Liczba użytkowników internetu w Polsce rośnie, razem z nią wzrasta także liczba klientów sklepów internetowych.

Popularność płatności online ciągle rośnie

Według szacunków wartość polskiego e-handlu na koniec 2016 roku sięgnęła 36 miliardów złotych. W 2020 r. suma ta może zwiększyć się nawet do ponad 63 miliardów. W parze z rosnącą ilością zakupów, idą również płatności online, które sprawiają, że zakupy w sieci stają się jeszcze prostsze, szybsze i wygodniejsze.

Korzystniejsza niż zwykły przelew.

Tradycyjny przelew internetowy wykonujemy bezpośrednio z konta bankowego. W tym celu musimy zalogować się na stronie systemu bankowego, w którym mamy konto, wprowadzając wszystkie wymagane dane. Zwykle są to przynajmniej login i hasło. Następnie wprowadzamy wszystkie dane potrzebne do realizacji przelewu wraz z kwotą, którą chcemy przelać. Na końcu akceptujemy transakcję, np. za pomocą kodu SMS. Sprzedawca dowiaduje się o zrealizowanym przelewie dopiero po zaksięgowaniu środków na jego koncie, co trwa nawet kilkanaście godzin.

Płatności online skracają ten proces do kilku kroków, ponieważ są w znacznej części zautomatyzowane.

Prosto, szybko i bezpiecznie

Użytkownik po wybraniu metody płatności jest przekierowany na stronę swojego banku i musi tylko wpisać dane do logowania i zaakceptować płatność. Wszystkie dane przelewu są automatycznie wypełnione, a sprzedawca od razu otrzymuje informację, że klient przelał środki, co znacznie przyspiesza realizację jego zamówienia.

Metoda ta jest dużo szybsza od tradycyjnego przelewu i niemal natychmiast po dokonaniu płatności sprzedawca dostaje informację o przesłaniu środków.

Często różne firmy zachęcają do realizowania płatności w tej formie, dając różne rabaty i bonusy. Na przykład serwis dogadamycie.pl za doładowanie konta klienta daje dodatkowo nawet 100 zł, które można wykorzystać na tłumaczenia. Więcej o tym możesz przeczytać na stronie: www.bonus.dogadamycie.pl

Bezpieczne?

Płatność online w dużym stopniu eliminuje obawy, które Polacy mają wobec płatności dokonywanych kartami kredytowymi, ponieważ zaufanie budzi mechanizm przekierowania na stronę banku w chwili dokonywania płatności. Dzięki temu dane umożliwiające dostęp do konta podawane są przez klienta w bezpiecznym i dobrze znanym mu środowisku bankowości internetowej, a nie w systemie płatniczym sklepu czy operatora płatności uważanym czasem przez klientów za mniej wiarygodny.

Wystarczy wybrać swój bank, a system przekieruje nas do banku

Niemniej jednak podczas realizowania płatności w Internecie zachęcam do przestrzegania 4 podstawowych zasad ostrożności:

1. Korzystaj z usług zaufanych instytucji płatniczych.

Ich rejestr prowadzi Komisja Nadzoru Finansowego, która sprawdza czy dana firma spełnia wszystkie surowe wymagania bezpieczeństwa.

2. Zawsze weryfikuj wiarygodność pośrednika.

Zamknięta kłódka — jest bezpiecznie

Internetowi przestępcy coraz częściej wyłudzają pieniądze od nieświadomych internautów w ten sposób, że podszywają się pod znane i zaufane instytucje płatnicze. Dlatego zawsze należy sprawdzać adres strony i poprzez kliknięcie ikony kłódki weryfikować komu został wystawiony certyfikat. Dodatkowo warto też sprawdzić, czy dana instytucja finansowa posiada certyfikat PCI DSS. Potwierdza on zgodność z popularnymi systemami płatności kartami kredytowymi oraz spełnienie światowej jakości norm dotyczących bezpieczeństwa.

3. Zawsze sprawdzaj numer konta.

Sprawdzaj czy numer nie został podmieniony

Złośliwe oprogramowanie potrafi wykryć moment kopiowania numeru konta, a następnie podmienić cyfry podczas wklejania na inne wskazane przez internetowego oszusta. Po skopiowaniu numeru konta z wiadomości e-mail lub ze strony sklepu internetowego zawsze powinniśmy sprawdzić poprawność ciągu cyfr składających się na numer rachunku.

4. Nigdy nie korzystaj z publicznych sieci Wi-Fi.

Uważaj na darmowe Wi-Fi

Publiczny hotspot w kawiarni czy w centrum miasta może być stworzony przez cyberprzestępcę. Jego router jest zdolny do modyfikowania treści przesyłanych stron, zmieniania numerów kont, tworzenia fałszywych formularzy logowania czy przekierowywania adresów stron na inne serwery. W sieciach publicznych wystarczy chwila nieuwagi, aby przekazać dane bankowe internetowym oszustom.

Podsumowując

Polacy pokochali systemy płatności online, które z dnia na dzień zmieniają się na lepsze. Gdy sklep internetowy obsługuje tego typu płatności, oznacza to, że na pewno posiada ulubiony sposób zapłaty większości klientów. Są one szybsze, wygodniejsze i bezpieczniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Pamiętajmy jednak o zachowaniu ostrożności podczas wykonywania transakcji online.

 

Zapewniamy tłumaczenia dokumentów przez Internet