Myślisz o pracy z domu? Jeżeli cenisz sobie niezależność i jesteś przy tym doskonale zorganizowany, to idealne rozwiązanie dla Ciebie. Musisz jednak pamiętać, że nie we wszystkich branżach jest to możliwe i nie każdy zawód się do tego nadaje. Szczególnie gdy Twoja praca ma polegać na zarządzaniu określonym zespołem lub polega na wykonywaniu czynności, które wymagają kontaktu z przełożonymi i współpracownikami. Jak znaleźć pracę zdalną? W jakich branżach jest to możliwe?

Jesteś tłumaczem-freelancerem? Tłumacz dla turbotlumaczenia.pl

Gdzie szukać pracy zdalnej?

Podstawowe pytanie brzmi – jak znaleźć pracę zdalną? Wbrew pozorom w Internecie znajdziesz całkiem dużo tego typu ofert. Pracodawcy umieszczają je zarówno na popularnych portalach ogłoszeniowych, jak i na swoich stronach. Niekiedy tego typu oferty znajdziesz również na stronach Powiatowych Urzędów Pracy, jednak znajdujące się tam ogłoszenia w znacznej mierze skierowane są do rzemieślników i określonych zawodów.

Jakie są najpopularniejsze portale z ogłoszeniami o pracę w Polsce?

Szczególną uwagę warto zwrócić przede wszystkim na najpopularniejsze portale ogłoszeniowe w Polsce. Głównie dlatego, że równie chętnie, co kandydaci do pracy, korzystają z nich też pracodawcy. Jakie są to portale? Na pierwszy plan wysuwają się tuzy takie jak OLX.pl czy pracuj.pl. Sporo ofert znajdziesz też na indeed.pl, a także na gumtree.pl. 

Mniej znanym portalem jest rocketjobs.pl, na którym publikowane są oferty pracy dedykowane dla branży marketingu oraz sprzedaży. Jeżeli interesuje Cię praca w tym zawodzie, to warto się mocniej zainteresować tym serwisem. Przede wszystkim dlatego, że publikujący tam pracodawcy szukają wyspecjalizowanych pracowników. Dodatkowo sam portal został zaprojektowany z myślą o osobach, które szukają pracy zdalnej. Stąd już w momencie przeglądania listy dodanych oferty będziesz wiedział, czy dana firma szuka kogoś na zasadzie pracy zdalnej, czy preferuje pracownika stacjonarnego.

Gdzie jeszcze szukać pracy zdalnej?

Szukając pracy zdalnej, warto rozejrzeć się jeszcze po mniej oczywistych miejscach. Chodzi głównie o portale, które z założenia mają działać jako marketplace, niemniej pracodawcy również i tam szukają osób do stałej współpracy. Na rynku polskim najbardziej godne uwagi tego typu portale to oferia.pl, freelanceria.pl oraz outwork.pl. Z zagranicznych serwisów warto bliżej przyjrzeć się ofertom publikowanym na useme.com, fiverr.com, freelancer.com, upwork.com czy guru.com. 

Chociaż zazwyczaj zamieszczane są tam pojedyncze zlecenia, to niekiedy można znaleźć również oferty stałej współpracy. Co ważne, np. na useme.com możesz się rozliczać ze zleceniodawcami poprzez ten portal, co jest możliwe poprzez opcję wystawiania faktur za ich pośrednictwem. Dzięki temu nie musisz się wiązać żadną umową ze zleceniodawcą, a także zakładać własnej działalności gospodarczej.

W jakich branżach można pracować zdalnie?

Osobną kwestią pozostaje to, w jakich zawodach można pracować zdalnie. Jest ich przynajmniej kilka, jednak wszystkie łączy wspólny mianownik. Mianowicie, pracodawcy z reguły poszukują w ten sposób specjalistów w określonym obszarze. Dodatkowo praca w takim charakterze często nie jest związana z bezpośrednim zarządzaniem zespołem, toteż codzienna obecność w biurze nie jest warunkiem koniecznym. Z tym ostatnim jednak różnie bywa.

Jak znaleźć pracę zdalną dla tłumacza?

Jednym z takich przypadków, których wykonywanie nie wymaga codziennej obecności w biurze, jest praca zdalna dla tłumacza. W tym przypadku pracodawca będzie wymagać od Ciebie osiągania określonych efektów w postaci wywiązania się z realizacji zadań. Niezależnie jednak od tego, czy będą to tłumaczenia pisemne, ustne czy tłumaczenia przysięgłe, za każdym razem dostaniesz termin wywiązania się ze swojego obowiązku, z czego będziesz rozliczany. Efektywność Twojej pracy będzie mierzona też poprzez poprawność świadczonych tłumaczeń.

Jak znaleźć pracę zdalną dla copywritera?

