Przeprowadzka do USA to decyzja, która wpłynie na sposób, w jaki dotychczas żyłeś. Inny kraj, inny kontynent i wbrew pozorom – inna kultura, a raczej wielokulturowość. Z tym działaniem wiąże się jednak sporo formalności, o których musisz pamiętać. Zmiana codziennego otoczenia wymaga również dbałości o wszelkie niezbędne tłumaczenia, w tym m.in. CV, dyplomów, a także tłumaczenia przysięgłe. Co musisz wiedzieć, zanim przeprowadzisz się do USA?

Tłumaczymy dokumenty turystyczne

Przeprowadzka do USA – pierwsze kroki

Zanim podejmiesz pierwsze kroki związane z formalnościami, zacznij od zebrania informacji. Musisz wiedzieć już na starcie, że przeprowadzka do USA jest znacznie bardziej skomplikowanym procesem, niż taki sam ruch do któregoś z krajów w Europie Zachodniej. Powodem takiego stanu rzeczy jest bardzo prosty fakt – Amerykanie chronią swój rynek pracy. Robią to całkiem skutecznie poprzez stworzenie rygorystycznego systemu wizowego dla tych osób, które chcą podjąć zatrudnienie w USA.

Ruch bezwizowy a przeprowadzka do USA – czy Cię to obejmuje?

Musisz mieć jednak świadomość, że nawet jeśli mieszkasz na co dzień w państwie objętym Programem Ruchu Bezwizowego do USA, to nie możesz na tej podstawie przeprowadzić się na stałe za ocean. Przede wszystkim dlatego, że ten program uprawnia do odbycia podróży do Stanów Zjednoczonych wyłącznie w celach turystycznych. Jest to więc jednoznaczne z tym, że migracja zarobkowa w ramach programu jest niemożliwa.

Nie oznacza to jednak, że objęcie Twojego kraju Programem Ruchu Bezwizowego do USA Ci nie pomoże, jeśli na poważnie myślisz o przeprowadzce. Dzięki niemu masz niepowtarzalną okazję, aby bez żadnych przeszkód wyjechać na 90 dni i w tym czasie szukać zatrudnienia już na miejscu. Jest to najlepszy sposób na to, aby nawiązać relację z przyszłym pracodawcą i pomyśleć nad dalszymi krokami w kierunku przeprowadzki do USA.

Jak się przeprowadzić do USA na stałe?

Przeprowadzka do USA w każdym wypadku wymaga od Ciebie podjęcia najważniejszego kroku, jakim jest znalezienie pracy. Poszukiwanie zatrudnienia podczas 90-dniowego wyjazdu bez wizy to tylko jedno z możliwych rozwiązań. Istnieją też inne możliwości i jeśli z nich skorzystasz, masz nawet większe szanse na osiągnięcie sukcesu. Musisz mieć jednak świadomość, że wyjazd do Stanów Zjednoczonych na stałe jest możliwy tylko pod warunkiem otrzymania wizy pracowniczej. Bez niej nie możesz podjąć legalnego zatrudnienia.

Delegowanie pracownika do oddziału w USA – wiza L-1

Teoretycznie w najlepszej sytuacji będziesz, jeśli pracujesz w firmie, która ma siedzibę lub zarejestrowany oddział w Stanach Zjednoczonych. Masz wówczas możliwość, aby w ramach swojego obecnego miejsca pracy zmienić lokalizację na kraj, do którego chcesz się przeprowadzić. Wbrew pozorom jest to dosyć powszechna praktyka i jeżeli obecny pracodawca Ci to zapewni, jest to równocześnie znak, że dba o swoich pracowników. Warto więc związać się z nim na dłużej. Sama przeprowadzka do USA odbędzie się wówczas na podstawie wizy pracowniczej L-1, czyli najłatwiejszej do pozyskania.

Przeprowadzka do USA – wiza pracownicza H-1B

Innym rozwiązaniem jest wyjazd do USA na podstawie wizy pracowniczej H-1B. Z tej możliwości mogą jednak skorzystać pracownicy specjaliści, konkretne zaś zawody określa USCISS (U.S. Citizenship and Immigration Services). Powinieneś jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że nie ma możliwości samodzielnego starania się o tę wizę. Warunkiem koniecznym jest otrzymanie zaproszenia od amerykańskiego pracodawcy, który po pierwsze będzie chciał Ciebie zatrudnić, a po drugie – zdecyduje się na sponsorowanie aplikacji wizowej.

Cała procedura trwa przynajmniej kilka miesięcy, sama zaś wiza H-1B jest ważna przez niecałe 3 lata z możliwością przedłużenia jej o kolejne 2 lata. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie dla osób pozostających w związku, ponieważ współmałżonek nie ma możliwości wjechania do USA na podstawie wizy H-1B. Jest to więc równoznaczne z rozłąką na czas wykonywania obowiązków służbowych.

