W Polsce mamy tak wiele świątecznych tradycji: dwanaście potraw, sianko pod wigilijnym obrusem, dzielenie się opłatkiem, ubieranie choinki, śpiewanie kolęd oraz dodatkowe nakrycie przy stole. Co ciekawe, każdy kraj, w zależności od swojej tradycji i religii, obchodzi święta Bożego Narodzenia na swój własny sposób. Jesteś ciekawy, jak spędza się ten czas w Hiszpanii, Szkocji oraz wielu innych państwach? Jeżeli tak, to dobrze trafiłeś. Zapraszamy do lektury.

Potrzebujesz tłumaczeń? Wycenisz i zamówisz w 30 sekund!

Święta Bożego Narodzenia w Niemczech – przygotowania

Zacznijmy może od naszych zachodnich sąsiadów. Święta Bożego Narodzenia w Niemczech wyglądają nieco inaczej niż w Polsce. Różnice wynikają z tego, że tamtejsze społeczeństwo dzieli się na kilka chrześcijańskich odłamów. Pierwszą odmienność widać już w samych przygotowaniach. W Niemczech rozpoczynają się one wraz z pierwszym dniem adwentu. 

Już w pierwszą niedzielę w niemieckich domach wieszane są lampki oraz inne świąteczne ozdoby. Jest to również dzień, w którym przygotowuje się wieniec adwentowy. Zgodnie z tradycją wykorzystuje się do niego gałęzie jodłowe, a na pierścieniu umieszcza się cztery świece. Symbolizują one cztery niedzielę adwentu – co tydzień zapala się jedną z nich. Gdy płoną wszystkie świece, wiadomo, że święta są tuż za rogiem.

Święta w Polsce a święta w Niemczech – podobieństwa i różnice

Ciekawostką jest to, że wiele polskich tradycji, takich jak przystrajanie choinki czy codzienne zjadanie czekoladki z kalendarza adwentowego miało swój początek właśnie w Niemczech. Stamtąd wywodzą się również jarmarki świąteczne. Są to obyczaje, które do dziś towarzyszą zarówno Niemcom, jak i Polakom. A jakie są różnice? Z pewnością warto tu wspomnieć o 6 grudnia. W Niemczech obchodzi się wtedy “Nikolaustag”, czyli polskie “Mikołajki”. Tego dnia, przyjeżdża Święty Mikołaj wraz ze swoim przerażający pomocnikiem – “Knecht Ruprecht”. 

Jest on wielkim rogatym potworem, odzianym w łachmany i noszącym łańcuchy. Zwykle straszy się nim dzieci po to, aby były one grzeczne. Mikołaj i jego pomocnik odwiedzają domy po to, aby spytać się o zachowanie dzieci. Jeżeli były one grzeczne – otrzymają drobny upominek. Czym jeszcze różnią się święta w Niemczech od tych w Polsce? Tym, że nie ma tam tradycji poszczenia w Wigilię, dzielenia się opłatkiem, zostawiania dodatkowego miejsca dla wędrowca oraz wkładania sianka pod obrus.

Jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w Hiszpanii?

A jak to wygląda w Hiszpanii? Tam, święta Bożego Narodzenia są dość nietypowe. Dla przykładu nie ma tam Świętego Mikołaja. W nocy, 5 stycznia, organizowana jest wielka parada Trzech Króli. Podróżują oni na platformach i wyrzucają łakocie dla dzieci. Ciekawą tradycją jest również udział w loterii “El grodo”. Wygrać można ponad 2 mld euro, a zwycięskie numery są śpiewane 22 grudnia przez chór dzieci w telewizji. Jeszcze innym, pielęgnowanym przez Hiszpanów zwyczajem jest przygotowywanie małej Szopki Bożonarodzeniowej. Reprezentują ją figurki Świętej Rodziny oraz żłób z Dzieciątkiem Jezus.

Święta Bożego Narodzenia w Anglii – tradycje i zwyczaje

No dobrze… a jak obchodzi się Święta Bożego Narodzenia w Anglii? Tam, 24 grudnia (Wigilia) jest zwykłym, przeciętnym dniem. Brytyjczycy swoje świętowanie rozpoczynają 25 grudnia. Zasiadają oni wtedy do stołu i wraz z rodziną lub przyjaciółmi jedzą uroczysty obiad. Co ciekawe, często odbywa się on w restauracji. Co więcej, w nocy z 24 na 25 grudnia, do dzieci przychodzi Święty Mikołaj i zostawia prezenty pod choinką. Dzieci przed snem szykują dla niego ciasteczka, szklankę mleka i przekąskę dla reniferów.

