Blockchain to innowacyjna technologia rejestrowania informacji w sposób utrudniający lub uniemożliwiający zmianę, zhakowanie lub oszukanie systemu. Obecnie jest ona kojarzona głównie z kryptowalutami. Technologia ta ma jednak o wiele więcej zastosowań. Dzięki niej firmy mogą działać szybciej, wydajniej i bardziej opłacalnie. Dowiedz się, jak działa blockchain i co ma wspólnego z tłumaczeniami.

Tłumaczenia specjalistyczne w dziedzinie blockchain

Czym jest blockchain?

Zacznijmy od początku, czyli od tego, czym jest blockchain. Blockchain jest cyfrową księgą, przechowującą wszelkiego rodzaju dane. Są to głównie informacje o transakcjach zawieranych pomiędzy użytkownikami sieci. Nie jest to jednak zwykła baza danych. Wyróżnia się ona tym, że jest całkowicie zdecentralizowana. Co za tym idzie, jej dane są zapisywane bez udziału centralnego systemu i udostępniane wszystkim komputerom w sieci.

Jak działa blockchain?

Jak dokładnie działa blockchain i skąd pewność, że jest bezpieczny? Już tłumaczę. Przechowywane dane układane są w bloki. Ich identyczne kopie rozproszone są po całej sieci. Gdy zostaną one zapełnione lub nastąpią w nich jakiekolwiek zmiany, tworzone są nowe, aktualne bloki. W ten oto sposób powstaje zaszyfrowany łańcuch danych. 

Skąd pewność, że blockchain jest bezpieczny?

Gdyby niepowołana osoba chciała uszkodzić system, musiałaby zmienić każdy blok w łańcuchu – we wszystkich rozproszonych wersjach. Co więcej, jakakolwiek zmiana w danych, która mogłaby wywołać powstanie nowego bloku, wymaga uwierzytelnienia i zgody pozostałych użytkowników sieci. 

To właśnie dzięki temu blockchain jest uważany za wysoce bezpieczny. Dodatkowo transakcje są zabezpieczane za pomocą kryptografii, czyli skomplikowanych działań matematycznych. Technologia ta jest więc dostępna dla wszystkich, ale jednocześnie zabezpieczona przed niepowołanymi osobami.

Kryptowaluty – główne zastosowanie blockchain

Obecnie głównym zastosowaniem dla technologii blockchain są kryptowaluty, takie jak Bitcoin czy Ethereum. Czym tak właściwie jest kryptowaluta? To forma płatności oparta o “cyfrowe pieniądze”, które można wymienić na towary i usługi. Wiele firm emituje własne waluty, często nazywane tokenami. Można je porównać do żetonów w kasynie – aby uzyskać dostęp do towaru lub usługi, trzeba wymienić prawdziwą walutę na kryptowalutę.

Jak firmy mogą wykorzystać kryptowaulty?

Kryptowaluty mogą być używane do płacenia wynagrodzeń pracownikom. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, zwłaszcza dla przedsiębiorstw mających międzynarodowych i zdalnych pracowników. Takie płatności są szybkie i pozbawione wszelkich opłat transakcyjnych związanych z tradycyjnymi systemami bankowymi. Co więcej, dla wielu młodych osób, możliwość odebrania wynagrodzenia w postaci kryptowaluty jest istotnym czynnikiem przy wyborze miejsca pracy. Jest to ciekawe i innowacyjne rozwiązanie.

Co blockchain ma wspólnego z tłumaczeniami?

Technologia blockchain nie dotyczy tylko i wyłącznie kryptowalut. Jest ona wykorzystywana w naprawdę wielu dziedzinach, w tym branży tłumaczeniowej. W ramach usług tłumaczeniowych online blockchain pozwala na śledzenie całego procesu tłumaczenia.

Wszelkie zmiany wprowadzane przez tłumacza, korektora, edytora czy inną osobę mającą wpływ na finalny tekst, zapisywane są w nowych blokach danych. Dzięki temu klient, otrzymując gotowe tłumaczenie, jest w stanie sprawdzić, kto pracował nad projektem oraz kiedy i co robił. Korzystając z tych danych, może on zidentyfikować niejasności w tłumaczeniu i w celu poprawy lub wyjaśnienia skontaktować się z odpowiedzialną za błędy osobą. 

Neuronowe tłumaczenia maszynowe w połączeniu z technologią blockchain

Wiele zastosowań blockchain w branży tłumaczeniowej nie zostało jeszcze wprowadzonych. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie tej technologii w odniesieniu do neuronowych tłumaczeń maszynowych. Blockchain może się przydać przy pracy z pamięcią tłumaczeniową, czyli bazą danych stworzoną przez profesjonalnych tłumaczy. 

