Ludzie łączą się w pary na całym świecie, zaś miłość jest uniwersalnym i ponadkulturowym językiem. Potrafi złączyć osoby pochodzące nawet z zupełnie odmiennych kręgów kulturowych, stąd małżeństwa zawierane np. pomiędzy kobietą z Europy i mężczyzną z Afryki już nikogo nie dziwią. Jak jednak wyznać swoje uczucie w języku ukochanej osoby? Mamy na to 20 sposobów i o wszystkich Ci opowiemy.

Dowozimy tłumaczenia w ponad 60 językach

Jak powiedzieć “Kocham Cię” w Ameryce Północnej?

Ameryka Północna jest krajem wielu narodowości i wielu języków. Same Stany Zjednoczone oraz Kanada to prawdziwy tygiel kulturowy, zamieszkany przez przedstawicieli krajów z całego świata. Stąd dobrze wiedzieć, w jaki sposób wyznać miłość drugiej osobie w najpopularniejszych językach tego obszaru.

Kocham Cię czyli I love you

Język angielski jest najbardziej rozpowszechniony w tej części świata, o czym świadczy chociażby fakt, że jest to język urzędowy większości stanów w USA, a także Kanady. Chcąc powiedzieć komuś “Kocham Cię” w jego ojczystej mowie, wystarczy powiedzieć “I love you”. To wszystko – pomijając bardziej opisowe formy, nie obowiązuje żadne bardziej powszechnie przyjęte zdanie.

Kocham Cię po hiszpańsku

Co ciekawe, drugim najbardziej popularnym językiem w Ameryce Północnej jest hiszpański. On również jest jednym z języków urzędowych niektórych stanów w USA, szczególnie na południu kraju. “Kocham Cię” po hiszpańsku można powiedzieć na dwa sposoby: “te amo” lub bardziej codzienne ““te quiero”. O ile obie formy oznaczają dokładnie to samo, to “te amo” wydaje się być mocniej nacechowane emocjonalnie.

Nie wiesz, jak to wypowiedzieć? To proste – “te amo” czytasz jako “te amo”, a “te quiero” jako “te kiero”.

Miłość po francusku

Jaki jest trzeci najpowszechniej stosowany język w Ameryce Północnej? Zdecydowanie francuski, począwszy od Kanady, aż po Karaiby. Jest również często postrzegany jako język miłości, toteż wyznanie swoich uczuć doda romantyczności Twojemu związkowi. Żeby to zrobić, wystarczy powiedzieć “Je t’aime”, co czytasz jako “że tem”.

Mniej znany języki w Ameryce Północnej

Jak wyznać miłość w trzech najpopularniejszych językach Ameryki Północnej już wiesz. Co jednak w sytuacji, gdy poznasz rdzennego mieszkańca Alaski, który posługuje się językiem aleuckim? Prawdopodobieństwo takie jest wprawdzie niewielkie, ponieważ posługują się nim mieszkańcy łańcucha wysp Aleuty, których jest niespełna 9 tysięcy. Niemniej chcąc powiedzieć “Kocham Cię” w ich języku, musisz się wysilić, wymówić “Txin yaxtakuq” i przy okazji nie połamać sobie języka.

Z kolei daleko na północnych wiecznie zimowych obszarach Kanady, Alaski i Grenlandii mieszkają Inuici, którzy posługują się językiem inuickim. Jeżeli Twoja druga połówka pochodzi właśnie z tych terenów, warto znać słowo ”ᓇᒡᓕᒋᕙᒋᑦ”, które oznacza tyle, co “Kocham Cię”. Nie wiesz, jak to wymówić? Spróbuj powiedzieć “asavakit”.

Jak powiedzieć “kocham Cię” w Ameryce Południowej?

Twoja druga połówka pochodzi z Ameryki Południowej? W wielu przypadkach wystarczy Ci znajomość wyznania miłości po hiszpańsku. Niemniej to nie jedyna mowa, która jest bardzo powszechna w tych państwach. Dodatkowo przyda Ci się więc znajomość niderlandzkiego i portugalskiego.

“Kocham Cię” po portugalsku

Portugalski jest językiem urzędowym największego kraju tej części świata – Brazylii. Jest więc wielce prawdopodobne, że Twoja druga połówka może pochodzić z tego kraju. Tłumaczenie “kocham Cię” na portugalski to “amo-te”, co należy wymawiać jako “amo ti”. Tak w gruncie rzeczy, brzmi jak odwrotne hiszpańskie “te amo”, prawda?

Jak powiedzieć “kocham Cię” po niderlandzku?

