Żyjąc i pracując w Wielkiej Brytanii prędzej czy później przyjdzie czas na podjęcie decyzji – zamieszkać tu na stałe czy może wrócić do swojej ojczyzny. Przy wybraniu opcji pozostania, warto zainteresować się dodatkowo tym, jak wygląda kupno domu w UK. Wbrew pozorom nie jest to tak do końca prosty proces, jak mogłoby się wydawać.

Jaki dom kupić w Anglii – z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Pierwszą kwestią, jaką będziesz musiał rozstrzygnąć, to zdecydowanie się na to, czy kupić dom z rynku wtórnego czy pierwotnego. Na korzyść używanych nieruchomości przemawia przede wszystkim fakt, że są to zazwyczaj znacznie większe mieszkania niż te, które możesz kupić od dewelopera. Do minusów należy natomiast zaliczyć np. ryzyko, że przestarzałe urządzenia – jak chociażby piec czy instalacja sanitarna – w dość krótkim czasie ulegną awarii. Przy nowych mieszkaniach takiego ryzyka nie ma.

A może budowa nowego domu w Anglii?

Trzecim rozwiązaniem jest budowa własnego domu w Anglii. Nie jest to jednak najczęściej wybierana metoda nabycia nieruchomości, ponieważ cena ziemi w Wielkiej Brytanii jest bardzo wysoka. Z tego samego powodu mieszkania budowane przez deweloperów mają małe metraże, co wynika ze względów opłacalności inwestycji, czyli umieszczeniu jak najwięcej lokali mieszkalnych na jak najmniejszym metrażu. Ogólnie rzecz ujmując, budowanie domu w UK na własną rękę jest najmniej opłacalnym sposobem nabycia nieruchomości. Niewątpliwą zaletą pozostaje jednak fakt, że tą drogą otrzymasz dokładnie takie mieszkanie, jakiego oczekujesz.

Zacznij od sprawdzenia zdolności kredytowej

Zanim zaczniesz szukać swojego wymarzonego domu, sprawdź swoją zdolność kredytową. Głównie po to, aby wiedzieć, na jaki kredyt Cię stać i do wysokości jakiej kwoty szukać własnych czterech kątów. Rozpoczęcie poszukiwań bez upewnienia się co do swoich możliwości finansowych może przynieść dwie konsekwencje – zawód, że nie możesz kupić wymarzonego lokum lub sztuczne podniesienie zdolności finansowej, a w efekcie późniejsze problemy z regularną spłatą rat. Racjonalne podejmowanie decyzji jest bardziej, niż wskazane w kontekście kupna domu w UK. Dlatego rozpoczęcie całego procesu od weryfikacji zdolności kredytowej jest najlepszym rozwiązaniem. Zrobisz to w ciągu 2-3 dni. Wystarczy znaleźć mortgage advisera (pol. doradcę kredytowego) i wysłać wniosek. To wszystko – odpowiedź otrzymasz w krótkim czasie.

Gdzie szukać domów na sprzedaż w UK?

Wiedząc, w jakiej cenie możesz szukać swojego domu, czas na oglądanie lokali. Istnieją w zasadzie trzy sposoby na to – w Internecie, w terenie i poprzez znajomych. Najwygodniejszą formą jest szukanie ogłoszeń na różnych portalach, takich jak np. Zoopla, Rightmove, Find a Property czy Proletation. Udając się na oględziny, warto dodatkowo przejść się po okolicy. W Wielkiej Brytanii przyjęło się wystawianie tablic z napisem “Dom na sprzedaż”, a nie wszystkie oferty sprzedaży trafiają na wszystkie portale ogłoszeniowe. Można dodatkowo zapytać znajomych o to, czy ktoś z nich lub ich znajomych sprzedaje nieruchomość. Pamiętaj, że wykorzystanie wszystkich trzech sposobów zwiększy Twoją szansę na trafienie na najlepszą ofertę.

Na co zwracać uwagę podczas oglądania domu?

Wybierając się już na oględziny konkretnego domu, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim zabrać ze sobą kogoś, kto ma spore doświadczenie w obrocie nieruchomościami. Należy zweryfikować przede wszystkim np. stan techniczny instalacji wodnej, wiek bojlera czy pieca oraz inne elementy, które mogą ulec awarii w najbliższym czasie. Szczególnie kluczowe są drogie urządzenia, których wymiana będzie wiązała się z wysokim kosztem. To samo dotyczy wszelkich instalacji, wymagających uciążliwych prac w przypadku konieczności ewentualnej renowacji.

