Kto nie chciałby studiować na którymś z brytyjskich uniwersytetów? W końcu znajdujące się tam uczelnie mają imponującą międzynarodową reputację i należą do jednych z najlepszych na świecie. Obecnie wiele osób obawia się obrać Wielką Brytanię za miejsce do studiowania. Dlaczego? Ponieważ wyszła ona z Unii Europejskiej. Faktem jest, że obecnie dostanie się na studia w Anglii, jest nieco bardziej skomplikowane niż w przeszłości. Nie oznacza to jednak, że jest niewykonalne. Dowiedz się, jak dostać się na studia w Anglii po Brexicie.

TURBOtłumaczenia dla studentów – załatwimy to!

Studia w Anglii dla Polaków – o tym musisz wiedzieć

Studiowanie na zagranicznej uczelni daje naprawdę wiele możliwości. Pozwala na poznanie innych kultur, rozwinięcie dotychczasowych umiejętności językowych oraz zdobycie wielu nowych doświadczeń. Co więcej, w niektórych krajach można znaleźć takie uniwersytety, które są cenione na całym świecie. 

Swój prestiż zawdzięczają wysokim standardom i najlepszym profesorom. Szczycą się również tym, że dawniej uczęszczały do nich jakieś osobistości. To właśnie z tych powodów warto zdecydować się na studia w Anglii. Dla wielu Polaków wydaje się to jednak trudne, a wręcz nieosiągalne. Główną zasługą tego stanu rzeczy jest wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Prawda jest taka, że nie ma się co załamywać. Studia w Anglii po Brexicie są nadal jak najbardziej możliwe.

Studia w Anglii a Brexit – jak to teraz wygląda?

Mimo wielu zmian politycznych Wielka Brytania pozostaje otwarta na przyjmowanie zagranicznych studentów. Wiąże się to jednak z nowymi wymaganiami i kosztami większymi niż dotychczas. Kraj ten zrezygnował również z uczestnictwa w programie Erasmus+. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że studia w Anglii a Brexit to zależność, która budzi niepewność i rodzi wiele pytań. 

Zacznijmy może od podstaw, czyli od tego, w jaki sposób można dostać się na brytyjską uczelnię. Obecnie, aby to zrobić, należy otrzymać wizę studencką. W jaki sposób? Otóż trzeba uzyskać odpowiednią liczbę punktów – to one decydują o kwalifikowalności osób ubiegających się o wizę. Jak dokładnie wygląda ta cała punktacja? 

Jak studiować w Anglii? Wymagania dotyczące wizy studenckiej

Aby otrzymać wizę i dostać się na studia w Anglii trzeba spełnić pewne wymagania, za które otrzymuje się konkretną liczbę punktów. Mowa tu o wykonaniu określonych procedur, takich jak wypełnienie wniosku, przedstawienie wymaganych dokumentów, a także uiszczenie opłaty wizowej. Obecnie studenci z UE muszą zdobyć 70 punktów, aby móc otrzymać wizę. 

Pierwsze 10 punktów uzyskuje się po udowodnieniu biegłości w języku angielskim na poziomie wymaganym dla danego kierunku (np. certyfikat IELTS Academic). Kolejne 10 punktów zdobywa się poprzez okazanie potwierdzenia, że jest się zdolnym do samodzielnego utrzymania (student pokrywa zarówno koszty nauki, jak i utrzymania). Pozostałe 50 punktów otrzymuje się za przedstawienie:

  • potwierdzenia przyjęcia na studia, wraz z nadanym numerem CAS,
  • kopii ważnego paszportu,
  • potwierdzenia posiadania wymaganych kwalifikacji potrzebnych na podjęcie danego kierunku,
  • zgody rodziców (dotyczy jedynie osób w wieku 16-17 lat). 

Studia w Anglii – najpopularniejsze kierunki

Zanim jednak zdecydujesz się złożyć aplikację na studia, musisz zastanowić się nad kilkoma ważnymi sprawami. Między innymi nad tym, czego tak właściwie chcesz się uczyć. Decyzja ta jest naprawdę ważna. Wybrany przez Ciebie kierunek powinien sprawiać Ci przyjemność i być dla Ciebie interesujący. Wszystko to dlatego, że studia w UK kosztują – i to dość sporo. Nierozsądne jest więc wydawanie pieniędzy na coś, co nie jest interesujące i nie przynosi żadnych korzyści.

Na jakich kierunkach warto studiować w UK?