Zawiera ona fragmenty zdań przetłumaczone na różne języki i wykorzystuje je w nowych tłumaczeniach. Za pomocą blockchain można łączyć różne pamięci tłumaczeniowe, dzięki czemu neuronowy system tłumaczeń może wybrać potrzebny segment z bazy danych i natychmiast nagrodzić jego autora.

Sztuczna inteligencja, blockchain i tłumaczenia

Jaki jest inny powód, dla którego neuronowe tłumaczenia maszynowe miałyby zostać połączone z technologią blockchain? Otóż przewiduje się, że w nadchodzących latach wzrośnie zapotrzebowanie na przejrzystość i identyfikowalność tłumaczeń. Oznacza to, że coraz więcej klientów będzie chciało wiedzieć, czy sztuczna inteligencja brała udział w tłumaczeniu i jeżeli tak, to na jakich etapach. System oparty na technologii blockchain jest tu idealnym rozwiązaniem. Może on dostarczać te informacje w bezpieczny sposób i udostępniać je tylko zainteresowanym stronom.

Tłumaczenia specjalistyczne w dziedzinie kryptowalut i blockchain

Skoro już jesteśmy przy tłumaczeniach, warto wspomnieć o ciekawej usłudze, jaką są tłumaczenia specjalistyczne w dziedzinie kryptowalut i blockchain. Terminy te wiążą się ze sporą ilością skomplikowanych treści. Aby więc działać na rynku międzynarodowym, trzeba je odpowiednio przetłumaczyć. Takie tłumaczenia dotyczą nie tylko stron internetowych, ale i aplikacji, oprogramowania, raportów finansowych, dokumentów ubezpieczeniowych i wielu innych treści. Co więcej, przy tego typu przekładach wymagana jest znajomość specyficznych terminów. 

Ważne jest więc, aby zadaniem tym zajęła się odpowiednia osoba. Jeżeli szukasz wysokiej jakości tłumaczeń z dziedziny kryptowalut i blockchain, to znajdziesz je u nas, czyli w dogadamycie.pl. Oferujemy szybkie i profesjonalne tłumaczenia online w przystępnej cenie. Przekonaj się sam i zamów bezpłatną wycenę.

Blockchain w medycynie i przemyśle farmaceutycznym

Wiesz już, co blockchain ma wspólnego z tłumaczeniami. Ale gdzie jeszcze technologia ta znalazła swoje zastosowanie? W branży medycznej i farmaceutycznej. Blockchain umożliwia bezpieczne gromadzenie i przesyłanie informacji o zdrowiu pacjentów. Dzięki niemu zarówno lekarze, farmaceuci, jak i inni pracownicy opieki zdrowotnej mają dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta. Blockchain sprawia, że dane te są nie tylko łatwo dostępne, ale i odpowiednio zabezpieczone. W znacznym stopniu usprawnia on przepływ informacji i rozwiązuje kwestię uprawnień. 

Kampanie marketingowe a blockchain

Blockchain przydaje się również marketerom. Pozwala on śledzić zachowania konsumentów i zdobywać informacje o klientach. Dzięki tym danym mogą oni tworzyć o wiele skuteczniejsze kampanie. Co więcej, każda zmiana w kampanii zapisywana jest w nowych blokach. Oznacza to, że jeżeli wystąpi jakikolwiek błąd, można go łatwo zidentyfikować i poprawić. Dodatkowo blockchain pozwala marketerom zweryfikować, czy przyciągany przez nich ruch pochodzi od prawdziwych osób, czy botów. Brzmi świetnie, prawda? 

Jak działa technologia blockchain i jakie są jej zastosowania?

Wiesz już, czym jest i jak działa blockchain. Większość osób kojarzy tę technologię tylko i wyłącznie z kryptowalutami. Prawda jest jednak taka, że ma ona duży potencjał i można ją wykorzystać w naprawdę wielu branżach. Technologia blockchain dopiero zaczyna się rozwijać. Mimo to już teraz można stwierdzić, że przyniesie ona wiele korzyści.

Interesujesz się tłumaczeniami? Dołącz do drużyny dogadamycie!

Dogadamycie.pl to najlepsza strona do rozpoczęcia pracy jako tłumacz. Wynagrodzenie jest bardzo dobre, a do tego możesz tłumaczyć teksty z całego świata!

Już dziś możesz rozpocząć pracę jako tłumacz w Dogadamycie.pl! Wystarczy, że wypełnisz formularz i od razu będziesz mógł aplikować na otwarte oferty pracy.

Tłumaczenia specjalistyczne w dziedzinie blockchain