LinkedIn jest największym portalem społecznościowym, który zrzesza profesjonalistów z całego świata. Korzysta z niego ponad 810 milionów użytkowników, w tym ponad 5 mln w samej Polsce. Wśród nich znajdziesz nie tylko klientów biznesowych, ale również potencjalnych kandydatów na stanowiska w swojej firmie (49 mln osób szuka pracy przez LinkedIn).

Jak więc założyć konto firmowe na LinkedIn i jak je prowadzić?

Na dogadamycie.pl doradzamy jak to zrobić. Nasza firma również posiada profil na portalu, aby móc nawiązywać kontakty biznesowe i promować swoje usługi w sieci. Omawiamy więc zagadnienia dotyczące LinkedIn krok po kroku.

Tłumaczymy posty i artykuły na LinkedIn

Co to jest LinkedIn i ilu ma aktywnych użytkowników?

Portal LinkedIn jest międzynarodowym serwisem społecznościowym, którego celem jest zrzeszanie profesjonalistów z całego świata. Powstał już w 2002 roku, jednak dopiero od 2012 roku jest dostępny w polskiej wersji językowej.

Aktualnie ponad 810 milionów osób z 200 krajów na świecie posiada tam zarejestrowane konto. Najwięcej jest ich w USA, Chinach, Indiach, Brazylii. W Polsce profile prowadzi około 5 mln osób. Głównie są to użytkownicy w wieku 24-35 lat.

Średnio co sekundę na LinkedInie pojawia się 3 nowych specjalistów, a ogółem do platformy każdego dnia dołącza ponad 170 tys. nowych użytkowników.

Jak widać LinkedIn rośnie w siłę. Szacuje się, że jego obecny wzrost w skali roku to 11,1%, a więc 81 mln nowych kont.

Możliwości i funkcje LinkedIn

Zacznijmy od funkcji, jakie LinkedIn Ci oferuje. Podobnie jak inne portale społecznościowe, masz do dyspozycji dwa rodzaje kont – osobiste i firmowe. Jak nietrudno się domyślić, oba rodzaje kont oferują różne funkcje i możliwości. Powinieneś jednak wiedzieć, że budowę wizerunku swojej marki na LinkedIn możesz równie skutecznie prowadzić na swoim prywatnym profilu, jak i w oparciu o konto firmowe. Wszystko zależy od wielu czynników, zaś jednym z nich jest wielkość Twojej organizacji.

Profil prywatny na LinkedIn

Najważniejszymi funkcjami LinkedIn na profilu prywatnym są możliwość udostępniania swoich publikacji oraz tworzenie własnych artykułów. Tworząc ciekawe treści szybciej zbudujesz swój wizerunek profesjonalisty, a tym samym poszerzysz swoją sieć kontaktów.

W przypadku publikacji, możesz w nich załączać zdjęcia, filmiki, dokumenty oraz linki do stron internetowych zewnętrznych.

Możesz również reagować na publikacje innych, polecać je, uznać za śmieszne, interesujące itp. Pozostawiony pod nimi komentarz pozwala też nawiązywać ciekawe, branżowe dyskusje.

Ważną rolę pełni na portalu wysyłanie zaproszeń nawiązania kontaktu do innych użytkowników. W ten sposób budujesz swoją sieć kontaktów, w której widoczne są Twoje publikacje. Poza tym w zbudowanej sieci ukazują się komunikaty o Twoim statusie np. poszukiwaniu pracy, awansie, ukończonych kursach.

Ciekawą opcją jest potwierdzenie umiejętności lub rekomendacja użytkowników LinkedIn – dzięki temu profile stają się bardziej wiarygodne, a osoby je prowadzące bardziej kompetentne w oczach przyszłego pracodawcy.

Ważne! Warto również dodać na koncie i w publikacjach hasztagi, które w naturalny sposób zwiększą zasięgi.

Jak publikować artykuły na LinkedIn?