Z tego właśnie powodu, przed złożeniem aplikacji, należy się zapoznać z dostępnymi kierunkami studiów w Anglii. Jeżeli chodzi o te najpopularniejsze, to zdecydowanie można do nich zaliczyć:

  1. Business and Law (Biznes i prawo),
  2. Art and Design (Sztuka i projektowanie),
  3. Media and Technology (Media i Technologia),
  4. Engineering and Computing (Inżynieria i informatyka),
  5. Health and Life Science (Zdrowie i nauka o życiu, psychologia)

Jakie są najciekawsze kierunki?

Nie są to jednak jedyne kierunki dostępne w Anglii. Aby zobaczyć ich pełną listę, zarejestruj się na stronie UCAS. Znajdziesz tam wszystkie potrzebne informacje. Warto również wspomnieć o tym, że w UK można znaleźć wiele niecodziennych kierunków, cieszących się sporym zainteresowaniem. Jednym z nich jest Horologia. Czego dotyczy? Zegarków mechanicznych i elektrycznych oraz sztuce pomiaru czasu.

Inne ciekawe kierunki studiów w Anglii

Jakiś inny, ciekawy kierunek? Może zainteresuje Cię etyczne hakowanie i cyberbezpieczeństwo? Nauczysz się tam jak przeprowadzać ataki hakerskie i jak im zapobiec. Jeszcze innym, interesującym kierunkiem jest zarządzanie golfem. Z pewnością spodoba się on fanom tego sportu. Pozwala na pogłębienie swojej wiedzy i doskonalenie jej zarówno w teorii, jak i praktyce. Jak widzisz, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Ile kosztują studia w Anglii?

No dobrze, ale… ile kosztują takie studia w Anglii? Zacznijmy od tego, że koszt samej wizy studenckiej wynosi £348. Należy również opłacić opiekę medyczną (healthcare surcharge), co wiąże się z wydatkiem około £1500. Jeżeli chodzi o czesne, to wynosi ono około 10,5 tys. funtów (ponad 40 tys. funtów w przypadku kierunków medycznych). Zanim Wielka Brytania wyszła z UE, możliwe było pokrycie ów kosztów z różnego rodzaju stypendiów oraz dofinansowań. Brano również pożyczki lub kredyty studenckie. Obecnie nie jest to jednak możliwe. Tego typu dofinansowania zostały odebrane zagranicznym studentom.

Jak ubiegać się o studiowaniu w Anglii?

Wiesz już, jakie są kierunki i koszty studiów w Anglii. Przejdźmy więc do samej w sobie aplikacji. Złożysz ją za pośrednictwem wspomnianej wcześniej platformy – UCAS. Możesz wybrać aż 5 szkół wyższych i posegregować je w kolejności od najlepszej (tej, na której najbardziej chcesz studiować), do najgorszej (tej “ostatecznej”). Składając aplikację, musisz wypełnić wszystkie wymagane formularze i wnieść opłatę rekrutacyjną. Należy również dostarczyć odpowiednie dokumenty – maturę oraz list motywacyjny.

Polska matura a studia w Anglii – zadbaj o odpowiednie tłumaczenia

Co do dokumentów – czy aby studiować w Anglii trzeba mieć międzynarodową maturę? Odpowiedź brzmi: nie. Twoje polskie świadectwo maturalne jak najbardziej wystarczy. Musisz jednak zadbać o to, aby zostało ono przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. To samo tyczy się listu motywacyjnego. Jeżeli jesteś zainteresowany, to z chęcią pomożemy Ci przebrnąć przez ten etap. W TurboTłumaczeniach oferujemy szybkie i profesjonalne tłumaczenia dokumentów online. Z chęcią wesprzemy Cię w realizacji Twoich marzeń o studiach w Wielkiej Brytanii.

TURBOtłumaczenia dla studentów – załatwimy to!

Najczęściej zadawane pytania:

Ile kosztują studia w Anglii?


Wiza studencka to koszt 348 funtów. Czesne to 10,5 tysiąca funtów, w przypadku studiów medycznych – 40 tysięcy funtów.

Czy studia w Anglii są płatne?


Jeśli masz status (pre-)settled, to otrzymujesz finansowania czesnego. Bez tego statusu szykuj się na czesne wielkości od 10 do 40 tysięcy funtów rocznie, bez możliwości sfinansowania z rządowego kredytu studenckiego.

Ile trwają studia w Anglii?


Studia licencjackie (undergraduate studies) trwają 3 lata, studia magisterskie (master studies) – rok.

Kiedy zaczynają się studia w Anglii?


Rok akademicki w Anglii trwa 8 miesięcy. Zaczyna się pod koniec września, a kończy pod koniec maja lub na początku czerwca.