Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, jaki jest najczęściej używany język na świecie? Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jest to angielski. Okazuje się jednak, że są jeszcze dwa inne języki, którymi posługuje się jeszcze więcej ludzi na całym świecie. Jeżeli Ciebie również interesuje to zagadnienie, zachęcamy do dalszego czytania.

Tłumaczymy w ponad 60 językach świata

Jakie są najczęściej używane języki świata?

Na świecie żyje obecnie ponad 7,7 mld ludzi. Warto wiedzieć, że tylko 5 z najczęściej używanymi językami świata to mowa ojczysta dla ok. 2,6 mld ludzi, czyli nieco ponad 1/3 całej populacji Ziemi. Jakie to są języki?

5. Arabski

Najmniej popularnym językiem z tych “najpopularniejszych” jest język arabski. Obecnie posługuje się nim ok. 295 milionów ludzi. Powstał ok. VII wieku n.e. i nierozerwalnie wiąże się z pojawieniem się religii islamu, a także początkami imperium muzułmańskiego. Co ciekawe, jest to język urzędowy aż 24 krajów, m.in. takich jak Katar, Irak, Egipt, Kuwejt, Jordania, Czad czy Mauretania.

4. Hindi

Czwartym językiem pod względem powszechności jest hindi, którym posługuje się obecnie ok. 381 milionów ludzi. Zdecydowana większość jego użytkowników mieszka w Indiach. Mówi się nim jeszcze w Nepalu, na Fidżi, na Mauritiusie i w Surinamie. Ciekawostką jest fakt, że hindi wywodzi się bezpośrednio ze starożytnego języka zwanego sanskrytem. Tworzy go bardzo wiele współczesnych dialektów, stąd ogromne zróżnicowanie hindi, które przysparza sporo problemów współczesnym językoznawcom. Swoją drogą, z powodu tego zróżnicowania znajomość jednego z dialektów nie oznacza, że dogadasz się z każdym, kto mówi językiem hindi.

3. Angielski

Z oceną popularności języka angielskiego jest pewien problem. Jeżeli mówimy o tym, dla jak wielu osób jest to mowa ojczysta, to rzeczywiście powinien zajmować 3 miejsce, ponieważ jest tak w przypadku 372 mln ludzi na całym świecie. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę liczbę osób, dla których jest to tzw. “drugi język” liczba użytkowników wzrasta do 612 mln, co teoretycznie daje mu 2 miejsce na świecie pod względem popularności. Co więcej – szacuje się, że blisko 984 mln ludzi na całym świecie jest w stanie komunikować się po angielsku, co bezapelacyjnie powinno zapewnić mu drugie miejsce. Przyjmijmy jednak kryterium “języka ojczystego” i pod tym względem angielski zdecydowanie ulega…

2. Hiszpański

… językowi hiszpańskiemu. Jest to mowa ojczysta blisko 437 mln ludzi na całym świecie, w ok. 20 państwach. Wśród krajów, w których hiszpański jest językiem urzędowym, znajdują się również takie, które zyskują coraz większe znaczenie gospodarcze. Poza Hiszpanią, po hiszpańsku mówi się w Meksyku, na Dominikanie, a także w Paragwaju, Wenezueli, na Kubie i wielu innych miejscach na świecie. Co ciekawe, jest to również jeden z języków urzędowych kilku stanów w USA (np. Nowy Meksyk).

Jaki jest najczęściej używany język świata? To chiński!

Jedno jednak nie ulega wątpliwości – bezapelacyjnie najczęściej używanym językiem świata jest chiński, który jest mową ojczystą dla blisko 1,3 mld ludzi. Szacuje się dodatkowo, że całkowita liczba jego użytkowników wynosi prawie 1,5 mld ludzi. Powinieneś jednak wiedzieć, że tak naprawdę na język chiński składają się m.in. język mandaryński, język wu i język yue. Klasyfikuje się je jednak w obrębie jednej grupy, głównie ze względu na to, że opierają się na jednym systemem piśmienniczym. Istnieją też teorie, że poszczególne języki (mandaryński, wu czy yue) to jedynie dialekty języka chińskiego, chociaż trwają spory na ten temat.

Ile jest języków na świecie?

Jak już jesteśmy przy językach, to warto mieć świadomość jednej kluczowej kwestii. Chociaż 5 najpopularniejszych używa ok. 33% całej populacji, to w sumie stanowią nieco ponad 0,07% wszystkich języków świata. Jest ich obecnie od 6 do 7 tysięcy, zaś trudności w ustaleniu konkretnej liczby stanowi niejasna do końca różnica między językiem a dialektem. Niezależnie od tego, szacuje się, że ponad połowa obecnych języków ulegnie wymarciu do 2100 roku, co może być przykrą wiadomością dla pasjonatów lingwistyki.

