Wyjazd do obcego państwa może być wielkim szokiem kulturowym. Zwłaszcza w sytuacji, w której nie znasz języka obcego. Z pomocą przychodzi jednak technologia, której rozwój przyniósł ze sobą mnóstwo nowych możliwości. Należą do nich m.in. aplikacje do tłumaczenia hiszpańskiego. Wyposażone są w wiele różnych funkcji, daleko wykraczających poza możliwości standardowych słowników.

Hiszpański? Przetłumaczymy to.

Tłumacz Google na telefon

Jedną z najciekawszych aplikacji do tłumaczenia hiszpańskiego jest Tłumacz Google. Potrafi nie tylko robić zdjęcia, ale przede wszystkim przetłumaczyć wszystko, co się na nich znajduje. Kiedy więc będziesz podróżować z plecakiem po Europie i będziesz chciał dowiedzieć się, co znajduje się na jakiejś ulotce — po prostu zrób zdjęcie. Twój telefon przetłumaczy jej zawartość za Ciebie. Ciężki słownik czy ręczne wpisywanie literek do innej aplikacji staje się zbędne.

Co ważne — Tłumacz Google nie ogranicza się wyłącznie do języka hiszpańskiego i angielskiego. Dzięki niej jesteś w stanie tłumaczyć z wielu różnych języków, co znacząco zmienia dotychczasowe oblicze podróży.

Aplikacja może zrobić prawie wszystko (oczywiście — w obrębie tłumaczeń). Wystarczy zrobić zdjęcie dowolnego tekstu, aby za chwilę trzymać tłumaczenie. Kluczową kwestią pozostaje fakt, że w miarę poprawne są zarówno gramatyka, jak i słownictwo. Wszystko dzięki temu, że Tłumacz Google wykorzystuje sztuczną inteligencję, aby zmienić szyk zdania w taki sposób, aby brzmiało jak najbardziej naturalnie.

Ile to kosztuje? Nic — wszystkie funkcje dostępne są za darmo. Dodatkowo masz możliwość pobrania pakietów językowych na swój smartfon, co daje Ci możliwość tłumaczenia z hiszpańskiego nawet bez dostępu do Internetu.

Mów i tłumacz, tłumacz ustny i głosowy

Mów i tłumacz to aplikacja mobilna, której głównym zadaniem jest wyłapywanie wypowiadanych słów i ich tłumaczenie w czasie rzeczywistym. Teoretycznie Tłumacz Google również ma takie możliwości, jednak w tym przypadku zostały one dopracowane do perfekcji.

Wszystko, co musisz zrobić, to dokładnie to, co sugeruje nazwa aplikacje — po prostu mówić. Wypowiadasz słowo lub całe zdanie, które chcesz przetłumaczyć, naciskasz przycisk i pozwalasz aplikacji przetłumaczyć słowa na wybrany przez Ciebie język.

Aplikacja działa również na odwrót. Czy ktoś próbuje wyjaśnić coś ważnego w języku hiszpańskim i nie masz pojęcia, o co chodzi? Po prostu trzymaj telefon w rękach. Dzięki temu aplikacja wykona tłumaczenie w czasie rzeczywistym.

Mów i tłumacz zaoszczędzi ci wielu bólów głowy. Szczególnie wtedy, kiedy spacerujesz ulicą i chcesz kogoś zapytać o drogę bez znajomości hiszpańskiego. Wprawdzie czasami dobrze jest się zgubić, aby odkryć piękne miejsca z dala od głównego szlaku turystycznego. Nieco to inaczej jednak wygląda w sytuacji, gdy idziesz na umówione spotkanie lub po prostu ktoś na Ciebie czeka. Wówczas wszystkie sposoby na oszczędność czasu potrzebnego na dotarcie do miejsca docelowego są na wagę złota.

iTranslate — aplikacja do tłumaczenia hiszpańskiego

iTranslate jest podobny do powyższej aplikacji, ale z kilkoma różnicami. Ona również opiera się na tym, że tłumaczy na hiszpański wypowiadane słowa. Różnicą jest jednak fakt, że w iTranslate zapisze się historia całej rozmowy. Możesz więc w dowolnej chwili do niej wrócić, co może być przydatne np. w momencie zapytania kogoś o drogę. Może się przecież zdarzyć, że nie zapamiętasz wszystkich szczegółów.

Ciekawą funkcją iTranslate jest dodanie określonych tłumaczeń do ulubionych. Funkcja jest szczególnie pomocna w momencie, w którym znajdziesz się po raz kolejny w identycznej sytuacji. Dzięki temu w szybki i prosty sposób powrócisz do przetłumaczonych słów lub zdań, a co za tym idzie — szybciej wybrniesz z zaistniałej sytuacji.

Darmowa wersja iTranslate daje Ci możliwość tłumaczenia tego, co mówisz. Możesz alternatywnie wpisywać frazy lub całe zdania. Atutem aplikacji jest niezwykle przyjazny interfejs, który znacząco podnosi komfort użytkowania.

