Nie istniejesz, gdy nie masz Facebooka – ta reguła jest wszystkim dobrze znana. W polskim środowisku e-commerce’owym coraz więcej jest przesłanek, że bez konta na Allegro nie sprzedajesz. Wiele w tym stwierdzeniu jest prawdy, ponieważ to największa polska platforma aukcyjna, na której znajdziesz praktycznie wszystko. Wprowadza coraz więcej udogodnień dla swoich użytkowników, których przybywa bardzo szybko. Dlatego warto tam być, nawet gdy prowadzisz własny serwis e-commerce. Jak wygląda integracja sklepu internetowego z Allegro?

Tłumaczymy sklepy internetowe

Kilka słów o Allegro – czyli kiedy powstało i ilu ma użytkowników?

Jako serwis internetowy Allegro istnieje już ponad 20 lat. Premiera miała miejsce w 1999 roku i od tamtej pory wiedzie prym wśród polskich systemów aukcyjnych. Patrząc na same statystyki można by przypuszczać, że blisko połowa Polaków posiada tam swoje konta. Oficjalnie samych użytkowników jest ok. 20 mln, w tym ponad 100 tysięcy firm, które prowadzą systematyczną sprzedaż. Dołączysz do nich?

Integracja sklepu internetowego z Allegro

Tak ogromna popularność tego serwisu sprawia, że warto zadbać o integrację własnego sklepu internetowego z Allegro. Rozwiązań jest całkiem sporo, co dodatkowo ułatwiają sami twórcy tego portalu. Niezależnie od tego, czy korzystasz z gotowych CMS’ów (WooCommerce, Prestashop i Magenta 2) czy z SaaSów (Shopify, Shoplo i Shoper), masz możliwość połączenia swojego sklepu, a tym samym automatyzację zarządzania sprzedażą na Allegro.

Allegro i WooCommerce – jak to zintegrować?

Najprostszą drogą do automatyzacji jest integracja WooCommerce z Allegro. Wszystko za sprawą prostego faktu – sam WooCommerce powstał jako wtyczka, dzięki której Twoja strona postawiona na WordPressie staje się de facto sklepem internetowym. Rozwiązanie to jak każde inne posiada sporo wad i zalet, jednak o popularności stanowi przede wszystkim prostota i intuicyjność obsługi.

Integracja WooCommerce z Allegro bez kodowania

W Repozytorium Wtyczek WordPressa znajdziesz sporo gotowych rozwiązań, dzięki którym zintegrujesz WooCommerce z Allegro. Możesz to zrobić nawet bez umiejętności kodowania, a jedynym wymaganiem jest umiejętność instalowania nowych wtyczek oraz ich konfiguracja. Zamiast promowania konkretnych rozwiązań, zapoznaj się z funkcjami, które taka wtyczka integrująca powinna posiadać. Są one następujące:

  • menedżer sprzedaży na Allegro i w ramach WooCommerce;
  • automatyczne wystawianie aukcji;
  • dwustronna synchronizacja;
  • import gotowych aukcji, które kiedyś wystawiłeś na Allegro.

Dzięki tym funkcjom sprzedaż będzie prosta, a Ty będziesz mieć pełne informacje odnośnie do tego, ile rzeczy sprzedałeś w swoim sklepie internetowym, a ile dzięki aukcjom na Allegro. Dodatkowo jeśli najpierw wystawiłeś tam aukcje i dopiero później zdecydowałeś się na stworzenie sklepu internetowego, będziesz mógł importować produkty ze swojego “allegrowskiego” konta do WooCommerce. Efekt? Oszczędność czasu.

Jak zintegrować PrestaShop z Allegro?

Drugim najpopularniejszym CMS’em dla sklepu internetowego jest PrestaShop. W tym przypadku również masz gotowe rozwiązania integracyjne z Allegro. Jedno z nich znajdziesz np. na baselinker.com. Dzięki niemu otrzymasz pełną synchronizację stanów magazynowych, a także takie funkcje, jak: automatyczne zamykanie ofert, synchronizacja cen czy przekazywanie zamówień z Allegro do PrestaShop.

Integrację PrestaShop z Allegro osiągniesz również za pomocą innych modułów. Przy czym te najlepiej działające są niestety płatne. Ciekawe rozwiązanie opracowali w addonspresta.com, a także w prestahelp.com. Bardzo wiele funkcjonalności opracowali z kolei programiści z X13 i co więcej – ten ostatni moduł wciąż jest rozwijany. 

