Pobyt w USA to marzenie naprawdę wielu osób. Nie ma się co ku temu dziwić – w końcu jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc na świecie. Co roku przyjeżdża (lub przylatuje) tam około 77 milionów turystów. Oczywiście, wyjazd do Ameryki wymaga odpowiedniego przygotowania. Najlepiej, aby wszystko zorganizować z dużym wyprzedzeniem, pamiętając jednocześnie o wyrobieniu odpowiednich dokumentów. Sprawdź, w jaki sposób należy się przygotować na daleką podróż za ocean.

Tłumaczymy dokumenty turystyczne

Nowy Jork, San Francisco, Chicago czy Las Vegas? – Które miejsca warto odwiedzić?

Planowanie podróży po USA powinno się rozpocząć od wyznaczenia miejsc, które chcesz odwiedzić. Ameryka ma do zaoferowania naprawdę wiele atrakcji turystycznych, takich jak Wielki Kanion w stanie Arizona czy Empire State Building w Nowym Jorku. Zaplanuj swoją wymarzoną trasę i upewnij się, że jest ona dostosowana do czasu, którym dysponujesz. Upewnij się, że odległości między wyznaczonymi punktami nie są zbyt duże i szczegółowo opracuj swój plan podróży. Nie zapomnij również sprawdzić, czy dane atrakcje są otwarte w danym miesiącu i o danej porze dnia.

Wiza do USA – czy nadal jest potrzebna?

Kolejną rzeczą, o którą trzeba zadbać przed wyjazdem do USA, są dokumenty. Oczywistą oczywistością jest tu posiadanie ważnego paszportu. A co z wizą? Otóż od listopada 2019 roku Polska została włączona do programu bezwizowego, w ramach którego możliwy jest 90 dniowy pobyt w Stanach Zjednoczonych. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba składać żadnych dokumentów. Konieczne jest wystąpienie o autoryzację za pośrednictwem ESTA.

ESTA – 90 dni podróży po Stanach Zjednoczonych

ESTA (Electronic System for Travel Authorization) jest Elektronicznym Systemem Autoryzacji Podróży, umożliwiającym podróż do USA bez wizy. Dzięki niemu, osoby zamieszkujące jedno z 39 państw biorących udział w „Programie bezwizowym” mogą ubiegać się o pozwolenie na pobyt.  Warunkiem do takiej aplikacji jest posiadanie ważnego paszportu i brak wizy turystycznej. Co więcej, taka podróż musi odbywać się tylko i wyłącznie w celach turystycznych lub biznesowych i nie może przekroczyć okresu 90 dni. 

Co warto wiedzieć o ESTA?

Złożenie wniosku ESTA kosztuje 14 USD. W ramach programu bezwizowego nie można studiować ani uczęszczać do żadnej szkoły. Zabronione jest również podejmowanie jakiejkolwiek pracy zawodowej oraz wjazd do USA w charakterze przedstawiciela mediów informacyjnych, takich jak prasa czy radio. Nie możliwe jest również przedłużenie swojego pobytu oraz zostanie stałym mieszkańcem (ubieganie się o zieloną kartę). 

Wyjazd do USA – ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie turystyczne

Jeszcze inną rzeczą, o którą należy zadbać decydując się na podróż do Stanów jest ubezpieczenie. To, co musisz wiedzieć o USA to fakt, że opieka zdrowotna jest tam na naprawdę wysokim poziomie. Co za tym idzie, wiąże się ona z niemałymi kosztami. Z tego właśnie powodu, konieczne jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Takie ubezpieczenie powinno rekompensować koszty związane z leczeniem nagłych problemów ze zdrowiem oraz chronić przed zniszczeniem mienia.

Podróż do USA – bilety lotnicze

Decydując się na wyjazd do Stanów należy pamiętać o odpowiednio wcześniejszej rezerwacji lotów. Na rynku linii lotniczych można znaleźć sporą ofertę połączeń między USA a Europą. Ich ceny są zróżnicowane i zależą od klasy podróży, liczby przesiadek i wielkości bagażu. 

