Zazwyczaj autorzy najpierw zapisują, co ma do przekazania, a następnie jeszcze raz czytają i redagują tekst. W ten sposób osiągają jego lepszą czytelność, zrozumiałość, odpowiednią strukturę. Korygują również ewentualne błędy w treści. 

W tym celu można skorzystać z wielu narzędzi, które są dostępne na rynku. Programy do korekty tekstu sprawdzają różne rodzaje błędów, a nawet dają sugestie poprawy czy zamiany słów. Tak naprawdę mają różne funkcje i możliwości dopasowania do potrzeb autora.

Jednym z pierwszych i wciąż najpopularniejszych programów do edycji online jest Hemingway Editor. W artykule znajdziesz też jego alternatywy, które pomogą sprawdzić tekst w języku angielskim i innych językach, a także wygenerują jego tłumaczenie. 

Jesteś Tłumaczem? Pracuj z nami

Podstawowa rola narzędzi do sprawdzania tekstu

Jak wspomnieliśmy, narzędzia do korekty tekstu mają wiele funkcji. W zależności od konkretnego edytora, działają w przeglądarce lub jako osobna aplikacja (można z nich korzystać nawet offline). Dają możliwość nie tylko edycji przeklejonego tekstu, ale też jego bieżącego zapisu. Wtedy też od razu wskazują na błędy autora. Często dostosowują się do stylu pisania oraz udzielają wskazówek. 

Ich główna rola to jednak analiza tekstu, która ma na celu uczynienie go jasnym, lekkim w czytaniu, poprawnym językowo. 

Skupmy się jednak na konkretnych przykładach, aby najlepiej ukazać ich przydatność w codziennym pisaniu lub edycji.

Hemingway Editor – klasyk wśród edytorów online

O stylu pisania Ernesta Hemingway’a często się mówi. Chociaż nie został określony żadnym terminem, to można go przedstawić jako klarowny, konkretny, a nawet oszczędny w słowach. Pisarz pomijał wszystko, co zbędne, nie stosował rozbudowanych opisów, niepotrzebnych wtrąceń. Jego sposób pisania był z resztą nietypowy. Najpierw zapisywał wszystko, co miał na myśli, dawał się ponieść wenie twórczej, a następnie dopiero korygował błędy, literówki, redagował całość (w ten sposób pisze też Stephen King).

Narzędzie Hemingway Editor uważane jest za pierwowzór edytorów online dla pisarzy. Pozwala wypracować styl pisania godny Ernesta Hemingwaya. Autor nie musi się przejmować błędami, bo narzędzie je zlokalizuje i podpowie, jak można je poprawić. 

Największe zalety Hemingway Editor to:

 • łatwe użytkowanie – edytor ma intuicyjny interfejs, łatwo się po nim poruszać i korzystać z jego opcji. Wyniki analizy tekstu przedstawia w prosty sposób, zaznacza kolorami różne błędy w tekście, co pozwala w szybki sposób je dostrzec.
 • wsparcie sztucznej inteligencji – analiza tekstu w narzędziu odbywa się przy pomocy AI, dlatego nie tylko wskazuje ono błędy, ale też proponuje jak można je poprawić (algorytm rekomendacji).
 • poprawa pod wieloma względami – edytor wskazuje na błędy gramatyczne i stylistyczne, analizuje czytelność tekstu oraz jego zrozumiałość. Zaleca unikanie strony biernej, zakreśla powtórzenia czy zbyt trudne słownictwo.
 • bezpłatna wersja – Hemingway Editor można używać całkowicie bezpłatnie w przeglądarce. Pobranie aplikacji wymaga opłacenia abonamentu. 

Warto wypróbować bezpłatny edytor online i ewentualnie zdecydować się na płatną wersję, która zapewnia wygodę użytkowania. Hemingway obsługuje tylko język angielski, co często użytkownicy wskazują jako jego największą wadę. Przy tłumaczeniach na język angielski sprawdzi się jednak doskonale. 

Grammarly – nie tylko wsparcie gramatyki

Wiele osób kierując się nazwą, kojarzy narzędzie Grammarly tylko z poprawą błędów gramatycznych. Jednak ma ono znacznie więcej do zaoferowania. Podobnie jak Hemingway Editor wsparte zostało sztuczną inteligencją, która sprawdza również jasność przekazu. 

Często wykorzystywane jest do korekty dokumentów tekstowych, ale i e-maili, wiadomości na czatach itp. Wszystko to dzięki możliwości zainstalowania Grammarly jako dodatku do przeglądarki. Korekta odbywa się wtedy w czasie rzeczywistym. 

Poza tym narzędzie można zintegrować również z pakietem Microsoft Office.

Grammarly posiada jeszcze dodatkowe funkcje tj.:

 • wykrywanie tonu tekstu – narzędzie dostosowuje tekst do rodzaju komunikacji np. formalnej, nieformalnej. W tym celu analizuje dobór słów, interpunkcję i użyte frazy.
 • wykrywanie plagiatu – edytor sprawdza miliony artykułów przechowywanych w bazie, aby wykryć ewentualny plagiat. Podaje obok zaznaczonych fragmentów źródło i link do strony www. 
 • dodatek Grammarly Keyboard, który pozwala na użytkowanie aplikacji na telefonach z Androidem i iOS.

Grammarly dostępne jest w języku angielskim. Można go wypróbować zupełnie za darmo, płatna jest wersja premium.

Ginger Software – teksty wolne od błędów

Kolejnym narzędziem, które może być alternatywą dla kultowego Hemingway’a jest Ginger Software. Program, podobnie jak jego poprzednicy, jest oparty na sztucznej inteligencji, pozwala pisać szybciej i bardziej zrozumiale. Wprowadza poprawki do tekstu podczas jego pisania, więc w zasadzie użytkownik nie musi się o nie martwić. 

