Kryptowaluty zyskują na coraz to większej popularności. Dla wielu osób są one sposobem na inwestycję lub dodatkowym zabezpieczeniem finansowym. Są również i tacy, którzy nie do końca rozumieją, o co w tym wszystkim chodzi. Nie ma się co ku temu dziwić – temat ten jest dość skomplikowany. Zwłaszcza dla osób, które do tej pory nie miały styczności z wirtualnymi walutami. Jeżeli jesteś jedną z nich, to ten artykuł jest dla Ciebie. Dowiedz się wszystkiego na ich temat.

Tłumaczenia specjalistyczne w dziedzinie kryptowalut

Czym jest kryptowaluta?

Czym tak właściwie jest kryptowaluta? Aby lepiej zrozumieć definicję tego słowa, warto jest rozbić je na czynniki pierwsze. Czym jest waluta wie chyba każdy. To jednostka monetarna obowiązująca na terenie danego kraju, stanowiąca podstawę jego systemu pieniężnego. Przedrostek „krypto” odnosi się do kryptografii, czyli gałęzi wiedzy dotyczącej tworzenia algorytmów służących do zabezpieczania wiedzy przed niepowołanym dostępem. Kryptowaluta jest więc wirtualnym pieniądzem – cyfrowym zapisem opartym na specjalnie opracowanym algorytmie.

Kryptowaluty – co to za aktywa?

Kryptowaluty nie mają formy fizycznej. Występują tylko i wyłącznie w postaci cyfrowej. Mimo to posiadają określoną wartość, dzięki czemu są uznawane za środek płatniczy. Można więc nimi zapłacić za dowolny towar lub usługę. Jedynym warunkiem dokonania tego typu transakcji jest to, że sprzedawca musi akceptować ową formę płatności. Co ciekawe, dzisiaj mało kto używa kryptowalut dla ich funkcji płatniczej. Ich rosnąca popularność i wysoka wartość sprawiły, że obecnie są one kupowane przez inwestorów. Coraz częściej zaczyna się je postrzegać jako instrumenty finansowe.

Czy cyfrowe pieniądze różnią się od tych tradycyjnych?

Warto również wspomnieć o tym, że cyfrowe waluty znacznie różnią się od tradycyjnych pieniędzy. Po pierwsze – ich wartość jest ustalana przez mechanizmy wolnorynkowe. Oznacza to, że aktualny kurs danej kryptowaluty jest uzależniony od popytu i podaży. Co więcej, cyfrowe waluty nie podlegają kontroli banku centralnego czy innych instytucji. Zamiast tego używają zdecentralizowanego systemu rejestracji transakcji. Brak organu zarządzającego tymi aktywami sprawia, że są one bardzo niestabilne. Na rynku kryptowalut zauważalne są duże wahania notowań.

Czym jest blockchain?

Kryptowaluty opierają się na technologii blockchain, czyli zdecentralizowanym systemie bazującym na łańcuchu bloków. Blockchain to swego rodzaju cyfrowa księga, która rejestruje transakcje wykonywane w ramach sieci. Jak to wszystko działa? Otóż wirtualne transakcje przechodzą przez proces weryfikacji i zostają przypisane do poszczególnych bloków.

Następnie są one szyfrowane za pomocą metod kryptograficznych i dołączane do łańcucha poprzednich transakcji w sieci. Technologia ta działa w taki sposób, aby zapobiec wszelkim próbom oszustwa. Tego typu transakcje zawsze zachodzą bez pośredników. Warto wiedzieć o tym, że mimo iż szczegóły operacji są znane tylko i wyłącznie jej uczestnikom, to podstawowe dane są zapisywane w publicznej księdze głównej.

Na czym polega kopanie kryptowalut i kim jest górnik?

Z kryptowalutami wiąże się wiele pojęć nawiązujących do górnictwa. Oczywiście, nie należy traktować ich dosłownie, gdyż są one swego rodzaju przenośnią. Dla przykładu „wykopywać kryptowaluty” oznacza wydobywać coś cennego, w tym przypadku wirtualną walutę. Osoby, które wykopują kryptowaluty określa się mianem „górników”, a miejsce, w którym to wszystko się odbywa, nazywa się „kopalnią”. Sama w sobie czynność wykopywania często jest określana jako „mining”.

Czym jest koparka kryptowalut? Jak wydobywać wirtualną walutę?

Wydobycie kryptowaluty jest czynnością polegającą na rejestrowaniu transakcji na łańcuchu bloków przy użyciu sprzętu komputerowego, określanego „koparką”. Wykorzystuje się do tego maszyny posiadające dużą moc obliczeniową umożliwiającą rozwiązywanie skomplikowanych zadań kryptograficznych. Są one obliczane w celu dołączenia nowego bloku do sieci blockchain. To właśnie w ten sposób powstają przestrzenie umożliwiające dokonywanie wszelkiego rodzaju transakcji. Za każdy nowy blok dołączony do sieci górnik otrzymuje nagrodę w postaci określonej ilości kryptowalut.

Jakie są sposoby na wydobycie kryptowaluty?

No dobrze, ale jak tak właściwie wykopywać kryptowaluty? Istnieje na to kilka sposobów. Pierwszy z nich polega na wynajęciu wirtualnego serwera lub jego własnym stworzeniu. Może to być prywatny komputer z dużą ilością pamięci RAM, szybkim dyskiem SSD i ciągłym dostępem do Internetu.

Innym sposobem jest wykorzystanie mocy obliczeniowych kopalni, czyli tzw. kopanie w chmurze. W zamian za udział w nagrodzie należy uiścić pewną opłatę. Warto wspomnieć o tym, że metoda ta jest dość ryzykowna. Takie projekty często okazują się oszustwem. Brak tu również kontroli nad faktyczną ilością wydobycia. Mimo to, taki mining jest opłacalny – pozwala osiągnąć wysoki zysk bez konieczności zakupu kosztownego sprzętu.