Poza zwykłymi publikacjami, które są podobne np. do postów na Facebooku, LinkedIn udostępnia Ci miejsce do zamieszczania fachowych artykułów. Decydując się na to rozwiązanie, zyskujesz ciekawe narzędzie, w którym możesz wprowadzać treść, dodawać zdjęcia, formatować tekst, umieszczać linki itp.

Jest to doskonałe rozwiązanie, jeżeli dysponujesz rzeczową wiedzą na dany temat i chcesz się nią podzielić, aby budować reputację wokół własnej osoby.

Poszerzanie sieci na LinkedIn

Podstawową funkcją LinkedIn są zaproszenia interesujących Cię osób do swoich kontaktów. Dobrą praktyką jest świadome budowanie sieci znajomych, zapraszając te osoby, które potencjalnie mogą być zainteresowane Twoją ofertą. W bezpłatnej wersji, po wejściu w zakładkę “Sieć” możesz dodawać do kontaktów osoby zasugerowane przez portal. 

Korzystając z darmowej wersji LinkedIn masz ograniczone możliwości wglądu do tego, kto przeglądał Twój profil osobisty. Jednak możesz i tak to obserwować – na koncie pojawiają się powiadomienia, kiedy ktoś go wyświetli, nawet jeżeli zrobił to anonimowo.

Poszerzanie sieci kontaktów to najlepszy sposób na budowanie marki osobistej. Dlatego masz możliwość wykupienia któregoś z pakietów Premium. Dzięki temu zyskasz możliwość lepszego wyszukiwania interesujących Cię osób na podstawie informacji na ich profilach.

Zależnie od tego, czego oczekujesz, na koncie osobistym masz dostęp do czterech dedykowanych rozwiązań: Kariera, Biznes, Sprzedaż oraz Zatrudnienie.

Jak założyć profil firmy na LinkedIn?

Mając prywatny profil, możesz założyć profil firmowy na LinkedIn. Jest to niezwykle proste – wystarczy kliknąć w zakładkę “Praca” w prawym górnym rogu strony LinkedIn. Wyświetli Ci się lista rozwiązań, jakie twórcy LinkedIn dla Ciebie przygotowali. Teraz zjedź na sam dół i kliknij “Utwórz stronę firmową”. Pierwszy krok masz za sobą.

Teraz staniesz przed wyborem rodzaju strony, jaki chcesz założyć: Firma, Strona Marki, Instytucja Edukacyjna. Jeżeli jeszcze nie prowadzisz strony swojej firmy, wybierz pierwszą lub drugą opcję. Strona marki dedykowana jest firmom, które chcą stworzyć osobny profil dla wybranej części działalności lub oferty. Edukacyjne rozwiązanie pozwala na skuteczne zarządzanie placówką oświatową, niezależnie od jej charakteru. 

Następnie będziesz musiał określić, jaka jest nazwa firmy, a także utworzyć skrócony link. Dzięki temu ułatwisz wyszukiwanie zainteresowanym użytkownikom, którzy będą chcieli wiedzieć, co u Ciebie słychać.

W kolejnym kroku na swojej Company Page uzupełnij adres URL witryny, wybierz branżę, określ wielkość firmy i wybierz, w jakim charakterze prowadzisz swoją działalność gospodarczą. Na koniec zadbaj o prezentację profilu w LinkedIn poprzez dodanie logo firmy oraz sloganu.

To jeszcze nie wszystko!

Wprawdzie założyłeś Company Page na LinkedIn, jednak strona firmy nie będzie prezentowała się atrakcyjnie dla użytkowników i nie skorzystasz ze wszystkich funkcji bez kolejnych kroków.

Po pierwsze zadbaj o zdjęcie w tle. Może to być np. informacja o ofercie, promocja wydarzenia lub estetyczna grafika nawiązująca do Twojej działalności. Gdy już wykonasz ten krok, kliknij “Zacznij budować swoją stronę!”, aby dodać więcej informacji i ułatwić pozyskiwanie obserwujących użytkowników.

