Pracujesz jako freelancer i chcesz być bardziej produktywny? Może jednak potrzebujesz chwili relaksu w wolnym czasie? Jest to możliwe, o ile wiesz jak zachować work-life balance jako freelancer. Przestrzeganie kilku prostych reguł pozwoli Ci doświadczyć znacznie większej przyjemności z pracy niż dotychczas.

Chcesz pracować jako tłumacz?

Wady i zalety pracy freelancera

Praca jako freelancer daje bardzo dużo możliwości, a przy odpowiednim zróżnicowaniu portfela klientów, daje też ogromne poczucie bezpieczeństwa finansowego. Przede wszystkim dlatego, że nie jesteś uzależniony od jednego pracodawcy. Jeżeli więc się dojdzie do redukcji etatów w jednym miejscu pracy, nie stracisz wszystkich źródeł dochodów. Będziesz przecież otrzymywać swoje wynagrodzenie od kilku innych zleceniodawców. Przykładem takiej pracy jest praca tłumacza.

Taki charakter pracy ma jednak swoją specyfikę. Szczególnie w sytuacji, gdy nabierzesz sporo zleceń i zaczniesz mieć problemy, aby wszystkie zrealizować w terminie. Piętrzące się zadania są prostą drogą do pojawienia się stresu, a co za tym idzie — spadku Twojej motywacji do pracy, przez co zaczniesz czuć się zmęczony. Dlatego wiedza w zakresie tego, jak zachować work-life balance pozwoli Ci na odnalezienie właściwej równowagi między pracą a życiem prywatnym.

Poznaj 10 zasad jak zachować work-life balance jako freelancer

Zachowanie zdrowego balansu między życiem prywatnym a wykonywaniem działalności zawodowej jest niezbędne w pracy freelancera. Nie mając ani szefa, ani umowy o pracę, sam jesteś odpowiedzialny za to, jak długo pracujesz i ile czasu poświęcasz aktywności zawodowej. Warto przestrzegać 10 prostych reguł, dzięki której osiągniesz wymarzony stan work-life balance.

1. Wygospodaruj miejsce do pracy

Pierwszym krokiem w tym kierunku jest wygospodarowanie sobie miejsca pracy, które jest odrębne i oddzielone od Twojego życia osobistego. Jako freelancer możesz to zrobić nawet w przestrzeni swojego własnego domu. Pod warunkiem, że masz wolne pomieszczenie, które przeznaczysz na biuro domowe, w którym będziesz pracować na co dzień. Jeśli nie masz takiego komfortu, możesz przeznaczyć dla siebie chociażby osobne biurko, które zorganizujesz wedle własnego uznania.

Jaki jest cel takiego zabiegu? Przede wszystkim w takim miejscu panuje swojego rodzaju “roboczy klimat”, co ma ogromne znaczenie dla nastawienia psychicznego. Po prostu — zaczynając pracę w przeznaczonym do tego miejscu, Twój mózg automatycznie przejdzie w tryb “zawodowy”. Będziesz mógł więc skupić się na pracy, zamiast być rozpraszanym przez piętrzący się stos brudnych naczyń lub włączony telewizor.

2. Aktywność fizyczna w przerwach od pracy

Kolejną kwestią, o której warto pamiętać, to dbałość o odpowiednią aktywność fizyczną. Najlepiej wykorzystaj w tym celu krótkie przerwy w pracy, co po czasie stanie się Twoją codzienną rutyną. Korzyści odczujesz bardzo szybko i to w każdym aspekcie życia, tak zawodowego, jak i osobistego. Zaczniesz lepiej spać, utrzymasz optymalną wagę, poradzisz sobie ze złym stanem zdrowia psychicznego, będziesz miał więcej energii i wyższy poziom koncentracji.

3. Utnij sobie drzemkę — nie bój się tego!

W utrzymaniu właściwej koncentracji i podniesieniu wydajności pomoże Ci również drzemka, gdy poczujesz się bardzo zmęczony. Oczywiście — wszystko w granicach rozsądku, grunt to nie przespać całego dnia, ponieważ musisz zrealizować zlecenia, aby mieć za co opłacić rachunki. Niemniej, krótka drzemka w trakcie dnia to prosty sposób na podniesienie własnej produktywności.

Nie wierzysz, że to działa? Badanie przeprowadzone przez University of Michigan wykazało, że osoby, które ucięły sobie 60-minutową drzemkę, w porównaniu z osobami, które oglądały 60-minutowy film przyrodniczy, wykazywały mniej impulsywnych zachowań, mieli wyższą odporność na frustrację oraz wykazywali większą bystrość umysłu i czujność.

Nadal nie jesteś przekonany? Cóż, raport oparty na danych z amerykańskiego badania Time Use wykazało, że spanie przez dodatkową godzinę w każdym tygodniu korelowało z 1,5% wzrostem płac krótkoterminowych i 4,9% wzrostem płac długoterminowych. Warto więc spróbować uciąć sobie krótką drzemkę, gdy tylko zaczniesz ziewać przy biurku.

4. Wyznacz jasne granice w towarzystwie

Pracując jako freelancer w swoim domu, niezwykle ważną kwestią jest, aby wyraźnie rozróżnić życie osobiste od czasu pracy. Co to oznacza w praktyce? W momencie, gdy pracujesz w domu, Twoi znajomi lub rodzina nie mogą po prostu wpaść na kawę. Tak samo, jak nie mogliby Cię odwiedzić, gdybyś wykonywał swoje obowiązki w biurze.