Czy wydobywanie kryptowaluty jest legalne?

Patrząc na to wszystko, w głowie może rodzić się jedno, dość istotne pytanie. Czy wykopywanie kryptowalut na pewno jest zgodne z prawem? W końcu żaden organ państwowy nie sprawuje nad nimi kontroli. Odpowiadając na pytanie – tak, proces ten jest legalny, lecz nie we wszystkich państwach.

Mimo iż zdecydowana większość krajów pozwala na wykopywanie wirtualnych walut, to istnieją również i takie, które kategorycznie tego zabraniają. Zalicza się do nich: Algieria, Boliwia, Egipt, Ekwador, Maroko, Nepal i Pakistan. Podobną postawę reprezentują Chiny. W kraju tym nie zakazano wykopywania, lecz zdelegalizowano obrót kryptowalutami.

Bitcoin i inne kryptowaluty

Zastanawiasz się pewnie, jaka była pierwsza kryptowaluta na rynku. Otóż przyjmuje się, że był to bitcoin (BTC). Wszedł on w obieg na początku 2009 roku. Warto zauważyć, że był to okres wybuchu globalnego kryzysu gospodarczego. Za twórcę tego rozwiązania opowiada pewien programista (lub grupa programistów) o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Co ciekawe, do dziś nikt nie zna prawdziwej tożsamości tej osoby (lub grupy). Warto również wspomnieć o tym, że mimo iż bitcoin jest uważany za pierwszą oficjalna kryptowalutę, to przed nią pojawiały się już podobne narzędzia (m.in.: bit gold i hashcash).

Jakie są inne rodzaje kryptowalut?

Bitcoin jest bez wątpienia jedną z najstarszych i najbardziej popularnych wirtualnych walut na świecie. Jego aktualna wartość wynosi około 42 tysięcy dolarów (dane pochodzą z dnia 18.03.2022). Co ciekawe, tego typu aktywów jest o wiele więcej. Rynek kryptowalutowy jest naprawdę rozbudowany – można na nim znaleźć ponad 1000 różnych kryptowalut. Które z nich są warte uwagi?

Czym jest litecoin?

Zacznijmy może od litecoin’a (LTC). Jest to wirtualna waluta oparta na technologii peer-to-peer. Na wstępie należy zaznaczyć, że jest ona bardzo mocno zbliżona do bitcoina. Co więc ją wyróżnia? Między innymi to, że pozwala na jeszcze szybsze przetwarzanie bloków. Dodatkowo opiera się na bardziej skomplikowanych metodach wydobywania. Oferuje swoim klientom możliwość spekulacji cen i ma duży potencjał inwestycyjny. Obecnie wartość jednego LTC wynosi około 112 USD (dane pochodzą z dnia 18.03.2022).

Czym wyróżnia się ethereum?

Kolejną wartą uwagi kryptowalutą jest ethereum (ETH). Bardzo często nazywa się ją zastępcą bitcoina. Za datę jej stworzenia przyjmuje się rok 2015. Co ją wyróżnia? To, że ma o wiele szersze zastosowanie w odniesieniu do bitcoina. Oczywiście, daje ona możliwość sprzedaży i zakupu wirtualnych tokenów (w tym przypadku eterów) o określonej wartości. Jednak oprócz tego jest firmą zawierania kontraktów. Obecnie wartość jednego ETH wynosi około 3 tysięcy dolarów amerykańskich (dane pochodzą z dnia 18.03.2022).

Jak kupić kryptowaluty?

Wiesz już nieco na temat kryptowalut. Przyszła pora, abyś dowiedział się, jak je kupić. Zacznijmy może od tego, że zawieranie tego typu transakcji jest zbliżone do handlu akcjami czy obligacjami. Handel odbywa się na giełdzie kryptowalut, gdzie składa się zlecenia zakupu i sprzedaży, a także ponosi koszty transakcyjne. Przygoda z wirtualnymi walutami najczęściej rozpoczyna się od założenia konta na platformie inwestycyjnej.

Kolejnym krokiem jest wpłacenie na nie odpowiednich środków i niekiedy dokonanie weryfikacji tożsamości. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, zdecydowana większość transakcji odbywa się za pomocą giełd. Są one nie tylko wygodnym rozwiązaniem, ale również wiążą się z niskimi kosztami handlu kryptowalutami. To właśnie za ich pośrednictwem możliwe jest nabycie wirtualnej waluty.

Inwestycja w kryptowaluty – wady i zalety

Czy warto inwestować w kryptowaluty? Cóż, jest to sprawa dość indywidualna. Rozwiązanie to ma zarówno sporo zalet, jak i wad. Popularność wirtualnej waluty wciąż rośnie, a wraz z nią jej udział w transakcjach i płatnościach. Ma ona duży potencjał na dalszy rozwój technologiczny i duże szanse na wysoki zwrot z inwestycji. Z drugiej strony, rynek ten jest bardzo niestabilny i pojawiają się duże wahania cen. Decydując się na kupno wirtualnej waluty można dużo zyskać, ale i również stracić.

Interesujesz się tłumaczeniami? Dołącz do drużyny dogadamycie!

Dogadamycie.pl to najlepsza strona do rozpoczęcia pracy jako tłumacz. Wynagrodzenie jest bardzo dobre, a do tego możesz tłumaczyć teksty z całego świata!

Już dziś możesz rozpocząć pracę jako tłumacz w Dogadamycie.pl! Wystarczy, że wypełnisz formularz i od razu będziesz mógł aplikować na otwarte oferty pracy.

Tłumaczenia specjalistyczne w dziedzinie kryptowalut