Wyjazd do pracy za granicę to poważna decyzja. Często decyduje o tym, jak będzie wyglądać Twoje życie przez kilka najbliższych lat. Szczególnie gdy chcesz wyjechać do tak odległego kraju, jak Stany Zjednoczone. Z tego powodu jeszcze zawczasu warto dowiedzieć się, jakie są zarobki w USA i ile wynosi średnia pensja w tym kraju. Dobrze mieć również rozeznanie w zakresie minimalnego wynagrodzenia, a także jak kształtuje się najniższa krajowa w wybranych stanach.

Tłumaczymy dokumenty turystyczne

Jakie są zarobki w USA?

Amerykański rynek pracy jest bardzo zróżnicowany, co wynika wprost z faktu, że jest to jedna z największych gospodarek świata. Z tego też powodu zarobki w USA kształtują się na różnym poziomie, na co ma wpływa m.in. duża autonomia poszczególnych stanów w ustalaniu minimalnego wynagrodzenia.

Jakie zawody zarabiają najwięcej w USA?

Do najlepiej opłacanych grup zawodowych w Stanach Zjednoczonych należy zaliczyć różnej specjalizacji lekarzy. Ich średnia pensja w USA wynosi ok. 233 tysięcy dolarów rocznie. Nieco mniej, bo 174 tysiące dolarów rocznie, zarabia dyrektor zarządzający, chociaż to oczywiście zależy w znacznej mierze od miejsca zatrudnienia, wielkości organizacji i szeregu różnych czynników. Wysokim wynagrodzeniem może się też pochwalić stomatolog, który może liczyć na około 169 tysięcy dolarów rocznie.

W jakich zawodach zarabia się w USA najmniej?

Na przeciwległym biegunie są zawody znacznie mniej wynagradzane. Na dużo niższe zarobki w USA mogą liczyć np. kasjerzy, który średniorocznie zarabiają ok. 14 tysięcy dolarów. Na nieco więcej możesz liczyć kucharz, a dokładnie na pensję w wysokości ok. 18 tysięcy dolarów rocznie. Co ciekawe, osoby pracujące jako pomoc domowa mogą liczyć na wynagrodzenie nieco wyższe od kasjera i kucharza, a konkretnie od 18 tysięcy do 25 tysięcy dolarów rocznie.

Ile zarobisz na najpopularniejszych zawodach?

Wśród listy branż można wytypować również te, które najchętniej są podejmowane przez imigrantów zarobkowych. Należy do nich m.in. wykonywanie pracy jako pielęgniarka w domu opieki społecznej. W tym przypadku można liczyć na wynagrodzenie w wysokości ok. 34 tysięcy dolarów rocznie. Więcej zarobisz jako stolarz (ok. 39 tysięcy dolarów), kierowca ciężarówki (ok. 41 tysięcy dolarów), a także elektryk i pracownik budowy (w obu przypadkach ok. 51 tysięcy dolarów). Pamiętaj też, że możesz wyjechać pracować jako programista i zarabiać znacznie więcej, a konkretniej to ok. 155 tysięcy dolarów rocznie.

Ile wynosi średnia pensja w USA?

Osobną kwestią pozostaje to, jak wyglądają zarobki w USA na powyższych stanowiskach w zestawieniu ze średnią pensją w USA. Widać wyraźnie, że różnica między najniższym a najwyższym wynagrodzeniem jest bardzo ogromna. Amerykański rynek pracy docenia specjalistów i z tego powodu najbardziej opłaca się wyjechać np. jako prawnik, lekarz, stomatolog czy programista.

Co do przeciętnego wynagrodzenia, to średnia pensja w USA wynosi ok. 60,6 tysięcy dolarów brutto. Warto jednak zwrócić uwagę na przestrzenne kształtowanie się wysokości zarobków. Najwięcej możesz zarobić pracując w Dystrykcie Kolumbii, czyli średnio 82 tysiące dolarów brutto rocznie. Po drugiej stronie zamożności znajdują się w Portoryko (terytorium zależne od USA), gdzie średnia pensja wynosi 19 tysięcy dolarów rocznie. Z kolei w najpopularniejszych destynacjach emigracyjnych zarobisz następująco: Kalifornia – 71 tysięcy dolarów rocznie, Illinois – 63 tysiące dolarów rocznie.

Jakie jest minimalne wynagrodzenie w USA?

