Podcasty to internetowe publikacje audio, w których dana osoba (lub kilka osób) wypowiada się na przeróżne tematy. Najczęściej są to wywiady lub reportaże. Swoją formą przypominają one audycje radiowe, jednak nie są one nadawane na żywo. Od niedawna podcasty zyskują na coraz większej popularności. Mają one wiele różnych zastosowań, zarówno tych rozrywkowych, jak i rozwojowych. Do tych drugich z pewnością można zaliczyć pomoc w nauce języka angielskiego.

Chcesz zostać Tłumaczem angielskiego?

Nauka języka angielskiego poprzez słuchanie podcastów – zalety

Słuchanie podcastów w ramach nauki języka angielskiego może przynieść naprawdę wiele korzyści. Po pierwsze, pozytywnie wpływa ono na rozumienie ze słuchu. Pozwala również na naukę nowego słownictwa i zwiększenie wiedzy kulturowej. Co więcej, podcasty są łatwe w użyciu i dostępne 24/7. Można ich słuchać zarówno podczas leżenia w łóżku, jak i jazdy autobusem czy spaceru. Umożliwiają one naukę angielskiego w niemalże każdej wolnej chwili. Dodatkowo ich słuchanie w większości przypadków jest bezpłatne. Rozwiązanie to jest więc idealną opcją dla oszczędnych osób, chcących nauczyć się nowego języka.

Jak uczyć się języka angielskiego z podcastów?

Decydując się na naukę języka angielskiego za pomocą podcastów, należy pamiętać o tym, aby dobrać materiały odpowiednie do swojego aktualnego poziomu. Nauka powinna bowiem przebiegać w sposób naturalny i stopniowy. Słuchanie zbyt trudnych nagrań nigdy nie przyniesie oczekiwanych efektów. Osoby początkujące powinny rozpocząć od podcastów w języku angielskim, które będą dla nich zrozumiałe w co najmniej połowie. Nie mogą być one skomplikowane i dobrze by było, aby nie trwały one dłużej niż 15 minut. Warto również zadbać o to, aby nagranie zawierało możliwą do przeczytania transkrypcję. 

Często stosowaną praktyką podczas nauki poprzez podcasty jest słuchanie tego samego odcinka 3 razy. Pierwsza próba polega wtedy na wyłapaniu z nagrania słów, które się już zna. Drugie podejście opiera się na zatrzymywaniu nagrania i spisywania z niego tego, co jest zrozumiałe. Trzecie odtworzenie polega na odsłuchaniu całego nagrania (bez przerw) i próbie zrozumienia ogólnego sensu odcinka. System ten może być stosowany zarówno przez osoby początkujące, jak i te bardziej zaawansowane. Czyli tak naprawdę przez wszystkie osoby uczących się języka angielskiego (lub innego języka obcego).

Podcasty do nauki angielskiego dla początkujących

Chciałbyś rozpocząć naukę języka angielskiego? Zastanawiasz się, jakie są najlepsze podcasty do nauki dla osób początkujących? W takim razie koniecznie sprawdź nasze poniższe propozycje. Do korzystania z nich, zalecana jest znajomość podstawowego słownictwa i gramatyki. Nagrania te stanowią bowiem swego rodzaju uzupełnienie dotychczasowej wiedzy. Na początek najlepiej też wybrać kanały, na których odcinki są krótkie a opinie o nim są dobre. Lekcje angielskiego przez podcasty to jeden z najlepszych sposobów na naukę języka obcego.

ESL Pod

The English as a Second Language (ESL Pod) to podcast do nauki angielskiego dla początkujących. W swojej bazie zawiera on już ponad 900 odcinków, dotyczących wielu różnych tematów. Twórcami nagrań są doktorzy lingwistyki stosowanej – Jeff McQuillan i Lucy Tse. Odcinki polegają na odgrywaniu przez nich dialogów, a następnie ich omówieniu. Wszystko jest przedstawiane w sposób powolny i zrozumiały. Po zakończeniu scenki analizowane są najważniejsze słowa pojawiające się w konwersacji. Omawiane jest ich zastosowanie i znaczenie. Dodatkowo każdy odcinek zawiera przewodnik naukowy, który pozwala na utrwalenie pojawiającego się w odcinku materiału.

English 101

Kolejny podcast przygotowany dla początkujących nazywa się English 101. Jest on prowadzony przez jednego prezentera, odgrywającego przeróżne scenki. Pod koniec każdego odcinka omawiane jest nowo poznane słownictwo. Dodatkowo w nagraniach poruszane są ciekawostki kulturowe dotyczące Wielkiej Brytanii. Istotną kwestią jest również to, że każda do każdej lekcji możesz znaleźć transkrypcję. English 101 to świetne narzędzie, które w prosty i zrozumiały sposób pozwala nauczyć się wielu nowych słówek, zdań i fraz oraz dowiedzieć się kilku interesujących faktów na temat życia w UK. Prowadzący skupia się na zwrotach, które pozwolą odnaleźć Ci się w codziennych sytuacjach.

