Wyjeżdżasz na urlop? Doskonale! W końcu każdy zasługuje na odpoczynek. W niektórych zawodach jednak ciężko naprawdę wypocząć na wakacjach, szczególnie pełnią odpowiedzialne funkcje w swojej firmie, a zwłaszcza prowadząc własną firmę lub wykonując jeden z wolnych zawodów. Jak więc naprawdę wypocząć na wakacjach i oderwać się od pracy?

Wyjeżdżasz gdzieś? Pamiętaj o tłumaczeniach!

1. Czego naprawdę potrzebujesz?

Zdarzyło Ci się czuć bardziej zmęczonym po wakacjach, niż przed ich rozpoczęciem? Nic dziwnego, nie jesteś sam, o czym dobitnie dowodzi popularne powiedzenie “odpocznę po urlopie”. Często wynika to z prostego faktu, mianowicie – nieprawidłowego wyboru miejsca docelowego.

Decydując, dokąd pojedziesz lub polecisz tym razem, nie staraj się dopasować do oferty w katalogu biura podróży. Moda czy rekomendacje znajomych można wprawdzie rozważyć, jednak zawsze mając w myślach pytanie “czy to naprawdę jest dla mnie?”. Pamiętaj, że każdy człowiek jest inny. Jedni doskonale wypoczywają w zatłoczonych imprezowych kurortach jak Lloret de Mar, inni zaś najlepiej się czują w odludnych miejscowościach położonych gdzieś z dala od drogi w Bieszczadach. Sam najlepiej wiesz, czego oczekujesz od urlopu i gdzie będziesz czuć się najlepiej.

2. Wybierz termin, który Ci odpowiada

Samo miejsce nie wystarczy. Równie ważny jest termin, w którym wyjedziesz na wakacje. Przy czym w wielu lokalizacjach ma on ogromne znaczenie. Załóżmy, że chcesz wybrać się do Tajlandii, jednak nie znosisz deszczu. Najtańsze oferty w tym kraju znajdziesz w okresie od czerwca do października. Czy warto się skusić? Jeśli nie po drodze Ci z deszczem, to nie bardzo, bo wówczas trwa tam pora deszczowa. To samo dotyczy wyjazdu w trakcie trwania największych upałów. Nie każdy lubi bezczynnie opalać się na plaży, preferując raczej aktywne formy zwiedzania.

3. Zacznij się przygotowywać kilka dni przed wyjazdem

Równie ważne są przygotowania do wyjazdu, nawet jeśli podróżujesz w obrębie swojego kraju. Tylko sobie wyobraź – pojechałeś w swoje wymarzone miejsce, lecz niefortunnie zaczyna padać deszcz lub temperatury spadają do 20 stopni Celsjusza, a do tego wieje zimny wiatr. To może zdarzyć się nawet w szczycie sezonu letniego, szczególnie na północy Europy. Czy będziesz przygotowany na taką pogodę?

Warto zawczasu zrobić sobie listę ubrań i wszystkich przedmiotów, które musisz ze sobą zabrać. Pamiętaj o tak banalnych rzeczach, jak papier toaletowy czy ręczniki. Nie wszystkie obiekty noclegowe to zapewniają, a nawet jeśli teoretycznie powinny, to nie wszystkie miejsca są dobrze zarządzane. Nie możesz zapomnieć również o dokumentach, kartach płatniczych, a także określonej ilości gotówki. Dobrą praktyką jest również wykupienie ubezpieczenia podróży, np. zabezpieczając się przed ewentualną utratą bagażu w niewyjaśnionych okolicznościach.

4. Uporządkuj sprawy zawodowe przed wyjazdem

Będąc przy przygotowaniach, warto kilka słów poświęcić na temat uporządkowania spraw zawodowych jeszcze przed wyjazdem. To bezpośrednio wiąże się też z kwestią wybrania najlepszego terminu na urlop. Z całą pewnością nie będziesz z niego zadowolony, jeśli w trakcie jego trwania będziesz odbierać po kilka telefonów dziennie w związku z realizowanym ważnym projektem. Może się okazać, że pełnisz w nim kluczową rolę, w związku z czym jego realizacja nie może pójść do przodu bez Twojego udziału.

Załatw więc wszystkie swoje służbowe sprawy zanim jeszcze na dobre wyjedziesz. Najlepiej, jeśli termin Twojego urlopu nie będzie pokrywać się z datą realizacji ważnego projektu. W przypadku, gdy jesteś osobą, która podejmuje określone decyzje, wyznacz swojego zastępcę lub nawet kilku zastępców na czas nieobecności i przygotuj ich do sprawowanej roli. To samo dotyczy sytuacji, gdy jesteś specjalistą w swojej dziedzinie. Przyucz kilka osób do swojego fachu i określ, jakie zadania będą musieli realizować za Ciebie. Takie podejście skutecznie ograniczy liczbę telefonów, które będziesz odbierać na urlopie.

