Europa jest drugim najmniejszym kontynentem na świecie (zaraz po Australii). Jej powierzchnia wynosi około 10 mln km². Co więcej, zamieszkuje ją ponad 746 milionów ludzi. Posługują się oni wieloma różnymi językami, zarówno tymi ojczystymi, jak i obcymi. Warto zauważyć, że zdecydowana większość z nich należy do rodziny indoeuropejskiej. Dowiedz się, jakie są najczęściej używane języki w Europie oraz które z nich mają największy potencjał biznesowy.

Tłumaczymy w ponad 60 językach Europy i świata

Najczęściej używane języki w Europie – TOP 5

Ile języków można usłyszeć w Europie? Otóż mówi się tam aż 200 różnymi językami. Oficjalnie, kontynent ten jest domem dla 24 języków urzędowych oraz ponad 60 języków regionalnych i mniejszościowych. W porównaniu z innymi kontynentami, takimi jak Afryka, może się wydawać, że nie jest to imponująca liczba. Mimo wszystko, patrząc na powierzchnię Europy, można śmiało stwierdzić, że charakteryzuje się ona sporą różnorodnością językową. Sprawdź poniższą listę i dowiedz się, które z europejskich języków cieszą się największą popularnością.

1. Rosyjski

Pierwsze miejsce zajmuje język rosyjski, którego używa około 120 mln mieszkańców Europy. Jest on dość wyjątkowy, ponieważ w odróżnieniu od innych języków europejskich, jest on zapisywany za pomocą cyrylicy, a nie alfabetu łacińskiego. Rosyjski jest językiem urzędowym Białorusi i Rosji. Co więcej, jest on powszechnie używany w krajach Europy Wschodniej.

2. Niemiecki

Na drugim miejscu znajduje się język niemiecki, którym posługuje się około 100 milionów osób w Europie. Ma on status języka urzędowego w Niemczech, Austrii, Liechtensteinie, Luksemburgu, Belgii i Szwajcarii. Co ciekawe, niemiecki jest językiem zrozumiałym dla olbrzymiej części Europy. W tej kategorii plasuje się on na drugim miejscu – zaraz po języku angielskim. Jest on wybierany jako jeden z najczęstszych języków do nauki, zwłaszcza w Danii, Szwecji, Słowenii i Polsce.

3. Francuski

Trzecie miejsce zajmuje elegancki i melodyjny język francuski. Posługuje się nim około 80 milionów Europejczyków. Gdzie ma on status języka urzędowego? Oczywiście we Francji. Oprócz tego jest on oficjalnym językiem w 30 krajach, między innymi w Belgii, Szwajcarii i Luksemburgu. Francuski jest bardzo chętnie wybieranym językiem do nauki. Co więcej, często jest on określany językiem miłości. Nie ma w tym nic dziwnego. W końcu jest subtelny i piękny w brzmieniu.

4. Włoski

Kolejne miejsce zajmuje język włoski. Posługuje się nim około 69 milionów mieszkańców Europy. Nie jest chyba zaskoczeniem, że we Włoszech ma on status języka urzędowego. Oprócz tego jest on jednym z oficjalnych języków San Marino, Szwajcarii oraz Watykanu. Włoski jest bardzo mocno związany z łaciną, czyli językiem Starożytnego Rzymu. Bardzo często jest on kojarzony ze sztuką.

5. Angielski

Ostatnie miejsce na liście najpopularniejszych języków, używanych w Europie zajmuje angielski. Posługuje się nim 60 mln ludzi zamieszkujących ten kontynent. Z punktu widzenia jednak użytkowości, zdecydowanie należy do najpowszechniej używanego języka nie tylko w Europie, ale i na świecie. Swoją popularność zawdzięcza on temu, że w wielu krajach jest on oferowany jako przedmiot szkolny. Do krajów o najwyższym poziomie edukacji angielskiej można zaliczyć Czechy, Holandię, Szwecję i Liechtenstein.

Najtrudniejsze języki europejskie – TOP 5

Poznałeś już najpopularniejsze języki Europy. Przyszła pora, abyś przyjrzał się tym, które są uznawane za najtrudniejsze. Do tej kategorii zaliczyć można:

  1. Język polski, charakteryzujący się szeleszczącą wymową, trzema rodzajami gramatycznymi oraz rozbudowanym system odmiany wyrazów.
  2. Język islandzki, zawierający sporą ilość archaicznego słownictwa i zawiły system gramatyczny.
  3. Język grecki, którego system zgłosek i dźwięków jest ciężki do opanowania.
  4. Język węgierski, cechujący się dość skomplikowaną gramatyką i długimi wyrazami. 
  5. Język walijski, w którym obowiązują zawiłe reguły ortograficzne.