Korekta Ginger obejmuje styl pisania, strukturę zdań, interpunkcję, złe użycie słów, gramatykę, dopasowanie podmiotu do orzeczenia. 

Co jeszcze ma do zaoferowania?

 • dostarcza sugestie konkretnych wyrażeń czy fragmentów, podpowiada również kolejne słowa do użycia w tekście, przyspieszając pisanie. Wszystko to dzięki rozbudowanemu słownikowi i dopasowaniu synonimów do kontekstu.
 • pozwala tłumaczyć tekst na 60 języków np. japoński, francuski, hiszpański i inne. Działają one jednak w parze językowej z angielskim.
 • można zintegrować narzędzie z przeglądarką, a także Outlookiem, Wordem, platformami społecznościowymi. 
 • edytor umożliwia odsłuchanie tekstu, co daje dodatkową możliwość korekty jasności jego przekazu.

Podstawowa wersja dla przeglądarek jest bezpłatna. Ginger Software oferuje też atrakcyjne plany abonamentowe za tak wiele możliwości, jakie daje swoim użytkownikom. 

ProWritingAid – wszechstronny pomocnik autora

Narzędzie ProWritingAid promowane jest jako instruktor pisania, edytor stylów, korektor gramatyki. Współpracuje z Wordem, Outlookiem, Dokumentami Google, przeglądarkami. Pomaga nie tylko wykrywać błędy, ale znajduje też zamienniki słów w eksploratorze słów oraz słowniku kontekstowym. 

Dodatkowe zalety ProWritingAid to:

 • sprawdzanie plagiatu – analizuje miliardy stron www i podkreśla zdania będące powtórzeniem z innych artykułów.
 • dostosowanie do potrzeb – pozwala tworzyć słowniki, przewodnik po stylach, automatyczne reguły itp.
 • raporty – przedstawia dane dotyczące pisania w 20 różnych raportach, ujmuje je w postaci wykresów i statystyk.

W wersji darmowej ProWritingAid sprawdza do 500 słów i działa jedynie w przeglądarce. Można dokonać wpłaty dożywotniej, aby korzystać z niego bez ograniczeń. 

Narzędzie analizuje tylko język angielski oraz jego dialekty (amerykański, nowozelandzki, australijski). 

LanguageTool – narzędzie wielojęzyczne 

LanguageTool to jedno z narzędzi, które najlepiej sprawdzą się w pracy tłumacza. Oferuje korektę w ponad 30 językach i dialektach, można więc bez problemu sprawdzić w nim tłumaczenie na język niemiecki, hiszpański, portugalski, niderlandzki i inny. 

Poza tym sprawdza nie tylko gramatykę i stylistykę tekstu, ale też jego ton i dobór słów. Dla profesjonalnych pisarzy oraz zespołów dostępnych jest wiele funkcji narzędzia w przeznaczonych dla nich abonamentach. Niestety w wersji bezpłatnej LanguageTool zapewnia tylko podstawową korektę.

Dodatkowe korzyści w pakietach płatnych narzędzia:

 • redagowanie tekstu z pomocą sztucznej inteligencji,
 • do 150 tys. znaków do sprawdzenia jednocześnie,
 • dodatek do Worda, Dokumentów Google, 
 • przewodnik po stylu,
 • słownik dla zespołów,
 • możliwość zarządzania zespołem.

WhiteSmoke – zintegrowany dodatek do każdej aplikacji

Narzędzie WhiteSmoke jest z kolei liderem w rankingu, jeśli chodzi o sprawdzanie tekstu w każdym programie. Jego zaawansowane algorytmy podpowiadają, co warto poprawić dla lepszej jakości tekstu. 

Poza tym WhiteSmoke posiada narzędzie do tłumaczenia, które działa z każdą aplikacją tekstową. Posiłkuje się też słownikiem w pełnym tłumaczeniu na 55 języków. 

Dodatkowo oferuje:

 • narzędzie antyplagiatowe, które pomaga zachować oryginalność treści,
 • działanie na wielu przeglądarkach i urządzeniach,
 • wzory dokumentów, które pozwalają pisać w danym schemacie,
 • wygodne opcje rozliczania za abonament. 

Zintegrowane narzędzie WhiteSmoke dostępne jest tylko w wersji płatnej (można jednak wybrać plan płatności kwartalny, roczny albo co da lata). Sprawdza tekst w języku angielskim, wspiera jego naukę oraz poprawną pisownię, dlatego może być używane nawet przez dyslektyków.

Jaki narzędzie do sprawdzania tekstu jest najlepsze?

Wybór narzędzia do korekty tekstu jest kwestią indywidualną. Można na początek przetestować te z nich, które są bezpłatne i wówczas zadecydować.

Poza tym warto dopasować narzędzie do potrzeb. Jeśli interesuje Cię tylko korekta w języku angielskim, jasność i zwięzłość tekstu, pomocny może być Hemingway Editor, a jeśli chcesz jednocześnie śledzić swoje postępy w pisaniu ProWritingAid będzie na bieżąco je raportować. Dla tłumaczy z kolei polecane są narzędzia, które pozwalają posiłkować się opcją tłumaczenia, mają wbudowane słowniki albo sprawdzają teksty obcojęzyczne. 

Najlepiej wybrać też takie narzędzie, z którym najwygodniej będzie pracować. Tak, aby codzienna obowiązki, tworzenie i tłumaczenie tekstów, można było wykonywać efektywnie i w przyjemny sposób.

Jesteś Tłumaczem? Pracuj z nami