Myślisz o podjęciu pracy za granicą, jednak nie wiesz, jak się za to zabrać? Istnieje kilka podstawowych rzeczy, o których musisz pamiętać, zanim wyjedziesz. Część z nich dotyczy samych przygotowań, niezbędnych do wykonania podczas przebywania jeszcze w Polsce. Jak wyjechać za granicę do pracy? Poznaj praktyczne wskazówki.

Zacznij od przygotowania i tłumaczenia CV

Podobnie jak w Polsce, aplikowanie o pracę za granicą wymaga dobrego CV. Najlepiej takiego, które będzie się wyróżniało wśród wszystkich kandydatów. Dlatego ważne jest nie tylko to, gdzie pracowałeś, jak długo pracowałeś i jaki ma to związek ze stanowiskiem, o które się starasz. Równie istotny jest sam wygląd CV, a także fakt sporządzenia tego dokumentu w języku kraju docelowego.

Jak przygotować dobre CV?

Zanim będziesz tłumaczyć, zacznij od przygotowania dobrego CV. Dobrą praktyką jest nieumieszczanie wszystkich stanowisk pracy oraz ukończonych szkół w jednym dokumencie. Najważniejsza pozostaje jego spójność i zawarcie w CV takich informacji, które są zbieżne z ofertą pracy, o którą się starasz.

Warto również zwrócić uwagę na kompetencje i umiejętności, jakich pracodawca wymaga od kandydata. Informacje takie znajdziesz w opublikowanym ogłoszeniu. Podkreśl cechy, którymi się wyróżniasz i które są spójne z oczekiwaniami pracodawcy. Dzięki temu zbliżysz się w pewnym stopniu do tego, aby być postrzeganym jako pożądany kandydat na dane stanowisko.

Poza samą zawartością CV, równie ważna jest estetyka i układ informacji. Rekruter często ma tylko kilka sekund na przejrzenie dokumentu i wybranie, z którym z kandydatów zamierza się skontaktować. Przejrzysty układ treści, a także ładnie wkomponowane wyróżniki graficzne, od razu przykują jego wzrok. Warto dodać również podsumowanie na koniec dokumentu, w którym streścisz najważniejsze informacje o Twoim doświadczeniu zawodowym, zbieżności doświadczenia z danym stanowisku, a także podkreślisz swoje najlepsze cechy osobowości.

Jak przetłumaczyć CV?

Gdy już przygotujesz dokument, tłumaczenie CV możesz zrobić na własną rękę lub zlecić nam. Jeżeli zdecydujesz się na to, aby zrobić to samodzielnie, musisz pamiętać o kilku najważniejszych kwestiach. Przede wszystkim nie tłumacz słowa po słowie, zwłaszcza stopni naukowych, poziomu szkoły czy stanowisk pracy. Większość tych słów ma swoje odpowiedniki w innych językach. Najlepiej więc, jak je znajdziesz i zastosujesz w swoim CV. Jeżeli o to nie zadbasz, rekruter może błędnie ocenić Twoje wykształcenie, kompetencje i doświadczenie zawodowe.

Praca za granicą – dokumenty, których będziesz potrzebować

CV nie jest jedynym dokumentem, którego będziesz potrzebować za granicą. Jeżeli stanowisko, o które się ubiegasz, wymaga odpowiednich uprawnień, musisz je zabrać ze sobą. Część z nich będzie wymagało również tłumaczenia przysięgłego lub wydanie apostille, o ile te uprawnienia będą wymagane przepisami prawa. W innych przypadkach wystarczą zwykłe tłumaczenia pisemne – głównie po to, aby przyszły pracodawca miał pewność, że posiadasz odpowiednie kompetencje np. do kierowania wózkami widłowymi.

Potrzebujesz tłumaczenia dokumentów? Zamów je w TurboTłumaczeniach!

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – EKUZ

Wyjeżdżając za granicę, warto wyrobić wcześniej Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wprawdzie zagraniczny pracodawca ma obowiązek ubezpieczyć się w krajowym systemie ubezpieczenia zdrowotnego, jednak nigdy nie masz pewności, na kogo trafisz. Posiadając EKUZ nie będziesz musiał się martwić, jeżeli zachorujesz lub doznasz uszczerbku na zdrowiu. Nawet w przypadku, gdy Twój pracodawca nie wywiązał się z obowiązku zgłoszenia Cię do krajowego systemu opieki zdrowotnej.

Co jeszcze zabrać wyjeżdżając do pracy za granicą?

