Jak sprzedawać na LinkedIn? Zanim zaczniesz to robić, dowiedz się dokładnie czym jest ten portal. Co Ci daje LinkedIn Premium? Jak stworzyć atrakcyjny profil na LinkedIn? Wreszcie jak dodać firmę na LinkedIn i jak dodać języki? Wprowadzimy Cię krok po kroku w skuteczną sprzedaż za pomocą tego kanału Social Media.

Tłumaczymy komunikację na LinkedIn

LinkedIn – co to jest?

Zacznijmy od podstaw. LinkedIn – co to jest w zasadzie? Przede wszystkim jest to portal społecznościowy o międzynarodowym zasięgu. Powstał w 2003 roku i obecnie jest dostępny w 24 językach. Nadrzędnym celem LinkedIn było umożliwienie budowanie relacji biznesowo-zawodowych. Z biegiem czasu portal został wyposażony w dodatkowe opcje, jak np. publikowanie ofert pracy, LinkedIn Premium czy moduł reklamowy.

Ilu użytkowników korzysta z LinkedIna?

Aktualnie z LinkedIn na co dzień korzysta ponad 645 milionów użytkowników z całego świata. Co więcej, co sekundę rejestrują się dwie nowe osoby. Powinieneś też wiedzieć, że z tego portalu korzysta też ponad 30 mln firm z całego świata. To wszystko w połączeniu przeznaczeniem LinkedIna daje spore możliwości sprzedażowe. Pod warunkiem jednak, że wiesz jak to robić.

Atrakcyjny profil na LinkedIn

Chociaż LinkedIn umożliwia dodanie firmowego profilu, to na osi czasu zobaczysz przede wszystkim aktywność prywatnych użytkowników. Wszystko z prostej przyczyny. Twórcy portalu stawiają na relację, jaką budują między sobą jego użytkownicy. Z tego powodu funkcjonalności firmowych profili są bardzo ograniczone. Wskazuje na to chociażby fakt, że dopiero od niedawna możesz zapraszać swoje kontakty do obserwowania biznesowego konta.

Jak sprzedawać na LinkedIn? Po pierwsze zadbaj o atrakcyjny profil. Im więcej informacji tam zamieścisz, tym większa będzie jego transparentność. Pamiętaj o dobrych opisach doświadczenia zawodowego. Dodaj również umiejętności i zadbaj o to, aby Twoi znajomi je potwierdzali. Najlepiej, jeśli zostawią również pozytywną opinię na Twój temat. Są to elementy, które budują Twoją wiarygodność, a także przedstawiają Ciebie jako profesjonalistę.

Jak dodać języki dodać języki na LinkedIn?

Pamiętaj też, że LinkedIn to portal o globalnym zasięgu. Potencjalnie możesz pozyskać tam więc klientów z całego świata, a także skalować swoją działalność poza granice jednego państwa. Warto więc wiedzieć, jak dodać języki na LinkedIn. Zwłaszcza że jest to bardzo proste.

Pierwsze, co należy zrobić w celu dodania języka do profilu, to wejść na swój profil. Teraz kliknij w przycisk “Dodaj część”. Na samym dole znajdziesz opcję “Obsługiwane języki”. Gdy w nią klikniesz, rozwinie Ci się menu z pozycją “Dodaj profil w innym języku”. Teraz pozostaje wybrać docelowy język, wpisać obcojęzyczne imię, nazwisko oraz nagłówek profilu. To wszystko.

Tłumaczenia dla LinkedIn

Zanim stworzysz nową wersję językową swojego profilu, pamiętaj o nadrzędnej kwestii. LinkedIn to portal zrzeszający zawodowców i profesjonalistów. Tym samym tłumaczenia tekstów marketingowych, które znajdują się na Twoim profilu, muszą być najwyższej jakości. W przeciwnym razie nie wzbudzisz zaufania wśród zagranicznych kontaktów. Jako biuro tłumaczeń online jesteśmy w stanie zapewnić Ci odpowiednie tłumaczenia. Takie, które będą dopasowane do specyfiki tego serwisu.

Jak sprzedawać na LinkedIn?

