Pobyt z dziećmi w domu wcale nie musi być nudny. Wystarczy, że dobrze się do tego przygotuje, proponując jedną z 15 gier i zabaw słownych, w które można grać całą rodziną. Część z nich bawi, część uczy, a wszystkie pomogą Wam na nawiązanie cennej więzi. Niewątpliwym atutem pozostaje fakt, że te gry i zabawy pomogą Twoim maluchom nauczyć się np. języka angielskiego, hiszpańskiego lub innego, na którym Wam zależy. 

Chcesz pracować jako tłumacz?

1. Prawda czy fałsz

Jak dobrze zna się Twoja rodzina? Dzięki tej grze możesz sprawdzić, na ile dobrze się znacie, a przy okazji możesz pomóc swoim dzieciom w doskonaleniu ich umiejętności językowych. Zasady są proste: zapisz dwa zdania o sobie na kartce papieru i poproś każdego członka rodziny z osobna, aby zrobił to samo. Warto zadbać o to, aby zdania były napisane w języku, których się uczycie. Jedno z nich powinno być prawdziwe, drugie fałszywe.

Po przeczytaniu wypowiedzi, pozostali członkowie rodziny mogą zadać Ci pytania (w wybranym przez Ciebie języku), aby spróbować dowiedzieć się, które ze zdań jest prawdziwe. Jeśli uda Ci się ich oszukać na tyle, że nie uda im się zgadnąć, wygrywasz. Jeśli odkryją prawdę, to oni wygrywają. Zapisuj wyniki, aby dowiedzieć się, komu najwięcej razy udało się oszukać swoją rodzinę.

Najlepiej bawić się tym z dziećmi, które potrafią pisać na tyle dobrze w drugim języku, że są w stanie formułować zdania. Jeśli jednak chcesz zagrać w grę językową dla przedszkolaków, zagraj w ich ojczystym języku, ale używaj słów „prawda” i „kłamstwo” w języku, którego chcesz, aby się nauczyły. Zachowaj przy tym prostotę wypowiedzi.

2. Zwierzęce kalambury

Kalambury od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Wersja “zwierzęca” jest na tyle prosta, że nawet najmłodsi członkowie rodziny mogą w niej wziąć udział. Musisz jednak zapomnieć o hasłach związanych z książką, filmem czy programu telewizyjnego. Wersja dla maluchów skupia się wyłącznie na zwierzętach.

Jak w to grać? To proste! Członkowie rodziny na zmianę udają zwierzęta, przy czym nie mówią nic i nie wydają żadnych dźwięków. Pozostali członkowie rodziny muszą zgadywać, o jakie zwierzę chodzi – rzecz jasna w języku obcym. Zasady są proste, a przygotowanie do gry nie jest skomplikowane. 

3. Double Treasure Hunt

Jeśli Twoje dzieci znudziły się siedzeniem w domu i zauważyłeś, że stały się marudne, to warto je zmusić do aktywności, aby się rozruszały. Jest to możliwe, o ile zagrasz np. w Double Treasure Hunt.

Przygotowanie się do tej gry jest dosyć proste. Napisz na kilku kartkach nazwy przedmiotów, których używasz na co dzień. Najlepiej w języku, którego uczą się Twoje maluchy (lub którego chcesz ich nauczyć). Następnie schowaj karteczki w całym domu lub tylko w jednym pokoju – to już zależy od wieku dzieci i od tego, na jak długo potrafią się skupić na jednej czynności.

Podczas chowania karteczek, możesz dodatkowo rozpraszyć uwagę swoich dzieci. Powiedz im, aby w tym czasie się np. przebierały za detektywów lub piratów, którzy będą gotowi do odnalezienia skarbu. Dzięki temu zabiegowi nieco utrudnisz poszukiwania, co da maluchom jeszcze więcej frajdy z zabawy.

Gotowy do gry? Polowanie czas zacząć! Double Treasure Hunt to gra językowa, którą możesz przeprowadzić na dwa sposoby – albo będzie trwać określony czas albo będzie trwać do momentu odnalezienia wszystkich kartek. Już do Ciebie należy ocena, która forma rozgrywki będzie bardziej adekwatna do wieku dzieci.

Odnalezienie wszystkich karteczek (lub zakończenie czasu) to nie wszystko. Teraz nadszedł czas na otwarcie znalezisk i odszyfrowanie nazw skarbów. Maluchy będą musiały jak najszybciej dobiec do określonego przedmiotu i wrzucić do swojego wiadra ze skarbami. W tej części zabawy użyj stopera, aby dzieci zużyły nieco więcej energii.

Kto wygrywa? Naturalnie ten pirat lub detektyw, który znajdzie więcej skarbów. Możesz przygotować jakiś bonus dla zwycięzcy lub dodatkową nagrodę dla dziecka, które najszybciej odłoży skarby na miejsce. Dzięki temu zabiegowi nie będziesz musiał samemu ich odkładać.

4. Kryształowa Kula 

W kolejnej zabawie musisz wykorzystać aplikację “Crystal Ball” od Google. Generalnie dzięki temu dodatkowi do Asystenta Google, możesz zadawać pytania, na które otrzymasz odpowiedź “tak” lub “nie”. Stwarza to spore możliwości, aby wykorzystać ją do gry słownej.

