Jeszcze kilka lat temu LinkedIn był niszowym portalem społecznościowym w Polsce. Korzystała z niego wąska grupa osób, która była zainteresowana przede wszystkim rozwojem zawodowym. Siła tej społeczności opierała się również na grupach. W ostatnim czasie portal ten uległ znacznej popularyzacji, a także zmianom w zakresie funkcjonowania. Stało się idealnym narzędziem do pozyskiwania atrakcyjnych klientów z sektora B2B. Zanim zaczniesz sprzedawać, zadbaj o profesjonalny profil na LinkedIn. Najlepiej w kilku językach.

Tłumaczymy komunikację na LinkedIn

Profesjonalny profil na LinkedIn – czyli jaki?

Dobry profil na LinkedIn to taki, który przedstawi Ciebie jako profesjonalistę. Na taki wizerunek wpływa kilka podstawowych czynników:

 • ilość informacji na profilu,
 • sposób prezentacji tych informacji,
 • język, w jakim komunikujesz się z odbiorcami i
 • opcjonalnie profil w kilku językach.

Warto też zadbać o odpowiednie zdjęcie profilowe i zdjęcie w tle. To są jedyne graficzne elementy profesjonalnego profilu na LinkedIn, które w znaczący sposób wpływają na odbiór Twojej marki osobistej. Jest jeszcze jedna rzecz, która jest mocno eksponowana na LinkedIn. Slogan w profilu, który widoczny jest praktycznie w każdym miejscu na tym portalu.

LinkedIn – jak zrobić profil i jakie zdjęcie ustawić w profilu?

Profesjonalny profil na LinkedIn ma twarz. Twoją oczywiście. Budując więc swoją wizytówkę, zacznij od tego miejsca. Jakie zdjęcie profilowe ustawić na LinkedIn? Przede wszystkim wysokiej jakości i wykonane przez dobrego fotografa. 

Czy musisz mieć marynarkę na tym zdjęciu? To już zależy od wizerunku, jaki chcesz kreować. Jeśli chcesz być postrzegany jako osoba stonowana i poważna, to możesz założyć marynarkę. Jeśli jednak zależy Ci na wizerunku, załóżmy, buntownika i osoby kreatywnej, to marynarka Ci w tym nie pomoże. Na to pytanie zatem musisz sobie odpowiedzieć sam.

Jaki rozmiar zdjęcia w tle na LinkedIn?

Drugim graficznym elementem profilu jest zdjęcie w tle. Domyślnie znajduje się tam grafika zaproponowana przez LinkedIn. Zaleca się jednak wgranie własnego obrazka. Głównie po to, aby się wyróżnić. To też doskonałe miejsce na przemycenie grafiki promocyjnej Twojego biznesu, Twojej działalności czy chociażby na okresową promocję na produkty. Jaki rozmiar zdjęcia w tle LinkedIn? Wymiary powinny wynosić 1584×396 pikseli. Najlepiej w jak najlepszej rozdzielczości, czyli ok. 100-150 DPI.

Jak zmienić adres URL na LinkedIn?

Podczas różnego rodzaju rozmów, szczególnie podczas networkingów, będziesz chciał komuś podać namiary do profilu na LinkedIn. Może to mieć miejsce również w innych konwersacjach na innych portalach, chociażby Facebook. Jak w estetyczny sposób linkować do siebie na LinkedIn? Link do profilu możesz ustawić zgodnie z własnymi preferencjami. Jest to szczególnie wskazane, gdy na tym portalu jest już kilka osób z takim samym imieniem i nazwiskiem.

Jak ustawić zdjęcie w tle na LinkedIn? To całkiem proste. Pierwsze co musisz zrobić, to oczywiście się zalogować. W drugim kroku kliknij w swoje imię i nazwisko, znajdujące się po lewej stronie. Przejdziesz do swojego profilu. Z prawej strony znajdziesz tam “Edytuj profil publiczny i adres URL”. 

Kliknij w to i znowu spójrz na prawą stronę Zobaczysz tam sekcję “Edytuj niestandardowy adres URL”. Pod tym nagłówkiem zobaczysz swój aktualny adres URL wraz z ikoną ołówka. Kliknij w to i wprowadź nowy adres linku do profilu. Gotowe – od teraz URL będzie wyglądał znacznie lepiej.

Jak zmienić język na LinkedIn?

LinkedIn jako międzynarodowy portal społecznościowy daje możliwość korzystania z funkcji serwisu w kilku językach. Kwestię “Jak zmienić język na LinkedIn?” można jednak rozpatrywać w dwóch aspektach. Po pierwsze – jak zmienić język profilu na LinkedIn lub dodać nową wersję językową. Po drugie – jak zmienić język całego LinkedIn. Ta druga opcja jest interesująca szczególnie, gdy uczysz się języków obcych.

