Coraz więcej osób decyduje się na naukę języków obcych. Nie ma się co ku temu dziwić, niesie to za sobą szereg korzyści. Pozwala na poszerzenie swoich horyzontów, umożliwia nawiązywanie kontaktu z ludźmi wywodzącymi się z innych kultur oraz zwiększa szansę na odniesienie sukcesu zawodowego. 

Bardzo częstym problemem, z którym zmagają się osoby, chcące nauczyć się nowego języka jest… jego wybór! Patrząc na to, że na świecie jest ponad 7000 różnych języków, nie jest to aż tak zaskakujące. Zastanawiasz się, które z nich są łatwe w opanowaniu, a które mogą sprawiać problemy? Jeżeli tak, to dobrze trafiłeś. Czytaj dalej, a wszystkiego się dowiesz.

Tłumaczymy trudne i łatwe języki

Nauka języków obcych – co wybrać?

Jaki język jest najlepszy do nauki? Pytanie to zadaje sobie naprawdę wiele osób. Co ważne, nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. W końcu dla jednych najlepszym językiem będzie ten, którego łatwo jest się nauczyć, a dla drugich będzie to ten najbardziej pożądany na rynku pracy. Tak naprawdę wszystko zależy od osobistych preferencji. Mimo to, z pewnością można stwierdzić, że największą popularnością cieszą się te języki, które są łatwe w opanowaniu. Dla wielu osób cecha ta jest niezwykle istotna i znacząco wpływa na podjęcie ostatecznej decyzji.

Najprostsze języki dla Polaków – języki słowiańskie

Jakie języki obce można zaliczyć do najłatwiejszych? Jest to kwestia dość subiektywna. Dla niektórych nauka danego języka obcego może wydawać się prosta i przyjemna, a dla innych może być niezwykle trudnym zadaniem. Tak naprawdę dużo zależy od osoby, która chce się go nauczyć – od jej ogólnych zdolności językowych i rodzimego języka. Faktem jest bowiem to, że ludziom najłatwiej jest opanować te języki, które należą do tej samej grupy językowej co ich język ojczysty. W przypadku Polaków są to języki słowiańskie, takie jak:

 • czeski,
 • słowacki,
 • białoruski,
 • ukraiński,
 • rosyjski.

Poznaj 5 najłatwiejszych języków świata

No dobrze, a jakie języki są uważane za najłatwiejsze na świecie? Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego przez amerykańską organizację Interagency Language Roundtable, są to: angielski, włoski, hiszpański, francuski i niemiecki. Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z nich.

1. Język angielski – najpopularniejszy język na świecie

Język angielski jest najprostszym językiem na świecie. Należy go zaliczyć również do grona najpopularniejszych języków świata. Jak podaje Statista Research Department, obecnie posługuje się nim ponad 1,5 miliarda populacji świata. Jest to język międzynarodowy, który można usłyszeć w niemalże każdym państwie. Jego największą zaletą jest to, że charakteryzuje się on krótkimi wyrazami i stosunkowo prostą gramatyką. Nauka angielskiego z pewnością przyda się osobom wiążących swoją przyszłość z Wielką Brytanią, Australią lub Stanami Zjednoczonymi. W krajach tych ma on bowiem status języka urzędowego. Znajdziesz też sporo materiałów do nauki, co ułatwi Ci dołączenie do grupy osób mówiących po angielsku.

2. Język włoski – najpiękniejszy język świata

Drugim, najprostszym językiem na świecie jest włoski. Przez wiele osób jest on uważany za jeden z najpiękniejszych i niezwykle melodyjnych języków, przez co łatwo wchodzi do głowy. Usłyszeć go można w ponad 25 różnych krajach. Status języka urzędowego ma on we Włoszech, San Marino, Watykanie i Szwajcarii oraz na półwyspie Istria, należącej do Chorwacji i Słowenii. Posługuje się nim ponad 100 milionów osób na całym świecie. Dlaczego nauka włoskiego jest tak prosta? Ponieważ ma on wyjątkowo dźwięczną, miękką i intuicyjną wymowę. Warto również wspomnieć o tym, że włoski należy do grupy języków romańskich. Zdecydowana większość pojawiających się w nim słów pochodzi z łaciny. Ma też podobną gramatykę do innych romańskich języków.