Podczas rozmowy warto, abyś się dowiedział dodatkowo, czy dany dom jest sprzedawany w ramach tzw. “reposition”. W praktyce są to nieruchomości, które zostały zajęte przez bank i wystawione na sprzedaż. Często ich cena jest obniżona, jednak ich zakup wiąże się z określonymi procedurami formalnymi. Przede wszystkim właścicielem zostaje ten, kto złożył najniższą ofertę. Istnieje więc ryzyko, że po zaciągnięciu kredytu na zakup tego konkretnego domu, będziesz musiał znaleźć inną ofertę w podobnej cenie. Po drugie – nawet po wygraniu aukcji, masz 28 dni na sfinalizowanie wszystkich formalności.

Wybrałeś dom – jaki wybrać kredyt w UK?

Wybrałeś już dom, który chcesz kupić. Wcześniej zrobiłeś rozeznanie co do tego, jaką masz zdolność kredytową. Teraz przyjdzie czas na dopełnienie wszystkich formalności. Zanim jednak udasz się ponownie do doradcy kredytowego, który przygotował dla Ciebie wcześniejszą prognozę, zwróć się dodatkowo do 2-3 innych. Tak, abyś miał pewność, że otrzymasz najlepszy kredyt hipoteczny w UK na sfinansowanie zakupu swojego domu marzeń.

Kim jest broker i jak go wybrać?

Jak wskazują statystyki, tylko ok. 30% mieszkańców Wielkiej Brytanii decyduje się na samodzielne pozyskanie kredytu hipotecznego w banku. Zdecydowana większość korzysta z usług brokera finansowego, który wszystkie formalności dopełnia za swoich klientów. Standardowo jest to osoba, która ma dostęp do pełnej oferty kredytowej na rynku. Im więcej banków ma w swoim portfelu, tym większa szansa, że znajdzie dla Ciebie atrakcyjniejsze warunki finansowania. Szukając najlepszego brokera, poza dostępem do jak największej liczby banków, upewnij się, że posiada on kwalifikację do uprawiania zawodu (najczęściej CeMAP), a także podlega pod regulację organu nadzoru finansowego w UK (Financial Conduct Authority). Po weryfikacji tych kwestii, masz pewność, że korzystasz z usług specjalisty.

Czy mają kredyt hipoteczny w UK zawsze kupisz dom?

Pamiętaj jednak o jednej podstawowej rzeczy. Otrzymanie samej decyzji kredytowej to nie wszystko. Często stosowaną praktyką w Wielkiej Brytanii jest to, że przedstawiciele banku odwiedzają wskazaną przez Ciebie nieruchomość i oceniają jej wartość. Może się więc okazać, że chociaż Ty wynegocjowałeś z właścicielem lub agencją nieruchomości cenę załóżmy 100 tys. funtów, to przyjdzie ktoś z banku i oceni, że jest ona warta 90 tys. funtów. Wówczas nie dostaniesz kwoty 100 tys. funtów, o którą wnioskowałeś. W dalszym ciągu możesz kupić ten konkretny dom, pod warunkiem jednak, że albo sam wyłożysz brakującą kwotę jako wkład własny albo uzgodnisz z właścicielem nowe warunki.

Kupno domu w UK – jaka jest rola prawnika?

Specyfiką brytyjskiego rynku nieruchomości jest rola i znaczenie prawnika w procesie kupna domu w UK. Skorzystanie z jego pomocy jest obowiązkowe podczas transakcji na rynku nieruchomości. Do zadań prawnika należy m.in. kontakt ze wszystkimi instytucjami i dopełnienie formalności, niezbędnych do sfinalizowania zakupu domu. Powinien również zorientować się, jaki jest stan prawny danego domu, a także jego historia. Cenną informacją będzie np. weryfikacja, jak często dochodziło do zalań tego domu lub podtopienia terenów przyległych, za których płot odpowiadasz jako właściciel czy chociażby to, jakie zwierzęta możesz trzymać na swojej posiadłości.

Pewną przeszkodą może być jednak nieznajomość języka angielskiego. Dobry prawnik powinien zadbać o tłumaczenie dokumentów, które mogą mieć znaczenie podczas transakcji. Nie wszystko jednak załatwi za Ciebie – niekiedy będziesz potrzebować np. tłumaczenia przysięgłego dokumentów urzędowych wydanych w Polsce, szczególnie takich jak akt ślubu czy akty urodzenia dzieci. W takim przypadku warto się zwrócić do biura tłumaczeń online, które zapewni translację bez konieczności ruszania się z domu. W tym możemy Ci pomóc – wystarczy, że skorzystasz z naszego wygodnego formularza zamówień.

Jak wygląda kupno domu w UK?