Najtańsze połączenia kosztują około 1000 zł i pozwalają na dotarcie na wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Podróż na zachód jest droższa, lecz na spokojnie można zmieścić się w kwocie 2000 zł. Aby kupić bilet po jak najniższej cenie, należy być elastycznym, jeżeli chodzi o datę oraz miejsce wylotu i przylotu. Czasami loty z innych miejsc w Europie są o wiele tańsze niż te oferowane w Polsce.

Środki transportu w USA

A co z poruszaniem się po terenie USA? Jeżeli chodzi o przemieszczanie się między punktami w miastach, to możliwa jest podróż autobusem lub pociągiem. Połączenia te są stosunkowo tanie. Inaczej wygląda to w przypadku mniejszych miast i dojazdów do parków narodowych. W takie miejsca o wiele łatwiej jest się poruszać samochodem. Koszt wynajęcia auta w Stanach Zjednoczonych waha się od około 30 do 100$ za dzień. Cena ta jest zależna od klasy i wielkości samochodu oraz czasu najmu.

Podróżowanie po USA – praktyczne porady

O czym warto wiedzieć, wybierając się w podróż po Stanach Zjednoczonych? Z pewnością o tym, że gniazdka elektryczne są tam zupełnie inne niż te, które znane są w Polsce. Różnią się one częstotliwością dostarczanego prądu, napięciem, wtyczką oraz gniazdkiem. Z tego właśnie powodu, przed wyjazdem do USA warto zaopatrzyć się w odpowiednią przejściówkę. Należy również pamiętać o zabraniu stale przyjmowanych lekarstw i podręcznej apteczki. Jeżeli chodzi o środki na owady – należy zakupić je na miejscu. Dlaczego? Otóż tamtejsze owady znacznie różnią się od tych znajdujących się w Polsce. W efekcie polskie specyfiki mogą okazać się nieskuteczne.

Jak zorganizować nocleg w Stanach Zjednoczonych?

Przejdźmy teraz do ostatniej, lecz bardzo ważnej rzeczy, jaką jest nocleg. Możliwości jest tu wiele – wszystko jest zależne od budżetu, jakim dysponujesz Bardzo popularną opcją jest tam Kemping. Cena za jedną noc w namiocie wynosi tam około 20$ za noc. Innym, dość często wybieranym rozwiązaniem są oczywiście motele, hostele i hotele. Koszt noclegu w takim miejscu jest zależny od wielu czynników, a w szczególności od lokalizacji budynku. W wyborze odpowiedniego miejsca do spania pomocna może być wyszukiwarka booking.com. Dzięki niej w łatwy i szybki sposób możesz znaleźć tanie noclegi.

Podróż do Stanów Zjednoczonych – czy warto polecieć do USA?

Czy warto udać się w podróż po Ameryce? Oczywiście, że tak. Należy jednak pamiętać o tym, aby odpowiednio się przygotować. Wiesz już, że wyjazd do Stanów w celach turystycznych nie wymaga posiadania wizy. Konieczne jest jednak złożenie deklaracji ESTA i dokładne zaplanowanie swojej wymarzonej podróży. Należy pamiętać o ówczesnym zakupieniu biletów na lot, wyposażeniu się w odpowiedni sprzęt, zadbaniu o ubezpieczenie turystyczne i zorganizowaniu noclegu oraz transportu wewnątrz kraju. Pamiętaj też o tłumaczeniach na angielski – niekiedy może Ci się to przydać!

Chcesz przetłumaczyć dokumenty podróży?

Najczęściej zadawane pytania

Ile trwa podróż do USA?


Statek do USA płynie 8-9 dni, w zależności od portu w Europie i USA. Z kolei podróż samolotem jest znacznie krótsza i trwa od 9 godzin do 14 godzin i 20 minut.

Ile kosztuje podróż do USA?


Podróż do USA nie należy do najtańszych. Koszt samego biletu lotniczego oscyluje w granicach ok. 3500 zł za osobę. Jeśli chcesz naprawdę poczuć magię Stanów Zjednoczonych i korzystać z życia podczas podróży, przygotuj ok. 30 tys. złotych.

Ile trwa transport samochodu z USA?


Czas transportu samochodu z USA zajmuje ok. 6-8 tygodni, ze względu na konieczność spełnienia rygorystycznych formalności.