Jakie języki są zagrożone wyginięciem?

Które języki są zagrożone tym, że kompletnie zanikną? Wiele informacji na ten temat niesie ze sobą projekt pt. “The Endangered Languages Project”, w którym wyszczególniono 3 418 języków zagrożonych wyginięciem. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim Resígaro, Ocaina, Patwin, a także osetyjski. 

Lingwiści wskazują również na całe rodziny językowe, których wkrótce może już nie być. Należą do nich w szczególności:

  • języki abchajsko-adygijskie, którymi posługują się mieszkańcy wschodniego wybrzeża Morza Czarnego;
  • języki czukocko-kamczackie, którymi posługują się mieszkańcy Syberii;
  • języki jenisejskie, którymi również posługują się mieszkańcy Syberii;
  • języki australijskie, którymi posługują się rdzenni mieszkańcy Australii.

Jakie rodziny językowe są najpowszechniejsze?

W kompletnie innym położeniu znajdują się za to języki indoeuropejskie, którymi na co dzień posługuje się blisko 45% wszystkich mieszkańców Ziemi. Należą do niej zarówno język polski, angielski, hiszpański, jak i hindi. Czyli w zasadzie można ująć, że 3 z 5 najczęściej używanych języków świata należy do rodziny indoeuropejskiej.

Drugą rodziną językową pod względem powszechności użycia są języki chińsko-tybetańskie, którymi posługuje się ok. 22% populacji świata. To do niej należą m.in. język chiński, a także znacznie mniej znane Pwo, Brek, Kayah czy birmański.

Warto też wiedzieć, że język arabski należy do grupy języków semickich wchodzących w skład rodziny języków afroazjatyckich. Posługuje się nią ok. 5% mieszkańców Ziemi i poza arabskim, znajdują się tam m.in. egipski, libijski, tamasek/tuareski czy somalijski.

W którym kraju jest najwięcej języków?

Teoretycznie znając 3 z 5 najczęściej używanych języków świata, będziesz w stanie się dogadać niemalże z każdym. Nieco inaczej sytuacja przedstawia się, jeśli chodzi o bogactwo językowe w niektórych krajach. W samych tylko Indiach funkcjonuje ok. 400 żywych języków, z czego 21 z nich jest urzędowych. Niemniej, znając angielski bez problemu załatwisz sprawę w urzędzie, ponieważ jest to również jeden z urzędowych języków w Indiach.

Ciekawie też to wygląda w Republice Południowej Afryki. Chociaż żywych języków jest tam znacznie mniej, to znacznie więcej jest tam powszechnie używanych języków urzędowych. W sumie jest to 11 języków, które są w użyciu nie tylko w poszczególnych regionach (jak w Indiach), ale i na terenie całego RPA. Stąd trudno oprzeć się wrażeniu, że praca urzędnika w tym państwie nie należy do najłatwiejszych.

Niezależnie od wszystkich powyższych rozważań, liderem wśród krajów, w których funkcjonuje najwięcej języków, jest Papua Nowa Gwinea. Nie widać tego na pierwszy rzut oka, przynajmniej z formalnego punktu widzenia, ponieważ języków urzędowych jest tam raptem 3. Jednak w codziennym użyciu jest tam ponad 750 języków! Stanowi to ok. 12% wszystkich języków świata.  Sprawdź języki tłumaczeń dostępne w TurboTłumaczeniach!

Po co uczyć się języków?

Powstaje więc zasadne pytanie – po co się uczyć języków, skoro jest ich tak wiele? Odpowiedź nierozerwalnie wiąże się z zestawieniem tych najczęściej używanych. W praktyce znajomość tylko angielskiego pozwoli Ci dogadać się niemalże w każdym miejscu na świecie. Dodatkowo znajomość języków ułatwia znalezienie znacznie lepszej płacy, szczególnie, jeśli znasz np. norweski, arabski czy mowę innego bogatego państwa, z którym firmy chcą robić interesy. W razie potrzeby, zachęcamy do skorzystania z naszych TURBOtłumaczeń, które zamówisz w bardzo prosty sposób – wsytarczy, że skorzystasz z naszego wygodnego formularza!

Tłumaczymy w ponad 60 językach świata