Czy warto znać języki obce? Oczywiście, że tak. W dobie postępującej globalizacji, umiejętność ta jest bardzo ceniona i daje naprawdę wiele korzyści. Mowa tu m.in. o atrakcyjnych warunkach zatrudnienia, większych zarobkach, możliwości studiowania za granicą oraz pracy w międzynarodowej firmie. Patrząc na ilość zalet, z łatwością można stwierdzić, że czas i trud, jaki trzeba włożyć w naukę innego języka, jest jak najbardziej opłacalny. Przydatne jest jednak wiedzieć, jakich języków warto się uczyć. Sprawdź, które języki obcenajbardziej przyszłościowe.

TURBOtłumaczenia w ponad 60 językach świata

Jakich języków warto jest się uczyć?

Flora Lewis powiedziała kiedyś, że “nauka nowego języka to nie tylko nauka innych słów określających te same rzeczy, to nowy sposób myślenia o różnych sprawach”. Trzeba przyznać, że miała ona rację – znajomość języków obcych pozwala spojrzeć na świat z zupełnie innej perspektywy.

Przy nauce języków, zdobywa się cenną wiedzę na temat kultury, obyczajów i zachowań panujących w kraju, w którym dany język jest powszechnie używany. Co więcej, znając inne języki, można śmiało zwiedzać świat, zdobyć wymarzoną pracę, studiować za granicą i oglądać ulubione seriale bez konieczności włączania lektora. Jakich języków warto jest się uczyć

  • Najczęściej używanych,
  • potrzebnych na rynku pracy,
  • używanych w sąsiednich krajach,
  • zagrożonych wyginięciem.

Ranking najczęściej używanych języków obcych

Zacznijmy od najważniejszego kryterium, często branego pod uwagę przy wyborze języka do nauki, czyli od popularności. Ludzie najchętniej uczą się dość uniwersalnych języków, pozwalających na komunikację z największą liczbą osób. Jakie są więc najczęściej używane języki na świecie? Według danych podanych przez Statista Research Department ranking języków obcych na rok 2021 wygląda następująco:

  1. angielski (1,35 mld użytkowników),
  2. chiński (1,20 mld użytkowników),
  3. hindi (600 mln użytkowników),
  4. hiszpański (543 mln użytkowników).

Języki przyszłości – czyli jakie? Poznaj najpotrzebniejsze języki na rynku pracy.

Wiesz już, jakie są najpopularniejsze języki na świecie. Z pewnością ich znajomość pozwoli Ci się porozumieć z większością obcokrajowców. Ale… czy są to języki przyszłości? Czy któreś z nich dają szansę na większe zarobki lub lepsze zatrudnienie? Jeżeli chodzi o najbardziej pożądane języki na rynku pracy, to obecnie są nimi: angielski, niemiecki, francuski i hiszpański. Dlaczego? Ponieważ kraje, w których się ich używa, są dla Polski bardzo ważnymi partnerami handlowymi. Sprawdź języki tłumaczeń w TurboTłumaczeniach.

Warto wspomnieć o tym, że znajomość angielskiego jest aktualnie wymagana niemalże w każdej firmie i to nie tylko na stanowiskach kierowniczych. Umiejętność posługiwania się jeszcze innym językiem pozwala więc wyróżnić się na tle innych kandydatów. Okazuje się, że opłacalna jest znajomość także tych mniej popularnych języków. Wysokich zarobków mogą się spodziewać osoby znające arabski, chiński, japoński oraz języki skandynawskie

Czy rosyjski jest przydatny?

A co z językiem naszych największych zagranicznych sąsiadów, czyli językiem rosyjskim? Czy jest on przydatny? Oczywiście, że tak. Wielkość Rosji, jej wschodząca gospodarka i zasoby naturalne (największy producent ropy naftowej na świecie) pokazują atrakcyjność tego kraju dla biznesu. Co więcej, Rosja należy do BRIC, co czyni ją jedną z największych światowych potęg o znaczących wpływach.