Praca w domu oznacza tylko to — pracę. Jeśli więc ktoś przyjedzie lub będzie chciał wpaść, aby porozmawiać, masz pełne prawo do wyjaśnienia, że jesteś w trakcie pracy i że będziesz musiał nadrobić zaległości później. Niektórym osobom wydaje się to trudniejsze do ogarnięcia niż innym, ale bądź konsekwentni i w końcu ta informacja dotrze do nich.

5. Praca zdalna to okresy hossy i bessy — zaakceptuj to

Praca w charakterze freelancera ma swoją specyfikę, a jedną z najtrudniejszych kwestii wydają się okresy hossy i bessy. Niezależnie od tego, czy pracujesz jako tłumacz języka angielskiego, jako copywriter czy wykonujesz jakikolwiek inny wolny zawód. Niektóre miesiące będą bardziej pracowite niż inne, a co za tym idzie — będziesz musiał pracować dłużej. Innym razem będziesz miał mniej pracy, niż tego chcesz, co możesz wykorzystać np. na dbanie o relacje ze swoją rodziną.

Z tego powodu sposobem na to, jak zachować work-life balance jako freelancer, jest zaakceptowanie tych okresów. Umożliwi Ci to uniknięcie stresu wynikającego ze zbyt dużej ilości pracy, jak i z okresami, gdy tej pracy masz mniej. Złapiesz więc odpowiednią równowagę między pracą a życiem prywatnym, co znacząco podniesie Twoją produktywność i to niezależnie od tego, czy znajdujesz się w szczycie sezonu, czy w “okresie ogórkowym”.

6. Naucz się mówić “nie”

Zachowanie odpowiedniego work-life balance w pracy freelancera wymaga również umiejętności mówienia “nie” zleceniodawcom. Nie musisz akceptować każdego zadania, nawet w gorszych miesiącach. To samo dotyczy okresów szczytowych. Jeśli w tym czasie dostaniesz atrakcyjne zlecenie, jednak jego przyjęcie będzie się wiązało z zachwianiem równowagi między życiem osobistym a pracą, to warto wówczas przekazać klienta innemu freelancerowi. Dzięki temu po pierwsze: nie będziesz musiał pracować po kilkanaście godzin dziennie, a po drugie: zaprzyjaźniony freelancer może Ci się odwdzięczyć tym samym w przyszłości.

7. Zrelaksuj się i ciesz się czasem wolnym

Wykonywanie wolnego zawodu, np. pracując jako niezależny tłumacz, oznacza możliwość dowolnego zarządzania własnym czasem. W związku z tym warto jasno wydzielić sobie momenty, w których pracujesz na wysokich obrotach i momenty, w których możesz się w pełni zrelaksować. W zależności jednak od Twojego samopoczucia możesz swobodnie zmieniać momenty przeznaczone na pracę i na relaks. Jesteś swoim własnym szefem i w związku z tym masz pełną swobodę planowania swojego czasu tak, jak to uznasz za stosowne.

8. Staraj się ignorować swój e-mail

Odrywasz się od swojej pracy za każdym razem, gdy zobaczysz powiadomienie o nowej wiadomości w skrzynce e-mail? Może to znacznie zmniejszyć Twoją produktywność. Wprawdzie nie istnieje możliwość ignorowania nowych wiadomości przez cały dzień, ale mimo wszystko warto ustalić sobie dzienny limit ich sprawdzania. Raz na godzinę czy co dwie godziny? Wybór należy do Ciebie, aczkolwiek pamiętaj, że najważniejszą kwestią pozostaje pełna koncentracja na swojej pracy.

9. Zmień swoje priorytety

Sposobem na to, jak zachować work-life balance, jest jasne wytyczenie swoich priorytetów zawodowych i osobistych. Zaznaczaj za każdym razem te, które już wykonałeś w ciągu danego dnia. Jest to niezwykle prosty sposób na pozostanie skoncentrowanym, co pozytywnie wpłynie zarówno na Twoją produktywność, jak i na zachowanie odpowiedniej równowagi życiowej.

10. Pamiętaj o formalnościach

Masz sporo zaległych formalności, z których nie wywiązałeś się na czas? Zapewne zauważyłeś, jak bardzo podnosi to presję zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Możesz jednak tego uniknąć pod warunkiem, że wyodrębniłeś w ciągu dnia lub tygodnia czas na dopięcie wszystkich formalności. Ulgę poczujesz bardzo szybko, nie będziesz czuć presji, co pozwoli Ci odzyskać równowagę psychiczną.

Jak zachować work-life balance jako freelancer?

Przestrzeganie kilku prostych zasad jest doskonałym sposobem na to, jak zachować work-life balance jako freelancer. Odzyskując równowagę, docenisz wszystkie walory wykonywania pracy w tym charakterze. Musisz pamiętać, że praca w wolnym zawodzie, niezależnie od jej rodzaju, ma swoją specyfikę i wymaga od Ciebie wysokiej motywacji oraz samodyscypliny. Warto wyraźnie wydzielić sobie czas zawodowy od czasu na sprawy osobiste. Spróbuj to zrobić — efekty przyjdą szybciej, niż się tego spodziewasz.

Chcesz pracować jako tłumacz?