Reguły są proste. Każdy członek rodziny zapisuje swoje pytanie w języku obcym. Następnie następuje wymiana zapisanych karteczek. Aby zadać pytanie “Kryształowej Kuli”, należy przetłumaczyć to, co znajduje się na kartce. Dopiero wówczas otrzymacie odpowiedź “tak” lub “nie”. Proste, prawda?

5. Opisy rzeczowników

Masz starsze dzieci, które nie będą zafascynowane szukaniem skarbów? Nic straconego – zagraj z nimi w opisy rzeczowników. Przygotuj kilka kartek z nazwami jakichś rzeczowników, oczywiście w języku, którego chcesz nauczyć swoje latorośle. Następnie naklej karteczkę na ścianę, znajdującej się za plecami określonego gracza. Pozostali uczestnicy zabawy mają za zadanie tak opisać dany przedmiot, aby ten stojący tyłem do ściany mógł go odgadnąć. Oczywiście – wszystko w języku obcym.

W celu urozmaicenia rozgrywki, wykorzystaj stoper. Możesz też dodać np. tematy lub kategorie rzeczowników, a nawet zmieniając rzeczowniki na czasowniki. Wariantów jest bardzo wiele, co sprawia, że w tę grę możesz grać ze swoimi dziećmi przez wiele wieczorów.

6. Lucky Dip

Lucky Dip to zabawa ruchowa, dzięki której Twoje maluchy zużyją sporo energii. Poprawią przy tym swoje umiejętności językowe i to w bardzo znaczącym stopniu. Jeżeli sytuacja życiowa zmusiła Cię do pracy zdalnej, którą musisz łączyć z opieką nad dziećmi – Lucky Dip będzie idealne w tym przypadków.

Jak się przygotować do gry? Wszystko, co musisz zrobić, to zapisać jakieś przypadkowe czynności na kartkach papieru. Oczywiście, w języku obcym, którego uczą się Twoje dzieci. Następnie włóż je do kapelusza. Członkowie rodziny na zmianę wybierają zajęcia, które każdy uczestnik gry musi wykonać. Jakie to mogą być czynności? Wszystko zależy od Twojej wyobraźni – mostki, pajace, pompki czy skakanie na jednej nodze. 

Dla lepszego efektu nauki języka obcego, poproś swoje dzieci, aby zapisały również swoje propozycje na kartkach papieru. Muszą jednak na tyle sprawnie się nim posługiwać, aby były w stanie to zrobić.

7. Opisz rysunek

Inną ciekawą grą jest opisywanie rysunków. Możesz w nią zagrać ze swoim dziećmi pod warunkiem jednak, że są na tyle duże, aby sprawnie posługiwać się wybranym językiem obcym. “Opisz rysunek” jest bardzo pożyteczną zabawą, która może wyeliminować bariery mówienia, a jednocześnie przysporzyć mnóstwo śmiechu.

Jak w to grać? Daj każdemu dziecku stos z obrazkami i nie pozwól, aby inni uczestnicy je widzieli. Pierwsze dziecko patrzy na swoją karteczkę i opisuje, co na niej widzi. Oczywiście – w języku obcym. Drugie dziecko z kolei próbuje to narysować, sugerując się wyłącznie opisem.

Ogromną zaletą tej gry jest fakt, że nie musicie mieć wybitnego talentu do rysowania. Najważniejsza jest dobra zabawa, zresztą – kompletny brak talentu może dać mnóstwo radości wszystkim uczestnikom i nawet jest to wskazane w tym przypadku!

8. Drugi język Mad Libs

Słyszałeś może o grze Mad Libs? Nie? Warto spróbować w nią zagrać, szczególnie, jeśli musiałeś przejść na home office. Gdy raz już zagracie w Mad Libs jest wielkie prawdopodobieństwo, że zostanie z Wami w domu na dłużej.

W przypadku nauki drugiego języka za pomocą Mad Libs, musisz napisać krótkie opowiadanie w języku obcym. Zostaw puste miejsca, w które należy wpisać słowa kluczowe. W dalszej kolejności wszyscy uczestnicy gry muszą podać słowa, jakie słowa powinny znaleźć się w pustych miejscach, nie mogą jednak znać całego kontekstu zdania. Zamiast tego, ich jedyną wskazówką jest to, czy muszą podać rzeczownik, czasownik, przymiotnik itp. Podpowiedzi mogą udzielać inni członkowie rodziny.

Efekt? Mnóstwo godzin zabawy, dzięki której cały czas rozmawiacie w języku obcym. Może być to więc idealne rozwiązanie do nauki języka obcego dla całej rodziny. Pod warunkiem, że chociaż jeden z uczestników zna go na tyle sprawnie, aby tworzyć poprawne opowiadania.

Gry i zabawy słowne dla całej rodziny

Sytuacja zmusiła Cię do tego, aby zostać w domu? Nic straconego – możesz ten czas spożytkować na naukę języka obcego. Zachęć do tego innych członków rodziny i zagraj z nimi w jedną (lub wszystkie) grę słowną. Może się okazać, że po zakończeniu przymusowego pobytu w domu wszyscy zaczniecie biegle się posługiwać językiem obcym, a Twoje dzieci w przyszłości będą mogły podjąć pracę tłumacza. Możemy Ci pomóc w przygotowaniach, oferując np. tłumaczenie pisemne opowiadań na potrzeby Mad Libs. Powodzenia i miłej zabawy!

Chcesz pracować jako tłumacz?