Jak dodać język do profilu na LinkedIn?

Działasz międzynarodowo? Daj się lepiej poznać osobom z zagranicy. Najlepiej dodając profil w nowym języku. Najszybciej zrobisz to, jeśli już uzupełniłeś profil na LinkedIn w domyślnie wyświetlanej wersji językowej. Nową wersję dodasz w prosty sposób. Przejdź na swój profil. Odszukaj przycisk “Dodaj część” i w niego kliknij. 

Rozwinie Ci się lista menu z dostępnymi opcjami. Zjedź na sam dół, rozwiń pozycję “Dodaj profil w innym języku”. Dalsze kroki wykonuj zgodnie z kreatorem. Pamiętaj o dobrym tłumaczeniu tekstu, który pojawi się w sloganie, a także postów na osi czasu. Im wyższe kompetencje językowe, tym bardziej profesjonalny profil na LinkedIn.

Jak zmienić język na LinkedIn?

A możesz chcesz korzystać z LinkedIn w innym języku? To również jest możliwe i to niezależnie od lokalizacji. Aby to zrobić, odszukaj w górnym menu swoje zdjęcie profilowe z podpisem “Ja”. Kliknij i z rozwiniętego menu wybierz “Język”. W pierwszym widoku pokaże Ci się opcja “Wybierz język, w którym korzystasz z LinkedIn”. Z rozwijanej listy wybierzesz ten, na którym Ci zależy. Przy okazji możesz przejrzeć inne opcje językowe, jak np. język automatycznego tłumaczenia.

LinkedIn Premium – czy warto z tego korzystać?

Będąc w Ustawieniach swojego profilu, zauważysz opcje dotyczące płatnych subskrypcji – czyli de facto LinkedIn Premium. Czy warto z tej opcji skorzystać, skoro (teoretycznie) wszystkie funkcje masz za darmo? Jak zwykle, to zależy. Przede wszystkim od celu, jaki chcesz zrealizować poprzez swoją aktywność na tym portalu społecznościowym.

Jakie cele możesz realizować na LinkedIn?

Swoją aktywność na LinkedIn możesz rozwijać w kilku celach:

 1. Znaleźć pracę.
 2. Znaleźć nowych klientów.
 3. Pozyskać dobrych pracowników.
 4. Zdobyć szczegółowe informacje o leadach.
 5. Rozwijać swoje umiejętności.

Cele 1, 2 i 4 zrealizujesz dzięki subskrypcji Sales Navigator Professional. Cel 3 osiągniesz dzięki LinkedIn Premium w planie Recruiter, z kolei cel 5 dzięki konfiguracji LinkedIn Learning.

Ile kosztuje LinkedIn Premium?

W sumie więc masz do wyboru jeden z dwóch płatnych planów. Ile kosztuje LinkedIn Premium? To zależy od planu. Stawki są następujące:

 1. Sales Navigator Pro – 299,98 zł miesięcznie lub 2 879,89 zł rocznie.
 2. Sales Navigator Team – 589 zł miesięcznie lub 5 388 zł rocznie.
 3. Recruiter Lite – 111,81 euro miesięcznie lub 1 097,73 euro rocznie.
 4. Recruiter Corporate – wycena indywidualna.
 5. LinkedIn Learning – 30,48 euro miesięcznie.

Jako ciekawostkę należy podać jeden fakt. Po wykupieniu Sales Navigatora Pro lub Team, otrzymujesz dostęp do LinkedIn Learning. Czyli platformy szkoleniowej, na której znajdziesz mnóstwo kursów, dzięki którym podniesiesz swoje kompetencje.

Kiedy najlepiej publikować na LinkedIn?

Masz już profesjonalny profil na LinkedIn i wykupiłeś potrzebny Ci plan. Co dalej? Powinieneś teraz zacząć “żyć” na tym portalu. Czyli wstawiać swoje publikacje i artykuły. Dobrą wiadomością jest fakt, że cykl życia postów jest tutaj dłuższy, niż np. na Facebooku. No dobra, a kiedy najlepiej publikować na LinkedIn? Jest kilka podejść.

 • Najpopularniejsza teza mówi o publikowaniu między godziną 9 a 17 (za: grzegorzmiecznikowski.pl).
 • Z kolei LinkedIn Sales and Marketing Solutions EMEA mówi o godzinie 8.00.
 • Co twierdzi na to Buffer? Ich zdaniem najlepszymi dniami są wtorki, środki i czwartki w godzinach 7.30 – 8.30 oraz 17-18.
 • Jeszcze co innego twierdzi SproutSocial. Zgodnie z ich analizą ponad 20 tys. interakcji w kanałach społecznościowych, na LinkedIn najlepiej publikować w środę między 14 a 16, o 18, a także w czwartek o 15 i między 19 a 20. Również w piątek o 15.

