Istnieje wiele możliwości inwestycyjnych. Również na giełdzie finansowej. Co ciekawe, są takie domy maklerskie, które oferują swoim klientom dostęp do giełd zagranicznych. Warto jest więc się dowiedzieć, jakie możliwości i jakie ryzyko niesie za sobą ulokowanie kapitału poza Giełdą Papierów Wartościowych. Sprawdź, które instytucje dają taką możliwość i gdzie warunki do inwestowania wydają się najkorzystniejsze.

Tłumaczenia dokumentów finansowych, umów i wielu innych

Domy maklerskie – co to takiego?

Mówiąc o inwestycjach w akcje i papiery wartościowe, nie sposób nie spotkać się z pojęciem “domy maklerskie”. Co to takiego? Załóżmy, że chcesz rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem i zakupić papiery wartościowe na giełdzie. Aby to zrobić, musisz najpierw założyć konto inwestycyjne, czyli rachunek maklerski. W tym celu powinieneś się udać do domu maklerskiego lub banku prowadzącego działalność maklerską.

Dokładna definicja mówi, że domy maklerskie to instytucje finansowe, które przeprowadzają transakcję kupna i sprzedaży papierów wartościowych na giełdzie. Działają one na podstawie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego. Za ich pośrednictwem klienci mogą inwestować na giełdzie. Można powiedzieć, że domy maklerskie są swego rodzaju asystentami inwestorów i pomagają im w dokonywaniu transakcji. 

Polskie domy maklerskie – ranking

Co ciekawe, zdecydowana większość początkujących inwestorów decyduje się na otwarcie rachunku maklerskiego w banku, w którym posiada swój rachunek osobisty. Z tego właśnie powodu, największe domy maklerskie w Polsce należą do grup kapitałowych największych banków. Często ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że istnieje wiele innych firm inwestycyjnych, oferujących bardziej atrakcyjne usługi maklerskie. Sprawdź, jak wygląda ranking domów maklerskich w Polsce.

 1. Rachunek Inwestycyjny Standard w XTB.
 2. Konto Maklerskie Elastyczne w ING.
 3. Rachunek Inwestycyjny w Banku Ochrony Środowiska.
 4. Konto eMakler w mBank.
 5. Rachunek Inwestycyjny w Banku BPS.

Jak inwestować za granicą? – Broker zagraniczny czy polskie domy maklerskie?

No dobrze, ale jak wygląda sprawa z inwestowaniem za granicą? Otóż istnieją dwie możliwości, pozwalające na zakup wszelkiego rodzaju instrumentów finansowych poza GPW. Pierwsza to skorzystanie z oferty polskiego domu maklerskiego lub brokera forex. Druga polega na założeniu rachunku u brokera zagranicznego. Ich wybór jest naprawdę spory, dzięki czemu z łatwością można znaleźć oferty cechujące się niskimi kosztami transakcji i bezpośrednim dostępem do innych rynków.

Broker zagraniczny – tłumaczenia dokumentów

Należy jednak mieć na uwadze to, że niewielka ilość brokerów zagranicznych ma swoje oddziały w Polsce. Co więcej, nie każdy z nich oferuje obsługę w języku polskim. Z tego właśnie powodu, korzystanie z ich usług jest bezpośrednio związane z tłumaczeniami. Mowa tu głównie o tłumaczeniach dokumentów, takich jak umowy czy regulaminy. Co więcej, nie każdy broker zagraniczny oferuje prowadzenie rachunku w PLN. Jest to jednoznaczne z ryzykiem kursowym, wyższymi kosztami przelewów i sporym czasem oczekiwania na środki. Może się również pojawić problem ze zrozumieniem tabeli opłat. Tu również pomocne okazują się tłumaczenia.

Broker zagraniczny a podatek

Wiele kontrowersji budzi również zależność podatek a broker zagraniczny. Wszystko to dlatego, że inwestowanie za granicą wiąże się z kilkoma specyficznymi opłatami. Dla przykładu, na niektórych giełdach, np. londyńskiej, mogą pojawić się niewielkie obciążenia podatkowe. Co więcej, w niektórych przypadkach może dojść do podwójnego opodatkowania z dochodów dywidend. Jest to zjawisko, którego da się uniknąć, lecz nie w każdym przypadku.

