Wielka Brytania w Unii Europejskiej? To już przeszłość. Od 1 stycznia 2021 roku Brexit stał się faktem. Wraz z nim pojawiło się kilka nowych uwarunkowań prawnych prowadzenia własnego biznesu w UK. Warto wiedzieć, co się zmieni a co będzie działać dokładnie na takich samych zasadach, co przedtem. Rejestracja w UK po Brexicie. Jak to obecnie wygląda?

Tłumaczenia z polskiego na angielski i z angielskiego na polski

Jak zarejestrować firmę w UK?

Zanim się za weźmiesz za rejestrację firmy w UK po Brexicie, przemyśl w jakiej formie prawnej chcesz rozwijać biznes. Warto też poważnie zastanowić nad tym, czy takie działanie faktycznie będzie opłacalne w Twoim przypadku. Nie we wszystkich przypadkach przeniesienie firmy na wyspy jest optymalnym rozwiązaniem.

Jakie są formy prowadzenia firmy w UK?

Gdy już stwierdzisz, że prowadzenie firmy w UK jest dla Ciebie, zrób przegląd dostępnych form działalności. Każda z nich ma swoją specyfikę i co za tym idzie, wiąże się z koniecznością dopełnienia różnych formalności. W Wielkiej Brytania dostępne są następujące formy prowadzenia firmy:

 • samozatrudnienie (ang. self-employed)
 • spółka Limited Company (skr. LTD)
 • spółka partnerska (ang. Partnership)
 • spółka Limited Liability Partnership (skr. LLP)
 • spółka akcyjna Public Limited Company (skr. PLC)

Kto może założyć firmę w UK?

Co do zasady, firmę w UK może założyć wyłącznie osoba posiadająca status brytyjskiego rezydenta (obecnie – status osoby osiedlonej na stałe lub tymczasowo). Czyli jednym słowem – powinieneś mieć adres na Wyspach Brytyjskich, a także nadany numer ubezpieczenia społecznego. Tak jest jednak w przypadku samozatrudnienia. Wyjątkiem są spółki Limited Company. Akurat taką działalność może założyć nawet osoba, nieposiadająca statusu rezydenta (obecnie – niebędąca osobą osiedloną na stałe lub tymczasowo).

Jak założyć spółkę LTD w UK?

Fakt, że spółkę LTD można założyć bez statusu brytyjskiego rezydenta (obecnie – posiadania statusu osoby osiedlonej na stałe lub tymczasowo) sprawia, że są to najchętniej zakładane firmy w UK. Również przez osoby zagraniczne. Niemniej nie tylko ten powód przemawia za popularnością LTD. Duże znaczenie ma też fakt, że możesz ją założyć stosunkowo niskim nakładem, ponieważ podczas rejestracji tylko deklarujesz (ale nie wpłacasz) kwotę kapitału założycielskiego. 

Pamiętaj jednak, że jako udziałowiec odpowiadasz do wysokości tejże kwoty. Załóżmy więc, że zadeklarujesz wysokość kapitału założycielskiego w kwocie np. 1000 funtów brytyjskich. W razie problemów finansowych w spółce LTD będziesz musiał te 1000 funtów wyjąć z własnej kieszeni, aby pokryć zobowiązania. Dlatego wskazany jest umiar w deklarowaniu wysokości kapitału założycielskiego.

Jakie są warunki rejestracji spółki LTD w UK?

Poza wniesionym wkładem założycielskim, w celu rejestracji spółki LTD w UK musisz spełnić jeszcze kilka innych wymagań, które są następujące:

 • musisz wyznaczyć przynajmniej jednego dyrektora w wieku minimum 16 lat;
 • spółkę musisz zarejestrować pod brytyjskim adresem. Przy czym spółka w Anglii musi mieć angielski adres, w Szkocji – szkocki, w Irlandii – irlandzki a w Walii – walijski;
 • nazwa spółki nie może być łudząco podobna do innych podmiotów zarejestrowanych w Companies House;
 • spółka musi posiadać przynajmniej jednego udziałowca.

Dodatkowo warto zdawać sobie sprawę z następujących kwestii:

 • o ile udziałowiec i minimum jeden dyrektor to pozycje niezbędne w momencie rejestracji, to nie ma obowiązku powoływania sekretarza;
 • udziałowcy, dyrektor oraz sekretarz nie muszą mieć brytyjskiego adresu zamieszkania. Mimo to zaleca się powołanie jednej osoby jako dyrektora, która legalnie przebywa na terenie UK. W przeciwnym razie mogą być problemy np. z założeniem konta w banku dla firmy w UK itp.;
 • adres spółki może być zarejestrowany np. w domu powołanego dyrektora. Warto mieć jednak świadomość, że w takim przypadku taki adres staje się publicznie dostępny w rejestrze Companies House. 

Czy potrzebujesz wizy do rejestracji spółki LTD w UK?

Kolejną ważną kwestią pozostaje to, czy potrzebujesz wizy, aby zarejestrować spółkę w UK. Jak donosi portal mintformations.co.uk:

“Nie musisz mieć wizy, aby założyć spółkę w UK. Rozpoczynając działalność gospodarczą nie musisz udowadniać, że jesteś w stanie legalnie wykonywać pracę w Wielkiej Brytanii. Czy to oznacza, że możesz założyć firmę i wykonywać legalnie pracę na terenie UK? Nie.”

Automatycznie wyklucza to część działalności, jakie możesz prowadzić na terenie UK. Załóżmy, że chcesz rozwijać własną firmę usług elektrycznych i część prac będziesz wykonywać sam. W tym przypadku musisz dodatkowo posiadać wizę pracowniczą. Jeśli jej nie otrzymasz, to będziesz musieć powołać dyrektora lub zatrudnić osoby, które będą wykonywać pracę w imieniu Twojej spółki.