Znasz taki kraj, jak Surinam? Jest to niewielkie państwo graniczące z Brazylią i zamieszkałe raptem przez 600 tysięcy osób. Z jeszcze mniej znanych faktów warto wiedzieć, że do 1975 roku była to oficjalna kolonia zamorska Holandii, zaś pamiątką tamtych czasów jest oficjalny język urzędowy, jakim jest niderlandzki. “Kocham Cię” w tamtym kraju należy więc wymówić jako “Ik hou van jou”. Brzmi strasznie? Spokojnie, wymowa jest prosta i brzmi “ik hał fan jał”. Warto dodać, że to słowo przyda Ci się, jeśli Twoja druga połówka pochodzi z Holandii lub z Belgii.

Jak wyznać miłość w Europie?

Statystycznie istnieje największe prawdopodobieństwo, że swoją drugą połówkę odnajdziesz w Europie. Jak wyznać miłość po portugalsku, niderlandzku, angielsku, francusku i hiszpańsku już wiesz. Co jednak z pozostałymi językami? Przyjrzyjmy się, jak powiedzieć “kocham Cię” po niemiecku, włosku, szwedzku, a także rosyjsku.

“Kocham Cię” po niemiecku

Niemiecki jest raczej uznawany za język biznesu, niż miłości. Niemniej nawet w tej mowie znajdziesz słowa, dzięki którym wyznasz swoje uczucia do drugiej osoby. Chcąc powiedzieć “kocham Cię” po niemiecku, powinieneś użyć “ich liebe dich”, co powinieneś wymówić w sposób zbliżony do naszego “iś libe diś”.

“Kocham Cię” po włosku

Włochy kojarzą się nieco bardziej z romantycznością, niż Niemcy. Tak samo, jak język mieszkańców tego kraju. Chcąc wyznać komuś miłość po włosku, należy powiedzieć “ti amo”. Bardzo 🙂 podobnie, jak w przypadku hiszpańskiego i portugalskiego, prawda? W przypadku wszystkich trzech języków wyznanie miłości ma wspólne źródło w języku łacińskim.

Miłość po szwedzku

Nieco trudniej powiedzieć “kocham Cię” po szwedzku. Miłość w tym skandynawskim kraju wyznaje się słowami “jag älskar dig”. Nie potrafisz tego przeczytasz? Nic dziwnego, skandynawskie języki nie należą do najłatwiejszych w wymowie. Jeżeli mimo wszystko chcesz podjąć ten trud, spróbuj powiedzieć po prostu “jah elskuj dej”.

Lubię Cię, czyli “kocham Cię” po rosyjsku

Teoretycznie najbardziej zbliżonym językiem do polskiego ze wszystkich powyższych jest rosyjski. Niemniej tłumaczenie na rosyjski może niekiedy przysporzyć sporo problemów. Odpowiednim tamtejszego “kocham Cię” jest “Я люблю тебя”, co należy czytać jako “ja lublju tjebja”. Przy czym naprawdę nie mówisz wówczas, że kogoś lubisz, tylko kochasz.

Jak powiedzieć “kocham Cię” w krajach azjatyckich?

Przenieśmy się z Europy do Azji. Ten kontynent to prawdziwa mieszanka różnych języków, w końcu mieszka tam ponad połowa ludności świata. Omówienie wszystkich tłumaczeń “kocham Cię” jest więc niemożliwy, skupmy się więc na językach mandaryńskim, japońskim, hindi, bengali, tagalog, tajskim i koreańskim.

Jak powiedzieć “kocham Cię” w Chinach?

W Chinach należy posługiwać się językiem mandaryńskim. Sprawa wyznawania miłości jest jednak bardzo skomplikowana, ponieważ zasadniczo mówienie o sprawach miłosnych w przestrzeni publicznej nie jest dobrze odbierane. Niemniej, chcąc wyznać komuś swoje najgłębsze uczucie, najbardziej odpowiednim słowem wydaje się być “我爱你”, co należy wymawiać jako ““wǒ ài nǐ”.

Możesz też powiedzieć “520”. Nie, to nie jest pomyłka. Liczby w Chinach często wymawia się w identyczny sposób, jak niektóre określenia. Tak jest też w tym przypadku, ponieważ “520” po mandaryńsku brzmi jak “wǔ èr líng”, co oznacza w slangu “kocham Cię”.

“Kocham Cię” po japońsku? To nie takie proste…

Język mandaryński sprawił Ci trudności? No to chcąc powiedzieć “kocham Cię” po japońsku wcale nie będzie prostsze. Wszystko dlatego, że w języku japońskim istnieje kilka różnych sposób wyznawania miłości w zależności od tego, jak głębokie jest Twoje uczucie. Wydaje się, że największym stopniem wyrażania uczuć jest słowo “watashi wa, anata o aishiteimasu”.