Wyjazd do USA – wiza pracownicza H-2B

Teoretycznie istnieje też możliwość przeprowadzki do USA na podstawie wizy pracowniczej H-2B, która dotyczy pracowników wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych. Zdobycie jej jednak niemalże graniczy z cudem. Podobnie jak w przypadku wizy H-1B, rozpoczęcie procesu aplikowania również zaczyna się od zaproszenia ze strony przyszłego pracodawcy. Z jedną jednak różnicą. Otóż ten sam pracodawca musi wykazać, że bardzo długo nie mógł znaleźć pracownika na to konkretne stanowisko. Dodatkowo musi uzyskać z Departamentu Pracy zaświadczenie stanowiące o tym, że w USA jest niedobór pracowników w tym zawodzie. Jak zapewne się domyślasz, nie będzie to łatwe.

Wiza H-3 (staż) i wiza O (wybitnie uzdolnieni)

Poza wizami typowo pracowniczymi, przeprowadzka do USA może nastąpić w wyniku wyjazdu w ramach stażu na podstawie wizy H-3. W tym przypadku droga również nie będzie przyjemna, ponieważ po pierwsze musi go zorganizować pracodawca, sam zaś staż nie może trwać dłużej, niż 2 lata. Po drugie, staż możesz odbyć w innym zawodzie, niż wynika to z Twojego wykształcenia. Wreszcie po trzecie, podobny program stażowy nie może być dostępny w Twoim dotychczasowym kraju zamieszkania.

Inną drogą jest skorzystanie z wizy O. Mogą o nią aplikować wyłącznie wybitnie uzdolnione osoby w nauce, sztuce, biznesie, sporcie, a także kinematografii i innych obszarach. Podczas procesu aplikacyjnego będziesz musiał jednak udowodnić swoje wybitne uzdolnienia, dodatkowo potwierdzając to opinią środowiska. Przy czym o wizę O nie możesz ubiegać się samodzielnie, a co za tym idzie, w całym procesie musi brać udział Twój przyszły pracodawca.

Co to jest loteria wizowa i jak działa?

Najłatwiejszym rozwiązaniem na przeprowadzkę do USA jest otrzymanie wizy imigracyjnej w ramach loterii wizowej. Jest ona organizowana każdego roku. Kto może w niej wziąć udział? Przede wszystkim osoby, które w sumie spełniają wszystkie wymagania. Najważniejszym z nich jest pochodzenie z kraju, który kwalifikuje się do programu loterii wizowej. Dodatkowo musisz mieć ukończoną minimum szkołę średnią, a także przepracować minimum dwa lata w ciągu ostatnich pięciu lat w jednym z preferowanych zawodów. To w zasadzie tyle – jeśli wpisujesz się w te kryteria, możesz wziąć udział w programie. Musisz mieć jednak bardzo dużo szczęścia, aczkolwiek zawsze warto spróbować i nieco pomóc w ten sposób szczęściu.

Przeprowadzka do USA a tłumaczenia

Otrzymanie wizy pracowniczej to pierwszy i najważniejszy krok w kierunku przeprowadzki do USA. Zanim jednak wylecisz, powinieneś się zastanowić nad tym, jakich tłumaczeń będziesz potrzebować. Pamiętaj o tym, że zmienisz swoje codzienne otoczenie, w związku z czym powinieneś dysponować tłumaczeniami dokumentów potrzebnych na co dzień. Czyli takimi jak m.in. akt urodzenia, akt ślubu czy dyplomu i certyfikaty zawodowe. Przydadzą Ci się również tłumaczenia na angielski dokumentacji medycznej, szczególnie jeśli w przeszłości przechodziłeś jakąś poważną chorobę.

Jak się przygotować do wyjazdu do USA?

Poza tłumaczeniami i dokumentami, warto zadbać również o listę rzeczy, które musisz przygotować przed wylotem. Jeśli masz zwierzęta, to co się z nimi stanie po Twoim wyjeździe? Co zrobisz z obecnym mieszkaniem? Czy zabierzesz ze sobą wszystkie przedmioty, które masz w swoim domu? Pamiętaj też o wypowiedzeniu wszelkich umów np. na telefon czy Internet, aby nie ponosić zbędnych kosztów. Jeśli nie możesz tego zrobić przed wylotem, to zostaw upoważnienie zaufanej osobie, aby mogła wypowiedzieć te umowy w najbliższym możliwym terminie. To samo upoważnienie przyda się tej osobie w przypadku chociażby sprzedaży samochodu.

Przeprowadzka do USA, czyli co musisz wiedzieć

Przeprowadzka do USA to bardzo poważna decyzja w Twoim życiu. Pierwszym krokiem będzie znalezienie pracy za oceanem, w przeciwnym razie nie będziesz mógł spędzić tam dłużej, niż 90 dni w ramach ruchu bezwizowego. Gdy już uporasz się z wizą pracowniczą i znajdziesz zatrudnienie w Stanach Zjednoczonych, pamiętaj o przetłumaczeniu podstawowych dokumentów takich jak akt urodzenia czy akt ślubu. Przygotuj również listę rzeczy do zrobienia przed wylotem, takich jak np. sprzedaż lub wynajem mieszkania, wypowiedzenie abonamentu na telefon czy wypisanie upoważnienia dla zaufanej osoby, która część formalności załatwi za Ciebie podczas Twojego pobytu w USA.

Chcesz przetłumaczyć dokumenty podróży?