Co to jest rezydentura w UK?

W tym miejscu warto zastanowić się, czym jest ta rezydentura w UK. A tak konkretniej – czym była ta rezydentura. Przed Brexitem otrzymanie takiego statusu oraz karty rezydenta można było otrzymać po 5 latach przebywania na terenie Wielkiej Brytanii. Był to pierwszy krok do uzyskania brytyjskiego obywatelstwa.

Wszystko się jednak zmieniło po 1 stycznia 2021 roku. Od tej pory osoby, które miały status rezydenta w UK przed 31 grudnia 2020 roku, mogą składać wnioski o status osoby osiedlonej lub o tymczasowy pobyt. Wszystko w ramach EU Settlement Schema. Możesz to zrobić w jednym z punktowych systemów imigracyjnych.

Jak otrzymać status osoby osiedlonej lub osiedlonej tymczasowo w UK?

Jeśli jednak nie byłeś rezydentem UK przed 31 grudnia 2020 roku, wyjazd w celu legalnego świadczenia pracy stanie się znacznie bardziej skomplikowany. Po pierwsze dlatego, że musisz otrzymać wizę pracowniczą lub inną, pozwalającej na świadczenie pracy w Wielkiej Brytanii. Po drugie, aby to było możliwe, musisz spełnić szereg wymogów.

Legalny pobyt a rejestracja firmy w UK

Jaki jest jednak związek, między legalnym pobytem a rejestracją firmy w UK? Ogromny, szczególnie jeśli chcesz osobiście świadczyć usługi na terenie Królestwa. Jak wspomniałem wyżej, o ile spółkę LTD możesz zarejestrować bez wizy, o tyle nie możesz wykonywać żadnej pracy w UK, jeśli tejże wizy nie masz. Stąd konieczność zalegalizowania swojego pobytu w celach wykonywania czynności zawodowych.

Co to jest wiza dla startupów w UK?

Jest pewien wyjątek, w których otrzymanie wizy będzie dla Ciebie, jako przedsiębiorcy, nieco łatwiejsze. Chodzi o wizy dla startupów, które są wydawane na 2 lata i pozwalają na legalną pracę w UK. Musisz jednak spełnić kilka następujących warunków:

 • skończyć studia w UK lub
 • udokumentować świadczenie usług na rzecz brytyjskiego przedsiębiorstwa.

To nie wszystko. Chcąc założyć startup w UK musisz dodatkowo udowodnić, że:

 • Twój pomysł biznesowy jest innowacyjny;
 • masz całkowicie nowy pomysł biznesowy, który jeszcze nie funkcjonuje w UK;
 • przyjęty przez Ciebie model biznesowy zapewnia rozwój firmy w UK.

Jeżeli nie spełniasz powyższych warunków, nie otrzymasz wizy dla startupów. W takim wypadku pozostaje Ci możliwość ubiegania się o jedną z następujących wiz:

 • Skilled worker visa,
 • Global talents,
 • dla inwestorów.

Jak informuje portal interviewme.pl brytyjski rząd ma w planach uruchomienie wizy dla absolwentów. Pozwoli ona na legalny pobyt w UK w okresie od 2 do 3 lat od daty zakończenia studiów. W założeniach po wygaśnięciu tejże wizy, będziesz mógł ubiegać się od razu o status osoby osiedlonej.

Rejestracja firmy w UK a świadczenie usług poza UK

Istnieje jeszcze jeden model, dzięki któremu możesz zarabiać po rejestracji firmy w UK. Chodzi o świadczenie usług na rzecz osób lub przedsiębiorstw spoza Wielkiej Brytanii. Wynika to z prostego faktu – bez wizy nie możesz wykonywać pracy na terenie UK. Poza Królestwem już tak. W takim przypadku relacje pomiędzy działalnościami gospodarczymi regulowane są na mocy Umowy o handlu i współpracy.

Zgodnie z zapisami tej umowy, Wielka Brytania w świetle praw przepisów UE będzie traktowana jako państwo trzecie. Wiąże się z tym całkiem sporo wymogów prawnych, jak chociażby te dotyczące odprawy celnej w przypadku importu i eksportu towarów. To samo dotyczy przewozu wyrobów akcyzowych. Dlatego zanim rozpoczniesz działalność w UK, zapoznaj się z zapisami Umowy o handlu i współpracy. Warto też śledzić na bieżąco powstające nowe przepisy, regulujące relacje gospodarcze między UE a UK.

Rejestracja firmy w UK po Brexicie – jak to wygląda?

Zasadniczo rzecz biorąc, jeśli dokonasz rejestracji firmy w UK po Brexicie i zamierzasz świadczyć usługi na rzecz odbiorców spoza Wielkiej Brytanii, to niewiele się dla Ciebie zmieni. Pod warunkiem, że założysz spółkę LTD. Jeśli chcesz pracować na samozatrudnieniu i być aktywnym zawodowo na terenie Królestwa, to w pierwszej kolejności musisz ubiegać się o jedną z wiz, a następnie o uzyskanie statusu osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej. To samo dotyczy rejestracji spółki LTD w UK i świadczenia pracy na terenie Królestwa.

Planujesz otworzyć firmę za granicą? Skorzystaj z usług naszego biura tłumaczeń w zakresie tłumaczenia treści biznesowej jak np. dokumenty, informacje medialne, treści i wiele więcej!

Tłumaczymy dokumenty niezbędne do rejestracji spółki w UK