Europejskie języki biznesowe – TOP 5

Mówiąc o europejskich językach, z pewnością warto wspomnieć o tych, które mają największy potencjał biznesowy. Mogłoby się wydawać, że gwarancją zawodowego sukcesu jest znajomość języków cieszących się dużą popularnością. Jak się jednak okazuje, osoby, które znają języki niszowe, również mają wysokie szanse na zatrudnienie. Do europejskich języków biznesowych z pewnością można zaliczyć:

  1. Język norweski.
  2. Język szwedzki.
  3. Język niderlandzki (holenderski).
  4. Język islandzki.
  5. Język czeski.

Czy warto uczyć się niszowych języków? 

Znajomość co najmniej jednego z wymienionych wyżej języków jest w stanie zapewnić dobrze płatną pracę w różnego rodzaju przedsiębiorstwach. Jak zapewne już wiesz, dzisiaj nie wystarczy sama w sobie umiejętność mówienia po angielsku. Coraz częściej firmy wykazują zapotrzebowanie na te osoby, które znają minimum jeden język niszowy. W głównej mierze jest to związane z kontaktami handlowymi. Warto również wspomnieć o tym, że ludzie, którzy uczą się mniej popularnych języków, są postrzegani przez pracodawców jako osoby kreatywne i ambitne. 

Najpopularniejsze języki świata – TOP 5

Wiesz już, jak to wszystko wygląda w Europie. Przyszła pora, abyś dowiedział się, jak wygląda to w skali globalnej. Sprawdź poniższą listę i poznaj 5 najczęściej używanych języków na świecie.

1. Angielski

Największą popularnością cieszy się język angielski, który ma około 1,5 miliarda użytkowników na całym świecie. Jest on językiem urzędowym w 67 różnych krajach. Bardzo często jest on również uważany za główny język Internetu. Znajduje się w nim ponad 65% wszystkich zawartych tam treści. 

2. Chiński

Drugie miejsce zajmuje język chiński. Posługuje się nim 1,1 miliarda ludzi. Trzeba przyznać, że liczba ta jest naprawdę imponująca. Warto jednak zauważyć, że na chiński składają się m.in. język mandaryński, język yue oraz język wu. Ze względu na ten sam system piśmienniczy, są one klasyfikowane do jednej i tej samej grupy.

3. Hindi

Trzecim, najczęściej używanym językiem na świecie jest Hindi. Używa go 281 milionów ludzi, z czego zdecydowana większość z nich zamieszkuje Indie. Można go również usłyszeć w Surinamie i Nepalu oraz na Fidżi i Mauritiusie. Co ciekawe, język ten nie należy do najłatwiejszych, a do jego zapisu używa się pisma dewanagari. 

4. Hiszpański

Czwarte miejsce zajmuje język hiszpański. Jest on językiem urzędowym w 20 krajach i posługuje się nim 420 milionów ludzi na całym świecie. Można go usłyszeć w Meksyku, Wenezueli, Paragwaju, Peru, Meksyku, Hiszpanii i wielu innych krajach. Co ciekawe, jest on również powszechnie używany w Stanach Zjednoczonych, Andorze, Gibraltarze i Belize.

5. Francuski

Ostatnim na tej liście językiem jest francuski. Używa go 274 mln ludzi na całym świecie. Jest on językiem urzędowym w 29 krajach. Czyni go to drugim najczęściej używanym językiem urzędowym, zaraz po angielskim. Gdzie dokładnie można go usłyszeć? Między innymi we Francji, Szwajcarii, Luksemburgu, Kanadzie i Belgii. 

Tłumaczenie języków europejskich

Jak widać, mimo iż Europa nie należy do największych kontynentów na świecie, może pochwalić się całkiem sporą ilością języków. Czy warto jest się ich uczyć? Oczywiście, że tak. Umiejętność mówienia w wielu różnych językach pozwala nie tylko na osiągnięcie bardziej atrakcyjnych zarobków, ale również na bezproblemowe porozumiewanie się z ludźmi z innych krajów. Jak jednak zapewne wiesz, nie sposób opanować każdy możliwy język.

Z tego właśnie powodu, zawsze można zwrócić się do nas i naszych TurboTłumaczy. Oferujemy tłumaczenia w ponad 60 różnych językach świata i 304 parach językowych. Znajdziesz u nas wszystkie wymienione w artykule języki. Działamy szybko, profesjonalnie i całkowicie online. Jeżeli szukasz tłumaczenia języków europejskich (i nie tylko), to koniecznie sprawdź naszą ofertę.

Tłumaczymy w ponad 60 językach Europy i świata

Jakie są najtrudniejsze języki w Europie?

1. Język polski
2. Język islandzki
3. Język węgierski
4. Język walijski

Jakie są najpopularniejsze języki świata?

1. Angielski
2. Chiński
3. Hindi
4. Hiszpański
5. Francuski

Jakie są najczęściej używane języki w Europie?

1. Rosyjski
2. Niemiecki
3. Francuski
4. Włoski
5. Angielski