Na tym etapie będziesz miał 7 pól do uzupełnienia:

  1. Informacje o stronie – w tym miejscu możesz zmienić lub dodać logo, a także określić slogan Twojej firmy.
  2. Przyciski – w tym miejscu dodasz tzw. pole CTA (wzywające do działania na LinkedIn), które może odsyłać do Twojej strony, zachęcić do kontaktu czy do uzyskania więcej informacji, poprosić o zapisanie się do newslettera lub do rejestracji na Twojej stronie.
  3. Informacje ogólne – sekcja umożliwia poszerzenie opisu firmy (masz na to 2 tys. znaków), dodanie numeru telefonu, zmianę adresu strony internetowej firmy, a także edytowanie innych informacji – czym zajmuje się firma, jakie daje możliwości biznesowe. Masz również możliwość określenia maksymalnie 20 obszarów, w których specjalizuje się firma oraz zarządzania wszystkimi tymi informacjami w innej wersji językowej.
  4. Lokalizacje – w tym miejscu określisz lokalizację firmy, możesz podać również opcjonalnie adresy istniejących oddziałów.
  5. Hasztagi – wchodzenie w interakcję z innymi użytkownikami lub firmami to podstawa budowania świadomości marki na LinkedIn. Służą temu hasztagi. Określ, jakie tematy Cię interesują. Gdy tylko w sieci społecznościowej pojawi się publikacja w tym zagadnieniu, będziesz mógł ją polecić lub skomentować. Zwiększysz tym samym szansę na pozyskanie obserwujących firmę członków LinkedIn.
  6. Polecane grupy – jeśli zarządzasz swoją grupą na LinkedIn, pochwal się tym faktem. Dodaj ją do polecanych na firmowym profilu, aby obserwujący Cię użytkownicy mogli się o niej dowiedzieć. Możesz również w ten sposób promować do 10 grup, które Twoim zdaniem są warte uwagi.
  7. Zarządzanie językami – chcąc pozyskiwać klientów zagranicznych, utwórz swoją stronę w dowolnej wersji językowej. Pamiętaj jednak o tym, aby tłumaczenia marketingowe profilu LinkedIn były wysokiej jakości. W przeciwnym razie możesz uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego. Warto skorzystać z usług profesjonalnych agencji tłumaczeniowych, aby upewnić się, że tłumaczenia będą trafne i pomogą Ci w osiągnięciu celu.

Jak prowadzić profil firmowy na LinkedIn?

Nawet najlepiej wyglądające Company Page na LinkedIn nie sprawi, że zaczniesz od razu pozyskiwać wielu obserwujących. Budowa wizerunku marki na tym portalu to ciężka praca. Relatywnie niewielka popularność serwisu w Polsce dodatkowo temu nie sprzyja. Zwróć jednak uwagę na fakt, że LinkedIn jest coraz bardziej doceniany w naszym kraju. Korzysta z niego coraz więcej użytkowników. Wykorzystaj ten wzrostowy trend i zostań jednym z pionierów. Jak to zrobić?

Zachęć swoich pracowników do połączenia się ze stroną

Strona firmowa na LinkedIn umożliwia nie tylko pozyskiwanie nowych pracowników i kontrahentów. Dzięki niej masz możliwość skutecznego zarządzania relacjami z własnymi pracownikami. Zachęcając ich do połączenia się z Twoim profilem, zyskujesz dodatkowo nowych odbiorców. 

Jeżeli pracownicy będą wchodzić w interakcję z firmowymi publikacjami, znacząco poszerzysz swoje zasięgi. Każda ich aktywność (polecenie, komentarz, udostępnienie) wyświetli się w ich feedzie, dzięki czemu osoby znajdujące się w ich sieci kontaktów zobaczą profil Twojej firmy. Najlepiej, gdy zachęcisz pracowników, aby dodali na swoim profilu stanowisko pracy.