Warto również spojrzeć na dane udostępnione przez Statista Research Department. Pokazują one, że język rosyjski ma obecnie 258 milionów mówców, co czyni go 8 najczęściej używanym językiem na świecie. Co ciekawe, jest to również drugi najczęściej używany język w treściach stron internetowych. Rosyjski z pewnością jest przyszłościowy i warto go znać.

Języki zagrożone wyginięciem – po co się ich uczyć?

Jakich jeszcze języków warto jest się uczyć? Są to języki zagrożone wyginięciem. Ale… jak to? Po co uczyć się języków, które i tak umierają? Odpowiedź jest prosta – po to, aby je uratować. Kiedy język wymiera, wraz z nim świat traci wiele aspektów kultury. Poezje, pieśni i mity napisane w mało popularnych językach nie są tak łatwe do przetłumaczenia, jak mogłoby się wydawać. W związku z tym, tracąc język, traci się również część pewnej historii. 

Warto jest więc uczyć się umierających języków. Pozwala to utrzymać je przy życiu i dowiedzieć się wielu nieznanych dotąd rzeczy. A więc, jakie są to języki?

Język manx

Zacznijmy może od języka manx. Jest to język, który uległ gwałtownemu zanikowi i inspirującemu odrodzeniu. Wywodzi się on z wyspy Man, położonej na Morzu Irlandzkim. Język ten uznano za martwy w 1974 roku, podczas gdy zmarł jego ostatni użytkownik. Jak jednak wcześniej wspomnieliśmy, historia manx się nie zakończyła. Podjęto odpowiednie działania systemowe i wskrzeszono ten fascynujący język. Obecnie posługuje się nim około 1 600 ludzi, z czego 56 osób zadeklarowało, że jest to ich pierwszy język. Historia manx jest naprawdę ciekawa. Warto jest ją poznać.

Język istrorumuński

Kolejnym zagrożonym wyginięciem językiem jest istrorumuński. Posługuje się nim ok. 300 ludzi, znajdujących się w północnej części półwyspu Istria w Chorwacji. Osoby te zamieszkują głównie tereny wiejskie – Žejane, Šušnjevica i kilka innych wiosek. W języku istrorumuńskim można wyróżnić dwa osobne dialekty: 

  • cicci (wieś Žejane)
  • vlahi (Šušnjevica i sąsiednie wioski). 

Warto również wspomnieć o tym, że w języku tym występuje więcej słów pochodzenia słowiańskiego niż w języku rumuńskim. Co więcej, spora ilość językoznawców spiera się o to, czy język istrorumuński nie powinien zostać uznany za dialekt języka rumuńskiego. Zamiast spierać się o tego typu rzeczy, o wiele lepszym pomysłem byłoby zadbanie o przeżycie języka. Zwłaszcza, że jego znikoma liczba użytkowników jest dla niego naprawdę sporym zagrożeniem.

Język romansz (retoromański)

W nieco lepszej sytuacji znajduje się język romansz. Posługuje się nim 44 tys. osób. Jest on używany w szwajcarskim kantonie Gryzonia: Sursilvan, Sutsilvan, Surmiran, Puter, Vallader. W 1919 roku, została założona Liga Retoromańska, która miała za zadanie utrzymać umierający wówczas język romansz przy życiu. Dzięki niej, w 1938, Szwajcarski rząd uznał go za jeden z języków państwowych. Z pewnością, ma on się o wiele lepiej od wymienionych przed nim wymierających języków. Mimo to, warto jest się go uczyć i przyczynić się do utrzymywania go przy życiu.

Najbardziej przyszłościowe języki obce – dlaczego powinieneś je znać

W zglobalizowanym świecie, umiejętność mówienia w wielu językach jest naprawdę przydatna. Nauka języków obcych pozwala na zrozumienie historii i kultury innych krajów. Co więcej, pomaga przełamywać bariery i łączy ludzi z całego świata. Daje szansę na lepsze zarobki, atrakcyjne warunki zatrudnienia oraz łatwiejsze i tańsze podróże. Podsumowując: znajomość innych języków otwiera szereg drzwi prowadzących do ciekawego i satysfakcjonującego życia osobistego i zawodowego.

Tłumaczenia popularnych i egzotycznych języków