Chociaż może to wydawać się paradoksalne, to przewóz gotówki samolotem obarczony jest określonymi restrykcjami. I to mimo faktu, że coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z kart płatniczych. Jak wskazują badania, Polacy są jednym z wiodących narodów, którzy wyróżniają się ogromnym przywiązaniem do gotówki. Blisko 50% z nas płaci w ten sposób w sklepach, unikając płatności kartą.

Podobne preferencje płatnościowe istnieją w kontekście turystycznych wyjazdów za granicę. Posiadanie określonej ilości gotówki może być rozsądne w przypadku opuszczania Unii Europejskiej, np. wybierając się w podróż do Tajlandii czy innego kraju, w którym płatności kartą są obłożone ogromnymi prowizjami. Pytanie zasadnicze jednak brzmi – ile gotówki możesz przewieźć samolotem?

TURBOtłumaczenia wszystkiego i dla każdego

Ile gotówki można przewieźć samolotem?

Teoretycznie decydując się na lotniczy środek lokomocji, istnieje całkiem limit gotówki, który możesz przewieźć bez zgłaszania. Wynosi on dokładnie 10 tysięcy EURO, czyli w przybliżeniu coś około 43 tysięcy złotych. Ciekawostką jest fakt, że jak się okazuje, mimo dosyć wysokiego limitu, część osób decyduje się przewozić znacznie większe sumy. Wystarczy przytoczyć historię opisaną przez freezl.pl:

“Co prawda nie każdy przewozi walizkę pieniędzy przez granicę, ale tak naprawdę wystarczy mieć przy sobie dużo mniej gotówki, aby wpaść w kolizję z prawem. Okazuje się bowiem, że zarówno z Polski, jak i do Polski można wwieźć bez informowania kogokolwiek 10000 euro lub ich równowartość (to nieco ponad 43 tys. zł). Może wydawać się to dużo, ale okazuje się, że Polacy potrafią przewozić przez granicę o wiele większe pieniądze. W 2018 roku w ciągu tylko dwóch miesięcy wakacyjnych Izba Administracji Skarbowej w Warszawie wykryła w bagażach pasażerów odlatujących z warszawskiego lotniska 1,5 mln euro (prawie 6,5 mln zł), które nie zostały zgłoszone.”

Kiedy należy zgłosić przewóz gotówki samolotem?

Obowiązek zgłaszania przewozu gotówki samolotem o wartości przekraczającej 10 tys. EURO wynika wprost z rozporządzenia Ministra Finansów z 29 czerwca 2007 roku. Warto jednak pamiętać o drugim rozporządzeniu Ministra Finansów z 20 kwietnia 2009 roku, w którym obowiązek zgłaszania przewozu gotówki samolotem jest zniesiony w odniesieniu do podróży, która ma miejsce na terytorium Strefy Schengen. Tym samym podróżując np. z Polski do Norwegii nie musisz zgłaszać przewozu gotówki przekraczającej 10 tys. EURO.

Zapamiętaj jednak najważniejszą kwestię. Strefa Schengen nie jest równoznaczna z terytorium Unii Europejskiej. Obecnie ta strefa obejmuje aż 26 państw, z czego tylko 22 państwa są członkami UE. Kraje, wchodzące w skład Strefy Schengen, to: Austria, Belgia, Republika Czeska, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Holandia, Grecja, Hiszpania, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy.

Komu zgłosić przewóz gotówki samolotem o dużej wartości?

Zgodnie z ujednoliconym prawem Unii Europejskiej, przewóz gotówki samolotem o wartości większej, niż dozwolonej lokalnymi przepisami, należy zgłosić odpowiednim służbom. W takim rozumieniu wylatując np. z Polski i chcąc przewieźć 20 tys. EURO, fakt ten należy zgłosić Służbie Celno-Skarbowej lub Straży Granicznej. Legalne przewiezienie takiej ilości gotówki wymaga wypełnienia deklaracji przewozu pieniędzy. Wypełniając taki dokument, będziesz musiał podać następujące informacje: ile banknotów i monet wywozisz za granicę oraz w jakiej walucie. UWAGA: musisz zadeklarować również przewóz gotówki w nominałach, które zostały wycofane z obiegu!

Czy ograniczenia dotyczą tylko przewozu gotówki samolotem?

Co ciekawe, wyżej wymienione ograniczenia dotyczą nie tylko przewozu gotówki. Restrykcje obowiązują również papiery wartościowe, a precyzyjniej: przekazy pieniężne, weksle, czeki, akcje spółek oraz obligacje skarbu państwa. To samo dotyczy również czeków podróżnych, a także złota oraz platyny dewizowej. 