Twórz wartościowe treści na LinkedIn

Podobnie jak na innych portalach społecznościowych, LinkedIn opiera się na treściach. Publikując wartościowy content z odpowiednio dobranymi hasztagami, docierasz do nowych grup odbiorców. Sam portal zaleca, aby tego typu publikacje udostępniać przynajmniej raz w tygodniu.

Tworząc treści pamiętaj o korzystaniu z tzw. “rich media”. Termin ten odnosi się do wykorzystywania różnych form przekazów. Same teksty mogą okazać się niewystarczające, aby wyróżnić Twoją publikację. Korzystaj np. z nagrań video czy infografik. W ten sposób zwiększysz szansę na wejście użytkowników w interakcję z Twoją stroną.

Możesz też oznaczać inne profile firm i osób, których dotyczą posty.

Wykorzystaj marketing wzajemności

Portal LinkedIn bazuje na wzajemności. Oznacza to w praktyce, że wchodząc w interakcję z innymi użytkownikami zwiększasz szanse na pozyskanie nowych aktywnych obserwujących. Polecaj i komentuj inne publikacje. Możesz być pewny, że przynajmniej zwrócisz na siebie uwagę szerszej grupy odbiorców. 

Z tego też powodu świadomie wybieraj obserwowane hasztagi.

Jeżeli zajmujesz się np. marketingiem, dodaj hasztag #marketing do swojego kanału. Będziesz na bieżąco ze wszystkimi publikacjami w tej tematyce, z którymi możesz wejść w interakcję. Zyskasz nie tylko wdzięczność osoby publikującej, ale przede wszystkim dotrzesz w ten sposób również do jego odbiorców!

Reklamy na LinkedIn

Chcąc przyspieszyć rozwój konta firmowego na LinkedIn, wykorzystaj narzędzia do płatnej reklamy. Możesz w tym celu użyć informacji, które użytkownicy portalu podają w swoich profilach. Stwarza to wyjątkowe udogodnienia w targetowaniu kampanii promocyjnych. W zależności od Twoich celów biznesowych LinkedIN oferuje cele reklamowe takie jak: Świadomość, Zainteresowanie czy Konwersje. Pierwszy dotyczy świadomości marki, drugi odwiedzin witryny, interakcji czy wyświetleń video, a trzeci generowania potencjalnych klientów, konwersji witryny czy znalezienia kandydatów na ofertę pracy.

Nie można bowiem zapominać, że na koncie firmy możesz zamieszczać oferty i później je promować.

Portal umożliwia również trzy rodzaje reklam: tekstowe, treści sponsorowane oraz LinkedIn InMail.

Reklamy tekstowe będą wyświetlać się m.in. na stronie głównej, na stronach profilu, grup oraz na stronach wyników wyszukiwania. Treści sponsorowane umożliwiają dotarcie z określonym przekazem do wybranych grup odbiorców. Z kolei LinkedIn InMail to nic innego, jak wiadomości docierające do skrzynek odbiorczych wybranych grup użytkowników.

Reklamę najlepiej dostosować do rodzaju firmy, jaką prowadzisz i produktów czy usług w jej ofercie. Nie zapomnij również o dokładnym przemyśleniu grupy docelowej.

LinkedIn do budowania marki osobistej czy firmowej?

Kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje, czy LinkedIn obecnie to narzędzie do budowania marki osobistej czy jednak firmowej. To wszystko zależy. Światowe przykłady dowodzą, że można z sukcesem budować wizerunek marki biznesowej. Jeżeli chcesz wyjść z ofertą na rynki międzynarodowe, możesz korzystać z tego portalu społecznościowego z dobrymi efektami, wykorzystując obecność firmy na LinkedIn.

Nieco inaczej sytuacja wygląda na rynku polskim. Przykład tak uznanych firm, jak Grupa TVN czy Grupa Lotos pokazuje, że kreowanie polskich marek na LinkedIn to wciąż pieśń przyszłości. Dla porównania – tylko sam fanpage TVN na Facebooku ma ponad 1 mln fanów, podczas gdy cała grupa TVN na LinkedIn ma nieco ponad 20 tys. obserwujących.