Integracja Shoplo z Allegro

Jeśli jednak zdecydowałeś się prowadzić swój sklep za pomocą Shoplo, masz zasadniczo dwa rozwiązania. Korzystasz albo z mniej funkcjonalnego darmowego dodatku w ramach Shoplo albo płacisz za integrację za pomocą baselinker.com. Konfiguracja w obu przypadkach jest prosta, ponieważ twórcy przewidzieli instruktaż krok po kroku. Dzięki temu taką integrację zrobisz sam i to bez znajomości kodowania.

Integracja Allegro ze sklepem na Shoper

Gotową integrację sklepu internetowego z Allegro ma również Shoper. Podobnie jak powyższe rozwiązania, posiada pełną synchronizację z polskim serwisem aukcyjnym w zakresie cen, jak i stanów magazynowych. Obejmuje również obustronny import produktów, co przyda Ci się w wystawianiu aukcji na Allegro w oparciu o informacje produktów ze sklepu i na odwrót. Sama instalacja i konfiguracja również jest prosta. Shoper przygotował nawet instrukcję konfiguracyjną, dzięki której całą operację przeprowadzisz na własną rękę.

Integracja sklepu internetowego z Allegro – Shopify i Magento

Korzystając z baselinker.com integrację sklepu internetowego z Allegro zrobisz też, gdy Twój e-commerce “siedzi” na Shopify oraz Magento. Standardowo w pakiecie otrzymujesz pełną synchronizację stanów magazynowych, a także aktualizację cen. Zamówienia złożone na Allegro pojawią się również w Twoim systemie sklepowym, co znacząco ułatwi Ci zarządzanie wysyłką zakupionych towarów.

Tłumaczenie opisów produktów dla Allegro

Warto też wiedzieć, że chociaż Allegro to całkowicie polski system aukcyjny, to niekiedy mogą Ci się przydać tłumaczenia opisów produktów. Jest to szczególnie wskazane w momencie, gdy sprzedajesz produkty, które zamawiasz od zagranicznych dostawców. Z reguły otrzymujesz od nich opisy i specyfikację w języku obcym, którego nie znasz. Teoretycznie możesz taki opis zrobić na własną rękę, jednak jeśli ten język będzie naprawdę egzotyczny, może to wymagać bardzo szczegółowej wiedzy w zakresie charakterystyki produktów.

Może jednak transkreacja opisów produktu?

Zadanie takie będzie bardzo czasochłonne. Dużo szybszym rozwiązaniem będzie zamówienie tłumaczenia, którym będziesz się posługiwać na Allegro. Jeszcze lepiej będzie, gdy pokusisz się o transkreację opisów na stronę. Dlaczego? Powód jest dosyć prosty – otrzymasz w ten sposób unikalną treść opisu, co pozwoli Ci wyprzedzić konkurencję. 

Nie ma co ukrywać, prawdopodobnie sporo firm oferuje dokładnie takie same produkty, na dodatek od tych samych dostawców. Decydując się więc na transkreację, otrzymasz unikalne opisy dostosowane do polskojęzycznych odbiorców, co pozwoli Ci wyróżnić swoje aukcje na tle konkurencji. Dodatkowo Tłumacz, który zajmie się takim zleceniem, będzie posiadać marketingowe wyczucie i zaproponuje takie nagłówki i hasła reklamowe, które przekonają klientów do zakupu właśnie Twoich produktów.

Integracja sklepu internetowego z Allegro

Własny sklep internetowy to duże możliwości. Szczególnie te związane z prowadzeniem własnej działalności handlowej w Internecie. O tym, że warto spróbować przygody z e-commerce świadczy fakt, że wartość tego rynku tylko w samej Polsce przekroczy 70 mld złotych (szacunkowe dane na 2020 rok).

Duży udział w tym rynku mają serwisy aukcyjne, a wśród nich najpopularniejszy serwis Allegro. Korzysta z niego blisko 20 mln użytkowników, co stanowi ogromną grupę docelową potencjalnych klientów. Dlatego też warto pomyśleć o integracji sklepu internetowego z Allegro. Najlepiej takiej, w wyniku której nastąpi pełna automatyzacja procesów zachodzących między sklepem www a serwisem aukcyjnym. Jest to niezbędne z punktu widzenia uproszczenia codziennej pracy i monitorowania jej efektów.

Tłumaczymy e-commerce na ponad 60 języków świata