Wyjazd do pracy za granicę to poważna decyzja. Często się okazuje, że podejmujesz ją na całe życie. Niezmiernie ważne są pierwsze kroki w nowym otoczeniu, najważniejsze zaś to znaleźć dobrą pierwszą pracę. Najlepiej taką, dzięki której będziesz mógł się rozwinąć, podszkolić język i wyrobić sobie pozytywną opinię na rynku pracy. Istnieje kilka sposobów szukania zatrudnienia w innym kraju. Jednym z najczęściej wybieranych jest korzystanie z pośredników. Jak znaleźć legalne agencje pracy za granicą? Jak je zweryfikować?

Praca za granicą? Przetłumacz niezbędne dokumenty.

Jakie są legalne agencje pracy za granicą?

Szukając szczęścia w życiu zawodowym w innym kraju, warto skorzystać ze znanych i co najważniejsze, legalnych agencji pracy za granicą. Do wyboru masz w zasadzie dwa rozwiązania. Szukasz albo międzynarodowej i uznanej firmy albo korzystasz z oferty certyfikowanej agencji pracy za granicą, która działa w Twoim macierzystym kraju.

Jakie są największe agencje pracy za granicą?

Na rynku funkcjonuje wiele uznanych międzynarodowych marek, które zajmują się pośrednictwem pracy. Ogromnym atutem korzystania z ich oferty jest fakt, że są to firmy o ugruntowanej pozycji rynkowej i swoim działaniem obejmują często kilkadziesiąt państwa z całego świata. Minus jednak wynika z wielkości tych organizacji. Często brakuje indywidualnego traktowania, co może być bardzo dotkliwe w momencie, gdy trafisz na złego pracodawcę. Procesowanie Twojej reklamacji może być utrudnione, a co za tym idzie – będziesz zdany wyłącznie na siebie.

Warto jednak pamiętać, że tak duże korporacje mają wypracowane procesy, które w założeniu pomagają przeciwdziałać takim zjawiskom. Tak to działa przynajmniej w teorii. Dlatego zanim podejmiesz decyzję o skorzystaniu z usług którejś z tych agencji, przeczytaj opinie i zasięgnij języka wśród znajomych lub na grupach społecznościowych. Najlepiej, jeśli te opinie będą dotyczyć oddziału w wybranym kraju.

Agencja pracy Randstad

Jedną z największych legalnych agencji pracy za granicą jest Randstad. Początek tej organizacji sięga już 1960 roku. Firma została założona w Amsterdamie przez dwóch świeżo upieczonych wówczas absolwentów – Fritsa Goldschmeding i Gera Daleboudt. Obecnie Randstad funkcjonuje w 39 krajach na całym świecie, świadcząc usługi pośrednictwa pracy zarówno dla pracowników szukających zatrudnienia zarówno na sezon, jak i na stałe. 

Agencja pracy Adecco

Jeszcze dłuższym rodowodem może pochwalić się agencja pracy Adecco. Chociaż obecna marka funkcjonuje od 1994 roku, to warto pamiętać, że jest wynikiem fuzji. Protoplastami współcześnie działającej organizacji są dwie agencje pracy za granicą: powstała w 1957 roku w Lozanie “Adia” oraz powstała w 1964 roku w Lyonie “Ecco”. Aktualną siedzibą Adecco jest Glattburg w Szwajcarii. Decydując się na współpracę z nimi, otrzymasz dostęp do tysięcy ofert pracy z 60 krajów na wszystkich kontynentach. Obecnie z usług tej agencji korzysta ponad 33 tys. pracowników, co powinno być najlepszą rekomendacją.

Agencja pracy Kelly Services

Najstarszą z opisywanych agencji pracy za granicą jest zdecydowanie Kelly Services. Powstała już w 1946 roku w Troy w stanie Michigan (USA), założycielem natomiast był Russell Kelly. Tylko w 2018 roku ta organizacja znalazła zatrudnienie dla ponad 8 tys. pracowników. Sama marka bardzo mocno eksponuje rodzinne tradycje, co przekłada się na dosyć dobre opinie od osób, które dotychczas korzystały z ich oferty. W jakich krajach możesz znaleźć zatrudnienie? Najlepiej będzie, jak sam skontaktujesz się z polskim oddziałem, ponieważ na stronach internetowych nie figuruje żadne oficjalne zestawienie.

Agencja pracy Manpower

Jeżeli chodzi o wiek, to legalna agencja pracy Manpower powstała tylko dwa lata później, niż Kelly Services. Miało to miejsce dokładnie w 1948 roku w USA. Obecnie jest to jedna z największych tego typu firm na świecie, na co wskazuje fakt posiada swoich oddziałów w ponad 80 krajach. Jak łatwo się domyślić, dzięki Manpower możesz znaleźć zatrudnienie w każdym z nich. Za ofertą tego przedsiębiorstwa przemawia wieloletnie doświadczenie, a także pozytywne opinie.