Tak duże rozwarstwienie pomiędzy średnimi zarobkami w USA wynika z dużej różnorodności i dowolności poszczególnych stanów co do określania najniższej krajowej. Owszem istnieje federalna stawka, jednak poszczególne stany mogą ją regulować według własnego uznania. Przy czym minimalne wynagrodzenie w USA teoretycznie wynosi 7,25 dolara na godzinę i pozostaje bez zmian od 2009 roku.

Najniższa krajowa w poszczególnych stanach

Należy jednak pamiętać, że w poszczególnych stanach najniższa krajowa może znacząco odbiegać od federalnej stawki. Tak jest chociażby w przypadku dystryktu Kolumbii, gdzie minimalne wynagrodzenie wynosi aż 13,25 dolara za godzinę. Po drugiej stronie statystyk znajdują się stany Georgia oraz Wyoming, w których najniższa krajowa jest nawet niższa, niż stawka federalna. Wynosi dokładnie 5,15 dolara za godzinę.

Najniższa krajowa w stanie Nowy Jork

Co ciekawe, poszczególne stany mogą określać minimalne wynagrodzenie w zależności od różnych kryteriów. Tak jest chociażby w stanie Nowy Jork. Tam firmy zatrudniające poniżej 10 osób muszą im płacić minimum 11,10 dolara za godzinę. Jednak już firmy, które zatrudniają powyżej 10 osób i są to restauracje, fast-foody czy lotniska, muszą płacić swoim pracownikom minimum 12,75 dolara za godzinę.

Co ciekawe, w stanie Nowy Jork najniższa krajowa może być też uzależniona również od konkretnego obszaru. Dla przykładu w hrabstwie Suffolk minimalne wynagrodzenie wynosi 12 dolarów za godzinę, podobnie zresztą jak na wyspie Long Island czy w mieście Nassau. Wyższe stawki obowiązują też w samym mieście Nowy Jork, gdzie najniższa krajowa wynosi 13,5 dolara za godzinę w firmach zatrudniających poniżej 10 osób oraz 15 dolarów za godzinę w większych przedsiębiorstwach.

Jaki jest koszt życia w USA?

Wiedząc, ile możesz zarobić w USA, warto też wiedzieć, ile wydasz tam na życie. Głównie po to, abyś mógł sobie oszacować, czy wyjazd do pracy za Ocean faktycznie Ci się opłaca. Podstawowym kosztem życia jest wynajem mieszkania. Jak donosi portal uwujasama.pl, za kawalerkę zapłacisz 800 dolarów miesięcznie, za mieszkanie z salonem i sypialnią zaś ok. 1000 dolarów miesięcznie. Dwie sypialnie to już wydatek rzędu 1200 dolarów / miesiąc. Jeśli jednak chcesz kupić dom, to musisz się liczyć z wydatkiem na poziomie 322 tysięcy dolarów.

Zakup domu w USA a w Polsce

Co mówią o koszcie życia w USA sami Amerykanie? Na swoim kanale “Love My Poland!” mówi o tym Jon Russel. Cytujemy z finansowysilacz.pl:

“W Alabamie, czyli w moim stanie, przeciętny dom, który ma 200 m2 będzie zazwyczaj kosztował w okolicy $200,000. Jedna osoba musiałaby pracować 10 000 godzin, żeby go spłacić. W Polsce, standardowy dom o takiej powierzchni wyniesie w przybliżeniu 500 000 zł albo $135 000. To zaś przekłada się na 27 000 godzin, które trzeba by było przepracować, aby go w pełni zakupić. To prawie trzy razy tyle czasu pracy co w Ameryce! Zdaję sobie sprawę, że te obliczenia są bardzo ogólnikowe, ale sądzę, że wiecie o co chodzi.”

Jak widać, dysproporcje między zakupem domu w USA a w Polsce są znaczące. Szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę czas, jaki należy przepracować, aby zarobić na taką przyjemność. Jon Russel wskazuje jednak również na różnice w technologii budownictwa. Jak sam twierdzi, domy w Polsce przypominają “małe bunkry”, co wymuszają poniekąd uwarunkowania atmosferyczne. Z kolei w jego stanie Alabama domy budowane są jako proste konstrukcje szkieletowe, których koszt wzniesienia jest znacznie niższy.

Ile kosztuje służba zdrowia w USA?