5. Dokładnie zaplanuj, co będziesz robić

Ok, załóżmy, że masz już listę rzeczy, które musisz zabrać, wyznaczyłeś swoich zastępców, a także wybrałeś swoje wymarzone miejsce oraz dostałeś urlop w najlepszym dla Ciebie terminie. Nie zapomniałeś o czymś? Pomyślałeś może o tym, co konkretnie będziesz robić w trakcie wyjazdu?

Odpowiedni plan podróży pozwoli Ci w pełni zagospodarować swój urlop. Szczególnie gdy nastawiasz się na aktywne zwiedzanie i chcesz bardzo dobrze poznać miejsce, do którego jedziesz. Zresztą, nawet tzw. “nicnierobienie” należy zaplanować. Jadąc w celu zaznania słodkiego lenistwa, zobacz jeszcze przed wyjazdem wszystkie kluby, puby czy restauracje, w których będziesz chciał spędzić czas. Dzięki temu będziesz miał pod ręką wszystkie niezbędne informacje o tym, dokąd pójść na obiad i kompletnie niczym się już nie przejmować na urlopie.

6. Na nic się nie nastawiaj

Wyjeżdżając na urlop warto pamiętać, aby nie wiązać z nim zbyt dużych nadziei. Szczególnie gdy korzystasz z oferty biura podróży lub jedziesz do hotelu w miejscu, którego kompletnie nie znasz. Historia zna przypadki, w których rzeczywistość okazała się być zupełnie inna od tego, co zobaczyłeś w katalogu lub na stronie internetowej hotelu. Ostatecznie lepiej być mile zaskoczonym niż niemile zawiedzionym, prawda?

7. Nie pracuj na wakacjach

Kilka słów wcześniej wspomnieliśmy o tym, żeby uporządkować swoje sprawy służbowe przed wyjazdem. Jak to się jednak ma do wykonywania wolnych zawodów, w których zarobek bezpośrednio zależy od tego, ile zadań zrealizujesz? Jest na to kilka sposobów. Po pierwsze, zrób jak najwięcej przed urlopem. Taką szansę daje Ci na przykład praca dla tłumacza. Po drugie, część zadań zaplanuj sobie na czas przypadający po Twoim powrocie, oczywiście informując o tym fakcie swoich klientów lub zleceniodawców. Po trzecie wyłącz telefon i nie odbieraj maili. Serio, dzięki tym prostym zasadom nie przepracujesz ani jednej godziny w trakcie urlopu, a co za tym idzie – będziesz mógł się nim w pełni cieszyć.  

8. Nie wracaj z urlopu od razu do pracy

Chcesz wrócić z urlopu w niedzielę, w poniedziałek zaś od razu zakasać rękawy i wziąć się do pracy? Przemyśl tę decyzję. Prawdopodobnie nie będziesz mógł się skupić na swoich codziennych obowiązkach, przyczyna zaś jest bardzo prosta. Wciąż będziesz pod wrażeniem swojego wyjazdu i z niechęcią powrócisz do rzeczywistości. Można temu jednak zaradzić. Zaplanuj swój urlop tak, aby wrócić do domu dzień lub dwa dni przed powrotem do pracy. Daj wybrzmieć swoim emocjom w komfortowych warunkach. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wrażenia z podróży nie będą Cię rozpraszać w pracy. 

9. Posprzątaj w domu przed wyjazdem

Teoretycznie wszystko już wiesz – masz zaplanowany urlop, uporządkowane sprawy zawodowe i zadbałeś o inne rzeczy, które pozwolą Ci wypocząć. Czy aby na pewno? Pomyślałeś może, jak będziesz się czuć, przyjeżdżając do nie posprzątanego mieszkania? Warto zadbać o porządek jeszcze przed wyjazdem. Dzięki temu wrócisz do czystego domu, w którym kompletnie nic nie będziesz musiał robić. Dasz spokojnie wybrzmieć swoim emocjom, wrócisz spokojnie do swojej codzienności. Docenisz swój wyjazd, popijając swoją ulubioną herbatę w domowych pieleszach. Brzmi jak marzenie!

Jak naprawdę wypocząć na wakacjach?

Przestrzegając tych kilku prostych zasad, zaczniesz kochać wyjazdy. Powrót z urlopu nie będzie przykrym zderzeniem z rzeczywistością, sama podróż zaś przebiega bez żadnych niespodzianek i przykrych zdarzeń. Owszem, nie wszystkie niesprzyjające okoliczności uda Ci się wyeliminować. Warto jednak spróbować i dać sobie szansę, aby w tym roku naprawdę odpocząć od rzeczywistości i wrócić do pracy w pełni naładowanym pozytywną energią. 

Wyjeżdżasz gdzieś? Pamiętaj o tłumaczeniach!