Podcasty do nauki angielskiego dla średnio zaawansowanych

Co z podcastami dla osób średnio zaawansowanych? Do takowych z pewnością należą „A Cup of English” i „Culips ESL Podcast”. Ten pierwszy jest prowadzony przez lektorkę z brytyjskim akcentem. W swoich odcinkach opowiada ona niezwykle ciekawe historie. Seria ta pozwala zdobyć cenną wiedzę – nie tylko tę językową. Z kolei „Culips ESL Podcast” to nagrania, które uczą potocznych wyrażeń i idiomów. Odcinki z tej serii są praktyczne i pozwalają na rozwój swoich dotychczasowych umiejętności językowych. Oba kanały przeznaczone są dla osób, które chcą poprawić swój angielski.

Podcasty do nauki angielskiego dla zaawansowanych

Czy są jakieś podcasty przeznaczone dla osób na poziomie zaawansowanym? Oczywiście, że tak. Jednym z nich jest Luke’s English Podcast. Jest on prowadzony przez dyplomowanego nauczyciela angielskiego, będącego również znanym komikiem. Nie powinno więc nikogo dziwić to, że jego nagrania zawierają wiele żartów i zabawnych opowieści. Obecnie seria ta ma ponad 700 odcinków. Są one nie tylko zabawne, ale również uczą języka i przybliżają odbiorcom brytyjską kulturę. Publikowane przez Luke materiały dotyczą naprawdę wielu różnych zagadnień. Są prowadzone w przyjemny i interesujący sposób. Nagrania są prezentowane w naturalnym tempie, lecz osoby zaawansowane raczej nie będą miały z nimi problemu. W razie potrzeby zawsze można skorzystać z transkrypcji odcinka.

Dzięki temu podcastowi nie tylko zaczniesz mówić biegle po angielsku, ale przede wszystkim Luke omawia dany temat. Np. co Brytyjczycy sądzą o Królowej i rodzinie królewskiej. Nowe odcinki pojawiają się kilka razy w miesiącu i jeśli chcecie się uczyć angielskiego od osób, będących rodzimymi użytkownikami języka (tzw. native speakerów) – to Luke’s English Podcast przypadnie Wam do gustu.

Gdzie można znaleźć dobre podcasty?

Zastanawiasz się, gdzie tak właściwie można słuchać wyżej wymienionych podcastów? Cóż, opcji jest wiele. Jedyne co musisz posiadać to odpowiednią aplikację. Wspomniane serie znajdziesz na:

  • Apple Podcasts,
  • Spotify,
  • Stitcher,
  • YouTube,
  • Overcast,
  • Google Podcasts.

Jak się uczyć angielskiego z BBC English We Speak?

Warto w tym miejscu wspomnieć o inicjatywie BBC English We Speak. Jest on skierowany do każdej osoby, która chce podszkolić swój angielski, zarówno w piśmie, jak i w mowie. Autorzy tego kursu preferują podejście wielokanałowe. Krótkie lekcje angielskiego skupione są wokół jednego zagadnienia tematycznego, np. jubileusz 50-lecia panowania królowej Elżbiety II. Na ich stronie znajdziesz zarówno transkrypcje, jak i krótkie odcinki do pobrania. Wzmiacniasz w ten sposób zarówno kompetencje rozumienia ze słuchu, jak i czytania. Poznajesz też oryginalną brytyjską wymowę.

Czy warto uczyć się angielskiego za pomocą podcastów?

Nauka angielskiego za pomocą podcastów może okazać się niezwykle skuteczna. Metoda ta pozwala na osłuchanie się z językiem i poznanie go od nieco innej strony niż tej nauczanej w szkołach. Co więcej, umożliwia ona lepsze zrozumienie kultury brytyjskiej. Warto również wspomnieć o tym, że taki system nauki jest niezwykle wygodny. Podcastów można słuchać, kiedy się chce i gdzie się chce. Nie ma tutaj żadnych przeszkód. Z pewnością jest to rozwiązanie warte uwagi.

Chcesz zostać Tłumaczem angielskiego?

Jakie podcasty do nauki angielskiego wybrać?


ESL Pod
English 101
A Cup of English
Culips ESL Podcast
Luke’s English Podcast
BBC English We Speak

Kolejność dowolna – na początek warto sięgnąć po dwa pierwsze.