Internet daje naprawdę wiele możliwości. Jedną z nich jest komunikacja za pomocą mediów społecznościowych. Jak zapewne wiesz, rządzi się ona swoimi własnymi prawami. Nowe słowa, skrótowce, emotikony – to one dominują w komunikacji online. Język Internetu nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Rozwija się dynamicznie i czasem ciężko za nim nadążyć. Co więcej, oprócz wielu zalet, rozmowy online niosą ze sobą również zagrożenia. Dowiedz się, jak wygląda współczesny język internautów i jakie są jego cechy.

TURBOdokładne tłumaczenia przez 24/7

Czym tak właściwie jest język Internetu?

Aby skutecznie rozmawiać online, trzeba poznać język Internetu. W przeciwnym wypadku ciężko jest się odnaleźć i zrozumieć innych użytkowników. Taka komunikacja znacząco różni się od zwykłej rozmowy. Nie widzimy odbiorcy i jego reakcji (np. mimiki czy gestykulacji) oraz nie słyszymy sposobu, w jakim się wypowiada. Mimo to jesteśmy w stanie to wszystko określić, patrząc na wielkość liter czy użyte emotikony. Ciekawe, prawda?

Język pisany czy język mówiony?

Co więcej, ciężko jest go zakwalifikować do którejś z podstawowych form komunikacji. Dlaczego? Ponieważ przypomina on język pisany, lecz nie wykazuje wszystkich jego cech. Sam zapewne wiesz, że podczas czatowania mało kto zwraca uwagę na poprawność pisowni czy interpunkcji. Raczej chodzi o łatwe przekazanie informacji. I tu właśnie język Internetu zaczyna przypominać szybki i skrótowy język mówiony.

Poznaj język Internetu

Jeżeli ktoś nigdy nie miał z nim styczności – może być lekko skołowany. Nic w tym dziwnego, w Internecie ilość nowych słów i skrótowców jest olbrzymia. Co więcej, język komunikacji elektronicznej jest dynamiczny i ciągle się rozwija. Normalne jest więc, że osoba, która nigdy wcześniej go nie znała, może zupełnie nie zrozumieć drugiego rozmówcy. Co gorsza, może źle odebrać jego intencje. Warto więc dowiedzieć się, jakie są cechy języka Internetu i jak uniknąć nieporozumienia.

Jakie są podstawowe cechy języka Internetu?

Główną cechą jest prostota i ogólny brak stosowania się do podstawowych zasad pisowni (chociaż wyjątki). Literówki, brak znaków interpunkcyjnych, nieużywanie polskich znaków diakrytycznych czy dużych liter na początku zdania – to codzienność podczas rozmów online. Najczęściej jest to tłumaczone pośpiechem, choć i tak każdy z nas wie, że robimy to ze względu na wygodę.

Co więcej, taki język jest bardzo mocno nacechowany emocjonalnie. Pisanie wyłącznie wielkimi literami (CO TY ROBISZ), nadużywanie znaków interpunkcyjnych (???????) czy przedłużanie niektórych słów (ale jestem śpiąąąąący) – to wszystko odzwierciedla emocje. Jeżeli ktoś pisze z dużych liter – jest zdenerwowany. Gdy ktoś używa kilku znaków zapytania, oznacza to, że jest czegoś bardzo ciekaw. Natomiast przedłużanie słów ma pokazywać, jak dane słowo powinno brzmieć – pozwala na lepszą ekspresję.

Jak pójść na skróty – czyli skróty i skrótowce

To, co charakteryzuje język Internetu, to występowanie sporej liczby skrótów i skrótowców. Ważne jest, aby przekazać to, co mamy do przekazania i najlepiej, aby zrobić to bez większego wysiłku. Ich dobrymi przykładami są: 

 • zw – “zaraz wracam” 
 • kc – “kocham cię” 
 • nwm – “nie wiem” 
 • wgl – “w ogóle” 
 • nara – “na razie” 
 • pozdro – “pozdrowienia”

Anglicyzmy i angielskie skrótowce

Oczywiście, skrótowce występują nie tylko w języku polskim. Spora ilość z nich wywodzi się z języka angielskiego, np.: 

 • Thx – thanks (dziękuję) 
 • Imo – in my opinion (moim zdaniem) 
 • Lmao – laughing my ass off (śmiać się do rozpuku)

Co więcej, język Internetu obfituje w szereg nowych słów, zapożyczonych z tego właśnie języka. Dla przykładu programiści, zamiast przesyłać sobie pliki, szerują je (od “share”, czyli dzielić się). Co dalej z nimi robią? Zapewne przeglądają, czyli lukają (od słowa “look” – patrzeć).