“Kocham Cię” w Indiach w dwóch językach

Przenieśmy się teraz do drugiego kraju pod względem populacji. Mowa oczywiście o Indiach. To, w jaki sposób wyznasz komuś miłość, będzie zależało od regionu, w jakim się znajdziesz. Jeżeli trafisz do społeczności posługującej się hindi, należy powiedzieć “main tumse pyar karta hoon”. Dla ułatwienia nadmieńmy, że poszczególne słowa będą się różnić w zależności od płci.

Nieco inaczej będzie w regionie, w którym obowiązuje język bengali. Tutaj wystarczy powiedzieć “আমি তোমাকে ভালোবাসি”. Jeśli nie umiesz czytać po bengalsku, to prawidłową wymową jest “Āmi tōmāẏa bhālōbāsi”.

“Kocham Cię” na Filipinach

Wakacje na Filipinach mogą zaowocować ciekawymi znajomościami, które mogą przerodzić się w coś więcej. W tym przypadku musisz wiedzieć, że obowiązuje tam język tagalog. Najlepszym tłumaczeniem “kocham Cię” na tę mowę jest “iniibig kita”.

“Kocham Cię” po tajsku

Tajlandia cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów z całego świata. Przybywając do tego kraju, prawdopodobnie nie będziesz w stanie odczytać żadnego z napisów. No chyba, że ktoś zadbał o tłumaczenie na angielski. Niemniej, chcąc wyrazić komuś miłość po tajsku wystarczy powiedzieć “ผมรักคุณ”, co należy wymówić “p̄hm rạk khuṇ”.

Miłość w Korei Południowej

O wiele łatwiejsze zadanie czeka na Ciebie, jeśli Twoja druga połówka pochodzi z Korei Południowej. Tam wystarczy znać jedno słowo “사랑해”, które należy wymawiać jako “sah-rahn-gh-aee”. Nie wydaje się to prostym zadaniem? Przypomnij sobie więc “kocham Cię” po w hindi czy bengali.

Jak powiedzieć “kocham Cię” w Afryce?

Ostatnim kontynentem, na którym się skupimy, jest Afryka. Podróżuje do niej coraz więcej turystów, a i osoby z tego obszaru coraz częściej przybywają do Europy. Wydaje się więc, że to najlepszy moment na naukę któregoś z afrykańskich języków lub… tłumaczenie “kocham Cię” na najbardziej popularne.

“Kocham Cię” w suahili

Zacznijmy od języków obowiązujących w Kenii, Tanzanii i Ugandzie. Chcąc wyznać miłość komuś z tych krajów, “kocham Cię” należy przetłumaczyć na suahili. Formalnym odpowiednikiem będzie “nakupenda”, zaś mniej formalnym – “ninakupenda”. Oba słowa zostaną w pełni zrozumiane.

“Kocham Cię” po arabsku

Wróćmy nieco bliżej Europy, a konkretnie do Afryki Północnej i na Bliski Wschód. We wszystkich tych krajach chcąc powiedzieć “kocham Cię” należy użyć słowa ““أحب”, co powinno się wymawiać jako “ahabak”. Musisz mieć jednak świadomość, że ze względu na ogromną rozmaitość krajów, równie duża różnorodność panuje w kontekście dialektów języka arabskiego. Stąd zanim komuś wyznasz miłość w jego mowie upewnij się, że na pewno zostanie to zrozumiane.

“Kocham Cię” w Nigerii

Twoja druga połówka pochodzi z Nigerii? Warto wiedzieć, że blisko 120 mln mieszkańców tego kraju posługuje się językiem hausa. Tłumaczenie “kocham Cię” więc będzie brzmiało jako “ina son ka”.

“Kocham Cię” w somali

Nieco bardziej rozpowszechnionym językiem od hausa jest somali, którym posługują się mieszkańcy Kenii, Dżibuti, Etiopii oraz Jemenu. “Kocham Cię” do kogoś pochodzącego z tych państw powinno być przetłumaczone na “waan ku jeclahay”. Należy to wymawiać jako “one ku je la hi”.

Język miłości jest językiem międzynarodowym

Jak się okazuje, wyznawanie miłości w niektórych obcych językach nie należy do najprostszych zadań. Szczególnie dotyczy to niektórych języków azjatyckich, które różnią się od naszych europejskich tym, że są tonalne. Z tego powodu wymowa niektórych słów jest bardzo ciężka i wymaga niezłej gimnastyki. Niemniej warto podjąć ten trud i sprawić niespodziankę swojej drugiej połówce. Z całą pewnością będzie mile zaskoczona, gdy wyznasz swoje uczucia w ojczystym języku wybranej osoby!

Dowozimy tłumaczenia w ponad 60 językach