Zatem kiedy najlepiej publikować na LinkedIn? Prawda jest taka, że nie istnieje żadna złota godzina. Wszystko zależy od specyfiki Twojej branży, relacji łączących Cię z Twoimi kontaktami i przede wszystkim jakości wrzucanego contentu na oś czasu.

Co publikować na LinkedIn?

Skoro nie istnieje zasada czasu publikacji na LinkedIn, to może chociaż są jakieś wytyczne co do tego, co tam wrzucać na oś czasu? Tu już bardziej. Zgodnie z tym, co napisał u siebie Artur Jabłoński, posty na tym portalu społecznościowym powinny być:

 1. Wartościowe i merytoryczne.
 2. Inspirujące innych do działania, czyli wskazówki i porady.
 3. Wiarygodne, opierające się na wiarygodnych źródłach.
 4. Związane z tematem i branżą, którą reprezentujesz.
 5. Zachęcające do włączenia się w dyskusję.

Z całą pewnością posty na LinkedIn powinny mieć zupełnie inny charakter, niż np. na Facebooku. Stąd skopiowanie i wklejenie tego, co opublikowałeś na innym portalu społecznościowym, nie jest wskazane. Przyczyna jest prosta – społeczność LinkedIn tworzą profesjonaliści, którzy oczekują treści, wnoszących cokolwiek do ich codziennej aktywności.

Jak usunąć profil na LinkedIn?

Gdybyś stwierdził, że jednak nie chcesz mieć profesjonalnego profilu na LinkedIn, możesz go stamtąd usunąć. Masz też opcję, aby tymczasowo zawiesić swoją aktywność lub połączyć z innym kontem.

Jak usunąć profil na LinkedIn?

Jak zawiesić profil na LinkedIn?

Jak połączyć konta na LinkedIn?

LinkedIn – czy warto korzystać z tego portalu?

Na koniec warto jeszcze przytoczyć kilka interesujących faktów na temat LinkedIn. Dzięki nim sam podejmiesz decyzję, czy warto udzielać się na tym portalu. Ostatecznie każda biznesowa aktywność musi przynosić wymierne korzyści. Czas jest dobrem ograniczonym, warto więc racjonalnie nim gospodarować.

LinkedIn – liczba użytkowników

Ile osób ma swoje konta na LinkedIn? W 2021 roku liczba użytkowników wynosiła 738 milionów na całym świecie. Przy czym warto nadmienić, że swoje profile firmowe mają wszystkie firmy, notowane na liście Fortune 500. Jako ciekawostkę należy podać fakt, że miesięcznie użytkownicy publikują ponad 130 tysięcy artykułów.

LinkedIn – statystyki, które warto znać

Poniżej garść statystyk, które warto wziąć pod uwagę, jeśli rozważasz założenie profesjonalnego konta na LinkedIn:

 • wzrost: 2 nowych członków na sekundę;
 • średni czas spędzony na LinkedIn: 17 minut miesięcznie;
 • dane demograficzne: 79% użytkowników ma 34 lat i więcej;
 • średni wiek użytkowników: 44 lata;
 • liczba grup tematycznych: 1,5 miliona

źródło: www.hebergementwebs.com

Jak prowadzić wielojęzyczny profil na LinkedIn?

Podjąłeś decyzję o prowadzeniu działalności na LinkedIn? Warto rozważyć, czy warto swoją aktywność prowadzić w wielu językach. Jeśli Twój biznes oparty jest o skalowanie poza granice państwa zamieszkania, to jak najbardziej. Wówczas powinieneś pamiętać o dobrej jakości tłumaczeniach marketingowych na potrzeby tego portalu. Poniżej lista najczęściej potrzebnych przekładów w tym obszarze:

 • tłumaczenia bloga firmowego;
 • tłumaczenia postów na LinkedIn;
 • tłumaczenia artykułów na LinkedIn;
 • tłumaczenia marketingowe – oferty, reklamy i prezentacje.

Dbając o profesjonalny profil na LinkedIn, warto trzymać się dobrych praktyk. Portal ten daje praktycznie nieograniczone możliwości rozwoju i skalowania własnego biznesu. Możesz nawiązać bezpośrednią relację z osobami decyzyjnymi w firmach, na których Ci zależy. Pamiętaj też o dobrych tłumaczeniach. Szczególnie gdy zależy Ci na skalowanie działalności poza granice kraju macierzystego.

Przetłumaczymy Twój profil na LinkedIn