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku wykonywania pracy zdalnej jako copywriter. Tutaj też masz do czynienia wyłącznie z tekstem, chociaż z uwagi na różny charakter pisanych tekstów, pracodawca może oczekiwać od Ciebie pojawienia się od czasu do czasu w biurze. Ostatecznie copywriter odpowiada za kreowanie pisemnej komunikacji tak z innymi pracownikami firmy, jak i z całym otoczeniem zewnętrznym. Stąd konieczność poznania specyfiki danego przedsiębiorstwa przy stałej współpracy.

Taki wymóg najczęściej może się pojawić jedynie w momencie, gdy podejmiesz pracę jako copywriter na cały etat. Decydując się jednak na świadczenia usług dla wielu firm, rzadko spotkasz się z koniecznością pojawienia się od czasu do czasu w biurze. Wadą tego rozwiązania jest fakt, że ciągle będziesz musiał szukać nowych zleceń. Zalety? Pełna niezależność od jednego źródła przychodu. Warto jeszcze podkreślić fakt, że znając języki obce, możesz podejmować się zleceń również z innych krajów. W efekcie możesz np. zarabiać w euro, które będziesz wydawać w Polsce.

Jak znaleźć pracę zdalną dla korektora tekstów?

Nieco inaczej wygląda codzienność korektora tekstu online. Z definicji jest to osoba, która nanosi korekty zarówno na tłumaczenia, jak i na treści napisanych przez copywritera. Celem jest zapewnienie jak największej poprawności językowej tekstu, który zostanie opublikowany. Chociaż jest to praca wymagająca ogromnych kompetencji językowych, to wiąże się z nią sporo zalet. Przede wszystkim nie musisz pojawiać się w biurze, ponieważ realizujesz wyłącznie określone zadania, czyli poprawiasz teksty lub tłumaczenia. Do wad należy zdecydowanie zaliczyć fakt, że znajdziesz relatywnie niewiele tego typu ofert pracy.

Jak znaleźć pracę zdalną dla grafika?

Podobnie jak praca z tekstem, również i praca z grafiką nie wymaga codziennej obecności w biurze. Jako grafik realizujesz określone działania, jeśli zaś chodzi o kwestie koncepcyjne czy zarys wizualizacji, możesz skonsultować to za pomocą narzędzi do wideokonferencji. Nieco inaczej to wygląda, jeśli pracujesz dla sklepu internetowego i z tego tytułu będziesz chciał lub musiał połączyć zadania dla fotografa z kreacją grafiki komputerowej. W takich przypadkach będziesz z jednej strony robić zdjęcia określonych produktów, z drugiej przerabiać je w taki sposób, aby nadawały się do publikacji w Internecie.

Obszarów działalności grafika jest oczywiście znacznie więcej. Ostatecznie możesz być odpowiedzialny za tworzenie grafiki na potrzeby Social Media, e-commerce, kreacją mockupów czy być odpowiedzialnym za wizualizację i kolorystykę stron stron internetowych. Są również oferty pracy stacjonarne i w tym przypadku najczęściej takich pracowników szukają np. agencje reklamowe, drukarnie, sieci handlowe, a także biura nieruchomości. W tych ostatnich przedsiębiorstwach istnieje możliwość łączenia pracy zdalnej z pracą stacjonarną, niemniej pracodawca może oczekiwać od Ciebie, abyś co jakiś czas przyjechał do firmy.

Jak znaleźć pracę zdalną dla pracownika IT?

Pracę zdalną możesz szukać również jako programista, webdeveloper, specjalista od HTML, CSS, Python czy PHP, jako UX designer i w wielu innych “informatycznych” zawodach. W większości tych przypadków nie musisz znać specyfiki konkretnego przedsiębiorstwa. Wszystko dlatego, że skuteczność takich pracowników mierzona jest przez efekty, jakie osiągają. Równie ważna jest terminowość oraz systematyczność. Jako jednak zdalny pracownik od zadań IT będziesz musiał wyróżniać się zdolnościami komunikacyjnymi, co nie zawsze jest wymagane, będąc zatrudnionym stacjonarnie.

Jak znaleźć pracę zdalną?

Można wyróżnić jeszcze kilka innych zawodów, w których możesz pracować zdalnie. Przede wszystkim dotyczy to osób specjalizujących się w content marketingu, konfiguracji i koordynacji kampanii w Google Ads czy prowadzeniem komunikacji w Social Mediach. Niekiedy można też znaleźć takie oferty dotyczące handlowców oraz przedstawicieli handlowych. Niezależnie od tego, w jakim charakterze chcesz pracować, warto szukać ofert pracy zdalnej, które możesz znaleźć zarówno na wyspecjalizowanych portalach, jak i marketplace’ach.

Jesteś tłumaczem-freelancerem? Tłumacz dla turbotlumaczenia.pl