Który z tych formatów jest lepszy i dlaczego? W jakim formacie zapisywać dokumenty przesyłane innym osobom?

Skąd się wzięły pliki doc?

Rozszerzenie doc w pierwszych systemach operacyjnych było początkowo stosowane ogólnie do plików zawierających teksty, ale pliki doc takie, jakimi je znamy, są z nami od 1983 roku. Rozszerzenie to zostało zastosowane przez firmę Microsoft do zapisu zastrzeżonego przez nią formatu dokumentów tekstowych programu Microsoft Word. Pliki te bardzo szybko zyskały popularność dzięki możliwości zawarcia w nich ogromnej ilości informacji dotyczących formatowania i bardzo szybko stały się światowym standardem.

Dlaczego programy innych producentów nie zawsze radzą sobie z formatem doc?

Problemem w korzystaniu z plików doc w innych programach okazała się bardzo restrykcyjna licencja oraz brak dostępnej publicznie specyfikacji. Sprawiło to, że programy, które były w stanie otworzyć pliki doc w czytelnej dla użytkownika postaci, powodowały w wielu przypadkach utratę wielu danych w momencie ponownego zapisu.

Jak powstał docx i czym różni się od doc?

Format doc rozwijał się nieprzerwanie przez wiele lat i nic nie zapowiadało, by miało się to nagle zmienić. Przełom nastąpił dopiero wraz z premierą programu  Microsoft Word 2003. Zastosowany w niej domyślnie nowy format docx zapowiadał koniec zamkniętej polityki firmy w stosunku do plików generowanych przez programy pakietu MS Office.

Nowy format plików noszący nazwę Office Open XML został oparty o język XML. Od czasu jego zastosowania jako domyślnego formatu programu Word format docx był rozwijany jako otwarty standard dokumentów tekstowych, dzięki czemu wiele programów innych producentów nie ma problemów z otwieraniem i edycją dokumentów docx.

Chłodne przyjęcie postępu, czyli problemy formatu docx

Początkowo format docx nie spotkał się z entuzjazmem użytkowników, ponieważ osoby korzystające ze starszych wersji programów Word nie mogły otwierać plików tworzonych przy użyciu aplikacji w wersji z 2003 roku. To z kolei sprawiło, że nawet osoby korzystające z najnowszych odsłon pakietu MS Office nadal korzystały z formatu doc w obawie przed brakiem zgodności pliku z oprogramowaniem wykorzystywanym przez inne osoby.

Znacząco wzrosła natomiast liczba programów, które teraz mogły wymieniać się plikami z aplikacjami firmy Microsoft. Nowe formaty, takie jak docx, xlsx czy pptx równie szybko stały się szeroko stosowanymi rozwiązaniami, zyskując ponownie status standardu, jednak tym razem ich dokumentacja została oficjalnie udostępniona publice.

Którego formatu używać – doc i docx w tłumaczeniu i nie tylko

Teraz, gdy mało kto już korzysta z Worda starszego niż wersja 2003 wydawać by się mogło, że format doc powoli odchodzi w zapomnienie, jednak nadal można natrafić na spore grono osób zapisujących dokumenty w formacie doc, bo „przecież to łatwiej otworzyć”.

Warto jednak pamiętać, że nie każdy użytkownik korzysta z programów firmy Microsoft i coraz częściej dokumenty tekstowe obrabiane są w pakietach open source, takich jak LibreOffice i OpenOffice, które z dużo lepszym powodzeniem radzą sobie z formatem docx niż doc.

Oprócz tego specjalistyczne oprogramowanie wykorzystywane szeroko w branży tłumaczeniowej pozwala dużo skuteczniej edytować otwarte i usystematyzowane pliki docx. Korzystanie z docx zapewnia dużo większą spójność formatowania pliku źródłowego z plikiem przetłumaczonym, co oznacza mniej czasu na poprawki w jego wyglądzie, a w efekcie mniejsze ryzyko błędów i utraty części tekstu.

Tłumaczymy wszystkie rodzaje plików. DOC i DOCX też.