Masz już wybranego prawnika i dom.Jak zatem wygląda cały proces transakcji i czego powinieneś się spodziewać? W pierwszej kolejności bank dokona dodatkowej oceny nieruchomości, aby stwierdzić, czy wydaje zgodę na jej zakup czy nie. Niekiedy wiąże się to z konieczności przygotowania raportu technicznego, który przedłożysz w banku. Sporządzenie takiego dokumentu będzie również dla Ciebie bardzo pomocne, ponieważ będziesz miał pewność, jaki jest dokładnie stan techniczny budynku, instalacji technicznych oraz urządzeń eksploatacyjnych.

Jak długo trwa kupno domu w UK?

W zależności od tego, jak długo przechodzić przez poszczególne etapy, kupno domu w UK może trwać od 2 tygodni do nawet 6 miesięcy, a może i dłużej. Wszystko zależy od tego, jak sprawnie sam działasz, jak sprawnego prawnika masz zarówno Ty, jak i sprzedający, a także od innych kwestii formalnych. Może się okazać w praktyce, że wszystkie formalności po Twojej stronie dopełniane są szybko i sprawnie, jednak Twój prawnik czeka np. 2 tygodnie na odpowiedź. To znacząco wydłuża czas trwania całej transakcji. Generalnie przyjmuje się, że kupno domu w UK kończy się w momencie, gdy pomiędzy prawnikami dojdzie do wymiany kontraktów, a Ty wpłacisz depozyt na rachunek bankowy.

Kupno domu w Anglii z pomocą państwa

Kupując swój pierwszy dom w Wielkiej Brytanii, możesz otrzymać pomoc od brytyjskiego rządu. W takiej sytuacji najlepiej zacząć od założenia konta oszczędnościowe Help to Buy ISA. Uzyskasz w ten sposób rządową i bezzwrotną dopłatę do wkładu własnego (depozytu) w wysokości 25%. Maksymalnie możesz uzyskać bonus w wysokości 3 tys. funtów, o ile uda Ci się uzbierać na koncie 12 tys. funtów. W sumie możesz zyskać do 6 tys. funtów decydując się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego z drugą osobą. Co więcej, o rządową dopłatę możesz starać się, o ile wartość domu nie przekracza 250 tys. funtów lub 450 tys. funtów w Londynie.

Drugim programem, który ułatwia kupno domu w Anglii po raz pierwszy, jest Help to Buy – Equity Loan. W jego ramach rząd udzieli nieoprocentowanej pożyczki do wysokości 20% nieruchomości pod warunkiem, że nie przekracza ona 150 tys. funtów i to Twój pierwszy zakup. Musisz dodatkowo dysponować min. 5% depozytem już w momencie składania wniosku o wsparcie.

Co to jest Stamp Duty Tax i kiedy go nie zapłacisz?

Od 2017 roku możesz również liczyć na zwolnienie z podatku Stamp Duty Tax. Jest to podatek, który musi zapłacić każdy nabywca jakiejkolwiek nieruchomości w Anglii, jak w Irlandii Północnej. Korzystając z tego prawa, nie zapłacisz żadnego podatku po nabyciu nieruchomości w Anglii, o ile jej wartość nie przekracza 300 tys. funtów. Na mocy tej ulgi nie zapłacisz również tego podatku za pierwsze 300 tys. funtów, jeśli kupujesz dom wart nie więcej, niż 500 tys. funtów. Ulga nie będzie Ci jednak przysługiwać, jeżeli odziedziczyłeś dany dom w spadku lub posiadasz nieruchomość poza granicami Anglii.

Jak kupić dom w Anglii?

Droga do kupna domu w Anglii nie jest krótka i bezproblemowa, a dodatkowo dosyć specyficzna jak na europejskie warunki. Poszukiwania domu zacznij od obliczenia swojej zdolności kredytowej, aby wiedzieć, jaki maksymalnie kredyt hipoteczny możesz zaciągnąć. Dopiero po tym zacznij szukać wymarzonego lokum na portalach ogłoszeniowych czy wśród znajomych.

Pamiętaj też o dokładnych oględzinach domu, w trakcie których zadawaj jak najwięcej pytań. Im więcej będziesz wiedział, tym większa szansa, że dobrze wybierzesz. Postaw również na dobrego brokera kredytowego oraz prawnika, ponieważ to od nich zależą po pierwsze – warunki finansowania zakupu, a po drugie – sprawność przeprowadzenia transakcji. Dowiedz się również, na jakie ulgi możesz liczyć, jeśli to Twój pierwszy zakup na terenie Wielkiej Brytanii. Po przejściu wszystkich etapów, będziesz mógł cieszyć własnymi czterema kątami. Chociaż nie jest to łatwa droga, to zdecydowanie warto przez nią przebrnąć. Szczególnie, jeśli myślisz o zapuszczeniu korzeni w Anglii na dłużej.