Brzmi tajemniczo? “Dewizowe” w tym znaczeniu oznacza tyle, co kruszec o nieprzerobionej formie. Może więc dotyczyć np. monet bitych po 1850 roku, sztabki czy półfabrykaty. W tę ostatnią kategorię nie wchodzą jednak półfabrykaty pochodzenia dentystycznego, czyli np. złote zęby. Ograniczeniami nie są objęte również przedmioty wykonane ze złota lub platyny.

Przewóz gotówki samolotem na wakacje

Kwestia wywozu gotówki poza granice Polski są dosyć jasne, przy czym kluczowe z punktu widzenia wyjazdu na wakacje. Podróżując po Strefie Schengen możesz mieć tyle gotówki, ile chcesz – chociaż nie zawsze będzie to bezpieczne. Opuszczając Strefę Schengen, musisz złożyć deklarację przewozu pieniędzy, o ile ich wartość przekracza 10 tys. EURO. Z punktu widzenia bezpiecznego (i komfortowego) podróżowania na wakacje warto też wiedzieć, ile gotówki możesz wwieźć do określonego kraju. W przypadku najpopularniejszych destynacji turystycznych wygląda to następująco:

  • przewóz gotówki samolotem do USA jest możliwy bez zgłoszenia do kwoty 10 tys. USD. Gdy chcesz przewieźć więcej, musisz wypełnić deklarację 4790;
  • przewóz gotówki samolotem do Tajlandii odbywa się bez ograniczeń w obie strony;
  • przewóz gotówki samolotem do Egiptu bez zgłoszenia jest możliwy do kwoty 10 tys. dolarów lub 5 tys. funtów egipskich;
  • przewóz gotówki samolotem do Turcji jest możliwy bez zgłoszenia do kwoty 5 tys. USD;
  • przewóz gotówki samolotem do Tunezji jest możliwy bez zgłoszenia do kwoty 5 tys. TND;
  • przewóz gotówki samolotem do Izraela jest możliwy bez zgłaszania do kwoty 100 tys. NIS.

Ciekawe mapy z informacjami celnymi przygotował esky.pl, które znajdziesz na ich stronie.

Kary za nielegalny przewóz gotówki przez granicę

Warto pamiętać, że obowiązek zgłoszenia przewozu gotówki w kwocie większej, niż wskazanej w ustawach, dotyczy nie tylko podróżnych samolotem, ale również dowolnym innym środkiem lokomocji. Kary za nielegalny przewóz gotówki mogą być dotkliwe. Przy niewielkich kwotach Urząd Celny w wybranym kraju może zająć nawet 20% przewożonej gotówki. Tak to działa przynajmniej w Niemczech. W Polsce za nielegalny przewóz gotówki grozi Ci kara grzywny za przekroczenie skarbowe. Obecnie może wynosić ponad 40 tys. złotych, toteż warto dopełnić formalności.

Tłumaczenia na wyjazd za granicę

Szykując się na zagraniczny wyjazd turystyczny, należy się odpowiednio przygotować. Nie tylko pod kątem formalności celnych wybranych krajów, ale również pod kątem odpowiednich tłumaczeń. Decydując się na wakacje za granicą zdecydowanie warto zadbać o tłumaczenia dokumentacji medycznej, szczególnie gdy na coś przewlekle chorujesz. Dobrze zabrać też ze sobą tłumaczenia aktów stanu cywilnego (o ile lecisz do konserwatywnego państwa), a także tłumaczenie polisy ubezpieczeniowej. Te wszystkie dokumenty mogą przydać Ci się w określonych sytuacjach, które ciężko przewidzieć. Zawierają wszystkie najpotrzebniejsze informacje o Tobie i może się być tak, że ich okazanie pozwoli Ci uniknąć nieprzyjemnej wizyty w Ambasadzie RP za granicą.

Przewóz gotówki samolotem na wakacje

Generalnie rzecz biorąc, przewóz gotówki samolotem poza obszar Strefy Schengen musi być zgłoszony, o ile przewozisz więcej, niż 10 tys. EURO. Obowiązek złożenia deklaracji obowiązuje też w odniesieniu do złota i platyny dewizowej. Warto też zapoznać się z przepisami celnymi kraju, do którego lecisz. Może się okazać, że restrykcje odnoszące się do wwiezienia gotówki są ostrzejsze, niż w Strefie Schengen. Na wakacje zabierz też swoje TurboTłumaczenia, które Ci pomogą, gdy znajdziesz się w kryzysowej sytuacji. W tym ostatnim z chęcią pomożemy.

Oprócz gotówki, zabierz też TurboTłumaczenia za granicę