Myślisz o wyjeździe za granicę w celach zarobkowych? Warto znać języki, dzięki którym otrzymasz znacznie lepsze propozycje. Chociaż praca bez znajomości języka jest możliwa, to często warunki zatrudnienia są znacznie gorsze, niż dla osób komunikujących się w konkretnej mowie. Jak mimo wszystko znaleźć takie zatrudnienie, gdzie szukać i jak faktycznie to wygląda?

Wyjeżdżasz za granicę? Nie zapomnij o tłumaczeniach!

Jak znaleźć pracę bez znajomości języka?

Zagraniczne rynki pracy przyciągają atrakcyjnym wynagrodzeniem. Szczególnie ciekawe oferty czekają na te osoby, które przynajmniej w stopniu komunikatywnym znają przynajmniej jeden język obcy, a najlepiej, jeśli jest to język kraju docelowego. Na jaką pracę możesz jednak liczyć, gdy tego języka nie znasz? Przeglądając oferty pracy z najczęściej wybieranych krajów okazuje się, że wszystkie dostępne branże są dosyć podobne.

Praca w Niemczech bez znajomości języka

Jeżeli chodzi o Niemcy, to tamtejsi pracodawcy doceniają wykwalifikowanych rzemieślników z różnych krajów. Co ważne, większość tych zawodów nie wymaga komunikacji z klientem, w związku z czym dopuszczalna jest nikła lub żadna znajomość języka niemieckiego wśród pracowników. Zawody, których poszukują niemieccy pracodawcy, to m.in.:

 • budowlaniec,
 • cieśla,
 • dekarz,
 • stolarz,
 • hydraulik,
 • operator maszyn budowlanych,
 • montażysta linii produkcyjnych,
 • sprzątaczka.

Warto pamiętać jednak o kluczowej kwestii. Jeśli chcesz wyjechać do pracy tylko na sezon, to istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że pracodawca rozważy zatrudnienie osoby, która nie zna języka niemieckiego. Myśląc jednak o dłuższym wyjeździe za granicę, warto się doszkolić, aby przynajmniej poznać podstawy. Głównie po to, aby móc swobodnie porozumieć się ze swoim pracodawcą, innym przełożonym oraz współpracownikami. Może się wprawdzie okazać, że niemiecki pracodawca zainwestuje w Twój kurs językowy, jednak mimo wszystko warto zadbać o podstawy na własną rękę.

Praca bez znajomości języka w Norwegii

Norwegia również jest krajem, do którego co roku przybywają rzesze imigrantów zarobkowych z całego świata. W odróżnieniu jednak od Niemców, Norwegowie są nieco bardziej otwarci na osoby, które nie potrafią komunikować się po norwesku. Wynika to wprost ze świadomości o stopniu trudności norweskiego. W wielu przypadkach więc wystarczy Ci jedynie znajomość angielskiego. Analizując portale ogłoszeniowe, na osoby nie znające norweskiego czekają następujące oferty:

 • praca przy zbiorach warzyw oraz owoców,
 • kierowca kat. B w Uberze,
 • praca na magazynie,
 • pomoc kuchenna,
 • pakowanie towarów,
 • sprzątacz / sprzątaczka,
 • produkcja przy produkcji opakowań,
 • praca w przeprowadzkach.

To są najczęściej spotykane oferty pracy w Norwegii dla osób bez znajomości norweskiego. Widać wyraźnie, że są to przede wszystkim proste prace, nie wymagające jakichś szczególnych kwalifikacji. Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że wbrew pozorom otrzymanie angażu nie jest najłatwiejsze. Na jedno stanowisko może aplikować nawet kilkudziesięciu kandydatów, więc Twoja kandydatura nie będzie się niczym szczególnym wyróżniać.

Praca ze znajomością angielskiego w Norwegii

Znacznie lepsze perspektywy czekają na Ciebie, jeśli nie znasz norweskiego, za to biegle posługujesz się angielskim. Chociaż wiele ofert się pokrywa i norwescy pracodawcy szukają również m.in. osób do sprzątania z angielskim, to zazwyczaj wiąże się to z lepszymi warunkami zatrudnienia. Co ciekawe, patrząc na portale ogłoszeniowe, znając tylko angielski możesz znaleźć pracę w Norwegii m.in. jako:

 • kierowca kat. C+E,
 • malarz na budowie,
 • operator wózka widłowego,
 • fryzjer,
 • dostawca zakupów,
 • kierowca kat. D.

Chociaż w dalszym ciągu nie są to stanowiska wyższego szczebla, to norwescy pracodawcy częściej szukają osób znających angielski i posiadających określone kwalifikacje lub uprawnienia. Są to też oferty znacznie lepiej płatne. Niezależnie jednak od tego, o które stanowisko będziesz się ubiegać, przyda Ci się dobre tłumaczenie CV na norweski.

Praca w Szwecji bez znajomości języka

Pracownicy zagraniczni równie chętnie, co Norwegię, wybierają inny skandynawski kraj – Szwecję. Tamtejsi pracodawcy również szukają osób do pracy bez znajomości języka szwedzkiego. Podobnie jak w Kraju Fiordów, są to głównie proste zawody, które nie wymagają szczególnych kwalifikacji. Analizując dostępne oferty, możesz się zatrudnić m.in.:

 • jako osoba do pakowania produktów,
 • na magazynie,
 • na produkcji,
 • na sortowni.