Zalety i wady związane z korzystaniem z usług brokera zagranicznego

Kolejną wadą korzystania z usług brokera zagranicznego jest brak nadzoru Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) i Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA). Mimo to warto pamiętać o tym, że taki podmiot podlega przepisom prawnym swojego kraju. Nie jest on więc w pełni niebezpieczny. W przypadku wystąpienia jakoś sporu będzie on po prostu rozstrzygany przez sąd znajdujący się na terenie innego państwa. 

Co więcej, broker zagraniczny nie wystawia deklaracji PIT-8C. Może to skomplikować rozliczenie podatku od zysków kapitałowych. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że mimo iż współpraca z brokerem zagranicznym wiąże się z kilkoma niedogodnościami, to i tak jest ona dość korzystna. Daje ona bowiem dostęp do niskich kosztów transakcyjnych oraz dużej liczby rynków i instrumentów finansowych.

Domy maklerskie w Polsce – które z nich umożliwiają inwestowanie za granicą?

Początkującym inwestorom zaleca się jednak korzystanie z ofert polskich domów maklerskich. Łącznie zapewniają one dostęp do 22 giełd zagranicznych. W ofercie każdego z nich znajduje się dostęp do 3 podstawowych obszarów: rynku amerykańskiego, rynku brytyjskiego oraz rynku niemieckiego. Jeżeli chodzi o najpopularniejsze domy maklerskie w Polsce, z ofertą giełd zagranicznych to zaliczyć do nich można:

 • Pekao (18 giełd),
 • PKO BP (16 giełd),
 • XTP (15 giełd),
 • Bank Handlowy (14 giełd),
 • BNP Paribas (12 giełd),
 • Santander (10 giełd),
 • BOŚ (8 giełd),
 • mBank (3 giełdy).

Decydując się na skorzystanie z oferty polskiego domu maklerskiego, należy zwrócić szczególną uwagę na udostępniane przez niego instrumenty. Okazuje się bowiem, że to, że dany podmiot oferuje dostęp do danej giełdy, nie jest jednoznaczne z oferowaniem dostępu do wszystkich występujących na niej instrumentów finansowych. Oznacza to, że nie warto oceniać atrakcyjności danej oferty na podstawie ilości dostępnych giełd. 

Czy warto inwestować? Poznaj zalety posiadania konta maklerskiego

Wiesz już, czym są domy maklerskie oraz jak inwestować za granicą. Z pewnością w Twojej głowie pojawiło się pytanie – “czy warto się w to zaangażować?”. Decydując się na założenie konta maklerskiego, możesz liczyć na wiele korzyści.

 1. Zyski – inwestując w papiery wartościowe czy akcje możesz się szybko wzbogacić (pod warunkiem, że kursy rosną),
 2. Akcje długoterminowe pozwalają na osiągnięcie większych zysków niż w przypadku obligacji czy lokat.
 3. Spółki akcyjne zazwyczaj wypłacają dywidendę swoim akcjonariuszom, jest to więc dodatkowe źródło dochodu dla tych, którzy inwestują na giełdzie.
 4. Sam decydujesz, czy chcesz dokonać długoterminowej, czy krótkoterminowej inwestycji. 

Jakie są wady inwestowania?

Oczywiście, nie wszystko w życiu jest tak idealne, jak mogłoby się wydawać. Posiadanie konta maklerskiego ma również swoje wady. Największą z nich są oczywiście ewentualne straty. Decydując się na inwestowanie, trzeba być świadomym ryzyka i planować swoje ruchy. Wybór nieodpowiednich akcji i wpłacanie na nie całych swoich oszczędności może doprowadzić do utraty wszystkich środków pieniężnych. 

Co więcej, należy mieć na uwadze to, że zyski nie są regularne. Wszystko to z powodu ruchomych kursów akcji. Dodatkowo od każdego zysku na giełdzie trzeba odprowadzić podatek wynoszący 19%. Jak widzisz, inwestowanie wiąże się z dużym ryzykiem – ogromnymi zyskami lub stratami. Zanim zdecydujesz się na założenie konta maklerskiego, odpowiednio przemyśl swoją decyzję.

Chcesz inwestować? Pamiętaj o dobrych tłumaczeniach.