SpanishDict — słownik hiszpańskiego online na telefon

Aplikacja SpanishDict wyróżnia się bardzo rozbudowanymi funkcjonalnościami. Już na ekranie startowym zobaczysz wszystkie opcje, z których możesz korzystać. Wyszukiwarka daje Ci możliwość korzystania z aplikacji tak, jak ze standardowego słownika — po prostu wpisujesz jakieś słowo lub zdanie i szukasz tłumaczenia. Ciekawym dodatkiem jest możliwość koniugacji czasowników, co może okazać się bardzo pomocne w momencie, w którym starasz się zorientować np. w tym, czy Twój rozmówca mówi w czasie przeszłym czy teraźniejszym.

SpanishDict wyświetla również słowo dnia. Pokazuje się ono na ekranie w języku hiszpańskim. Widzisz również jego definicję, jest też opcja uruchomienia funkcji, dzięki której usłyszysz sposób wypowiadania słowa przez hiszpańskiego lektora. To bardzo ciekawa funkcja dla osób, które chcą uczyć się hiszpańskiego, ponieważ pomaga rozbudować swoje zasoby leksykalne z każdym dniem.

W SpanishDict znajdziesz też najczęstsze rozmówki, obejmujące takie dziedziny życia, jak sport, zakupy, zwiedzanie, biwakowanie czy zdrowie. Fakt, że masz do tego dostęp w swoim smartfonie, jest niezwykle komfortowy. Szczególnie gdy jeszcze nie znasz hiszpańskiego na tyle dobrze, aby biegle się nim posługiwać i znajdziesz się w sytuacji, w której musisz np. zapytać o drogę. Masz też możliwość wprowadzenia własnych tłumaczeń, co pozwala na budowanie osobistej bazy rozmówek.

Aplikacja oferuje nie tylko tłumaczenia na hiszpański, ale również pewną formę rozrywki. Znajdziesz tam prostą grę słowną, dzięki której zaczniesz uczyć się tego języka. Są to proste fiszki, które pomogą Ci rozbudować swoje słownictwo. Na początku dotyczy to prostych słów, takich jak rojo i casa. Z biegiem czasu zmienia się poziom trudności i będziesz musiał przyswoić sobie takie frazy jak np. alcurnia.

Spanish Dictionary + – aplikacja do tłumaczenia i nauki hiszpańskiego

Słownik, który zawsze możesz mieć pod ręką, może okazać się niezwykle cenny w podróży. Spanish Dictionary + jest niezwykle przydatną aplikacją do tłumaczenia hiszpańskiego i łączy w sobie wiele różnych funkcjonalności — zarówno słownik, jak i słowo dnia, kilka gier słownych czy możliwość skanowania OCR.

Opcja słowo dnia działa podobnie jak w SpanishDict. Z tym wyjątkiem, że dziennie generowanych jest 5 takich słów, z podziałem na kategorie: ogólne, akademickie, standardowe, wspólne i zaawansowane. Sukcesywne powiększanie swojego hiszpańskiego słownictwa wymaga od Ciebie jednak znajomości angielskiego, ponieważ w tym języku podawane są słowa dnia. Dodatkową funkcją jest możliwość dzielenia się nimi na Twitterze oraz Facebooku, możesz więc zachęcić inne osoby do wspólnej nauki.

Spanish Dictionary + zawiera również kilka gier słownych. Podobnie jak w SpanishDict, znajdziesz tam fiszki, które są niezwykle pomocne w przyswajaniu nowej leksyki. Oprócz fiszek, masz możliwość zagrania jeszcze w trzy inne gry: Boost Memory, Multiple Choice i Guess Words. To wszystko sprawia, że korzystając z aplikacji, nieustannie doskonalisz swoje umiejętności językowe.

W odróżnieniu od większości mobilnych słowników online, w Spanish Dictionary + znajduje się również skaner OCR — podobnie jak w Tłumaczu Google. To bardzo przydatna opcja, którą docenisz podczas pobytu za granicą. Biorąc wszystko razem pod uwagę okazuje się, że Spanish Dictionary + jest najbardziej kompletną aplikacją do tłumaczenia hiszpańskiego — oprócz niej w gruncie rzeczy nie będziesz potrzebować żadnej innej.

Jaką aplikację do tłumaczenia hiszpańskiego wybrać?

To, na które rozwiązanie się zdecydujesz, będzie oczywiście zależeć od Ciebie i Twoich oczekiwań. Duży wpływ na to będzie miało przede wszystkim przeznaczenie aplikacji do tłumaczenia hiszpańskiego — kwestia tego, czy chcesz się uczyć tego języka czy tylko nie zgubić się w obcym miejscu. Wyżej wymienione propozycje są najciekawsze na rynku i zdecydowanie warto sięgnąć po jedno z tych rozwiązań. Pamiętaj, że w instalowaniu aplikacji na smartfonie jest jak w życiu — warto zachować zdrowy umiar i nie pobierać wszystkich jednocześnie. 

Hiszpański? Przetłumaczymy to.