Pamiętaj również o jednym z dwóch podstawowych dokumentów tożsamości. Chociaż jako obywatel Unii Europejskiej możesz swobodnie przemieszczać się po terenie krajów objętych Strefą Schengen, to będziesz musiał pokazać dowód osobisty lub paszport. Udogodnieniem jest fakt, że musisz mieć ze sobą tylko jeden z tych dokumentów, dzięki którym potwierdzisz swoją tożsamość. Upewnij się tylko, czy podczas pobytu za granicą nie wygaśnie ich data ważności.

Równie ważne są inne dokumenty, takie jak: akt urodzenia, dokumenty dotyczące obecnego i poprzednich związków małżeńskich, a także orzeczenie rozwodowe, jeśli takie posiadasz. Zrób kopię całej dokumentacji na wypadek, gdybyś padł ofiarą kradzieży. Zabierz ze sobą także wszystkie umowy i kopię korespondencji z pracodawcą na wypadek, gdyby próbował Cię oszukać.

Jak szukać pracy za granicą?

Będąc przygotowanym do wyjazdu, czas poszukać pracy za granicą. Zasadniczo istnieje na to kilka sposobów. Najłatwiej jest to zrobić przez Internet, paradoksalnie jednak jest to najmniej skuteczne narzędzie. Przede wszystkim dlatego, że korzysta z niego bardzo wiele osób z całego świata i prawdopodobnie nie tylko Ty będziesz wysyłać CV w odpowiedzi na dane ogłoszenie.

Jak znaleźć pracę za granicą przez Internet?

Jeżeli mimo wszystko zdecydujesz się korzystać z Internetu, korzystaj z zagranicznych portali ogłoszeniowych. Istnieją wprawdzie portale polonijne praktyczne w każdym europejskim państwie, jednak liczba Polaków jest także duża. Z tego powodu na każde ogłoszenie zamieszczone na polskiej stronie odpowiada znacznie więcej rodaków, przez co Twoja konkurencyjność na rynku pracy spada. Dodatkowo oferty pracy tam zamieszczane z reguły dotyczą gorzej płatnych stanowisk.

Dobrym sposobem jest wyszukiwanie firm z interesujących Cię branż i aplikowanie za pomocą ich stron internetowych. Możesz również stworzyć sobie listę przedsiębiorstw wraz z danymi adresowymi i skontaktowanie się z nimi bezpośrednio. Najlepszym rozwiązaniem jest osobiste pojechanie do danej firmy, o ile masz taką możliwość. Istnieje wówczas szansa, że od razu porozmawiasz z rekruterem, ominiesz więc jeden etap rekrutacji.

Oferty pracy za granicą EURES

Szukanie pracy poprzez portale z ogłoszeniami obarczone jest ryzykiem trafienia na nieuczciwego pracodawcę. Sprawdzone firmy znajdziesz za to dzięki Centralnej Bazie Ofert Pracy, która powstała w oparciu o współpracę w europejskiej sieci EURES. Znajdziesz tam zweryfikowane oferty pracy, dzięki czemu masz większą pewność, że trafisz na uczciwego pracodawcę.

Wadą jest jednak fakt, że widnieje tam relatywnie niewiele ofert pracy, zaś ofertodawcy szukają głównie niewykwalifikowanych pracowników produkcji, piekarzy i przedstawicieli innych zawodów. Zatem jeżeli myślisz o pracy w charakterze np. specjalisty ds. marketingu, to w ten sposób jej nie znajdziesz.

Oferty przez agencję pracy

Sprawdzonych pracodawców znajdziesz również dzięki dobrym agencjom pracy. Najczęściej wystarczy przesłać swoje CV, aby na bieżąco otrzymywać oferty dotyczące zatrudnienia. Zanim jednak się na to zdecydujesz, zweryfikuj opinie o danej firmie. Zweryfikuj ją również w oficjalnej ewidencji agencji pracy, którą znajdziesz na stronie www.kraz.praca.gov.pl.

Zdarza się, że wstępne warunki nie są zgodne z tym, co w rzeczywistości zastaniesz. Najczęściej dotyczy to warunków lokalowych, które nie pokrywają się z obietnicami. Do wad należy zaliczyć również fakt, że pracodawca musi zapłacić za usługi agencji pracy. W związku z czym oferowane wynagrodzenie może być niższe, niż standardowe rynkowe stawki.