Drugim poważnym wydatkiem w Stanach Zjednoczonych są wszelkie kwestie związane z ochroną zdrowia. Należy mieć na uwadze fakt, że system opieki zdrowotnej w USA jest prywatny, tym samym sam musisz zadbać o ubezpieczenie. W praktyce jednak od 70% do 80% składki pokrywa pracodawca. Jej resztę oraz składkę na członków rodziny musisz już opłacić z własnej kieszeni, co wiąże się z wydatkiem ok. 400-500 dolarów miesięcznie. Dodatkowo płacisz za wizytę u lekarza lub na izbie przyjęć i to pomimo posiadania ubezpieczenia medycznego.

Jak legalnie wyjechać do pracy w USA?

Podsumowując wszystkie wydatki na życie wychodzi, że przeciętna rodzina wyda na życie ok. 5-5,5 tysiąca dolarów miesięcznie. Jeśli Cię to nie zniechęca i masz w perspektywie objęcie stanowiska, dzięki któremu pokryjesz comiesięczne wydatki i jeszcze coś z tego odłożysz, pozostaje kwestia legalnego wyjazdu do USA. Przy czym pamiętaj, że ruch bezwizowy obejmuje wyłącznie turystów i możesz w ten sposób przebywać na terenie Stanów Zjednoczonych maksymalnie 90 dni. Co za tym idzie, chcąc pracować w USA musisz mieć wizę pracowniczą.

Jakie są wizy pracownicze w USA?

Co do zasady możesz wyjechać za Ocean na podstawie jednej z 5 następujących wiz pracowniczych:

  1. Wiza H-1B dla pracowników specjalistycznych.
  2. Wiza H-2B dla pracowników wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych.
  3. Wiza H-3 dla stażystów.
  4. Wiza O dla szczególnie uzdolnionych.

Teoretycznie istnieją jeszcze inne możliwości wjazdu do USA, jednak te powyższe są najłatwiejsze do uzyskania. Po spełnieniu oczywiście odpowiednich kryteriów.

Tłumaczenia dokumentów na angielski

Zanim złożysz CV, powinieneś zadbać o dobre tłumaczenia dokumentów na angielski. Chodzi nie tylko o samo CV, ale również list motywacyjny, opcjonalnie referencje o ile je posiadasz. Dobrą praktyką jest tłumaczenie dokumentów też takich, jak: certyfikaty, uprawnienia czy dyplomy. Ostatecznie przecież zależy Ci na tym, aby Twój przyszły pracodawca zrozumiał, jakie konkretnie masz kwalifikacje i w jaki sposób reklamujesz się w liście motywacyjnym.

Może się również okazać, że Twój angielski nie jest wystarczająco dobry, aby zrozumieć brzmienie np. umowy o pracę czy umowy o najem mieszkania. W tym przypadku warto dodatkowo zlecić tłumaczenie dokumentów, aby w pełni zrozumieć ich brzmienie. Składanie podpisu pod dokumentami, których zapisów nie do końca rozumiesz, może okazać się niezwykle ryzykowne. Tłumaczenie z angielskiego jest konieczne, szczególnie gdy będą znajdować się tam dla Ciebie niekorzystne sformułowania w zakresie np. odpowiedzialności materialnej za wyrządzone szkody, a także jak te szkody są konkretnie rozumiane.

Jakie są zarobki w USA? Czy wyjazd się opłaca?

Zarobki w USA jak widać są bardzo zróżnicowane. Pracując tam możesz równie dobrze żyć od pierwszego do pierwszego, jak i zarabiać całkiem niezłe pieniądze. Wszystko zależy od zawodu, w jakim przyjdzie Ci pracować. Prawdopodobnie wyjazd w celu pracy jako kasjer czy kucharz nie będzie dla Ciebie opłacalny. Co innego, jeśli chcesz pracować na budowie, masz uprawnienia elektryka czy będziesz kierowcą ciężarówki. Wówczas zarobki w USA mogą Ci pozwolić na całkiem przyzwoite życie. Najlepiej jednak dla Ciebie będzie, jeśli wyjedziesz pracować jako prawnik, stomatolog, lekarz czy programista. W takich okolicznościach wynagrodzenie pozwoli Ci wieść dostatnie życie, spełniając swój amerykański sen.

Chcesz przetłumaczyć dokumenty podróży?

Najczęściej zadawane pytania:

Jakie są zarobki w USA?


Wszystko zależy od branży. Średnia roczna pensja wynosi ok. 60,6 tysięcy dolarów brutto.

Jakie są wizy pracownicze do USA?


  • Wiza H-1B dla pracowników specjalistycznych

  • Wiza H-2B dla pracowników wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych.

  • Wiza H-3 dla stażystów.

  • Wiza O dla szczególnie uzdolnionych.