Niezależnie od tego, czy mieszkasz za granicą na stałe, czy tylko tam pracujesz od jakiegoś czasu – w pewnym momencie będziesz musiał przesłać swoje pieniądze do Polski. Stały lub czasowy pobyt za granicą wymaga od Ciebie nie tylko dobrej jakości tłumaczeń przysięgłych lub tłumaczeń CV np. na angielski, ale przede wszystkim taniej formy międzynarodowych przekazów pieniężnych. Tradycyjny przelew bankowy z przewalutowaniem po stronie banku to najdroższe rozwiązanie. Głównie z uwagi na fakt bardzo niekorzystnego kursu. Jakie istnieją alternatywne rozwiązania? Jak najtaniej przesłać pieniądze do Polski (i innych krajów)?

Tłumaczenia? Zamawiaj online!

Przelewy walutowe do innych krajów

Stosunkowo tanie przelewy międzynarodowe zlecisz, korzystając z oferty tradycyjnych banków. Pomocne w tym celu będą konta walutowe, niezbędne będzie jednak skorzystanie w tym przypadku również z kantorów internetowych. Po to, aby dokonać przewalutowania środków po korzystniejszym kursie. W praktyce więc całą czynność wykonasz w następujących krokach:

 1. Chcąc zlecić przelew do Polski, zakładasz konto walutowe dla polskiej waluty.
 2. Zakładasz konto w kantorze internetowym.
 3. Zasilasz konto kantoru, realizujesz wymianę środków i zlecasz przelew na swoje konto walutowe.
 4. Zlecasz przelew z konta walutowego na dowolny rachunek bankowy, który jest otwarty w Polsce.

W niektórych przypadkach posiadanie rachunków walutowych jest bardzo opłacalne. Zwłaszcza, jeżeli chcesz dokonywać płatności w Internecie za różne usługi, np. zakupy online czy innego typu transakcje. Unikasz dzięki temu przewalutowania po stronie banku, zyskując tym samym korzystniejszy kurs wymiany.

Wady przelewów walutowych

Chociaż tego typu transfer środków do Polski jest stosunkowo tani, to cały proces jest bardzo czasochłonny. Niezbędne jest w tym celu korzystanie z kilku rodzajów usług, pomiędzy którymi zlecasz przelewy. To, w jakim czasie dokonasz finalnego transferu środków, zależy w znacznej mierze od czasu księgowania. Dodatkową wadą są możliwe ograniczenia, jakie bank z reguły nakłada na konta walutowe, w tym m.in. limit darmowych przelewów w trakcie jednego miesiąca. Dlatego korzystniejsze może być korzystanie z innych form płatności.

Tańszy i prostszy transfer pieniędzy

Istnieją tańsze i prostsze alternatywy dla tradycyjnych usług bankowych. Należy do nich zaliczyć przede wszystkim: wspomniane wyżej kantory internetowe oraz inne rozwiązania internetowe. Do grupy tych drugich należy zaliczyć przede wszystkim Revolut oraz TransferGo.

Przelewy w kantorach internetowych

Możliwość wymiany walutowej może odbywać się obecnie bez wychodzenia z domu. Wszystko dzięki istnieniu internetowych kantorów. To, co możesz zyskać decydując się na korzystanie z nich, to nie tylko wygoda. To przede wszystkim znacznie lepsze kursy, niż w stacjonarnych punktach. Jednym z ciekawszych rozwiązań tego typu w Polsce jest Rkantor, należący do BNP Paribas.

To, co wyróżnia ofertę na rynku, to atrakcyjne warunki wymiany, które są dodatkowo aktualizowane co sekundę. Sam możesz ustalić, po jakim kursie chcesz dokonać wymiany i gdy tylko poziom rynkowy osiągnie minimalny pułap, automatycznie następuje przeksięgowanie środków w docelowej walucie. Środki możesz przesłać na dowolny zweryfikowany rachunek bankowy. Możesz także wybrać gotówkę w bankomacie lub w oddziale banku BNP Paribas. Do minusów należy zaliczyć jednak prowizję w przypadku zlecenia przelewu do banku, z którym Rkantor nie współpracuje.

Jak to działa?

Chcąc korzystać z Rkantor, powinieneś w pierwszej kolejności założyć tam konto. Poza adresem e-mail, będziesz potrzebował również skanu swojego dowodu osobistego. Jest to konieczne z uwagi na przepisy prawne, mające na celu przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy. Gdy pozytywnie zweryfikujesz swoje konto, pozostaje zasilić je odpowiednią kwotą i dokonać wymiany walutowej. Na końcu pozostaje Ci już tylko wybrać sposób, który umożliwi Ci dysponowanie środkami. Masz możliwość, aby przesłać je na swój rachunek bankowy, wybrać w bankomacie Euronet lub w placówce BNP Paribas.

