O czym należy pamiętać, wybierając się w podróż? Z pewnością o smartfonie. To małe urządzenie jest niemalże niezbędne – za jego pomocą można znaleźć najbliższy nocleg, zakupić bilety lotnicze i dokonać rezerwacji miejsca w restauracji. Oczywiście, do tego wszystkiego potrzeba odpowiednich aplikacji. Na rynku jest ich naprawdę wiele. Pozwalają one na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy oraz sprawiają, że wyjazdy stają się mniej stresujące. Dowiedz się, które z nich są warte uwagi.

Planujesz podróż? Przetłumacz niezbędne dokumenty.

Najlepsze aplikacje podróżnicze, które warto pobrać na telefon

Jeszcze nie tak dawno zaplanowanie wyjazdu było naprawdę wymagającym zadaniem. Trzeba było udać się do biura podróży oraz zarezerwować lot i miejsce w hotelu. Pojawiały się również problemy z dojazdami do niektórych miejsc, wymianą walut oraz dogadaniem się z mieszkańcami zagranicznych miast. Dzisiaj, wszystko to wygląda zupełnie inaczej – za pomocą aplikacji każdą z wymienionych wyżej rzeczy można załatwić niemalże jednym kliknięciem. Sprawdź, jakie apki warto zainstalować na smartfona, zanim wybierze się w podróż.

Aplikacje do rezerwacji noclegów (hotele i inne miejsca na pobyt)

Jedną z podstawowych rzeczy, o które trzeba zadbać decydując się na wyjazd, jest nocleg. Nie zawsze udaje się zarezerwować sobie miejsce przed podróżą. Szukanie miejsca w hotelu podczas pierwszego dnia wyjazdu może okazać się nie lada wyzwaniem. Na szczęście, istnieją specjalne aplikacje dla podróżujących, które pozwalają na szybkie i łatwe zarezerwowanie noclegu. Dzięki nim nigdy nie znajdziesz się w sytuacji bez wyjścia.

Czym jest Booking.com?

Jedną z najlepiej ocenianych aplikacji jest Booking.com. Umożliwia ona dokonanie rezerwacji w hotelach, prywatnych kwaterach wakacyjnych, hostelach i apartamentach na całym świecie. Dodatkowo pozwala na przejrzenie wszystkich odbytych, aktualnych i zaplanowanych noclegów oraz pokazuje dostępne rabaty lojalnościowe. Co więcej, posiada prosty interfejs i jest łatwa w użyciu. Z pewnością warto jest mieć ją zainstalowaną na swoim telefonie.

Airbnb – szybka rezerwacja miejsc noclegowych

A co w przypadku, gdy chce się zarezerwować nocleg w prywatnym mieszkaniu lub domu? W takiej sytuacji warto skorzystać z Airbnb. Aplikacja ta jest prosta w obsłudze – wystarczy wpisać w niej miejsce docelowe i przefiltrować otrzymane wyniki na podstawie własnych upodobań. Możliwe jest ich wyświetlanie na podstawie typu domu, wymaganych udogodnień oraz ceny. Istnieje również opcja dla tych, którzy zapomnieli wcześniej dokonać rezerwacji. Apka posiada opcję, dzięki której wyświetlają się tylko te obiekty, które nie wymagają wcześniejszego zatwierdzenia. Z pewnością jest to rozwiązanie, które warto mieć w swoim smartfonie.

Aplikacje do planowania podróży – mapy

Innymi, wartymi uwagi aplikacjami są te, które zawierają w sobie mapy. Dzięki nim nie da się zgubić podczas wycieczek. Zawsze dociera się tam, gdzie się zaplanowało. Niektóre z nich umożliwiają jedynie znalezienie najkrótszej trasy. Inne oferują o wiele więcej, np. pozwalają na integrację z mediami społecznościowymi i udostępnianie na nich swojej lokalizacji oraz przebytych tras.

Google Maps, czyli mapy Google

Google Maps to jedna z najczęściej używanych aplikacji do wyznaczania tras. Pozwala na wybór wielu różnych metod transportu i informuje o aktualnych problemach z ruchem drogowym. Pokazuje kilka możliwych tras oraz ile czasu zajmuje ich pokonanie. Co ważne, aplikacja działa w trybie offline. Mapy można pobrać na urządzenie i korzystać nawet wtedy, gdy nie ma się dostępu do Internetu. Sam w sobie interfejs jest naprawdę prosty – aby wyszukać połączenie, należy wpisać punkt startowy (np. dworzec główny) i punkt końcowy (np. nazwę hotelu). Google Maps to obowiązkowa aplikacja przy każdej podróży (zarówno tej małej, jak i dużej).