Praca przez polecenie znajomych

Mimo wszystko najlepszą pracę znajdziesz z polecenia znajomych. Zwłaszcza, jeżeli oni sami pracują w dobrych firmach. Wadą tego rozwiązania jest jednak fakt, że niekoniecznie musisz mieć za granicą dobrych znajomych, którzy będą skłonni Cię polecić. Dodatkowo muszą to być zaufani ludzie, abyś nie trafił na nieuczciwego pracodawcę. Musisz pamiętać, że takie ryzyko zawsze istnieje, a nie każdy ma czyste intencje wobec Ciebie.

Szukanie pracy na miejscu

Ostatnim rozwiązaniem, które możesz wziąć pod uwagę, wymaga podjęcia dużego ryzyka. Musisz również dysponować odpowiednią ilością gotówki, która pozwoli Ci na dwa miesiące życia za granicą i na ewentualny bilet na powrót do kraju. Polega to na tym, że po prostu wyjeżdżasz za granicę, wynajmujesz tam mieszkanie i szukasz pracy już na miejscu. Teoretycznie ten sposób pozwoli Ci znaleźć najlepsze miejsce pracy, jednak nie zawsze tak musi być. Jest to jednak ryzyko, które warto podjąć, musisz być jednak przygotowany na niepowodzenie. Zarówno w sensie mentalnym, jak i finansowym.

Praca za granicą – o czym jeszcze musisz pamiętać?

Znalezienie odpowiedniego miejsca pracy i wyjazd za granicę to nie wszystko. Będąc już w docelowym kraju, wciąż musisz pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Przede wszystkim, poszukaj miejsca noclegowego jeszcze będąc w Polsce. Nawet jeżeli Twój pracodawca gwarantuje Ci zakwaterowanie. Po przybyciu na miejsce może się okazać, że warunki lokalowe są fatalne i będziesz musiał szybko znaleźć coś innego. Stwórz więc sobie listę awaryjnych noclegów, z których będziesz mógł skorzystać w takiej sytuacji.

Pamiętaj również o podstawowej kwestii związanej z podpisaniem umowy. Nie zaczynaj wykonywać swoich obowiązków, dopóki nie zawiążesz formalnego stosunku pracy ze swoim pracodawcą. Część osób może spróbować Cię wykorzystać i będzie przeciągać dopełnienie formalności na bliżej nieokreśloną przyszłość. Konsekwencje mogą być dotkliwe, jak chociażby brak ubezpieczenia zdrowotnego, ryzyko niewypłacenia wynagrodzenia lub jego części.

Nie zostawiaj przy tym żadnych dokumentów w siedzibie firmy, zwłaszcza dowodu osobistego. Brak dokumentów potwierdzających tożsamość uniemożliwi Ci powrót do kraju w przypadku, gdyby warunki zatrudnienia przedstawione na miejscu na miejscu były inne, niż te w ofercie pracy. Nie zapomnij również o tym, aby mieć ze sobą odpowiednią ilość gotówki, która wystarczy Ci na miesiąc życia lub na ewentualny powrót do ojczyzny.

Rejestracja pobytu za granicą

Niektóre kraje wymagają rejestracji pobytu, podczas którego będziesz wykonywać pracę. Takie regulacje funkcjonują również w większości państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Rejestracja pobytu jest obowiązkowa zawsze np. w Norwegii czy w Hiszpanii. Większość krajów UE nie wymaga dokonania żadnych formalności, o ile będziesz w nich pracować krócej, niż trzy miesiące – np. Francja, Niemcy, Austria czy Włochy. Pobyt przekraczający 3 miesiące musi być zawsze zarejestrowany, niezależnie od państwa UE lub EOG, do którego przyjeżdżasz.

Jak wyjechać do pracy za granicę?

Perspektywa wyjazdu za granicę jest kusząca, zwłaszcza mając na uwadze duże różnice w zarobkach i w jakości życia. Jednak nie każda emigracja zarobkowa zakończy się sukcesem. Należy odpowiednio się do niej przygotować. Przede wszystkim musisz mieć dobre CV, które jest pierwszą formą kontaktu z przyszłym pracodawcą. Najlepiej, jak ten dokument jest sporządzony w języku kraju docelowego. Osobną kwestią jest to, gdzie szukać pracy, jakie dokumenty ze sobą zabrać, ile środków odłożyć, kiedy podpisać umowę i jak się zabezpieczyć, gdybyś trafił na nieuczciwego pracodawcę. Dopiero po dopilnowaniu wszystkich kwestii istnieje spora szansa, że Twój wyjazd do pracy za granicę zakończy się sukcesem.