Gdy już zadbałeś o właściwą prezentację swojej osoby, czas dowiedzieć się, jak sprzedawać na LinkedIn. Istnieje kilka strategii. Odpowiedni i najbardziej adekwatny wybór musi być poprzedzony szczegółową analizą celów. Duże znaczenie ma też komunikacja i wizerunek, jaki chcesz osiągnąć.

Social Selling na LinkedIn z pomocą Sales Navigator

Jedną z najpowszechniej obecnie stosowanych strategii jest korzystanie z LinkedIn jako formy wysyłania swojego rodzaju cold mailingów. Z tą różnicą, że zamiast maili, wysyłasz zaproszenia do sieci kontaktów wraz z krótką notatką. Po odczekaniu ilości czasu od akceptacji (2-3 dni), wysyłasz drugą wiadomość, określaną branżowo jako “follow up”. Ale od początku.

Jak ustawić wyszukiwanie w Sales Navigatorze?

Zanim wyślesz zaproszenia, musisz w pewien sposób zawęzić liczbę osób, z którymi będziesz się kontaktować. Tutaj z pomocą przychodzi Sales Navigator. Jest to narzędzie, do którego otrzymujesz dostęp po wykupieniu planu LinkedIn Premium. Jedną z jego funkcji jest precyzyjne określenie parametrów osób podczas wyszukiwania.

Wyszukiwarka profili w Sales Navigatorze wyróżnia się sporą liczbą filtrów. Cechy interesujących Cię użytkowników możesz określić więc na podstawie wielu kryteriów. Mogą to być np. kraj, branża, język, stopień powiązania na LinkedIn, a nawet tak zaawansowane, jak zajmowane stanowisko, przepracowane lata w danej firmie czy wreszcie nazwa docelowej firmy.

Jak sprzedawać na LinkedIn przez Sales Navigator?

Po wybraniu interesujących Cię parametrów, otrzymasz bardzo sprecyzowaną listę osób. Wyniki wyszukiwania warto zapisać, abyś nie musiał za każdym razem na nowo korzystać z filtrowania. Co więcej, takie zapisane wyszukiwanie będzie się aktualizować co tydzień o nową liczbę osób.

Sprawdzonym sposobem jest po prostu zaproszenie wybranych użytkowników do sieci kontaktów. Koniecznie dołącz krótką notatkę, która wyświetli się po zaakceptowaniu Twojego zaproszenia. Umieść tam powód, dla którego chcesz z kimś nawiązać kontakt. Dobrą praktyką jest unikanie sprzedaży na tym etapie relacji. Zamiast oferty, wspomnij krótko, czym się zajmujesz i jakiego typu treści publikujesz na swojej osi czasu.

Wyślij “follow up” po zaakceptowaniu zaproszenia

Pamiętaj jednak, że na samym zaproszeniu nie kończysz etapu sprzedaży. Po dodaniu wybranych osób do listy kontaktów, warto wysłać “follow up”. Najlepiej 2-3 dni od zaakceptowania zaproszenia. W tym momencie masz dwie ścieżki do wyboru. Jak wskazuje praktyka, każda z nich cechuje się podobnym stopniem konwersji.

  1. Zakomunikuj ofertę sprzedażową już w follow upie. Przedstaw się, zaprezentuj co robisz. Pamiętaj jednak, aby taką wiadomość zakończyć pytaniem np. “Czy mogę przesłać szczegółową ofertę?”. Zachęci to odbiorcę do podjęcia interakcji.
  2. Drugą formą wysłania follow upu jest podziękowanie za przyjęcie zaproszenia wraz z pytaniem o to, czy dana osoba szuka produktów / usług, które oferujesz. Załóżmy, że zajmujesz się marketingiem. Follow up mógłby więc brzmieć np. “Dziękuję za przyjęcie zaproszenia. Przy okazji zapytam, czy korzystasz z usług marketingowych?”.

Niezależnie od przyjętego wariantu komunikacji, obie metody przynoszą zbliżone rezultaty. Z tą jednak różnicą, że wysłanie oferty już w drugiej wiadomości jest bardziej nachalne. Przy przyjęciu tej strategii musisz się liczyć z negatywnym feedbackiem ze strony odbiorców. Może to negatywnie wpłynąć na Twój osobisty wizerunek. Ostatecznie działania na LinkedIn prowadzisz jako Ty, nie jako firma.