Warto również wspomnieć o tym, że w Wielkiej Brytanii, podczas świąt Bożego Narodzenia domownicy nie dzielą się opłatkiem. Zamiast tego, wspólnie rozrywają “Christmas Crackers”. Co to takiego? To duże, papierowe cukierki, lecz nie takie do jedzenia. W ich wnętrzu znajduje się mała niespodzianka, np. papierowa korona na głowę, kość do gry lub karteczka z żartem czy wróżbą. Aby otworzyć takiego “cukierka” potrzeba dwóch osób – rozrywa się go pociągając jego krańce do siebie. Otwieraniu towarzyszy dość głośny wybuch.

Jak obchodzi się święta Bożego Narodzenia w Szkocji?

Podobnie wyglądają święta Bożego Narodzenia w Szkocji. Tam również nie świętuję się Wigilii. Celebrowany jest następny dzień, w którym zasiada się z najbliższymi do stołu i rozrywa “Christmas Crackers”. Nie brakuje również lampek, choinki i prezentów od Świętego Mikołaja. Ciekawostką jest to, że Szkocja jest państwem, w którym przez ponad 400 lat nie obchodziło się świąt Bożego Narodzenia. Zostały one wstrzymane w 1580 roku przez szkocką reformację. Powróciły one dopiero w 1958 roku i stały się swego rodzaju świątecznym misz-maszem. Łączą w sobie bowiem zarówno tradycje angielskie, jak i amerykańskie.

Krótkie święta Bożego Narodzenia w USA

No właśnie, a jak to wygląda w USA? Tam, święta Bożego Narodzenia trwają naprawdę krótko. Wszystko dlatego, że amerykanie 26 grudnia uznają za normalny dzień roboczy. Co więcej, Wigilia nie ma tam tak wielkiego znaczenia, więc święta rozpoczynają się 25 grudnia. Zasiada się wtedy do stołu i świętuje w gronie najbliższych. Dzień wcześniej dzieci zostawiają Świętemu Mikołajowi szklankę mleka i talerz pełen ciastek, aby ten w zamian zostawił im prezenty.

W USA mają również swoją własną, oryginalną tradycję, czyli “Elf on the shelf”. Ma ona na celu zmotywować dzieci do tego, aby były one grzeczne. W jaki sposób? Otóż codziennie w różnych miejscach domu pojawia się mały elf (najczęściej w postaci maskotki). Jest on pomocnikiem Świętego Mikołaja sprawdzającym to, jak zachowują się dzieci. W wigilię postać znika – wraca opowiedzieć Mikołajowi o tym, czy dzieci nie psociły.

KFC w Wigilię? W Japonii jest to tradycją

Jakiś inny kraj, który może pochwalić się ciekawymi zwyczajami? Dość nietypowe tradycje bożonarodzeniowe można znaleźć w Japonii. Okres świąteczny nazywany jest tam “Kurisumasu”. Podczas niego pojawia się uroczysta kolacja Wigilijna, podczas której podawany jest “christmas cake” (świąteczne, bardzo słodkie ciasto) oraz… kurczaki z KFC. Skąd wziął się ten zwyczaj? Prawdopodobnie Amerykanie wmówili Japończykom, że jest to posiłek, który jada się podczas Wigilijnych kolacji na zachodzie. Od tamtej pory w Kraju Kwitnącej Wiśni stało się to tradycją.

Święta Bożego Narodzenia w innych krajach

Święta Bożego Narodzenia są obchodzone na wiele różnych sposobów. Każdy kraj ma swoje własne, wyjątkowe tradycje, które ludzie starają się pielęgnować. Niektóre z nich są podobne do tych, które widzimy w naszych polskich domach. Istnieją również takie, które mogą wydawać się dość abstrakcyjne. Jedno jest pewne – święta to czas miłości, radości i spędzania czasu z najbliższymi. 

Odkryj wszystkie dostępne u nas tłumaczenia!

TURBOtłumaczenia – 24/7 i całkowicie online