TransferGo

Dużo ciekawszym rozwiązaniem jest TransferGo. Zanim z niego skorzystasz, musisz w pierwszej kolejności zarejestrować swoje konto prywatne lub biznesowe. Ogromnym atutem są niskie koszty – jeżeli wybierzesz opcję “Najniższy koszt”, nie pobrane zostaną żadne opłaty. Nie zapłacisz także prowizji przy zasilaniu konta przelewem bankowym. Jedyną możliwą opłatą w tym wariancie jest 0,5%, ale tylko wtedy, gdy zdecydujesz się doładować konto za pomocą karty debetowej. Wadą tej opcji jest czas realizacji przelewu, który wynosi od 2 do 3 dni.

Masz możliwość dokonania transferu środków znacznie szybciej, co jest niestety dodatkowo płatne. Dostawa na drugi dzień kosztuje 0,99 GBP, zaś realizacja w ciągu 30 minut to koszt zależny od kwoty przelewu. Ewentualne prowizje zasilenia konta wliczone są w cenę. Wadą tej opcji jest gorszy kurs wymiany walut, ponieważ TransferGo naliczy 2,2% spreadu od obowiązującego kursu.

Jak to działa?

Cały proces transferu środków za pomocą TransferGo można opisać w kilku następujących krokach:

 1. Musisz zarejestrować swój profil i zalogować się na niego.
 2. Następnie musisz dokonać rezerwacji przelewu, podając dane odbiorcy oraz kwotę, którą chcesz mu przelać.
 3. Gdy rezerwacja przebiegnie pomyślnie, musisz zasilić lokalne konto wymaganą kwotą.
 4. Gdy TransferGo zaksięguje Twoją wpłatę, zrealizuje przelew środków w ustalonym terminie.

Revolut – co to i jak działa?

Innym rozwiązaniem, które posiada bardzo dużo możliwości, jest Revolut. W rzeczywistości jest to potężne narzędzie, umożliwiające zlecanie przelewów międzynarodowych, wymianę środków po korzystnym kursie, a nawet wymianę kryptowalut. Ciekawostką jest fakt, że w oferowanych produktach mają również ubezpieczenia telefonów komórkowych oraz medyczne.

Z punktu widzenia transferu środków najważniejszą informacją jest fakt, że przelewy pomiędzy kontami od poniedziałku do wtorku są całkowicie darmowe. Revolut doliczy jedynie 0,5% spreadu walutowego, jeżeli zlecasz transfer w weekendy. Wysyłanie środków za granicę również jest darmowe, ale tylko do 20 tysięcy złotych miesięcznie. Powyżej tej kwoty naliczona zostanie prowizja w wysokości 0,5%.

Trzy rodzaje kont

W Revolut możesz korzystać z trzech rodzajów kont. Do najważniejszych różnic pomiędzy nimi należy zaliczyć przede limit liczby wymian walutowych oraz przelewów zagranicznych, a także ograniczenia związane z wypłatą środków w bankomacie. Wygląda to następująco:

 • Konto darmowe – wymiany walutowe i przelewy zagraniczne do 20 tysięcy złotych miesięcznie oraz darmowe wypłaty do 800 zł miesięcznie.
 • Konto Premium (29,99 zł/mc) – wymiany walutowe i przelewy zagraniczne bez limitu, zaś darmowe wypłaty do 1 600 złotych miesięcznie.
 • Konto Metal (49,99 zł/mc) – wymiany walutowe oraz przelewy zagraniczne bez limitu, zaś darmowe wypłaty z bankomatów do 2 400 złotych miesięcznie.

Pomiędzy dwoma płatnymi kontami zachodzi jeszcze więcej różnic, np. w koncie Metal użytkownik ma możliwość zwrotu pieniędzy za płatności kartą za granicą. Ma dostęp również do ekskluzywnych usług concierge. Z kolei posiadacz pakietów Premium oraz Metal mają m.in. dostęp do 5 kryptowalut, ubezpieczenie medyczne, a także od opóźnionych lotów i zagubionego bagażu.

Jak najtaniej przesłać pieniądze do Polski?

Istnieje wiele sposobów, dzięki którym można tanio przesłać pieniądze do Polski. Najdroższym rozwiązaniem są tradycyjne przelewy bankowe z przewalutowaniem po stronie odbiorcy. Dużo korzystniejszy będzie wybór rachunków walutowych, kantorów internetowych, a przede wszystkim narzędzi dedykowanych. Do tych ostatnich należy zaliczyć TransferGo oraz Revolut. Dzięki nim w prosty i – co najważniejsze – tani sposób zlecisz przelewy z zagranicy do Polski (oraz do innych krajów).

Tłumaczenia? Zamawiaj online!