Jak sprzedawać na LinkedIn przez markę osobistą?

Powyższe metody przynoszą szybkie efekty, wymagają jednak sporego nakładu czasowego. W wyniku tych działań będziesz miał sporo zapytań do obsługi. Istnieje jednak pewna furtka, dzięki której zaoszczędzisz czas na prowadzenie sprzedaży. Jest to możliwe pod warunkiem jednak, że wcześniej zbudujesz swoją markę osobistą na LinkedIn.

Jak zbudować markę osobistą na LinkedIn?

Droga wiodąca do osiągnięcia tego efektu jest długa. Owocem tej pracy za to będą zapytania o współpracę, które będziesz otrzymywać bez wysyłania wiadomości sprzedażowych. W tym celu musisz spełnić kilka kryteriów wyjściowych:

  1. Po pierwsze, musisz być prawdziwym ekspertem w swojej dziedzinie.
  2. Po drugie, musisz wiedzieć, jak pisać i co udostępniać, aby zaangażować użytkowników.
  3. Po trzecie wreszcie, musisz się faktycznie zaangażować w rozwój osobistej marki.

Co publikować, aby angażować?

Doświadczenie podpowiada, że sucha wiedza nikogo nie interesuje. Wprawdzie możesz publikować np. swoje wpisy na blogu, niemniej nie licz wówczas na ogromne zaangażowanie Twoich kontaktów na LinkedIn. Pewnym wyjątkiem od tej reguły jest prośba o napisanie artykułu przez kogoś, kto już ma zasięgi. Możesz też z taką osobą przeprowadzić wywiad. 

Jeśli uda Ci się stworzyć dobry jakościowo materiał, zyskasz zasięgi. Istnieje też spora szansa na to, że link z wpisem udostępni osoba, z którą rozmawiałeś lub która napisała dla Ciebie artykuł. Wykorzystasz tym samym i jej zasięgi, co znacząco poprawi Twoją rozpoznawalność.

A może materiał video?

O ile artykuły wyłącznie Twojego autorstwa prawdopodobnie nie przyniosą ciekawych efektów, o tyle nieco inaczej wygląda to w przypadku nagrań video. Wszystkie statystyki wskazują, że filmy są najchętniej konsumowaną treścią w Internecie. Pod warunkiem jednak, że to co robisz, jest faktycznie merytoryczne i dobre jakościowo. Wymaga to sporego zaangażowania, doświadczenia i obycia z kamerą, niemniej efekty Cię zaskoczą.

Zbuduj sieć kontaktów z Sales Navigator

Gdy już będziesz miał plan na to, co udostępniać na swojej osi czasu, zadbaj o dobrze dobraną audiencję. Zrobisz to najlepiej z pomocą Sales Navigatora. Sposób filtrowania wyszukiwań oraz wysyłania zaproszeń omówiliśmy wcześniej. 

Stosując metodę sprzedawania przez markę osobistą, unikaj sprzedażowych zaczepek i follow upów. Pamiętaj też, że ludzie nie lubią, jak coś im się sprzedaje. Lubią za to kupować. Najlepiej od ekspertów, którzy doskonale znają się na swoim rzemiośle. Wykorzystaj to.

Jak sprzedawać na LinkedIn i robić to skutecznie?

Jak sprzedawać na LinkedIn? Przede wszystkim zadbaj o atrakcyjność swojego profilu. Pamiętaj o opiniach na swój temat, dodaj doświadczenie zawodowe, wykształcenie i szczegółowe opisy do każdej pozycji. Wykorzystaj również Sales Navigator, czyli narzędzie dostępne w LinkedIn Premium. Dzięki niemu precyzyjnie sprofilujesz osoby, które dodasz do swojej sieci kontaktów. Te z kolei możesz wykorzystać do sprzedaży bezpośredniej lub zachęcając do współpracy poprzez budowanie marki osobistej. Myśląc z kolei o tłumaczeniach dla LinkedIn, skorzystaj z naszej oferty. To proste, szybkie i skuteczne.

Tłumaczymy komunikację na LinkedIn