Nieco większe możliwości będziesz miał, jeśli znasz wyłącznie język angielski. Wśród dostępnych ofert znajdziesz m.in. pracę jako:

 • pracownik ogólny,
 • pracownik sezonowy w rolnictwie,
 • brygadzista,
 • malarz,
 • kierowca kat. C+E,
 • lakiernik samochodowy,
 • pracownik porządkowy.

Biorąc wszystko pod uwagę, warto podkreślić jedną kwestię – nie musisz znać języka obowiązującego w konkretnym kraju, aby znaleźć tam pracę. Dużo lepiej jednak na tym wyjdziesz, jeśli znasz chociażby język angielski i potrafisz się nim biegle posługiwać. Niezależnie jednak od kraju, zawsze warto zadbać o dobre tłumaczenie CV na angielski, a także o tłumaczenie pozostałych dokumentów, których będzie od Ciebie wymagać przyszły pracodawca.

Jak znaleźć pracę za granicą bez znajomości języka?

Osobnym zagadnieniem pozostaje jednak to, gdzie szukać pracy za granicą nie znając języka. Zasadniczo masz trzy drogi do wyboru: przez portale ogłoszeniowe, za pomocą agencji zatrudnienia lub osobiście na miejscu. Każda z tych dróg ma swoje wady i zalety. Wiążą się z nimi również pewne ograniczenia, a i bez ryzyka się nie obejdzie.

Portale z ogłoszeniami o pracę za granicą

Decydując się na szukanie pracy na specjalnych portalach, praktycznie w każdym kraju znajdziesz zarówno obcojęzyczne serwisy, jak i takie prowadzone w Twoim ojczystym języku. Warto mieć jednak na względzie fakt, że zagraniczny pracodawca raczej nie będzie szukać kogoś do pracy bez znajomości języka na swoim rodzimym portalu. Skorzysta raczej albo z innego serwisu albo z usług agencji zatrudnienia. 

Ty, jako przyszły pracownik, szukając pracy np. na polskim portalu z ogłoszeniami ryzykujesz przede wszystkim tym, że bardzo często nie będziesz wiedział, z kim faktycznie rozmawiasz. Prawdopodobnie otrzymasz też niewiele informacji o swoim przyszłym pracodawcy, co w praktyce może wiązać się z tym, że po przyjeździe do pracy za granicę zastaniesz całkowicie inne warunki, niż to było zawarte w ogłoszeniu. Nie masz też pewności, czy faktycznie kontaktujesz się z oficjalnym przedstawicielem zagranicznego przedsiębiorstwa czy rozmawiasz jedynie z pośrednikiem.

Praca przez agencje zatrudnienia

W takiej sytuacji znacznie bezpieczniejszą opcją wydaje się szukanie pracy za granicą za pośrednictwem agencji zatrudnienia. Pod warunkiem jednak, że zawczasu zorientujesz się co do wiarygodności takiej firmy, czytając opinie na jej temat w Internecie lub pytając swoich znajomych. Do najbardziej znanych agencji zatrudnienia należą m.in. Manpower, Randstad, Adecco, Allegis, Hays oraz Kelly Services. Znajdziesz tam oferty pracy z wielu różnych branż, a także w wielu różnych krajach. Są to też marki o uznanej renomie, w związku z czym ryzykujesz stosunkowo niewiele i zawsze możesz liczyć na ich pomoc.

Szukanie pracy na miejscu

Teoretycznie najlepszą formą znalezienia pracy za granicą jest szukanie zatrudnienia na miejscu. W praktyce jednak, jeśli nie znasz języka, to o angaż będzie bardzo trudno. Warto wybrać tę drogę znając chociażby język angielski w stopniu komunikatywnym, a także mając odłożone oszczędności na pokrycie kosztów życia przez pierwsze trzy miesiące. 

Warto jednak wiedzieć, że początkowe koszty możesz nieco obniżyć, decydując się na udział w programie wymiany kulturowej Workaway. Jego idea jest prosta – zatrudniasz się jako wolontariusz w dowolnym państwie, a w zamian za swoją pracę otrzymujesz dach nad głową i wyżywienie. To doskonały sposób, aby dać sobie czas na znalezienie zatrudnienia, za które będziesz otrzymywać regularne wynagrodzenie. Wyrabiasz sobie też kontakty i przede wszystkim, poznajesz specyfikę lokalnego rynku pracy.

Praca bez znajomości języka za granicą jest możliwa

Jak znaleźć pracę bez znajomości języka? Jest to możliwe, co widać wyraźnie po analizie dostępnych ofert pracy w Niemczech, Norwegii oraz w Szwecji. Mimo wszystko jeśli myślisz o dłuższym pobycie za granicą, warto nauczyć się chociażby podstaw języka, którym posługują się mieszkańcy kraju docelowego. Ciekawą alternatywą na znalezienie zatrudnienia jest również wyjazd w ramach programu wymiany kulturowej Workaway. Chociaż wyjeżdżasz jako wolontariusz, to zapewniasz sobie zakwaterowanie oraz wyżywienie, dzięki czemu możesz spokojnie szukać pracy na miejscu. Niezależnie, gdzie chcesz wyjechać do pracy za granicę i czy znasz język – przygotuj się do tego i zadbaj o dobre tłumaczenia dokumentów rekrutacyjnych. Najlepiej korzystając z naszego wygodnego formularza.

Wyjeżdżasz za granicę? Nie zapomnij o tłumaczeniach!