Twój biznes się rozrasta i chcesz pozyskać klientów zza granicy? To wspaniała wiadomość i pomysł! Najwyższy czas, żeby pomyśleć nad spersonalizowaną formą komunikacji. Dzięki temu nowi odbiorcy zostaną z tobą jak najdłużej. Dzisiaj podpowiadamy, w jaki sposób stworzyć wielojęzyczny fanpage swojej firmy.

Jak przygotować firmę do wejścia na rynki zagraniczne?

Zanim przejdziesz do lektury poniższego artykułu, zapoznaj się też z wpisem Wielojęzyczny fanpage na Facebook – jak stworzyć i zarządzać? Tam dowiesz się, jakie elementy uwzględnić, jeżeli myślisz o globalnym rozwoju firmy.

Promocja firmy na Facebooku

Forma promocji w mediach społecznościowych, a konkretnie — na Facebooku, to kolejny element tej skomplikowanej układanki.

Zbadaj, w jakich językach warto prowadzić komunikację

Skoro wyszedłeś ze swoją ofertą za granicę, wiesz, gdzie mieszkają twoich klienci i w jakich językach się z nimi komunikujesz. Zanim jednak zdecydujesz się rozpocząć komunikację na fanpage’u w taki sam sposób jak w rzeczywistości, weź pod uwagę następujące czynniki:

 1. Z jakich krajów masz najwięcej klientów?
 2. W jakich językach się z nimi najczęściej porozumiewasz?
 3. Czy planujesz pozyskanie klientów z innych krajów? Jakich?

Odpowiedź na dwa pierwsze punkty pozwoli ci zoptymalizować działania (np. po co prowadzić fanpage w kilku językach, skoro wystarczy polski i angielski?) i podnieść ich efektywność (prowadzisz komunikację w językach, których użytkownicy najchętniej korzystają z twojej oferty).

Natomiast rzetelna analiza trzeciego punktu pozwoli ci stworzyć dobrą podstawę promocyjną do wejścia na kolejny zagraniczny rynek.

Przeanalizuj możliwości techniczne

Zastanów się, jaka forma strony firmowej na Facebooku będzie dla ciebie odpowiednia. Czy będzie to kilka lokalnych fanpage’y targetowanych na konkretne kraje? A może jedna globalna strona, na której będziesz prowadził działania w różnych językach?

Serwis oprócz możliwości wskazania lokalizacji czy języka w ustawieniach, oferuje takie opcje jak publikowanie postów w różnych językach (należy je aktywować w zakładce „Ogólne”) czy automatyczne tłumaczenie treści (dla obcojęzycznych użytkowników; jeżeli oczywiście dane tłumaczenie jest dostępne).

Ustal hierarchię działań

Jeżeli języków, w których chcesz się komunikować jest kilka (i tę komunikację chcesz prowadzić za pośrednictwem jednej strony), rozplanuj proces wprowadzania ich na fanpage. Zrobienie tego w jednym momencie może wprowadzić chaos i dezorientację wśród odbiorców. Weź pod uwagę następujące kwestie:

 1. Zastanów się, od którego języka chcesz rozpocząć i zakomunikuj tego typu zmianę.
 2. Ustal, kto w twojej firmie będzie odpowiedzialny za publikowanie postów w danym języku i komunikację z odbiorcami.
 3. Uzupełnij informacje w profilu — z racji tego, że liczba znaków w poszczególnych polach jest ograniczona, zdecyduj się na jeden w miarę uniwersalny język. Możesz też odesłać osoby zainteresowane na zewnętrzną stronę internetową prowadzoną w kilku językach.
 4. Obserwuj reakcje użytkowników, zachęcaj ich do udostępnień, reaguj na pojawiające się komentarze. Jeżeli uznasz, że kolejny język na fanpage’u jest właściwie odbierany, zacznij wprowadzać kolejny.

Zastosuj działania wspomagające

Wprowadzenie kolejnych języków to połowa sukcesu. Powinieneś też zadbać, aby ich widoczność trwale zapisała się w percepcji odbiorców (pamiętaj, że algorytmy Facebooka nie traktują tak samo wszystkich treści publikowanych w obrębie jednego fanpage’a).

I tym razem proponujemy, żebyś zastanowił się nad następującymi kwestiami:

 1. Ustalenie grafiku publikacji — postaw na regularność postów. Możesz również rozważyć publikowanie treści w danym języku w określonym dniu tygodnia.
 2. Stosowanie hasztagów — w tym samym języku, w którym jest napisany post.
 3. Tworzenie interakcji — zapraszaj do polubienia, obserwuj strony w wybranych językach i o konkretnej tematyce. Oznaczaj je później w swoich wpisach w wybranym języku.
 4. Działania płatne — rozważ reklamy przygotowane w kilku językach, które będą kierować na twój fanpage. W ten sposób wydatnie wesprzeć działania organiczne.

Pamiętaj, że w działaniach na Facebooku liczy się przede wszystkim szybkość reakcji na działania twoich użytkowników, regularność publikacji i konsekwencja w tworzeniu treści o podobnej stylistyce. Dlatego zanim zdecydujesz się na wprowadzenie kolejnego języka na swoim fanpage’u, zastanów się, czy masz odpowiednie zasoby, aby zapewnić jego obsługę na odpowiednim poziomie. Możesz też rozważyć zlecenie podobnych działań biuru tłumaczeń — jako serwis dogadamycie.pl dobrze znamy się na tłumaczeniu marketingowe treści w mediach społecznościowych.


Postaw na profesjonalistów w branży tłumaczeń