Legalne agencje pracy za granicą w Polsce

Jeżeli jednak masz obawy przed podjęciem współpracy z międzynarodową marką, możesz równie dobrze poszukać legalnej agencji pracy za granicą w Polsce. Pełną listę certyfikowanych firm znajdziesz na stronie stor.praca.gov.pl. Korzystając z oferty którejś z nich masz pewność, że nie trafisz na nielegalnego pośrednika, który za swoje działania nie ponosi żadnej odpowiedzialności. Sposób działania wyszukiwarki jest prosty – po lewej stronie ustawiasz wszystkie parametry, a po ich zaakceptowaniu po prawej stronie wyświetli Ci się lista legalnych agencji pracy za granicą. 

Jak sprawdzić agencję pracy za granicą?

Zanim skontaktujesz się z którąś z wyszukanych agencji, popytaj swoich znajomych o ich doświadczenia. Prawdopodobnie znasz kogoś, kto pracował za granicą i być może korzystał z oferty agencji, którą bierzesz pod uwagę. Wskazane jest również wyszukanie opinii w Internecie, które znajdziesz m.in. na wizytówkach Google lub na GoWork. Dobrym źródłem informacji są wszelkiej maści fora internetowe, na których ludzie dzielą się swoimi doświadczeniami. Warto również zasięgnąć języka na którejś z grup społecznościowych na Facebooku. Pamiętaj jednak, że część negatywnych i pozytywnych opinii może być opłacana przez konkurencję lub samą agencję. Warto więc być wyczulonym na tym punkcie, aby nie zostać źle poinformowanym.

Jak znaleźć legalne agencje pracy w innych krajach?

Alternatywnym rozwiązaniem jest znalezieniem legalnych agencji pracy za granicą w kraju, do którego chcesz wyjechać. Praktycznie każde państwo w Unii Europejskiej posiada wyszukiwarkę certyfikowanych przedsiębiorstw, zajmujących się pośrednictwem pracy. Warto więc wyszukać je w Google i sugerować się wyłącznie informacjami z rządowych stron. Dzięki temu masz pewność, że trafisz na legalnie działającą agencję, która może ponieść konsekwencje w przypadku prowadzenia działań na Twoją niekorzyść.

Jak się przygotować do wyjazdu do pracy za granicą?

Jak już znajdziesz agencję pracy, z której oferty chcesz skorzystać, warto się właściwie przygotować do wyjazdu. Faktem jest, że znacznie lepsze warunki zatrudnienia otrzymasz, jeśli znasz wybrany język obcy. Istnieją jednak możliwości wyjazdu za granicę bez znajomości języka. W takich przypadkach warto się go mimo wszystko nauczyć podczas pobytu, aby poprawić swoją sytuację na rynku w najbliższej przyszłości.

Tłumaczenia dokumentów zawodowych

Poza znajomością lub nauką języka obcego, warto przygotować listę dokumentów zawodowych. Szczególnie tych, które bezpośrednio wiążą się z branżą, w jakiej przyjdzie Ci pracować. Zadbaj też o dobre tłumaczenia dokumentów, takich jak: potwierdzenie kwalifikacji, dyplomy, certyfikaty, świadectwa ukończenia studiów itp. Musisz pamiętać, że pracodawca niekoniecznie musi rozumieć Twój język ojczysty, warto więc dostarczyć mu dokumenty przetłumaczone na język, którym się posługuje na co dzień.

Obowiązkowo musisz też pamiętać o tłumaczeniu CV, a także o tłumaczeniu listu motywacyjnego. Szczególnie ten drugi dokument warto załączyć do swojej aplikacji o pracę, nawet jeśli nie jest wymagany w ogłoszeniu. List motywacyjny jest szansą na przedstawienie swojej osoby jeszcze przed rozmową kwalifikacyjną. Możesz w nim opowiedzieć również o swoim doświadczeniu, wartościach i podejściu do obowiązków. Jeśli dobrze go napiszesz, zwiększysz swoją szansę na zatrudnienie i dasz się poznać swojemu pracodawcy, zanim ten Cię zaprosić na rozmowę.

Legalne agencje pracy za granicą – co warto zapamiętać?

Decydując się pracować w obcym kraju, warto skorzystać z usług legalnej agencji pracy za granicą. Szczególnie jeśli nie masz doświadczenia, a także nie masz zaufanych osób, które mogą Ci pomóc w znalezieniu pierwszej pracy. Na rynku istnieje bardzo dużo firm, które zajmują się taką działalnością. Twoim zadaniem jest wybór takiej, która faktycznie pomoże Ci w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości. Zła decyzja może mieć bardzo negatywne konsekwencje, co skutecznie zniechęci Cię do takich wyjazdów w przyszłości.

Tłumaczymy dokumenty pracownicze