy przekazu. Za pomocą jednej sceny w kreacji video jesteś w stanie przekazać złożony problem i przedstawić jego rozwiązanie. Ludzie nie zapamiętują tekstu, ale zapamiętują obrazy. Ludzie nie zapamiętują liczb, ale zapamiętują opowieść.

YouTube to druga największa wyszukiwarka na świecie

Kolejną przewagą video nad innymi formami komunikacji marketingowej jest fakt, że YouTube, czyli największe medium agregujące video, jest drugą, zaraz za Google, największą wyszukiwarką w Internecie. Ponadto wyniki wyszukiwania w Google często zawierają bezpośrednie odnośniki do filmów opublikowanych na YouTube. Dzieje się tak, ponieważ oba serwisy należą do firmy Alphabet. Zatem prowadzenie firmowego kanału na YouTube w celu realizacji działań marketingowych jest uzasadnione, rozsądne i jeżeli robione dobrze – biznesowo niezwykle skuteczne.

Przykłady dobrze prowadzonych działań video marketingowych

Przykładami dobrze, a nawet bardzo dobrze prowadzonych działań z zakresu video marketingu mogą pochwalić się takie marki jak Cyfrowe.pl i x-kom. Obie marki reprezentują duże i działające wiele lat sklepy internetowe.

O tym, że wymienione marki robią dobry video marketing świadczą już same liczby. Wystarczy spojrzeć na liczbę subskrybentów i wyświetlenia na kanałach YouTube obu sklepów. Natomiast patrząc na to z marketingowego punktu widzenia, obie marki spełniają kluczowe dla ich sukcesu warunki – odpowiadają na pytania i potrzeby swoich potencjalnych klientów.

Dla przykładu – fotografia portretowa jest znana i praktykowana od zawsze. Jeżeli początkujący fotograf wdraża się w temat, to korzystając z wyszukiwarki YouTube z pewnością wpisze frazę “Najlepszy obiektyw portretowy Canon”. Jeżeli w wynikach wyszukiwania znajdzie się film z kanału Cyfrowe.pl, który odpowie na to pytanie, da rekomendacje sprzętowe i jeszcze w opisie znajdą się linki do sklepu, w którym można kupić wszystkie rekomendowane obiektywy, to jest sytuacja jednoznaczna – win-win – czyli wygrywa klient i wygrywa sklep. Produkując kilkadziesiąt czy nawet kilkaset takich filmów, opartych o potrzeby klientów, taki sklep internetowy może w pełni zawłaszczyć kanał komunikacji marketingowej jaką w tym przypadku jest serwis YouTube. Skala zrobi się z czasem, a to przełoży się na przychody firmy. To jest właśnie dobry video marketing.

Czym video marketing nie jest? Nie jest 15 sekundową reklamą w telewizji czy wyprodukowanej minutowej reklamy na potrzeby Facebook Ads.

Dlaczego warto inwestować w video marketing?

Jak widzisz, korzyści biznesowych stojących za działaniami video marketingowymi jest dużo i są to korzyści, których nie da się przebić innymi działaniami, np. pisaniem bloga firmowego. Oczywiście te dwa kanały pełnią inną rolę w działaniach marketingowych, nie zastępują się i się nie wykluczają. Jednoczesne prowadzenie firmowego kanału na YouTube i bloga firmowego to potężna w swojej mocy kombinacja. Mało tego – korzystając z treści jakie już masz na blogu tak naprawdę masz bazę scenariuszy pod swoje filmy na YouTube. Na podstawie raportu z Google Analytics wybierz te artykuły blogowe, które cieszą się największa popularnością, a następnie wykorzystaj ich treść jako skrypt do filmów. Najważniejsze to działać strategicznie, dobierać tematy ponadczasowe, czyli takie, które długo się starzeją albo nie zestarzeją się nigdy. Są to tak zwane treści evergreen. Dzięki temu Twoje treści video będą latami pracować na Twoją firmę i jej wyniki sprzedażowe. Powodzenia! 

Tłumaczenie treści marketingowych? Zajmiemy się tym!