Maps.me – turystyczny niezbędnik

Inną aplikacją służącą do wyznaczania tras jest Maps.me. Korzysta z niej ponad 90 mln osób. Podobnie jak mapy Google, działa w trybie offline i pokazuje aktualny stan ruchu drogowego. Dzięki niej można dotrzeć do najbliższego bankomatu czy restauracji. Dodatkowo aplikacja pozwala na udostępnienie swojej lokalizacji znajomym. Ciekawą opcją są przewodniki turystyczne, które pozwalają na zwiedzenie atrakcji znajdujących się w danym miejscu punkt po punkcie. Maps.me to naprawdę ciekawa i pomocna aplikacja na smartfona.

Transport, przejazdy i bilety – jak to ogarnąć?

O czym jeszcze należy pomyśleć, decydując się na wyjazd? O transporcie w miejscu docelowym. Istnieje wiele różnych środków transportu, m.in. taksówki, tramwaje, autobusy oraz metra. Warto jest więc wiedzieć, jakie są aplikacje, które umożliwiają szybki zakup biletów czy zamówienie kierowcy. Poznaj najciekawsze aplikacje do przejazdów, które pomagają przemieszczać się między interesującymi atrakcjami oraz pozwalają na sprawne i tanie zwiedzanie.

Uber – transport wewnątrz miasta

Czy istnieje aplikacja umożliwiająca zamówienie przejazdu samochodem osobowym? Oczywiście, że tak. Nazywa się Uber. Czym różni się ona od wezwania klasycznej taksówki? Tym, że za jej pomocą można z góry zapłacić za transport i wyznaczyć trasę bez kontaktu z kierowcą (co jest bardzo przydatne, gdy nie zna się jakiegoś języka). Wyznaczona przez użytkownika trasa zostaje automatycznie przekazana na urządzenie kierowcy.  Dodatkowo możliwe jest śledzenie aktualnego położenia samochodu. Warto również wspomnieć o tym, że aplikacja oferuje różnego rodzaju rabaty – które pozwalają zaoszczędzić na podróżowaniu.

Sprawdź przesiadki z aplikacją Rome2Rio

Inną aplikacją, pozwalającą na zorganizowanie transportu jest Rome2Rio. Za jej pomocą można wyznaczyć trasę z jednego punktu do drugiego i sprawdzić dostępne środki transportu. Rome2Rio wyświetla opcje podróży wraz z szacowanymi cenami i czasem trwania. Dodatkowo oferuje pomocne wskazówki, takie jak najdogodniejsze miejsca przesiadek. Co więcej, za jej pomocą można zakupić bilet na przyjazd. Z pewnością jest to aplikacja, która warto mieć zainstalowaną na swoim telefonie.

Przydatne narzędzia do wyszukiwania tanich lotów

Dziś, aby zarezerwować lot, nie trzeba udawać się do biura podróży. Można zrobić to w domu, za pomocą aplikacji. Rozwiązanie to jest nie tylko wygodne, ale i oszczędne. W łatwy i szybki sposób pozwala znaleźć naprawdę tanie połączenia lotnicze. Należy jednak zauważyć, że tego typu aplikacji jest naprawdę sporo. Nie wszystkie z nich są tak dobre, jak mogłoby się wydawać. Niektóre obiecują zaoszczędzenie czasu i pieniędzy, lecz zawierają ukryte opłaty. Ważne jest, aby wiedzieć które rozwiązania są sprawdzone i naprawdę pomocne w znajdowaniu tanich lotów.

Skyscanner – nie tylko tanie loty

W jaki sposób można porównać i wyszukać tanie oferty lotnicze? Za pomocą aplikacji Skyscanner. Za jej pomocą można wyszukać nie tylko połączenia między dwoma określonymi lotniskami, ale również tymi, które z nimi sąsiadują. Listę wyświetlanych lotów można filtrować za pomocą daty, ceny, czasu trwania lotu lub liczby przystanków. Jeżeli zależy Ci na najtańszych opcjach, możesz skorzystać z sekcji „najlepsze oferty”, Dodatkowo aplikacja posiada porównywarkę hoteli i wypożyczalni samochodów. Czy warto zainstalować ją na smartfona? Oczywiście, że tak.

Momondo – znajdź tanie linie lotnicze

Inną, równie przydatną aplikacją jest Momondo. Przeszukuje ona ponad 1000 linii lotniczych, witryn rezerwacji lotów online, biur podróży, wyszukiwarek i innych witryn oferujących zniżki na loty. Trzeba przyznać, że liczba źródeł, z których korzysta, jest naprawdę imponująca. Za jej pomocą można znaleźć najtańsze, najszybsze i najlepsze loty z jednego miejsca do drugiego. Zdarza się tak, że wyniki otrzymane za pomocą Momondo znacznie różnią się od tych wyświetlanych w Skyscanner. Warto jest więc mieć obie te aplikacje i za ich pomocą wyszukiwać najtańszych dostępnych lotów.

