Słyszałeś o inwestowaniu w akcje, lecz nie jesteś do końca pewny, na czym to wszystko polega? Nie martw się, nie tylko dla Ciebie termin ten wydaje się nieco tajemniczy i skomplikowany. Prawda jest taka, że obecnie każdy może inwestować na giełdzie. Ważne jednak, aby przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań zdobyć odpowiednią wiedzę. W końcu inwestowanie może przynieść nie tylko olbrzymie zyski, ale i również straty. Dowiedz się, jak działa giełda.

Potrzebujesz tłumaczenia dokumentów inwestycyjnych?

Na czym polega giełda? Podstawowe informacje

Zacznijmy od początku, czyli od tego, czym jest i na czym polega giełda. Otóż jest to miejsce, w którym spotykają się przedsiębiorcy i inwestorzy w celu sprzedaży lub kupna papierów wartościowych. Czym są papiery wartościowe? To instrumenty finansowe, do których zalicza się m.in.: akcje, obligacje, bony, weksle oraz certyfikaty finansowe. No dobrze, ale po co to wszystko?

Sprzedaż i kupno papierów wartościowych odbywa się w celu czerpania korzyści finansowych. Dla firm sprzedających swoje akcje jest to szansa na otrzymanie dodatkowego kapitału. Mogą go one przeznaczyć na dalszy rozwój przedsiębiorstwa, co przynosi zyski inwestorom. Zarabiają oni bowiem na wzroście potencjału przedsiębiorstwa, którego aktywa wykupili.

Dlaczego giełda jest nazywana barometrem gospodarki?

Bardzo często można się spotkać z określeniem, że giełda jest barometrem gospodarki. Dlaczego? Ponieważ zarówno spadki, jak i wzrosty na giełdzie odzwierciedlają kondycję gospodarki. Dobra koniunktura na giełdzie przekłada się na wzrost PKB oraz nakładów inwestycyjnych i konsumpcyjnych. Co z giełdowymi spadkami? Mogą one zwiastować recesję, czyli spadek PKB, inwestycji i konsumpcji.

Giełda w Polsce, czyli GPW w Warszawie

Warto również wspomnieć o tym, że Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) to jedyna funkcjonująca giełda w Polsce. Powstała ona 12 kwietnia 1991 roku. Jest to spółka akcyjna, której znacząca część udziałów należy do Skarbu Państwa. Wszystkie przeprowadzane na niej transakcję są odnotowywane i rozliczane przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. Wiele osób często zastanawia się, o której otwiera się giełda w Polsce. Otóż sesja giełdowa odbywa się w dni robocze, od godziny 9:00 do godziny 17:00. 

Giełda papierów wartościowych – jak zacząć inwestować?

No dobrze, ale co zrobić, aby zacząć inwestować na Giełdzie Papierów Wartościowych? Po pierwsze, trzeba założyć rachunek inwestycyjny. W tym celu należy udać się do domu maklerskiego, zwanego również biurem maklerskim lub brokerem. Jest to instytucja, za której pośrednictwem dokonywane są wszelkie transakcje kupna i sprzedaży akcji. Z tego właśnie powodu, założenie rachunku inwestycyjnego jest wręcz obowiązkowe.

Zanim jednak zdecydujesz się na udanie do domu maklerskiego, koniecznie zweryfikuj jego autentyczność na stronie Komisji Nadzoru Finansowego. Może się bowiem okazać, że dany makler nie posiada licencji. Co więcej, aby założyć rachunek maklerski, należy spełnić pewne wymagania. Po pierwsze, powinno się mieć ukończone 18 lat. Po drugie, wymagana jest podstawowa wiedza z zakresu inwestowania. Jest ona weryfikowana na podstawie unijnego formularza MIFID.

Giełda i kupowanie akcji – co i jak?

No dobrze, co dalej? Po założeniu rachunku należy wpłacić na niego odpowiednią ilość środków, jaką chce się przeznaczyć na inwestowanie. Kolejnym krokiem jest… zakup akcji. Inwestowanie na giełdzie może się odbywać na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na samodzielnym inwestowaniu. Jest to opcja polecana dla osób mających już jakieś doświadczenia i wiedzę z zakresu inwestowania i funkcjonowania rynków finansowych. 

Drugi sposób, dedykowany dla mniej obeznanych graczy to inwestowanie za pośrednictwem funduszy. W tym przypadku to TFI (Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych) podejmuje decyzje o tym, gdzie najlepiej ulokować pieniądze. Takie inwestowanie jest bezpieczniejsze, lecz niesie za sobą dodatkowe koszty za zarządzanie. Pamiętaj jednak, że zanim podejmiesz decyzje o inwestowaniu, powinieneś dokładnie zagłębić się w temat i zdobyć odpowiednią wiedzę oraz umiejętności. Musisz być również świadomy istniejącego ryzyka.