Wciąż rosnąca popularność

Niskie wyniki kont firmowych na LinkedIn wynikają bezpośrednio z relatywnie niewielkiej liczby aktywnych użytkowników w Polsce. Warto jednak wiedzieć, że popularność tego portalu społecznościowego nad Wisłą wciąż rośnie. Istnieje więc duża szansa, że jeśli zaistniejesz ze swoją marką już dzisiaj, zyskasz ogromne profity w przyszłości. Zwłaszcza, jeśli jesteś pionierem w swojej branży. Potraktuj więc swoją obecność na LinkedIn jako inwestycję w przyszłość, która z dużym prawdopodobieństwem zwróci się prędzej, niż później.

Na pewno warto założyć profil i postawić na systematyczną aktywność na LinkedInie.

Zacznij od kreowania marki osobistej

Mając na uwadze powyższe statystyki można śmiało postawić tezę – jeśli jesteś właścicielem firmy, zacznij budowanie konta firmowego na LinkedIn od rozwoju marki osobistej. Rozwijaj swoją sieć kontaktów, która będzie stanowiła podstawę do budowania zasięgu biznesowego profilu. Zdobywaj też obserwujących profil – możesz zaprosić znajomych z konta prywatnego albo pozyskiwać ich naturalnie poprzez wartościowe publikacje.

Nieco inaczej będzie w przypadku, gdy zarządzasz dużą firmą i zatrudniasz wielu pracowników. W takiej sytuacji rozważ, aby od razu zająć się rozwojem konta firmowego, ponieważ to pracownicy czy współpracownicy będą stanowić podstawę dalszego rozwoju danej firmy.

Jak biznesowo wykorzystać LinkedIn?

Możliwości LinkedIn dla biznesu są ogromne. Portal możesz wykorzystać zarówno do rekrutowania wartościowych pracowników, jak i pozyskiwania nowych klientów. To, w jaki sposób będziesz traktował ten serwis, zależy od Twojej strategii i celu, jaki chcesz osiągnąć. Najlepiej zacząć od realizacji jednego założenia. Chcąc osiągnąć wszystko, istnieje duże prawdopodobieństwo popełnienia błędów w komunikacji. To z kolei możesz przynieść długofalowe konsekwencje. Ostatecznie przecież Internet nigdy nie zapomina.

Pamiętaj, że zarówno w kwestii tłumaczenia konta na LinkedInie, jak i tłumaczeń marketingowych możesz liczyć na dogadamycie.pl. Z przyjemnością pomożemy w Twoim rozwoju w mediach społecznościowych. Tłumaczymy również dokumenty, CV czy dyplomy, które mogą być przydatne w dalszej karierze albo prowadzeniu firmy.

Prowadź profil na LinkedIn po angielsku, niemiecku, norwesku i ponad 64 innych językach

LinkedIn – co to?

LinkedIn to portal społecznościowy, który skupia profesjonalistów z całego świata. Zakładane są na nim i prowadzone profile osobiste i firmowe. Aby założyć stronę firmową należy najpierw posiadać konto prywatne.

Jak usunąć konto na LinkedIn?

Aby usunąć konto na LinkedInie musisz wejść w sekcję „Ja”, następnie „Ustawienia i prywatność” oraz wybrać opcję „Zarządzanie kontem” i „Zamknij konto”. Panel poprosi o podanie powodu zamknięcia konta oraz ponowne wpisanie hasła. Po kliknięciu raz jeszcze „Zamknij konto” LinkedIn Page zostanie usunięta.

Jak napisać rekomendację na LinkedIn?

Aby napisać komuś rekomendację, wystarczy wejść na jego profil, przewinąć stronę do sekcji „Rekomendacje” i wybrać opcję „Rekomenduj użytkownika”. Otworzy się pole do napisania rekomendacji.