Jak używać emoji i emotikon? Wyraź siebie!

Jak już wcześniej wspomniałam, język używany w Internecie pozwala na wyrażanie swoich emocji na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest używanie emotikonów i emoji. Emotikony służą do wyrażania nastroju i powstają z sekwencji znaków typograficznych. Najczęściej przypominają one grymas twarzy, np.: 

 • 🙂 – uśmiech 
 • 🙁 – smutek 
 • :* – buziak 
 • XD – śmiech 

Co ciekawe, w 2017 “XD” wygrało plebiscyt na młodzieżowe słowo roku, zdobywając 227 głosów.

Emoji natomiast to nic innego, jak graficzne przedstawienie emotikon. Co więcej, obejmują one nie tylko buźki, ale również przedmioty, rośliny, zwierzęta, budynki czy gesty.

Jakie są zalety rozmów online i języka Internetu?

Jak widać, rozmowy online dają naprawdę wiele możliwości. Możemy komunikować się z kim chcemy i gdzie tylko chcemy. Co więcej, Internet w łatwy sposób pozwala nam nawiązywać relacje zagraniczne. Nie musimy już wysyłać listów i czekać miesiącami na odpowiedź. Ta darmowa, internetowa opcja jest o wiele wygodniejsza.

Język Internetu pozwala nam na szybką i prostą komunikację z innymi użytkownikami. Dzięki niemu możemy zawierać nowe, ciekawe znajomości. Co więcej, możemy pisać posty, o czym tylko chcemy, wyrażając przy tym nasze emocje. Dodatkowo publikowane przez nas informację docierają do szerokiego grona odbiorców w błyskawicznym czasie. 

Czy taki język niesie ze sobą jakieś zagrożenia?

Oprócz zalet, rozmowy w Internecie niosą ze sobą również zagrożenia. Coraz bardziej przyzwyczajamy się do pisania bez polskich znaków, a nasze słownictwo staje się uboższe. Zaczynamy zapominać o tradycyjnych sposobach komunikacji i przyzwyczajamy się do potocznego języka. 

Co więcej, rozmowy online rozpowszechnianiu mowy nienawiści. Można w nim dostrzec sporą liczbę wulgaryzmów. Coraz częściej spotyka się osoby, które zakładają fałszywe konta i piszą obraźliwe komentarze. Wszystko przez to, że Internet w pewnym stopniu pozwala na anonimowość. Sprzyja ona również oszustom i hakerom. Wystarczy wejść w link, który dana osoba (ukrywająca swoją prawdziwą tożsamość) wysłała do nas w prywatnym czacie i już możemy nabawić się wirusów na swoich urządzeniach. 

Współczesny język Internetu i jego cechy

Rozmowy online stały się bardzo popularne. Można powiedzieć, że dla niektórych taka komunikacja to codzienność. Znasz już cechy języka używanego w sieci i wiesz, w jaki sposób rozmawiać z takimi osobami. Wiesz również, jakie są zalety i wady tego typu komunikacji.

Co ciekawe, jeżeli chodzi o tłumaczenia pisemne, to znajomość języka zasad komunikacji w Internecie jest niezbędna. Wszelkie skróty i skrótowce muszą zostać poprawnie przetłumaczone lub zastąpione odpowiednikami. Ważne jest, aby zajęła się tym odpowiednia osoba. Nasi TURBOtłumacze ogarniają język Internetu. Serio, wiedzą, jak klikać w sieci i być zrozumianym.

TURBOdokładne tłumaczenia przez 24/7