Giełda i jej podstawowe pojęcia – co to jest MACD?

Posiadanie podstawowej wiedzy na temat inwestowania jest więc bardzo ważne. Z tego właśnie powodu, powinieneś się zapoznać z niektórymi pojęciami. Zacznijmy może od wskaźnika związanego z giełdą, czyli MACD. Co to jest? To wskaźnik analizy technicznej bazujący na momentum. Bada on zbieżność i rozbieżność średnich ruchomych. 

Jest on różnicą wartości długoterminowej i krótkoterminowej średniej wykładniczej. Został on skonstruowany w 1979 roku przez Gerarda Appela i służy do badania sygnałów kupna i sprzedaży akcji. Warto również wspomnieć o tym, że MACD jest jednym z najczęściej wykorzystywanych i najprzydatniejszych wskaźników dostępnych dla inwestorów.

Jak działa giełda? Co to jest OTP?

Mówiąc o giełdzie, warto jest się również dowiedzieć co to jest OTP, a mówiąc dokładniej, zlecenie maklerskie z odroczonym terminem płatności. Jak już się zapewne domyślasz, jest to zlecenie, które pozwala na zakup akcji, z możliwością zapłaty w późniejszym terminie. Dzięki niemu możliwe jest dokonanie transakcji kupna z niepełnym pokryciem gotówkowym jej wartości. 

Co ważne, jest to jednoznaczne z możliwością uzyskania dźwigni finansowej. Brakującą kwotę ma obowiązek uzupełnić dom maklerski. Decydując się na zlecenie OTP i korzystanie z dźwigni finansowej należy się jednak liczyć z ryzykiem. Koniecznie zapoznaj się z tematem, zanim podejmiesz jakiekolwiek działania.

Terminy związane z giełdą – co to jest TKO?

Kolejnym terminem związanym z giełdą jest TKO. Co to takiego? To teoretyczny kurs otwarcia. Jest on obliczany przed otwarciem sesji Giełdy Papierów Wartościowych. TKO przedstawia zachowanie popytu i podaży na dane akcje w chwili ich obliczania. Celem tego działania jest ukazanie, po jakim kursie zostałyby zawarte transakcje, gdyby w tym momencie dany instrument finansowy przeszedł do fazy transakcyjnej. 

Wyznaczenie tego kursu wymaga znalezienia zleceń o takich samych limitach ceny. Teoretyczny kurs otwarcia ustalany jest osobno dla każdego instrumentu finansowego notowanego na danej giełdzie i wymaga znalezienia zleceń o takich samych limitach ceny. Każde nowe żądanie (złożenie, modyfikacja lub anulowanie) wpływa na teoretyczny kurs otwarcia, który ulega zmianom aż do zakończenia fazy przed otwarciem. 

Gdzie jest największa giełda papierów wartościowych w Europie?

No dobrze, wiesz już nieco o inwestowaniu. Przyszła pora, abyś dowiedział się kilku interesujących faktów dotyczących tego tematu. Zacznijmy może od tego, gdzie jest największa giełda papierów wartościowych w Europie. Według danych udostępnionych przez Statista Research Department obecnie największą giełdą w Europie jest Euronext. Ma ona swoje siedziby w Londynie, Amsterdamie, Brukseli, Berlinie, Lizbonie, Oslo i Paryżu. Jak to wygląda w skali światowej? Otóż największa na świecie giełda znajduje się w USA. Jest nią Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych, czyli New York Stock Exchange (NYSE).

Inwestowanie na zagranicznych giełdach a tłumaczenia

Co ciekawe, istnieje możliwość inwestowania na niektórych zagranicznych rynkach. Można tego dokonać poprzez założenie rachunku inwestycyjnego u jednego z brokerów zagranicznych lub poprzez skorzystanie z oferty polskiego domu maklerskiego. Oczywiście, wszystko to działa na pewnych określonych zasadach. 

Co więcej, przy tego typu działaniach konieczna jest inwestycja w tłumaczenia dokumentów, z weryfikacją najlepiej. Wynika ona z tego, że zdecydowana większość zagranicznych domów maklerskich nie oferuje obsługi w języku polskim. W przypadku polskich brokerów również może pojawić się konieczność zlecenia tłumaczenia, np. regulaminów lub tabeli opłat. Jeżeli zdecydujesz się na inwestowanie poza GPW, zawsze możesz liczyć na naszą pomoc w tłumaczeniu dokumentów.

Zapewniamy tłumaczenia dokumentów i dla firm