Rozpoczynasz przygodę z prowadzeniem własnego biznesu? Szukasz inspiracji i motywacji do swojej pracy? A może chcesz poznać ścieżkę kariery osób, które są dla Ciebie autorytetami w dziedzinie przedsiębiorczości? Dzisiaj przedstawiamy trzy książki wybrane z wielu świetnych publikacji biznesowych dostępnych na rynku, które warto przeczytać.

Bogaty ojciec, biedny ojciec

„Bogaty ojciec, biedny ojciec”, Robert Kiyosaki

Pełny angielski tytuł to “If You Want to Be Rich & Happy: Don’t Go to School?: Ensuring Lifetime Security for Yourself and Your Children”. Książka ukazała się 1992 roku, a jej autorem jest Robert Kiyosaki – amerykański inwestor i biznesmen. Polski tytuł, który ukazał się osiem lat później, brzmi „Bogaty ojciec, biedny ojciec. Czego bogaci uczą swoje dzieci na temat pieniędzy i o czym nie wiedzą biedni i średnia klasa!”.

Publikacja należy do kanonu literatury traktującej o finansach i zarządzaniu własnym kapitałem. Nie zawiera gotowych recept, ale wyposaża czytelnika w wiedzę z zakresu podstawowych pojęć ekonomicznych (np. dochód aktywny i pasywny), a także praktyk związanych z oszczędzaniem i zarządzaniem budżetem, aby potem dysponować środkami, które możemy zainwestować i tym samym osiągnąć niezależność finansową. To nie tylko doskonały poradnik dla każdej osoby zarabiającej i płacącej podatki, ale również dla początkujących biznesmenów, którzy w przyszłości chcieliby zarabiać duże pieniądze.

Chociaż Kiyosaki spotkał się z krytyką, że swoją fortunę zawdzięcza sprzedaży książek motywacyjnych, a nie realnym inwestycjom, fakt tak ogromnego zainteresowania tą publikacją na całym świecie mówi sam za siebie.

„Gotowi na start”, Pat Flynn

Książka, która ukazała się na początku 2016 roku. „Willi t fly?” to najnowsza publikacja amerykańskiego przedsiębiorcy i autora poczytnego bloga „Smart Passive Income”, która doczekała się polskiego przekładu (na dniach będzie dostępna w sprzedaży na naszym rynku wydawniczym). To suma pewnych spostrzeżeń, z którymi autor od dziesięciu lat dzieli się z czytelnikami swojego bloga na temat dochodu pasywnego oraz praktyczne wskazówki dla osób zaczynających przygodę z własnym biznesem. Flynn proponuje szereg testów, które sprawdzą, czy wymyślone przez przyszłych przedsiębiorców produkty i usługi mają szansę się sprawdzić i zyskać klientów, czy okażą się zupełnie nieudaną inwestycją.

To właśnie Flynn stał się inspiracją i autorytetem dla znanego polskiego blogera finansowego, Michała Szafrańskiego, kiedy ten w 2012 roku zadebiutował ze swoim blogiem „Jak oszczędzać pieniądze?”. W swojej najnowszej książce „Zaufanie, czyli waluta przyszłości” pisze: „Pat blogował dokładnie tak, jak wyobrażałem sobie prowadzenie poradnikowego bloga, (…) stał się moim wirtualnym mentorem”. Szafrański jest również autorem przedmowy do polskiego wydania „Willi t fly?” oraz podcastu, w którym rozmawia z Flynnem o sposobach weryfikacji idei biznesowych.

„Niskobudżetowy startup”, Chris Guillebeau

Książka z 2012 roku, której pełny angielski tytuł brzmi: „The $100 Startup: Reinvent the Way You Make a Living, Do What You Love, and Create a New Futur” (polskie tłumaczenie: „Niskobudżetowy startup. Zyskowny biznes i życie bez frustracji”, które ukazało się w 2013 roku). Autorem jest przedsiębiorca, pisarz i podróżnik, który, jak pisze na swojej stronie internetowej, podczas licznych wojaży po świecie miał styczność z ponad 175 narodowościami. Celem publikacji Guillebeau było pokazanie, że w życiu można efektywnie łączyć rozwijanie pasji i zainteresowań ze świadomym budowaniem własnego kapitału.

Autor wyszedł od wytypowania 1 500 przedsiębiorców, którzy zaczynali od zainwestowania bardzo małych kwot (100 dolarów i mniej), aby później uzyskiwać dochody ze swojego biznesu zaczynające się od 50 tysięcy dolarów. Spośród nich wybrał 50 przypadków, które szczegółowo opisał w swojej książce, pokazując że nie trzeba mieć nadzwyczajnych zdolności, aby osiągnąć sukces.

A Wy jakie publikacje biznesowe znacie i chętnie polecilibyście je swoim znajomym?

Przeczytajcie również część drugą artykułu.

Jeżeli interesujesz się tematyką biznesu i planujesz ekspansje swojego biznesu na rynki zagraniczne, to koniecznie skorzystaj z naszych usług tłumaczeń na języki obce twojego biznesu. 

Wygodne zamówienia i wyceny 24/7