Narzędzia do zarządzania finansami

Innymi aplikacjami, które warto zainstalować przed wyjazdem, są te, które pozwalają zarządzać finansami. Dzięki nim można w prosty i szybki sposób dokonać wymiany walut. Dodatkowo rozwiązania te pozwalają zaoszczędzić sporo czasu, ponieważ nie wymagają udania się do kantora. Wszystko dzieje się z poziomu aplikacji. Warto również wspomnieć o tym, że oferowane w tego typu apkach kursy walut bardzo często są korzystne i pozwalają na zaoszczędzenie pieniędzy.

Curve – co to takiego?

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest karta Curve, którą można założyć z poziomu aplikacji. Pozwala ona zebrać wszystkie posiadane karty bankowe w jednym miejscu i płacić nimi z dowolnego miejsca na ziemi. Jest niezwykle przydatna w podróży – dzięki aplikacji można zaoszczędzić na wymianie walut za granicą. Narzędzie to jest nie tylko wygodne, ale i również darmowe. Swój wirtualny portfel możesz założyć za pomocą kilku kliknięć. Przekonaj się sam, jakie to proste.

Revolut – szybka i prosta wymiana walut

Jakaś inna apka do zarządzania finansami? Jest nią Revolut. Podobnie jak swój poprzednik, umożliwia ona wymianę walut i dokonywanie płatności za granicą. Ciekawą opcją są tu dzienne, tygodniowe i miesięczne zestawienia finansowe, które pozwalają sprawdzić swoje dotychczasowe wydatki. Aplikacja jest prosta w obsłudze, a samo w sobie założenie konta trwa dosłownie kilka minut. Z pewnością warto zainstalować Revolut na swoim urządzeniu.

Aplikacje do tłumaczenia i nauki języków obcych

Kolejną garstką aplikacji, które warto mieć na swoim telefonie podczas wyjazdów, są te do tłumaczenia i nauki języków obcych. Dzięki nim w łatwy sposób można porozumieć się z mieszkańcami danego kraju. Dowiedz się, które z nich cieszą się dużą popularnością i są naprawdę pomocne. 

Google Translator, czyli Tłumacz Google

Zacznijmy może od tłumaczeń. Najczęściej wybieraną tego typu aplikacją jest Tłumacz Google. Co umożliwia? Tłumaczenie na 108 różnych języków i to nie tylko za pomocą pisania oraz głosu, ale i również zdjęć. Jej największym plusem jest to, że po pobraniu odpowiednich pakietów językowych jest w stanie działać w trybie offline. Jest prosta w użyciu, bezpłatna i z pewnością przyda się podczas niejednej zagranicznej wycieczki.

Duolingo – krótkie i ciekawe lekcje języka

No dobrze, a co z nauką języków obcych? Tutaj najlepszym wyborem jest aplikacja Duolingo. Posiada ona ciekawy, kolorowy interfejs i pozwala na rozwinięcie umiejętności czytania, pisania, mówienia i słuchania w danym języku. Lekcje są krótkie i przypominają swego rodzaju grę. Są na tyle przyjemne, że można je wykonywać w każdej wolnej chwili – np. podczas czekania na pociąg. Co więcej, Duolingo jest nie tylko pomocne, ale i darmowe. Jeżeli zależy Ci nie tylko na tłumaczeniu, lecz również na nauce danego języka, to ta aplikacja z pewnością przypadnie Ci do gustu.

Inne apki, które warto zainstalować

Czy są jeszcze jakieś inne aplikacje, które warto zainstalować przed podróżą? Tak, na przykład te, które pokazują najlepsze restauracje w mieście lub pozwalają czerpać inspirację i obrać kierunek wycieczki. Jak zapewne się domyślasz, na rynku jest sporo tego typu rozwiązań, jednak na szczególną uwagę zasługują TripAdvisor oraz Instagram.

TripAdvisor – pomocnik jakich mało

TripAdvisor to apka, która pozwala na rezerwację lotu, hotelu, wymianę samochodu i kupno biletów na różnego rodzaju atrakcje. Jedną z jej największych zalet jest możliwość znalezienia najlepszych lokalnych restauracji, kawiarni czy pubów i zarezerwowania w nich miejsca. Znajdują się w niej recenzje i oceny użytkowników oraz menu. Można śmiało powiedzieć, że jest to jedna z najbardziej wiarygodnych i godnych polecenia aplikacji w kwestii rekomendacji kulinarnych. Dzięki niej z pewnością uda Ci się zasmakować najlepszych lokalnych potraw w danym mieście.

Instagram – daj się zainspirować

Ostatnią, wartą uwagi aplikacją jest znany na całym świecie Instagram. Za jego pomocą można odkryć nowe, ciekawe miejsca i kierunki do wyjazdów. Wystarczy wyszukać odpowiednie hasztagi podróżnicze, takie jak „travelgram” czy „seetheworld”. Za ich pomocą można podejrzeć, do jakich wyjątkowych miast udają się inni podróżnicy. Instagram to aplikacja pełna ciekawych pomysłów, inspiracji i wiedzy. Z pewnością spodoba się każdemu, kto uwielbia oglądać przepiękne zdjęcia i szukać nowości.

TURBOtłumaczenia dla podróżników