3. Język hiszpański – język używany na 7 kontynentach

Trzecie miejsce w rankingu najprostszych języków na świecie zajmuje hiszpański. Posługuje się nim ponad 650 milionów ludzi na świecie i jest używany na 7 kontynentach. Język ten charakteryzuje się przyjemną dla ucha wymową. Zapisywane w nim słowa czyta się tak, jak się je pisze (z pewnymi wyjątkami). Z tego właśnie powodu jest on uważany za jeden z prostszych do opanowania. Hiszpański należy do języków romańskich i jego znajomość jest niezwykle przydatna podczas nauki innych języków romańskich, np. portugalskiego lub katalońskiego. Głównie z uwagi na podobieństwo języków z tej grupy.

4. Język francuski – co go łączy z angielskim?

Czwartym najłatwiejszym językiem do nauki jest francuski. Podobnie jak powyższe, wywodzi się z języków romańskich. Używa go około 274 milionów ludzi na całym świecie. Co więcej, posiada on status języka urzędowego (pierwszego języka) w 28 państwach. Jest to język romański, w wielu aspektach zbliżony do języka angielskiego. Ciekawostką jest fakt, że aż 1/3 angielskich słów pochodzi właśnie z tego języka. Oznacza to, że osoby, które znają język angielski nie powinny mieć większych problemów z opanowaniem francuskiego.

5. Język niemiecki – czy naprawdę jest tak trudny?

Ostatnie miejsce na liście pięciu najprostszych języków na świecie zajmuje niemiecki. Wywodzi się on z grupy zachodniej języków germańskich i język jest używany przez około 135 milionów ludzi na całym świecie. Wiele osób uważa, że jest to język mało dźwięczny i trudny do opanowania. Od jego nauki odstraszają również niewiarygodnie długie słowa. Okazuje się jednak, że niemiecki jest całkiem prosty, a negatywna opinia na jego temat wynika z niewiedzy lub uprzedzeń. Prawda jest taka, że język ten jest bardzo logiczny, a jego zasady gramatyczne prawie w ogóle nie różnią się od tych obowiązujących w języku angielskim. Ludzie, którzy przyswoili niemiecki są zdania, że komunikatywna jego znajomość jest łatwa do opanowania.

Jakie są najtrudniejsze języki na świecie?

Wszystkie wymienione języki języki należą do tych najłatwiejszych. Warto, abyś poznał te najtrudniejsze. Ze względu na czas potrzebny na opanowanie wymowy, gramatyki i pisowni, do najtrudniejszych języków na świecie można zaliczyć:

 • język islandzki,
 • język nawaho,
 • język polski,
 • język fiński,
 • język węgierski,
 • język japoński (należący do języków tonalnych).

Wyraźnie widać, że we wszelkich zestawienia dot. najłatwiejszych i najtrudniejszych języków brakuje arabskiego i łaciny. O ile z językiem arabskim jest nieco łatwiej, ponieważ pozostaje w użyciu i to na sporej części świata, o tyle sama łacina nie jest już używana na co dzień. W każdym razie oba te języki nie należą ani do najłatwiejszych, ani do najtrudniejszych do nauki.

Język arabski jest logiczny. Największym wyzwaniem jest jednak fakt, że jego zapis nie odbywa się w alfabecie łacińskim. Co więcej, odbywa się to od prawej do lewej, czyli zupełnie inaczej, niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Opanowanie pisma arabskiego nie zajmuje jednak wielu godzin nauki.

Co innego dialekty. W gruncie rzeczy każdy kraj czy region z arabskiego kręgu językowego posługuje się własnym dialektem. W efekcie np. arabski literacki i dialekt egipski mogą być traktowane jako 2 języki – bo po prostu się nie dogadasz. Na początku nauki warto zacząć jednak od literackiej odmiany, aby lepiej poradzić sobie z dialektami.

TurboTłumaczenia prostych i trudnych języków obcych

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, nauka języków obcych może przynieść naprawdę wiele korzyści. Oczywiście, nie w każdym przypadku trzeba uczyć się języków. W gruncie rzeczy nie ma trudnych i łatwych do nauki języków. Istnieje przede wszystkim kwestia nastawienia i chęci, aby przyswoić nowy język. Są takie sytuacje, w których potrzeba tłumaczenia. Takowe zlecisz u nas, czyli w TurboTłumaczenia.pl. Tak się składa, że tłumaczymy w ponad 60 różnych językach – zarówno w tych najtrudniejszych, jak i najprostszych. Działamy szybko, profesjonalnie i całkowicie online. Jeżeli cenisz sobie wygodę i dobrą jakość – koniecznie sprawdź naszą ofertę.

Tłumaczymy w ponad 60 językach świata